Ako odstrániť vodný kameň?

Usadený vodný kameň z času na čas potrápi každú domácnosť. Nielenže sa môže usadzovať na vonkajších povrchoch, kde kazí estetický dojem, ale často sa nachádza aj vo vnútrajšku rôznych spotrebičov, kde ohrozuje ich výkon a životnosť. Avšak ak viete, ako na to, nie je nijako ťažké sa ho zbaviť. V dnešnom článku si uvedieme zopár užitočných rád na odstránenie vodného kameňa.

Porovnať ceny čistiacich prostriedkov

Ako vzniká vodný kameň?

Voda obsahuje rôzne minerály, ktoré majú tendenciu sa usadzovať, predovšetkým uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý. Množstvo minerálov vo vode sa môže líšiť. Najväčšie problémy s vodným kameňom majú domácnosti s tzv. „tvrdou vodou“, čo je voda, v ktorej je rozpustených viac minerálnych látok.

Vodný kameň teda nájdeme doma všade tam, kde je voda. Najčastejšie vo vaniach, na vodovodných kohútikoch, práčkach, umývačkách, v rýchlovarných kanviciach. Najviac sa usadzuje tam, kde je malý prietok vody a kde sa voda pomaly odparuje.

Ako predchádzať vzniku vodného kameňa?

Pokiaľ viete, že vo vašej domácnosti používate tvrdú vodu, mali by ste sa vodu snažiť zmäkčiť, inak sa vodného kameňa nikdy nezbavíte. To dosiahnete napríklad tak, že necháte namontovať špeciálny filter – zmäkčovač vody – na prípojku studenej vody. Ďalším tipom je ošetriť povrchy ako sprchové kúty, vodovodné batérie, zrkadlá a dlaždičky hydrofóbnym produktom, aby sa tam voda nezachytávala.

Citrón a ocot – prírodná cesta na odstránenie vodného kameňa

Citrón (konkrétne kyselina citrónová) a ocot sú najlepšími pomocníkmi na odstránenie vodného kameňa. Svojou kyslosťou chemicky rozrušujú vodný kameň. Je to osvedčený postup, ktorý používali už aj naše babičky, navyše je lacný, ľahko dostupný a ekologický.

Ocot alebo citrónovú šťavu jednoducho naneste na handričku, s ktorou vytrite miesto postihnuté vodným kameňom. Ak chcete rozpustiť vodný kameň vo vnútri spotrebiča, napríklad v práčke alebo rýchlovarnej kanvici, nalejte látku priamo dovnútra. Ocot môžete naliať aj do zásobníka práčky a použiť ho počas prania. Nemusíte sa báť octového oderu, po vyschnutí stráca ocot svoj typický zápach.

Chemické odstraňovače

V súčasnej dobe nájdete v najbližšej drogérii alebo domácich potrebách množstvo typov chemických prípravkov na odstránenie vodného kameňa. Predávajú sa v podobe tabletiek, kapsúl, práškov ale aj v kvapalnej forme. Ďalej sa rozdeľujú podľa miestnosti alebo povrchu, na ktorý ich chcete použiť.

Medzi najznámejšie značky patrí Pulirapid, Sanytol, Denkmit, Winni’s, ako čistič umývačky je známa značka Finish, pri práčke môžete použiť niektorý z výrobkov značky Calgon. Tieto výrobky nie sú síce ekologické a ani tak lacné ako citrón alebo ocot, zato sú však vysoko účinné a poradia si aj s väčšou vrstvou vodného kameňa.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.expedo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo