Lego

Dobre sa hraj, takto znie preklad značky, ktorý bol zložený zo slov leg a godt. V latinskom preklade však LEGO znamená spojiť dohromady. Vznik značky LEGO je datovaný do roku 1932. V tomto roku začal istý dánsky stolár vyrábať rôzne drevené ťahacie hračky.

Vplyvom 2. svetovej vojny sa stalo drevo nedostatkovým tovarom a bolo nahradené lacným plastom a vznikali prvé spojiteľné kocky. Majitelia sa postupom času menili, avšak obľuba plastových kociek rástla doslova závratným tempom. Dnes trh zaplavujú stále nové a nové rady inšpirované filmovým aj rozprávkovým svetom. Vybrať si svoju stavebnicu môžu deti aj dospelí.

Porovnať ceny logo

Typy podľa veku

Jediným parametrom, ku ktorému budete pri výbere prihliadať, je vek dieťaťa, ktorému sú kocky určené. Prvé LEGO môžete kúpiť už veľmi malým deťom. Jedná sa o sady obsahujúce iba niekoľko kociek a figúrok.

Malým deťom však môžete kúpiť aj veľkú základnú sadu a spoločne s ním začať klasikou, čo je stavba komínov a domčekov. S vekom sa potom zvyšuje obtiažnosť stavebnice, ktoré sú prepracované do posledného detailu.

1,5 – 3 roky

 • Leo Duplo – pre najmenšie deti sú dostupné jednoduché stavebnice Lego Duplo. Tieto rady budú robiť radosť deťom od 1,5 roku do veku cca 5 rokov. Obľúbené sú vláčiky, domčeky, farmy so zvieratkami, zoologické záhrady a mnoho ďalšieho. Tieto kocky sú väčšie a úplne bezpečné aj pre takto malé deti.

4 roky

 • Lego Marvel – svet Marvel má mnoho fanúšikov, na čo reagovali aj tvorcovia lega. Marvel sady je možné kúpiť deťom od 4 rokov po dospelých. S rastúcim vekom sa zvyšuje obtiažnosť stavebnice. Mladšie deti môžu napríklad postaviť Spidermana alebo inú postavu, staršie si užijú zábavu s dronom, dračím lietadlom atď.
 • Lego Jurassic World – dinosaury a Jurský svet láka deti všetkých vekových kategórií. Okrem postavičiek dinosaurov obsahujú stavebnice figúrky automobilov, lietadiel aj vrtuľníkov. Stavať však môžete aj rôzne budovy, lode a mnoho ďalšieho.
 • Lego Ninjago – tieto stavebnice zaujmú skôr chlapcov, ktorí budú prežívať rôzne dobrodružstvá s postavami bojovníkov nindžov. Ninjago stavebnice sú určené deťom vo veku

4 – 9 rokov

 • Lego Friends – tieto stavebnice sú zamerané na dievčatá vo veku 4 – 8 rokov. Prežívať rôzne dobrodružstvá budú vaše deti môcť spoločne s 5 kamarátkami. Stavať môžete mestá, kde nájdete všetko, po čom každé dievčatko túži.
 • Disney – stavebnice zamerané na dievčatá i chlapcov. Dievčatkám sú určené stavebnice s Disney princeznami a hrdinami Ľadového kráľovstva. Postaviť môžete krásne rozprávkové zámky, kráľovské kočiare a ďalšie. Chlapcom sú určené stavebnice s Myšiakom Mickey.
 • Lego City – stavebnice zamerané na život v meste potešia chlapcov i dievčatá skôr nižších vekových kategórií, cca do 8 – 10 rokov veku. Postaviť môžete mnoho budov, ktoré nájdete v meste, obľúbená je policajná stanica, hasiči, pošta, obchod a ďalšie. Sady obsahujú väčšie množstvo figúrok, zvieratiek a dopravných prostriedkov, čo zabaví vaše deti na dlhú dobu.
 • Lego Classic – základné sety stavebnice, ktoré pozná prakticky každý z čias svojho detstva. Zo stavebnice je možné stavať prakticky všetko, čo vám vaša fantázia dovolí. Stavebnica obsahuje základné figúrky, autíčka aj zvieratká. Tieto stavebnice sú zastúpené iba v nižších vekových kategórií, avšak stavať si z nich môžu ľudia každého veku. Tieto stavebnice sú cenovo dostupné a balenie obsahuje väčšie množstvo kociek.
 • Lego Star Wars – spoznávať vzdialené galaxie môžete spoločne s hlavnými hrdinami tejto kultovej ságy. Sety obsahujú modely mnohých vojnových strojov, filmových lokácií aj stíhačiek. Okrem zábavy so stavebnicou sú k dostaniu aj tematické videohry.

5 – 7 rokov

V tomto veku môžete deťom zaobstarať všetky série určené 4 ročným deťom. Opäť však o niečo stúpa náročnosť kociek. Okrem už spomínaných sú zastúpené ďalšie rady:

 • Lego Super Mario – aj táto postava známa z obľúbenej videohry je vo svete Lega zastúpená vo veľkom množstve. Ako prvé by ste však mali zakúpiť štartovaciu sadu označenú ako Dobrodružstvo s Máriom. Iba v tomto sete je totiž zastúpená samotná postava Super Mária. Túto figúrku je výnimočná vďaka zabudovaným LCD obrazovkám a integrovaným reproduktorom. Vychutnať si tak môžete reakcie na rôzne situácie, do ktorých sa počas hry dostanete.
 • Lego Creator – v tomto prípade sa jedná o sady, ktoré doslova zabavia celú rodinu. Stačí si iba vybrať, či si chcete užiť zábavu s dinosaurami, svetom fantázie, alebo dávate prednosť modelom áut a motoriek, či stavbou rôznych budov. Samostatnou kapitolou je potom Lego Creator 3v1, tieto sady sú unikátne v tom, že z jedných kociek postavíte 3 úplne odlišné modely.
 • Lego Minicraft – séria inšpirovaná videohrou Minecraft, ktorá si našla mnoho fanúšikov. Okrem hlavných hrdinov Alexa a Steva, si užijete mnoho zábavy s postavami kostlivcov, zombíkov a mnoho ďalšieho. Stavebnica je na trhu zastúpená mnohými sériami, ktoré sú vhodné pre deti 5 – 13 rokov, avšak potešiť môžu aj starší nadšencov.

8 – 12 rokov

 • Lego DC – stavebnice obsahujú rôzne sady, ktoré sú zamerané na mnohých filmových hrdinov. Užijú si teda priaznivci Batmana a Robina, Wonder Woman, Super Heroes, Zloduchov atď. Pre zberateľov sú potom v ponuke série minifigúrok.
 • Lego Technic – stavebnica pre milovníkov techniky. Tieto sady sú už veľmi náročné, určené sú starším deťom a dospelým. Tieto sady sú určené skôr chlapcom, avšak potešiť môžu prakticky každého milovníka strojov, automobilov alebo robotov. Tieto sady už obsahujú elektrické motory, pneumatické systémy a ďalšiu výbavu. Ak chcete postavený model ovládať mobilným telefónom, voľte stavebnicu označenú Control+
 • Lego Speed – stavebnice sú opäť zamerané na chlapcov a všetkých milovníkov rýchlych vozidiel. Postaviť si môžete tie najprestížnejšie závodné vozidlá značiek Ferrari, Mercedes, Porsche, Lamborghini a ďalších. Sety však obsahujú aj garáže a všetko náradie a príslušenstvo, ktoré sa viaže k tejto tematike.
 • Lego Harry Potter – tematické stavebnice určené všetkým fanúšikom dnes už legendárneho Harryho Potera vás prenesú do kúzelných Rokfortu. K dostaniu sú malé aj väčšie sady, a vlastniť môžete figúrky všetkých hlavných postáv.
 • Lego Minions – obsahuje postavičky Mimoňov, táto séria nie je tak obsiahla ani zložitá. Poteší tak skôr priaznivcov týchto bláznivých rozprávkových postáv.
 • Lego Mindstorms – ďalšia menej obsiahla séria, ktorá je zameraná na roboty. Tieto stavebnice sú zložité a veľmi prepracované. Robota je možné naprogramovať aj ovládať, a to prostredníctvom mobilných aplikácií. Ovládanie je jednoduché a aplikácia je dostupná v slovenskom jazyku.

13 a viac rokov

 • Lego Creator Expert – veľmi prepracovaná stavebnica, vďaka ktorej postavíte prakticky akúkoľvek vec, automobil alebo rastlinu. V tejto sérii určenej starším deťom a dospelým je možné postaviť modely mnohých automobilov, lokomotív, lodí, kvetov, postaviť si môžete svoju bonsa, alebo kyticu kvetov.
 • Lego Architecture – postaviť môžete veľmi presnú repliku akejkoľvek budovy, ale aj celého mesta. V sadách sa nachádzajú stavby ako Eifelova veža, Tádž Mahal, Big Ben, Empire State Building a mnoho iných. Aj tu sú série rozdelené podľa veku, tie najväčšie stavby, ktoré sú prepracované do najmenšieho detailu, potešia aj dospelých.

Cena

Cena stavebníc závisí od toho, koľko toho sada obsahuje. Menšie balenie niekoľkých kociek kúpite do 20 eur. Zastúpené sú stavebnice prakticky všetkých vekových kategórií. Väčšie sady kúpite v rozmedzí 20 – 80 eur. Drahšie stavebnice môžu obsahovať až 800 dielikov a sú určené skôr starším deťom.

Ešte prepracovanejšia stavebnica ponúka cena 120 a viac eur. Najdrahšie sady je možné kúpiť za 400 – 790 eur. Tieto veľké stavebnice obsahujú niekoľko tisíc rôznych kociek.

Porovnať ceny logo

Údržba

Hoci sú kocky lega odolné, je predsa len potrebné postavené modely z času na čas vyčistiť. Na tento účel využijete teplú vodu s trochou saponátu a obyčajnú hubku. Zle prístupné miesta je možné čistiť pomocou zubnej kefky. Časti, ktoré obsahujú nálepky a rôzne elektrické súčiastky sa čistia výhradne ľahko navlhčenou handričkou.

Otázky a odpovede

Čo je aplikácia Brickit?

Ide o naozaj unikátnu aplikáciu, ktorú využije, každý, kto počas používania stratí pôvodný návod a nebude tak môcť dať kôpku kociek dohromady. Kocky stačí rozprestrieť na podložku, naskenovať ju pomocou mobilného telefónu a potom počkať, aké možnosti zostavenie aplikácie ponúkne.

Aké LEGO hry si možno zahrať?

Okrem samotných kociek ponúka výrobca aj rôzne hry vhodné na hranie na hernú konzolu. Postavy z hier majú podobu figúrok a aj herné prostredie má svoj typický LEGO vzhľad. Zahrať si môžete Marvel, LEGO City, LEGO Ninjago, LEGO Jurassic World, LEGO Star Wars a ďalšie.

Aké novinky prídu na trh?

LEGO je značka, ktorá chce priniesť zábavu čo najväčšiemu počtu detí. V súčasnej dobe tak pripravuje špeciálnu edíciu, ktorá je určená nevidiacim a inak zrakovo postihnutým deťom. Pre nich bude každá kocka opatrená Braillovým písmom.

Záver

Stavebnice a kocky by nemali chýbať v žiadnej domácnosti, kde sa nachádzajú deti. Stavebnice sú veľmi dôležité pre správny rozvoj detí, podporujú ich kreativitu aj tvorivosť. Pri stavaní sa posilní trpezlivosť a vôľa. Kocky LEGA sú svojim vzhľadom veľmi vierohodné a prepracované do každého detailu. V ponuke sú rôzne série vytvorené tak, aby nadchli čo najväčší počet detí. Nákupom LEGA tak určite potešíte malých aj väčších staviteľov.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo