Doskové hry

Človeče nehnevaj sa, Z rozprávky do rozprávky, Stávky a dostihy, Scrabble a mnoho ďalších. Doskové hry by nemali chýbať ani v dnešnej pretechnizovanej a uponáhľanej dobe v žiadnej rodine.

Hranie hier je činnosť, pri ktorej trávi rodina spoločný čas, čo má pozitívny vplyv na dospelých, ale predovšetkým na deti. Hranie doskových hier neprináša iba spoločne strávený čas a zábavu, u detí pri hre dochádza k rozvoju predstavivosti, jemnej motoriky, strategických zručností, schopnosti vyjadrovania ale aj logického myslenia.

Pri výbere doskových hier zohráva dôležitú úlohu vek hráčov. Doskové hry nie sú určené iba malým deťom. Veľa zábavy poskytnú straším deťom, tínedžerom, dospelým aj starším ročníkom.

Porovnať ceny hier

Typ

Základné rozdelenie doskových hier závisí od vzťahu medzi hráčmi. Podľa toho môžete vyberať medzi tzv. kompetitívnymi, kooperatívnymi a all-vs-1 a ďalšími.

Kompetitívne

Tieto hry patria k viacerým rozšíreným, dá sa povedať, že každý hráč hrá sám za seba a zvíťaziť môže vždy jeden.

Kooperatívna

V tomto prípade sa jedná o tímovú spoluprácu. Podľa toho, ako sa tímu pri hre darí, môžu všetci hráči zvíťaziť alebo naopak prehrať. Okrem kooperatívnych hier si môžete zahrať aj semi – kooperatívne hry. Hru začínajú hrať hráči ako jednotlivci, ale počas hry sa môžu spojiť v jedom tím. Taká hra nemusí mať víťazov ani porazených.

All-vs-1

Tento štýl hru vyžaduje výber jedného hráča, ktorý predstavuje zlo a ostatní spoluhráči sa ho snažia počas hry zneškodniť.

Tímové hry

U týchto hier proti sebe stoja dva alebo viac tímov. Ide predovšetkým o rôzne párty hry určené väčšiemu počtu hráčov.

Skrytí zradcovia alebo role

Hra sa hrá opäť v tíme, ale niektorí hráči majú rolu zradcov alebo majú iné role. Úlohou ostatných hráčov je týchto zradca odhaliť.

Štýl hry

  • Rodinné – tieto tradičné spoločenské hry sú vhodné pre rodiny s rôzne starými deťmi, ale zábavu poskytujú všetkým naprieč generáciami. Nájdete tu tie najznámejšie hry, ktoré poznali už vaši starí rodičia, a ktorých obľuba naďalej pretrváva. A okrem klasiky môžete vyberať z mnohých nových moderných podôb.
  • Detské – sú určené pre deti od 2 – 12 rokov. Pri hre sa deti učia trpezlivosti, rozvíja sa ich schopnosť uvažovania aj jemná motorika.
  • Kockové – hry, pri ktorých sa nezaobídete bez rôznych hracích kociek.
  • Postrehové – v tomto prípade ide o postreh, hra je rýchla a cvičí sa pri nej predovšetkým pamäť.
  • Vzdelávacie – alebo aj znalostné hry, pri hre sa väčšinou odpovedá na rôzne otázky alebo riešia rôzne ťažké kvízy. Zahrať si ju môžu staršie deti aj dospelí.
  • Strategické – stále väčšiu obľubu získavajú aj strategické hry. Opäť sa jedná skôr o hry určené starším deťom alebo dospelým. Obľúbia sa ich predovšetkým milovníci taktizovania.
  • Párty – v týchto hrách nejde ani tak o výhru, ako o zábavu. V mnohých prípadoch sa hrá v tímoch a hry sú určené skôr pre starších hráčov. Pri hre sa často plnia rôzne úlohy.
  • Zberateľské – hry, ktorých účelom je získať čo najviac zberateľských kariet.
  • Kartové – jedny z najobľúbenejších hier, sú určené pre všetky vekové generácie.
  • Hry na hrdinov – moderné doskové hry pre staršie deti.

Určenie

V súčasnej dobe je na trhu naozaj obrovské množstvo doskových hier a nie je teda vylúčené, že sa netrafíte do vkusu toho, komu budete hru kupovať.

Pred nákupom si preto radšej zistite, o čo sa daná osoba zaujíma a hru potom podľa toho vyberať. Najmä pri nákupe rodinných hier treba zohľadniť zameranie a vek všetkých detí v domácnosti a výber vykonať na základe kompromisu.

Ostuda nie je nechať si pri výbere poradiť kvalifikovanou osobou, alebo sa spoľahnúť na rôzne užívateľské recenzie. Súčasné doskové hry sú veľmi realistické, čomu zodpovedá aj ich obstarávacia cena.

Počet hráčov

Odvíja sa od počtu členov rodiny alebo priateľov. Ani v tomto prípade nie je vhodné tento parameter podceniť. Klasické hry môžu hrať 2 – 6 hráčov, ale mnoho hier je určených dvojiciam alebo naopak väčšiemu počtu osôb.

Partnerské hry budú môcť hrať vždy len dvaja hráči, naopak pri rôznych strategických, postrehových alebo párty hrách je potrebných viac hráčov. Informáciu o počte hráčov sa dočítate na každom balení.

Časová náročnosť

Dĺžku hry určuje z veľkej časti jej obtiažnosť. Nemusí to však platiť vždy. Aj pri hraní niektorých jednoduchých detských hrať, môžete stráviť nad jednou partiou pomerne veľa času. Najmä ak sa budete musieť neustále vracať na rôzne hracie pozície. Aj na túto skutočnosť je tak potrebné prihliadnuť.

Nie každý má nekonečnú trpezlivosť alebo vždy dostatok času a uprednostní tak radšej svižnejšiu hru. Inému naopak dlhší čas hrania jedného kola nerobí problém.

Napriek tomu, že sa nejedná o parameter, na ktorý je možné sa 100% spoľahnúť, býva aj hrací čas vyznačený na krabici. Pri bežných hrách sa čas pohybuje v rozmedzí 30 – 40 minút, ale nad niektorými hrami môžete stráviť aj niekoľko hodín času.

Značka

Veľké množstvo všetkých rôznych doskových hier kúpite od známych značiek ako Albi, Mattel, Dino, Piatnik, Hasbro, Ravensburger, Spin Master, Mindok a mnoho ďalších.

Cena

Cena závisí od prepracovanosti a obtiažnosti hry. Najlacnejšie sú klasické karty alebo pexeso. Tu sa cena pohybuje do 5 eur. Tiež klasické rodinné hry kúpite od 6 – 15 eur. Dá sa povedať, že cenové rozpätie 5 – 20 eur vám ponúka obrovské množstvo rôznych hier od rodinných, detských, párty či logických a vyberie sa tak každý menej náročný hráč.

Od 20 eur. je už možné kúpiť prepracovanejšie strategické hry, ktoré zaujmú aj staršie a náročnejšie deti. A kúpiť môžete aj súbory hier.

Hry určené pre staršie deti od cca 12 rokov a skutočných náruživých hráčov vás potom môžu vyjsť na 40 – 80 a viac eur. Tu už treba vyberať podľa vkusu. K dostaniu je mnoho podôb historických hier, ale aj fantasy alebo hry, ktoré vás odnesú ku hviezdam.

Porovnať ceny doskových hier

Otázky a odpovede

Čo sú aktivity hry?

Pri tomto type hier treba vysvetľovať rôzne pojmy pomocou pantomímy, kresby alebo napríklad odpisu. Hra má špecifické pravidlá, mnohokrát sa pri nej nesmie hovoriť alebo nejako spoluhráčom pri hádaní pomáhať. Po vyriešení hádanky sa víťaz posúva na hernom pláne o políčko vpred.

Activity hry sú dostupné všetkým vekovým kategóriám a patria aj k obľúbeným párty hrám. Podľa obtiažnosti sa potom mení hrací čas. Hru môžu hrať minimálne 2 hráči, viac zábavy si však užijete s väčším počtom hráčov.

Čo je liek Ubongo?

Pod týmto názvom sa ukrýva hra, ktorej účelom je vo vymedzenom čase, ktorý určujú presýpacie hodiny poskladať rôzne tvary kociek do vami vybranej šablóny. Aj táto hra má viac úrovní a pobaviť sa tak pri nej môžu deti aj dospelí.

Čo je liek Carcassone?

Ide o budovateľskú hru, kedy budete zakladať svoje vlastné mesto aj meniť ráz krajiny. Počas hry sa zbierajú body, ktoré sa sčítajú až na samom konci a víťaz tak nie je v priebehu hry odhalený. Carcassone môžu hrať dvaja aj viacerí hráči a hra umožňuje dokupovanie ďalšieho rozširovania.

Záver

Pri výbere doskových hier prihliadnite na vek aj záľubám jednotlivých hráčov. Dizajnovo kúpite hry, ktoré na prvý pohľad zaujmú deti všetkých vekových kategórií. Prihliadnite aj na počet hráčov aj celkovému času.

U drahších a zložitejších hier sa uistite, že je hra v slovenskom jazyku. Niektoré hry vás môžu nalákať nižšou cenou, po ich rozbalení však môžete zistiť, že sa jedná predovšetkým o anglickú verziu. Tomuto nemilému prekvapeniu predídete pri nákupe v kamenných obchodoch.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo