Kartové hry

Karty sú stále veľmi populárne ako u detí, tak u dospelých. Karty si mnohí balia na dovolenku, dlhšiu cestu, alebo si jednoducho zahrajú s rodinou alebo priateľmi pri televízii atď. Prvé kartové hry sa objavili už v 12. storočí a to v Kórei a Číne. Do Európy sa dostali až v storočí 14. Prvou krajinou, v ktorej sa karty hrali, bolo Taliansko, nasledovalo Francúzsko a Nemecko. Obľuba kartových hier stále rastie av súčasnosti sa hrajú prakticky po celom svete.

Nie vždy je však hranie kartových hier vnímané ako zábava. Nevýhodou sú hazardné hry, kedy sa do hry vkladajú mnohokrát nemalé peniaze. Tento nešvár bol tiež známy už v minulosti a karty v 14. storočí dostali prezývku ako čertovy obrázky. Hráči kartových hier boli v tom čase tvrdo trestaní ako telesnými trestami, tak pobytom vo väzení. Z toho vyplýva, že hoci sú kartové hry vnímané ako ideálna zábava, nemalo by sa to s nimi predsa len preháňať.

Porovnať ceny kartových hier

Typy

Už bolo spomenuté, že karty môžu hrať deti a dospelí. Mnohé kartové hry nie je potrebné nijako zdĺhavo predstavovať, pretože ich pozná snáď každý. V mnohých rodinách sa nachádza mnoho podôb kariet, vďaka ktorým si môžete užiť rodinú zábavu. Kartové hry potrénujú pamäť hráčov, rozvíja logické myslenie a postreh. Vďaka hraniu hier sa deti aj mnohí dospelí učia dodržiavať pravidlá.

Pre deti

Medzi najobľúbenejšie detské hry patrí pexeso, kvarteto, čierny Peter, vole ľahni, prší, žolíky a ďalšie. Vymenovať všetky hry nie je možné, preto sa zameriame na tie najznámejšie a najobľúbenejšie.

 • Záchod – notoricky známa kartová hra, ktorá sa od tých ostatných významne líši. Účelom hry je postaviť jednoduchú stavbu, ktorá predstavuje záchod. Potom na stavbu budete striedavo pokladať karty. Ak stavba počas tejto činnosti nespadne, budete karty zase postupne odoberať. Túto hru môžu hrať aj veľmi malé deti, ktoré sa učia trpezlivosti a rozvíjajú aj motorické schopnosti.
 • Vole ľahni – hra vhodná pre 3 až 4 hráčov. Úlohou hráčov je pozbierať 8 kariet jedného druhu.
 • Čierny Peter – opäť sa jedná o notoricky známu a veľmi obľúbenú hru, ktorú môžu hrať aj veľmi malé deti. Prehráva ten, komu v ruke zostane posledná karta. Zvoliť môžete hry vhodnejšie pre dievčatká, pre chlapcov alebo vybrať tému, ktorá zaujme všetky deti. Obľúbení sú Šmolkovia, Mimoni, Pokémoni atď.
 • Kvarteto – kvarteto je ďalšia hra, ktorú si môže zahrať celá rodina bez toho, aby ju zaujímal vek hráčov. Úlohou hry je nazbierať 4 rovnaké karty. Vyhráva ten, komu sa podarí pozbierať najväčší počet kariet.
 • Žolíkové karty – táto hra už vyžaduje viac premýšľania a je teda vhodná skôr pre staršie deti. Aj keď sme žolíkovi karty zaradili do kategórie detských kariet, sú aj žolíkovi karty obľúbené aj u mnohých dospelých.
 • Uno – v súčasnej dobe je práve Uno tou najobľúbenejšou kartovou hrou. Uno si môžu zahrať deti vo veku 7+. Hra sa veľmi podobá kartovej hre Prší, aj tu budete prebíjať karty podľa čísel a farieb. Vyhráva ten, kto sa zbaví všetkých svojich kariet ako prvý.

Pre dospelých

Prakticky všetky vyššie vymenované hry si radi zahrajú aj dospelí, mnohí rodičia a starí rodičia ani inú možnosť nemajú. Dospelým sú však určené aj ďalšie kartové hry, medzi ktoré patria okrem iného:

 • Mariášové karty – pri posedení v krčme si najmä páni radi zahrajú mariáš. Ide o jednu z hazardných hier, ktorá sa hrá o peniaze. Lízaný mariáš si môžu zahrať 2 hráči, volený alebo licitovaný mariáš je zábava pre 3 – 4 hráčov.
 • Poker – ďalšia celosvetovo obľúbená hra, ktorá je najobľúbenejšia predovšetkým v USA, čo je krajina, z ktorej pokrové karty pochádzajú. Poker sa hrá so špeciálnymi kartami, ale aj so žetónmi. Chýbať nesmie ani ruleta. Pokerové karty sú ako jediné náročnejšie na priestor, celú sadu môžete kúpiť v pokerovom kufríku.
 • Tarotové karty – špeciálne karty nie sú určené na hru, používajú sa na veštenie budúcnosti. Tarotové karty používajú kartárky, ale kúpiť si ich môžete aj domov.

Rozdelenie kariet

Kartové hry sa delia do mnohých kategórií. Snáď v každej kategórii sú zastúpené hry pre všetky vekové skupiny hráčov.

 • Klasické – tieto hry sú známe všetkým. Medzi klasiku patria Kvarteto, Pexeso, Mariáš, Kanasta, Čierny Peter, Bridž, Poker alebo Vykladacie karty.
 • Náučné – počas náučných kartových hier sa nielen pobavíte, ale tiež sa aj mnohé naučíte. Náučné hry obsahujú rôzne otázky a na kartách nájdete pochopiteľne aj správne odpovede. Zložitosť otázok sa odvíja od veku hráčov a vyberať môžete aj okruh otázok podľa svojho záujmu.
 • Strategické – hoci si môžete myslieť, že strategické kartové hry sú určené skôr dospelým, môžete zakúpiť karty, ktoré si môžu zahrať aj 3 ročné deti. Medzi obľúbené stratégie patria predovšetkým únikové hry av popredí stojí aj kartová hra Bang.
 • Párty – účelom párty kartových hier je pobaviť. Tiež párty hry môžu hrať už deti vo veku 10 rokov a veľké množstvo kariet je určené dospelým. Medzi obľúbené párty hry patria Dedičia trónu, Labilní jednorožci, Simpsons Family, Výbušné mimoni, Výbušné mačiatka, Monopoly a ďalšie.
 • Tematické – predlohou tematických hier sú známe filmy alebo napríklad počítačové hry. Kúpiť môžete hru Sherlock Holmes, Lucidity, Lost Ones, Divukraj, Salermo, Harry Potter, Kingswood atď.
 • Vojnové – vďaka vojnovým kartovým hrám sa môžete stať indiánmi, vojakmi aj vojnovými hrdinami. Vojnové hry je možné zaradiť medzi strategické hry, tieto hry sú komplexnejšie a patria k tým drahším. Medzi vojnové kartové hry patria napríklad Barbarossa Army, Vietman, Plains Indian Wars, Pacific War, Help Arrives a ďalšie.

Materiál

Materiál sa mení s dobou, v ktorej sa karty používajú. Prvé karty sa vyrábali ručne a na ich výrobu sa používal pergamen, neskôr papier. Výroba kariet bola veľmi náročná a kartové hry si tak mohla zahrať iba šľachta.

Vďaka moderným technológiám a vynálezu tlačiarenského lisu sú karty tou najdostupnejšou zábavou vôbec. Výrobným materiálom je najmä tvrdý a odolný papier. Karty určené deťom môžu byť vyrobené aj z plastu.

Počet hráčov

Veľké množstvo kartových hier si môžu zahrať 2 hráči. Karty si môžete zahrať aj aké jednotlivec alebo naopak vo viacerých ľuďoch. Niektoré hry sú vhodné pre 4 – 10 hráčov. Na každom baličku by ste sa mali dočítať, pre koľko hráčov je hra určená a nájsť by ste mali aj zrozumiteľné pravidlá.

Značka

Karty kúpite v každom hračkárstve, papiernictve, trafice alebo supermarkete. Pri výbere kariet sa pravdepodobne zameriate na vzhľad a výrobca pre vás zase tak dôležitý nebude. Napriek tomu aspoň niektorých známych výrobcov uvedieme. Medzi tie najznámejšie patria Albi, Mattel, Mindok, Dino, Akim alebo napríklad Rappa.

Cena

Karty patria medzi dostupnú zábavu. Balíček kariet kúpite za 2 – 5 eur. Za túto cenu kúpite predovšetkým klasické kartové hry. K najdrahším patria moderné strategické hry, ktorých cena sa šplhá aj cez 86 eur.

Porovnať ceny kartových hier

Otázky a odpovede

V akom veku začať hrať karty?

S kartami môžu začať aj deti vo veku okolo 2 rokov, pochopiteľne záleží na schopnostiach a schopnostiach detí. Pre tých najmenších by ste mali vyberať ľahké a rýchle hry.

Obľúbený je záchod, hľadanie rovnakých kariet, alebo si jednoducho svoje vlastné pravidlá sami vymyslíte. Čím je dieťa staršie, tým zložitejšie a dlhšie môže hra byť. Obľúbené sú karty typu Čierny Peter, Kvarteto, Prší. Najstaršie deti i dospelí si radi zahrajú žolíky av súčasnej dobe je jednou z najobľúbenejších hier Uno.

Aké sú najobľúbenejšie online kartové hry?

Kartové hry si môžete zahrať na počítači alebo mobilnom telefóne. Medzi jednoznačne najobľúbenejšie patria dlhodobo Solitaire hry. Tieto hry si môžete zahrať sami, postaviť sa môžete počítaču alebo si zahrať vo dvojici. Medzi ďalšie obľúbené online hra patrí Canasta, Romm, Black Jack, Poker alebo Mau-Mau.

Oplatí sa domov kúpiť tarotové karty?

Obľuba tarotových kariet stále rastie, stále viac ľudí by chcelo poznať svoju budúcnosť. Tarotové karty je možné kúpiť v mnohých podobách a ich súčasťou je aj návod, ktorý sa detailne zameriava na význam všetkých 78 kariet. Vďaka tomu si môžete karty vykladať aj doma. Porozumieť tarotovým kartám však nie je vôbec jednoduché, a zapojiť musíte aj svoju fantáziu, intuíciu a múdrosť. Nie každý tak tieto karty ocení a pre mnohých je kúpa tarotových kariet skôr sklamaním.

Záver

Kartovú hru môžete hrať niekoľko minút alebo napríklad hodiny. Čas hry je uvedený na každom balíčku uvedený, ale ide skôr o orientačný čas. Mnohé kartové hry sú všetkým známe, predstavu o čase, ktorý jednou hrou strávite tak budete mať už pred nákupom.

Hoci sa môže zdať, že čas hry nie je pri výbere nijako dôležitý, nemali by ste ani tento údaj podceňovať. Najmä malé deti nebude dlhá hra baviť, v tejto chvíli potom prestane byť hranie kariet zábavou. Dnešný trh ponúka naozaj neuveriteľné množstvo kartových hier, nie každá hra sa vám však môže trafiť do vkusu. Hoci pochopiteľne môžete siahnuť po úplne novej hre, myslite na to, že klasikou rozhodne nič nepokazíte.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo