Ako odstrániť lak na nechty?

Upravené nechty sú ozdobou každej ženy. Ale lakovanie nechtov so sebou prináša aj isté úskalia, a to v podobe škvŕn od laku na nechty na nábytku, čalúnení, kobercoch alebo na vašom obľúbenom kuse oblečenia. Pokiaľ sa taká nehoda stala aj vám, nezúfajte, poradíme vám, ako sa škvŕn od laku na nechty zbaviť. Niektoré postupy budete možno musieť zopakovať viackrát, pretože lak na nechty sa nevzdáva práve ľahko, avšak nakoniec určite zvíťazíte.

Ako odstrániť lak na nechty z textilu?

V prvom rade sa mechanickým očistením zbavte toľkých lakov, koľko je možné. Uľahčíte si tak následnú prácu. Pokiaľ si znečistenie všimnete včas a lak ešte nie je zaschnutý, buďte opatrní, aby ste prebytočné množstvo naozaj zotreli, nie rozmazali a vytvorili tak ešte väčšiu škvrnu.

Prvým riešením, ktoré je jednoduché, je použitie odlakovača na nechty. Pozor si však budete musieť dať na materiál, ktorý chcete takto vyčistiť. V niektorých prípadoch by ste totiž narobili viac škody ako úžitku. Acetón, obsiahnutý v odlakovači, totiž môže niektoré povrchy poškodiť alebo dokonca úplne rozleptať. Najlepšie urobíte, a to nielen v prípade acetónu a textílií, keď ho vyskúšate na menej viditeľné časti a overíte si tak, že vybraná metóda daný materiál nepoškodí. Acetón určite nie je vhodný na textil, v ktorého zložení sa vyskytujú acetáty.

Variantom je samozrejme aj použitie odlakovača bez acetónu. Najlepšie je podložiť daný kus látky savým materiálom, ako je napríklad papierová vreckovka, papierová utierka alebo toaletný papier a z druhej strany pomocou vaty či vatového tampónu naniesť odlakovač. Pokiaľ sa jedná o čalúnenie alebo koberec, ktoré ťažko podložíte, naneste odlakovač na vatový tampón a znečistené miesto jemnými pohybmi vyčistite. Ak je škvrna skutočne malá, skvele poslúži vatová tyčinka. Aspoň nehrozí, že tak škvrnu rozmažete. A naozaj nikdy za žiadnu cenu škvrnu nedrhnite silou. Škvrna by síce zosvetlila, ale bola by potom niekoľkonásobne väčšia.

Namiesto acetónu môžete použiť aj riedidlo, lieh alebo iné rozpúšťadlo. Vždy však daný prostriedok najskôr vyskúšajte na skrytom mieste, akým je pri oblečení napríklad vnútorná strana švu.

Možno vás to prekvapí, ale aj taký lak na vlasy môže so škvrnami od laku na nechty pomôcť. Stačí ho nastriekať na zaschnutú škvrnu, nechať chvíľu pôsobiť a následne vykefovať, pokojne aj obyčajnou kefkou na zuby. Lak na nechty sa vydrolí spoločne s tým na vlasy. Postup môžete opakovať aj niekoľkokrát za sebou. Na záver oblečenia vyperte bežným spôsobom. Výhodou tejto metódy je to, že sa nemusíte obávať, že by lak na nechty poškodil textil.

A čo naopak nie je žiadnym prekvapením je fakt, že aj tu nám pomôže verný pomocník každej domácnosti, totiž jedlá sóda. Škvrnu stačí potrieť jemnou kašičkou, ktorú vytvoríte zmiešaním vody a sódy v pomere 1:1. Kašičku nechajte chvíľu pôsobiť a potom jednoducho opláchnite vodou alebo zotrite handričkou.

Posledné zvyšky laku môžete odstrániť v práčke, prípadne použitím špeciálneho prípravku na čalúnenie a koberce.
Ak sa vám podarilo lakom pokvapkať kožený či koženkový kabát, môže vám pomôcť obyčajná guma na gumovanie. Lak je možné v takom prípade skrátka vygumovať.

Ako odstrániť lak na nechty z nábytku?

Ak sa jedná o nesavý povrch, či už hovoríme o nábytku alebo podlahe, máte vyhrané. Pokiaľ budete konať rýchlo, lak jednoducho zotrite mokrou handrou. Druhou možnosťou je naopak nechať lak zaschnúť a následne zoškrabať. V tomto prípade je však byť jednak opatrný, aby ste daný povrch škrabaním nepoškodili, a tiež sa uistiť, že skutočne ide o nesavý materiál. Tým, že by ste nechali lak zaschnúť by ste mu dali čas sa do materiálu vsiaknuť.

Pokiaľ potrebujete dostať nechcené škvrny od laku na nechty z dreveného nábytku či podláh, vyvarujte sa použitia acetónu a rozpúšťadiel. Odstránili by ste nimi nielen lak na nechty, ale aj ten na drevo. Pokiaľ budete konať rýchlo, máte šancu, že sa vám podarí škvrnu zmyť obyčajnou mydlovou vodou.

V opačnom prípade mechanicky odstráňte čo najväčšie množstvo laku. Škrabanie vykonávajte vždy v smere textúry dreva. Počítajte však s tým, že lak sa stihne do dreva pravdepodobne zažrať a takto vzniknutú škvrnu budete musieť zbrúsiť a drevo prelakovať. Veľa však záleží na konkrétnej povrchovej úprave daného dreva.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.dobrytextil.sk, www.sensualite.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo