Ako sa zbaviť plesne na stene?

Každý z nás sa pravdepodobne niekedy s týmto problémom stretával. Plesne sú v našich domácnostiach častým, ale nepozvaným hosťom, a ich výskyt nie je dobré podceňovať. Okrem toho, že nevyzerajú príliš esteticky, prinášajú so sebou aj množstvo zdravotných rizík. Poďme sa preto spoločne pozrieť na to, ako taká pleseň vzniká, aké druhy plesní môžeme v našich domácnostiach nájsť a ako s nimi bojovať.

Ako pleseň na stenách vzniká?

Nie je žiadnym prekvapením, že plesni prospieva vlhké prostredie. Hlavnými príčinami plesní v interiéroch je tak nadmerná vlhkosť. Tá môže mať celý rad príčin. Medzi tie najčastejšie patrí nedostatočné vetranie. Vo vzduchu sa tak hromadia vodné pary, ktoré pri styku so stenami, ktoré sú v zimných mesiacoch chladnejšie, kondenzujú.

Ďalšou častou príčinou sú zlé technické parametre stavby. Najmä, ak sa pleseň objavuje s príchodom zimného obdobia pri stropoch a podlahách, problém bude pravdepodobne v konštrukčnom riešení danej stavby. Vlhkosť v takom prípade prichádza zvonku.

Typy plesní

Nie je pleseň, ako pleseň. V našich domácnostiach môžeme nájsť plesní hneď niekoľko druhov. Na každý z nich platí trochu iná taktika boja a každá z nich so sebou nesie aj určité zdravotné riziká. Vdýchnutie ich spor, najmä potom opakované, môže spôsobiť alergie, astmu, ochorenie imunitného systému a pľúc a negatívne ovplyvniť činnosť mozgu.

Biele plesne

Medzi zástupcov bielych plesní patrí rod Acremonium. Ide o jemnú pleseň bielej až svetlo ružovej farby, ktorá často pripomína skôr nahromadený prach. Bielym plesniam sa darí dobre v miestach, kde dochádza k intenzívnemu striedaniu teplôt a to aj tam, kde je nižšia vlhkosť.

Nájdeme ich teda najčastejšie okolo vetrákov, u chladiacich trubiek a prívodov kotla či okolo okennej izolácie. K svojmu rastu potrebujú pomerne dosť času, a tak sa ich výskyt v domácnosti dá pomerne dobre eliminovať pravidelným upratovaním. Hoci sa jedná o pleseň s nenápadným vzhľadom, patrí k jedným z najtoxickejších, s ktorými sa môžeme stretnúť.

Zelené plesne

Medzi najrozšírenejší druh zelenej plesne patrí rod Penicillium. Nájdeme ich hlavne vo vlhkých miestnostiach, ako je kúpeľňa či kuchyňa av miestach, kde je zlá cirkulácia vzduchu. Často sa vyskytujú spoločne s ďalšími druhmi plesní. Okrem rodu Penicillium patrí medzi zelené plesne aj druh Aspergillus fumigatus, ktorý spôsobuje alergie, astmu, bolesti hlavy a je pôvodcom aspergilózy pľúc.

Čierne plesne

Čierna pleseň na stene je jednou z najčastejších a aj najodolnejších plesní. Nájdeme ju najmä na vlhkých múroch či medzi škárami dlaždíc. Vyniká vysokou toxicitou a môže spôsobiť závažné zdravotné problémy.

Najbežnejším rodom, ktorý čiernu pleseň na stenách spôsobuje, je rod Alternaria. Ide o jednu z najrozšírenejších plesní. Vyskytuje sa najmä v miestach s vysokou kondenzáciou vzduchu, kde tvoria súvislé plochy zelenej až čiernej farby. Najlepšie sa jej zbavíme znížením vlhkosti a pravidelným vetraním.

Červené plesne

Červená pleseň potrebuje k svojmu životu celulózu a nájdeme ju preto na podkladoch ako sú papierové tapety. Pre svoj častý výskyt v pekárňach býva tiež označovaná ako „pekárenská pleseň“.

Žlté plesne

Žlté plesne produkujú aflatoxín, ktorý je karcinogénny. Nebezpečný je aj pre tehotné ženy, kedy môže poškodiť vyvíjajúci sa plod. Ich hlavným zástupcom je druh Aspergillus flavus, ktorý sa v našich končinách (rovnako ako ďalšie druhy žltých plesní) našťastie vyskytujú zriedka.

Predchádzajte vzniku plesní

Najlepšie je plesniam predchádzať. Toho docielime najlepšie znížením vlhkosti v objekte. Dôležité je pravidelne vetrať, najmä, ak vytvoríme väčšie množstvo pary, napríklad po horúcej sprche, varení, alebo pokiaľ práve v miestnosti sušíme bielizeň. Plesni v kúpeľni predídete dostatočným vetraním, najmä po kúpeli, a pokiaľ možno ponechaním pootvorených dverí.

Ďalšou možnosťou je tiež investovať do odvlhčovača vzduchu. Bude vás to síce zo začiatku stáť nejaké peniaze navyše, ale v budúcnosti vám môže takýto odvlhčovať ušetriť veľa starostí. Pri rozmiestňovaní nábytku vždy medzi nábytkom a stenou nechávajte medzery, aspoň 10 – 15 cm, aby mohol medzerou prúdiť vzduch a nezadržiavala sa tak za nábytkom vlhkosť. Tiež pravidelne utierajte skondenzovanú vodu na oknách a parapetoch.

Pokiaľ vlhkosť preniká do budovy zvonku, napríklad múrmi, je možné, že sa nevyhnete rekonštrukcii. Ešte, než sa do nej však pustíte, skúste múry vysušiť a použiť vhodný impregnačný náter. Ten vytvorí na stenách film, ktorý zabráni priesaku vody zvonku a zároveň umožní stenám dýchať.

Prípravky proti plesniam

Na trhu existuje nepreberné množstvo najrôznejších prípravkov, ktoré si s plesňou v interiéri poradia. Pri ich použití majte na pamäti, že tieto prípravky nie sú práve ekologickou voľbou a obsahujú látky, ktoré nie sú pre ľudský organizmus žiaduce. Je preto vždy potrebné danú miestnosť dôkladne vyvetrať a pokiaľ možno sa v nej nezdržiavať, pokiaľ sa tak nestane.

Múdra huba na pleseň

Na špongiu špongiou. Múdra huba na pleseň je kompozíciou hubových mikroorganizmov, ktoré na základe medzidruhového parazitizmu pleseň na stenách jednoducho „zožerú“. Pre človeka aj zvieratá sú tieto organizmy úplne nepatogénne. Ide tak o jednoduchý, bezpečný a ekologický spôsob, ako sa plesní na stenách zbaviť a zároveň zamedziť ich budúcemu množeniu.

Ako na výrobu domáceho prostriedku proti plesniam?

Nie vždy je však nutné bežať do obchodu a utrácať peniaze za drahé prípravky. Účinný prostriedok na boj proti plesniam ste schopní si vyrobiť aj doma.

Ocot je v domácnosti skvelým pomocníkom, a okrem mnohých iných účelov môžeme použiť ocot aj na pleseň na stene. Stačí zmiešať ocot s vodou v pomere 1:4 a roztok nastriekať na postihnuté miesto. Pokiaľ chceme účinok ešte zvýšiť, môžeme pridať jedlú sódu a vytvoriť pastu. Ocot s vodou sa v takom prípade mieša 1:1. Pastu jednoducho nanesieme na stenu a po zaschnutí zoškrabeme.

V boji proti plesniam pomôže aj bielidlo. Zmiešajte ¼ šálky bielidla s dvoma šálkami teplej vody, výslednú emulziu nastriekajte na stenu, nechajte 10 minút pôsobiť a potom miesto očistite hubkou.

Zhrnutie

Pamätajte však na to, že aj pri použití najlepšieho prípravku proti plesniam nie je dlhodobým riešením. Pokiaľ neodstránite príčinu ich vzniku, pleseň síce po použití prípravku na nejaký čas zmizne, vždy sa ale objaví znova.


Zdroje: www.bal.cz, www.farlesk.sk, www.expedo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo