Ako vyčistiť vaňu?

Prvá vec, ktorú si človek všimne, keď vojde do kúpeľne, býva väčšinou vaňa. Mala by byť preto vizitkou nielen vašej kúpeľne, ale aj celej domácnosti. Pravidelným čistením zabránite vzniku nečistôt a prebytočných baktérií, a tiež budete mať hneď lepší pocit z kúpania. Ako na to?

Porovnať ceny čistiacich prostriedkov

Čistenie vane octom alebo citrónom

Ocot je lacný univerzálny čistič, ktorý si dokáže poradiť s kadejakou nečistotou. Preto je dobré kúpiť si domov aspoň pár fliaš octu do zásoby. Vyčistiť s ním dokážete aj vaňu. Pokiaľ ho ale doma práve nemáte, ocot môžete nahradiť citrónovou šťavou.

Najprv zmiešajte ocot s teplou vodou v pomere 1:1. Môžete použiť klasické vedro a hubky do domácnosti, ale najjednoduchším riešením je roztok preliať do rozstrekovača. Naneste na vaňu a nechajte pôsobiť 15-20 minút, potom opláchnite vodou. Vaňa bude vyzerať ako nová.

Čistenie vane jedlou sódou

Jedlá sóda alebo sóda bikarbóna je ďalší z lacných ale veľmi účinných prípravkov. Nielenže vašej vani dodá lesk, ale funguje aj ako dobrý odstraňovač vodného kameňa.

Vrecko jedlej sódy zmiešajte s teplou vodou, kým sa vám nevytvorí hustá pastovitá hmota. Aplikujte zmes na steny vane a nechajte asi štvrť hodinu pôsobiť. Nakoniec všetko opláchnite vodou.

Čistenie klasickými prostriedkami

Na trhu nájdete množstvo čistiacich prípravkov určených priamo na čistenie vane. Nebýva to síce najekologickejšia ani najlacnejšia cesta, často ale býva najjednoduchšia. Aké prípravky použiť?

  • Obľúbený býva tekutý piesok, ktorý povrch vyčistí a zároveň vydrhne. Kvalitná je napríklad od značky Jelen, cenovo dostupnejšia (okolo 2 eur) značka Ava.
  • Pokiaľ potrebujete vaňu vydezinfikovať, dlhoročným osvedčeným čističom je Savo. Môžete použiť originál, ale predáva sa aj verzia určená priamo pre kúpeľňu.
  • Trápi vás upchatý odpad? Vyskúšajte čistič potrubia Krtko.

Ako odmastiť vaňu?

Odstránenie mastnoty z vane môže byť zložitejšie ako bežné čistenie. Pomôcť by vám mohli tieto tipy:

  • Použite umývací prostriedok na riad a hubku, vaňu opatrne a jemne drhnite. Následne opláchnite teplou vodou.
  • Zmiešajte hrubozrnnú soľ s citrónom a vytvorte kašovitú hmotu. Naneste zmes na mastné miesta a nechajte pôsobiť, potom všetko spláchnite.
  • Ak je mastnota silne usadená a nejde sa jej zbaviť, dobrým pomocníkom môže byť parný čistič. Teplá para mastnej oblasti rozpustí.

Ako často umývať vaňu?

Nezabudnite, že vaňa by sa mala čistiť pravidelne. Po každom kúpeli starostlivo opláchnite všetky zvyšky mydla, šampónu a ďalších nečistôt. Kompletné čistenie by sa malo vykonávať najmenej dvakrát za mesiac, dbajte tiež na dôkladné umytie všetkých dlaždičiek a medzier medzi nimi. Pokiaľ to ide, nechávajte do kúpeľne otvorené dvere, aby ste zabránili výskytu plesne.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.sanitino.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo