Vane

Vaňa tvorí základ kúpeľne. Pri kúpeli vo vani sa dokonale uvoľníte av kombinácii s vonnými sviečkami alebo pohárom vína môžete vo vani tiež relaxovať. Náročnejší užívatelia si môžu vo vani užiť hydromasáž a tým aj regeneráciu. Pobyt vo vani snáď najviac milujú deti, ktorí si pri pobyte vo vode užijú mnoho zábavy.

Vaňu by ste mali vždy vyberať s rozmyslom. Medzi jednu z prvých otázok, ktoré by ste si mali pri výbere vane položiť je, či bude vaňa tým jediným miestom, kde budete môcť očistu tela vykonávať. V mnohých kúpeľniach totiž nájdete okrem vane aj praktický sprchovací kút. Tam, kde toľko miesta nemáte, potom môže vaňa plniť funkciu oboch týchto výrobkov, poslúži vám pri kúpaní aj sprchovaní.

Porovnať ceny van

Typy

V minulosti bol výber vane veľmi obmedzený. V dnešnej dobe na trhu nájdete mnoho veľkostí a podôb tohto výrobku. Vďaka tomu budete môcť zladiť do prakticky akéhokoľvek interiéru. Vane môžeme na základe tohto výberu rozdeliť do niekoľkých základných skupín.

Obdĺžniková vaňa

Je považovaná za základný tvar a nájdete ju v najviac domácnostiach. Obdĺžniková vaňa vám ponúkne klasickú formu kúpeľa, ktorá je známa už niekoľko desaťročí. Obdĺžnikovú vaňu môžete umiestniť k stene aj do rohu kúpeľne. Dostupné sú v mnohých veľkostiach, tie najväčšie vám umožnia kúpeľ v pároch.

Rohová vaňa

Tu nájdete aj väčšie vane, ktoré môžete umiestniť v rohu miestnosti. Táto varianta je v súčasnej dobe veľmi obľúbená. Medzi obľúbené patria aj rohové excentrické vane. Rohovým vaniam by nemalo chýbať ani praktické sedadlo alebo priestor na odkladanie rôznych vecí alebo kozmetických prípravkov.

Oválna vaňa

O niečo menej typický tvar je tvar oválu alebo kruhu. Tieto vane sú ideálne na zapustenie do podlahy alebo vymurovaného pódia. Oválna vaňa sa bude veľmi dobre vynímať predovšetkým vo väčších kúpeľniach, kde jej tvar dokonale vynikne.

Voľne stojaca vaňa

Tieto vane patria k tým najdrahším. Na trhu sú vane moderného aj retro štýlu. Vďaka voľne stojacej vani bude kúpeľňa naozaj originálna a vaňa tak bude plniť aj funkciu krásneho dizajnového prvku.

Materiál

Na výrobu vaní sa používajú rôzne materiály. Kúpiť môžete vaňu plechovú, akrylátovú, alebo vaňu vyrobenú z liateho mramoru.

Smaltová vaňa

Tieto vane sú zastúpené v menšom počte. Obmedzené je najmä množstvo tvarov, pretože príprava nového tvaru vane vyžaduje náročnú prípravu, čo by podstatne zvýšilo jej obstarávaciu cenu. Nevýhodou smaltovej vane je rýchle chladnutie vody. Povrch vane nie je dokonale hladký ani zrkadlovo lesklý, ako u vane akrylátovej alebo vane z liateho mramoru.

Akrylátová vaňa

Je na trhu zastúpená v najväčšom množstve. Vyberať môžete z mnohých tvarov a veľkostí. Výhodou je aj to, že poškriabanú alebo inak poškodenú vaňu budete môcť nejakým spôsobom opraviť.

Poškriabaný povrch môžete preleštiť leštiacou pastou, väčšie ryhy najprv zalejete tekutým akrylátom. Zaschnutú vrstvu vyhladíte jemným brúsnym papierom, a nakoniec opäť preleštíte leštiacou pastou. Akrylátová vaňa je schopná udržať pomerne dlhú vodu optimálnu teplotu vody.

Liaty mramor

Rovnako ako akrylátová vaňa má aj vaňa z liateho mramoru dobré tepelné vlastnosti a udrží tak vodu dlhšie teplú. Tento materiál je veľmi elegantný a vane z mramoru majú nosnosť až 300 kg.

Quaryl

Pomerne novým materiálom je quaryl. Tento materiál je veľmi pevný a odolný voči mechanickému poškodeniu. Vane vyrobené z quarylu majú protišmykový povrch a ich výhodou je aj tlmenie hluku. Z tohto dôvodu sa hodí do bytových domov, hotelov a ďalších komerčných priestorov.

Objem

Objem úzko súvisí s veľkosťou vane. Veľká vaňa je bezpochyby oveľa pohodlnejšia ako vaňa menšia, avšak počítať budete musieť s oveľa väčšou spotrebou vody, ktorú počas kúpania vyplytváte. Spotrebu potom budete musieť vynásobiť počtom osôb v domácnosti.

Do malej vane sa zmestí cca 170 litrov vody, najobľúbenejšie sú vane s objemom okolo 300 litrov. Veľké vane potom pojmú viac ako 300 litrov vody.

Doplnky

Vaňa môže byť jednoduchá alebo disponovať nadštandardnou výbavou.

  • Batérie – žiadnej vani nechýba batéria a výpust vody. Batéria býva umiestnená väčšinou na užšej strane, ale v ponuke sú aj štýlové vane, ktoré majú batériu naopak na strane širšiu.
  • Sedátko – najčastejšie ho nájdete na rohových vaniach, využiť ho môžete na sedenie aj odkladanie rôznych vecí a pomôcok.
  • Madlá – je vhodné pre staršie a menej pohyblivé osoby.
  • Odkladacia časť – pri kúpaní budete využívať rôznu telovú a vlasovú kozmetiku. Každý určite ocení miesto, kam bude môcť tieto prípravky odkladať.
  • Dvierka – v súčasnosti sa na trhu objavujú vane s dvierkami. Tieto vane plnia funkciu vane aj sprchy, sú navyše pohodlné na vstup pre menej pohyblivé osoby.
  • LED osvetlenie – náročnejší používatelia ocenia aj integrovaný svetelný systém.
  • Hydromasáž – luxusné vane majú zabudované trysky, vďaka ktorým si budete môcť užiť hydromasáž.

Značka

Na našom trhu patria k najobľúbenejším výrobkom značky Ravak, Jika, Kaldewei, Polysan alebo Geberit. Výrobcov je však oveľa viac a vaňu by ste mali pred výberom radšej vyskúšať, pretože ani kvalitný výrobca vám nezaručí, že vám bude vaňa svojim tvarom plne vyhovovať.

Cena

Najlacnejšiu vaňu budete môcť kúpiť za menej ako 129 eur. Ide o jednu z najmenších veľkostí, ktorá je vhodná do malej kúpeľne. Medzi najobľúbenejšie patrí cenové rozpätie 255 – 427 eur. Tu je už výber skutočne veľký a vyberie si prakticky každý bežný užívateľ. Pre tie najnáročnejšie sú potom k dispozícii vane s cenou 427 – 2 132 a viac tisíc eur.

Porovnať ceny van

Otázky a odpovede

Ako vyberať vaňu do kúpeľne so sprchou?

Ak vám financie a veľkosť kúpeľne umožňuje využívať výhody oboch výrobkov, bude môcť pri výbere vane postupovať trochu inak. Sprcha je ideálna pre každodennú rýchlu a na spotrebu vody šetrnejšiu očistu. Vo vani si potom budete môcť dopriať relaxáciu a odpočinok. Aby bol takýto pobyt vo vani príjemný, mala by vás viac zaujímať ergonómia a veľkosť vnútorného priestoru. Väčšia vaňa vám poskytne väčšie pohodlie.

Ako vyberať vaňu ako jediný prvok v kúpeľni?

Tí, ktorí budú mať v kúpeľni k dispozícii iba vaňu, by mali premýšľať viac prakticky a vyberať vaňu, ktorá je dostatočne priestranná, aby vám umožnila aj sprchovanie. Veľmi praktická je aj vaňová zástena, ktorá zabraňuje rozstrekovaniu vody po kúpeľni.

Čo je excentrická rohová vaňa?

Ide o podskupinu rohových vaní. Tieto vane sa predávajú v pravom aj ľavom prevedení. Umiestniť ich tak môžete do akejkoľvek kúpeľne. Vnútorný priestor excentrickej vane je väčší ako u vaní rovných. Ani týmto vaniam často nechýba praktické sedátko. Niektoré excentrické vane majú aj väčšie miesto na sprchovanie a umožnia vám montáž vaňovej zásteny.

Záver

Pred výberom vane sa zamyslite nad dispozíciou kúpeľne. Dôležitý je priestor, ktorý môžete vani obetovať, ale aj umiestnenie dverí alebo okien. Potom vyberte ten správny tvar, rozhodovať sa budete medzi vaňou obdĺžnikovou, rohovou, asymetrickou aj voľne stojacou. Aby sa vám vo vani pohodlne ležalo, mali by ste si ju vyskúšať priamo v špecializovanej predajni. Niektorí výrobcovia dokonca umožňujú vybrať tvar vane na zákazku. Túto možnosť budete mať iba v prípade akrylátových vaní.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.kupelne-ptacek.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo