Ako vyčistiť odpad?

Upchatý odpad nás často zastihne v tú najmenej vhodnú dobu, bez ohľadu na to, či je to v kúpeľni či kuchyni. Zle priechodný odpad sa väčšinou ohlási nežiaducim zápachom. Odtok vody sa čím ďalej tým viac spomaľuje, až nakoniec odpad v dreze, v sprche či dokonca na WC prestane odtekať úplne.

Čistenie odpadov rozhodne nie je príjemnou činnosťou a väčšina ľudí si na to rovno zavolá odborníka. Niekedy je to však zbytočný výdaj, ktorý môže veľmi nepríjemne zaťažiť rodinný rozpočet. Veľakrát si totiž dokážete poradiť svojpomocne a odpad uvoľniť prostredníctvom rôznych pomocníkov, čo sa bežne vyskytujú v našej domácnosti.

Čo môže spôsobiť upchatie odpadu?

Vo vani, v kuchyni, ale aj v odpade sprchovacieho kúta sa neustále usadzujú rôzne nečistoty. Pokiaľ ide o kúpeľňu, tam sú hlavnou príčinou pre upchatie jednoznačne vlasy, chlpy, fúzy, a tiež zvyšky kozmetiky a pracích prostriedkov.

V kuchynskom dreze vás pre zmenu potrápi mastnota a zvyšky jedla. K najhorším patrí bezpochyby stuhnutý tuk, pretože sa z neho v potrubí dokáže vytvoriť špunt, ktorý neprepustí vôbec nič. Čo sa týka WC, tam sa môže odpad upchať pri nechcenom spláchnutí akéhokoľvek väčšieho predmetu, ktorý sa môže zaseknúť nielen v odpade samotného WC, ale aj priamo v potrubí.

Čo všetko teda môže za upchatie?

  1. Stuhnutý tuk
  2. Vaječné škrupiny
  3. Úlomky kostí
  4. Vlasy
  5. Chlpy
  6. Fúzy
  7. Zvyšky jedla
  8. Tuk z pokrmov
  9. Šupky

Teraz si predstavte, že sa vám upchá potrubie vo chvíli, keď vypúšťa voda u umývačky alebo u práčky. Je vám určite jasné, aká by to bola katastrofa? Preto je potrebné myslieť dopredu a odpady čistiť preventívne.
Mnohí vsádzajú na tzv. babské rady a verte, že v prípade odpadu naozaj fungujú. Niekto čistí octom, ďalšou jedlou sódou a niekto na to ide rovno cez chémiu.

Najlepšie je začať mechanickou cestou a až potom skúšať jednotlivé suroviny z domácnosti a až ako poslednú šancu chemické prípravky. Mrkneme na to, ako vyriešiť upchatý odpad.

Čistenie odpadu mechanickou cestou

V tomto prípade to ide hneď niekoľkými spôsobmi. Tým zásadným je gumový zvon, ktorý dokáže vyvinúť tzv. tlakový ráz a odpad preraziť. Vo väčšine prípadov stačí niekoľko prudších prírazov a odpad sa uvoľní. Dôležité je, aby bol postup správny, inak nebude vo výsledku žiadny účinok.

Čistenie odpadu zvonom

Najskôr si namočíme handru a potom zašpuntujeme umývadlo/drez. Napustíme do polovice teplou vodou, potom mokrou handrou zapcháme prepadovú vpusť a vytiahneme špunt/zátku. Hneď nasadíme zvon na odtok a začneme ho stláčať, aby vznikol podtlak, ktorý odpad uvoľní.

Stláčame tak dlho, pokiaľ nezačne voda odtekať bez problémov. Ideálny je obyčajný gumový zvon, ktorý má drevenú rukoväť, ten je naozaj osvedčený.

Vyčistenie sifónu
Keď nezaberie zvon, môže to znamenať, že je problém v sifóne, čo sa upchal. Vezmeme si ochranné rukavice a opatrne rozoberieme sifón. Pripravíme si vedro a handru, do ktorej zachytíme zvyškovú vodu, ktorá bude vytekať, akonáhle sifón rozskrutkujeme. Všetky časti sifónu dôkladne očistíme, prepláchneme a znova prirobíme späť.

Inštalatérske péro

Ten, kto upchatý odpad rieši takmer neustále poslúži inštalatérske péro na čistenie odpadu. To je možné zaobstarať v hobby marketoch či klasickom železiarstve. Zhruba 3 metre dlhého pomocníka zaobstaráte cca za 200–300 korún, ale pokojne aj za vyššiu cenu, záleží na konkrétnom predajcovi. Oproti gumovému zvonu je použitie pera trochu náročnejšie a pracnejšie.

Musíte ho totiž zasunúť do odpadu, ktorý je však vo väčšine prípadov prispôsobený tak, že sa musí časť nad odpadom v umývadle rozobrať a až potom je možné vsunúť inštalatérske péro do odpadu.
Jedlá sóda s octom a horúcou vodou

O tom, že je jedlá sóda naozaj univerzálnym pomocníkom nie je pochýb. Na upchatý odpad stačí nasypať pol hrnčeka jedlej sódy do odpadu, zaliať jedným hrnčekom octu a počkať 1–2 minúty, než si sadne pena a preliať kanvicou vriacej vody. Nakoniec ešte prepláchneme prúdom horúcej vody z kohútika. V prípade potreby sa musí celý postup opakovať.

Kypriaci prášok do pečiva a ocot

Táto kombinácia je trochu zvláštna, ale účinná. Postup je v podstate totožný ako s jedlou sódou. Prášok do pečiva sa nasype do odpadu a zaleje sa octom. Nechá sa 15 minút pôsobiť a potom už stačí iba prepláchnuť horúcou vodou z kanvice.

Kuchynská soľ

Medzi tzv. babskými radami by určite nemala chýbať práve kuchynská soľ, tá vie zázraky. Nasypeme niekoľko lyžíc soli do odpadu a prelejeme vriacou vodou. Pokiaľ to bude potrebné, môžete to zopakovať niekoľkokrát za sebou.

Na to je dobré si pribrať parťáka, ktorý vám s tým pomôže. Koniec pružiny sa zasunie do potrubia, a zatiaľ čo jeden kontroluje pružinu, aby bola správne nasmerovaná k upchanej časti potrubia, druhý otáča kľučkou jedným smerom. Koniec pružiny toto zašpuntované miesto naruší a uvoľní nežiaduce špunt.

Akonáhle je pomocou inštalatérskeho dosiahnutá dostatočná vzdialenosť v potrubí až k miestu upchatia, začneme pružinu opatrne vyťahovať von. Počas tohto procesu ju neustále utierame od nečistôt, ktoré nám inak bude odkvapkávať všade naokolo a znečistí aj to čo nechceme.

Pokiaľ máte dokonca aj vhodnú tlakovú umývačku, potom nie je problém použiť ju na uvoľnenie odpadu namiesto pružiny. Potrebujete na to len špeciálny nadstavec určený na čistenie potrubia.

Biologické enzymatické prípravky

Tieto prípravky sú charakteristické tým, že sú v nich obsiahnuté úplne nezávadné batérie, ktoré sú schopné rozložiť organické látky, čo sa usadzujú v potrubí bez toho, aby došlo k jeho narušeniu či poškodeniu povrchu. Biologické enzymatické prípravky sú vhodné všade tam, kde je odpadová voda zachytávaná do septiku.

Pre správny účinok sa musia najskôr naštartovať biologické procesy. To urobíme tak, že necháme pretekať teplú vodu po dobu 30 sekúnd cez potrubie. Potom vlejeme odporúčané množstvo prípravku do odpadového otvoru a zalejeme cca pol litrom vlažnej vody.

Ideálne je to urobiť cez noc, pretože prípravok potrebuje aspoň 8 hodín pôsobiť. Keď bude znečistenie skutočne veľmi silné, proces bude nutné zopakovať. Napriek tomu, že sú tieto prípravky oveľa drahšie, než tie klasické, sú šetrné voči životnému prostrediu.

Chémia ako posledná možnosť

Občas sa môže stať, že mechanické čistenie nebude mať žiadny efekt, babské rady zaúčinkujú len minimálne a biologická cesta bude k ničomu. V takom prípade prichádza k slovu stále menej obľúbená chémia. Tak či tak je dobré mať nejaké chemické prípravky vždy po ruke, pretože keď voda odteká už len tak z 30%, je čas nasadiť chemických pomocníkov.

Takým môže byť napríklad Krtko na odpady, Domestos čistič odpadov, alebo napríklad klasický Hydroxid sodný. Prípravkov je niekoľko, ale zásadné je si vždy dôkladne prečítať príbalový leták/návod, než sa do ich použitia vôbec pustíte.

Je potrebné dodržať bezpečnostné opatrenia, ďalej nosiť ochranné pomôcky ako rukavice a pokiaľ možno aj okuliare. Po aplikácii takýchto prípravkov totiž môže dôjsť k rýchlej a často veľmi prudkej reakcii. Akonáhle prečistenie odpadu pomocou chemikálií dokončíme, je nutné všetko prepláchnuť vriacou vodou.

Ako na prevenciu proti upchatiu odpadov?

Najlepšie je používať sitko, teda lapač nečistôt, ktorý veľmi pomáha nielen v kúpeľni, ale najmä v kuchynskom dreze. Zaobstarať je možné lapač plastový, silikónový alebo z chrómu. Keď ho umiestnime do drezu natrvalo a budeme pravidelne vyprázdňovať do odpadkového koša, k upchatiu odpadu hneď tak nedôjde.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Dala som na vaše rady a mám konečne dobre vyčistený odpad v dreze. Ďakujem.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo