Ako vybieliť bielizeň?

Väčšina ľudí má v skrini aspoň jeden kus bieleho oblečenia. Biela je skvelá neutrálna farba, ktorá sa hodí snáď ku všetkému. Má ale pár nevýhod – idú na nej vidieť všetky nečistoty, po čase zošedne alebo zožltne, skrátka po pár noseniach už nevyzerá ako pri prvom nákupe. Našťastie existujú spôsoby, ako predĺžiť efekt „žiarivo bielej“ vášho obľúbeného kusu oblečenia. V tomto článku si o nich povieme.

Ako správne prať bielu bielizeň

V prvom rade si treba ujasniť, ako správne bielu bielizeň prať, aby neprišlo o svoju jasne bielu farbu.
Dôležité je dodržiavať tieto 3 pravidlá:

1. Nikdy neprať bielu bielizeň s farebným!

Farebná bielizeň často púšťa farbu a biela sa od nej ľahko zafarbí. Vždy preto treba prať zvlášť farebné a zvlášť biele.

2. Dostatok priestoru v bubne

Bubon práčky by nikdy nemal byť úplne plný. Pri bielej bielizni to platí obzvlášť, pretože vplyvom vodného kameňa v práčke môže zašednúť. Pokiaľ bielizeň bude mať dostatok priestoru a bude sa čo najmenej dotýkať stien bubna, šanca na zašednutie sa zníži. Všeobecne sa odporúča mať priestor medzi bielizňou a stropom bubna veľký na šírku vašej päste. Najlepšie je však dodržiavať predpísané pokyny výrobcu, ktoré nájdete v manuáli práčky.

3. Prať na vyššiu teplotu

Zatiaľ čo farebnú bielizeň môžete prať aj na 30 °C, pri bielej by to malo byť dvakrát toľko – 60 °C. Pýtate sa prečo? Teplejšia voda lepšie odplaví nečistoty a pot z oblečenia. Výnimkou sú syntetické materiály, jemné tkaniny a akýkoľvek materiál, ktorý by sa mohol vplyvom teplej vody poškodiť. Odporúčaná teplota je vždy uvedená na štítku s pracími symbolmi.

Vodný kameň

Pokiaľ pri praní dodržujete všetky spomínané pravidlá, a bielizeň je stále v horšom stave, pravdepodobne za to môže vyššia koncentrácia vodného kameňu v práčke. Toho sa môžete zbaviť odstraňovačom vodného kameňa, ktorý nájdete v najbližšej drogérii, alebo octom, ktorý stačí naliať do bubna práčky a nechať ju prať naprázdno.

Bielenie bielizne

Ak vaše oblečenie už stratilo svoju pôvodnú farbu, nemusíte ho vyhadzovať.

Je možné, že vám pomôže niektorý z týchto tipov:

Vhodný čistiaci prostriedok

Správny výber čistiaceho prostriedku je základ. Na trhu nájdete množstvo prípravkov, ktoré sú určené špeciálne na bielu bielizeň. Je dobré si nejaký z týchto prípravkov prikúpiť, pretože nielenže jeho pravidelné používanie zabraňuje usadeniu nečistôt a škvŕn, ale tiež vám môže pomôcť už zašednutú bielizeň navrátiť do pôvodného stavu.

Citrón

Kyseliny väčšinou fungujú ako bielidlo. Výnimkou nie je ani kyselina citrónová, ktorú nájdeme doma vo forme citróna. Stačí použiť nejaký lavór, do ktorého nalejeme teplú vodu a pridáme vytlačenú citrónovú šťavu. Potom do lavóra vložíme bielizeň, ktorú tam necháme naloženú cez noc. Ďalší deň bielizeň vyperieme.

Ocot

Ocot má tiež bieliace účinky. Postup je rovnaký ako pri citróne – pridáme do teplej vody, necháme roztok pôsobiť s bielizňou, na druhý deň vyperieme. Nemusíte sa báť výrazného octového oderu. Kým bielizeň uschne, octový zápach z neho vyprchá.

Pokiaľ nechcete čakať celú noc, môžete ocot priamo naliať do práčky namiesto aviváže. Bielizeň okrem iného zmäkčí a vydezinfikuje.

Prášok do pečiva alebo jedlá sóda

Prášok do pečiva a jedlú sódu nemusíte používať len pri pečení, ale sú vhodnými pomocníkmi aj pri praní. Môžete ich buď prisypať k praciemu prášku a následne vyprať, alebo postupovať rovnako ako pri predchádzajúcich tipoch – rozmiešať s teplou vodou a vo vzniknutom roztoku naložiť bielizeň, potom vyprať.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.dobrytextil.sk, www.myaustria.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo