Antiperspiranty

Potenie je určite záležitosť, ktorá trápi mnoho z nás. Predovšetkým v letných mesiacoch nám môže spôsobovať nepríjemné pocity a dosť prekážať. Zatiaľ čo dezodoranty nám pomáhajú so zápachom, antiperspirant bráni priamo poteniu a na určitú dobu ho znižuje. Viete, podľa čoho by ste mali vyberať a ako spoznať, či sa jedná o antiperspirant alebo dezodorant?

Porovnať ceny antiperspirantov

Typy

Typ antiperspirantu budete vyberať nielen podľa jeho ceny, vzhľadu, ale aj funkčnosti. Ak sa potíte viac, potrebujete silnejší účinok, ktorý tiež bude pravdepodobne znamenať vyššiu cenu. Nepoužívajte ho však, pokiaľ ho naozaj nepotrebujete, menej je niekedy viac.

Gulička vs sprej

Prvým typom, ktorý si rozoberieme, bude prevedenie. Je pre vás lepšia gulička alebo sprej? Čo sa týka účinnosti, sú na tom oba druhy rovnako, teda záleží iba na tom, ktorý vám osobne bude viac vyhovovať. Guľôčkový antiperspirant, inak tiež „roll-on” sa aplikuje priamo na pokožku, sprejový sa strieka z určitej vzdialenosti.

Všeobecne platí, že sprejový antiperspirant zanecháva na pokožke určitú vrstvu, ktorá by sa mohla objaviť na oblečení – pokiaľ ale máte kvalitný produkt, nemusí sa tohto efektu báť. Gulička zase na druhú stranu dlhšie zasychá. Cenovo sú na tom dosť podobne, tu záleží hlavne na značke a účinku.

Intenzita potenia

Podľa toho, ako veľmi a často sa potíte, budete vyberať silu antiperspirantu. Ten klasický, ktorý môže byť označený pod názvom „Sensitive”, bude stačiť miernemu poteniu. Nadmerné potenie pozastavíte s produktmi pod názvom „Forte, Forte Max”, ľudia s extrémnym potením potom budú vyhľadávať „Forte Plus, Forte Max”. Silnejšie antiperspiranty používajte iba v prípade, že máte problémy s nadmerným potením, stále je totiž potrebné mať na pamäti, že sa jedná o prirodzený proces, ktorý nás zbavuje škodlivín z tela.

Citlivosť pokožky

Ak máte citlivú pokožku, zamerajte sa na antiperspiranty bez obsahu zirkónia, niektoré z nich môžu spôsobiť dráždivosť kože. Všeobecne sa ale látky v antiperspirantoch testujú a podľa výsledkov sú v poriadku a na citlivú pokožku by nemali mať vplyv.

Avšak, ako iste viete, každý sme individuálni a môže na nás mať negatívne účinky aj to, čo na druhých nie. Pred používaním môžete vyskúšať test na vnútornej strane predlaktia, kde by ste po nejakej dobe nemali pozorovať žiadne zmeny. V prípade začervenania na chvíľu produkt nepoužívajte a vráťte sa k nemu neskôr.

Reakciu mohla vytvoriť kontaktná dermatitída, ktorá býva spôsobená množstvom alkoholu či parfumovanými zložkami. Pokiaľ si ste vedomí, že máte citlivú pokožku, tiež je možné siahnuť priamo po produktoch so špecializáciou na citlivú kožu označených „sensitive” či prírodných produktoch.

Veľkosť balenia

Ako dlho máte v pláne antiperspirant používať? Možno vás napadne, že ideálne čo najdlhšie, lenže nie všetci takto premýšľajú. Niekto treba rád skúša nové produkty a vône alebo hľadá to najlepšie. Na cesty sa vám navyše bude hodiť skôr menšie balenie, napríklad 45 ml. Všeobecne sa ale antiperspiranty predávajú vo veľkostiach 20 až 150 ml.

Typ vône

Ak vám ide len o to, aby ste sa nepotili, potom si vystačíte s neutrálnou vôňou, ktorá je unisex. Antiperspirant je možné kombinovať s dezodorantom alebo parfémom. Pre pozastavenie potenia a vôňu k tomu si kúpte nejakú kvetinovú či sladkú ovocnú vôňu (ženy) či korenenú verziu (muži).

Škodlivosť hliníka

Často sa v súvislosti s antiperspirantmi hovorí o škodlivosti hliníka. Ako tomu teda skutočne je? Mali by sme sa tejto látke vyhýbať alebo sa nie je čoho báť? Pravdou je, že molekuly roztoku neprenikajú priamo do tela, pretože sú väčšie ako bazálna membrána kože.

Hliník sa do týchto produktov pridáva kvôli tomu, že ako jediný dokáže skutočne účinne regulovať potenie. V prírodných antiperspirantoch sa používa extrakt ľubovníka bodkovaného. Podľa odborníkov je riziko zdravotných problémov spojených s hliníkom v antiperspirantoch zanedbateľné a do tela sa dostáva pravdepodobnejšie jedlom.

Typy hliníka v antiperspirantoch:

  • Hexahydrát chloridu hlinitého
  • Chlorid hlinitý
  • Chlorohydrát hliníka

Obsah alkoholu

Pre zákazníkov s citlivou pokožkou je obsah alkoholu dôležitou informáciou. Mali by sa mu vyhýbať – objavuje sa tam, kde v zložení zahliadnete hexahydrát chloridu hlinitého. Alkohol navyše vysušuje pokožku a nezabúdajte na to, že ho nemôžete použiť bezprostredne po holení žiletkou, dosť by to pálilo.

Dezodorant vs antiperspirant

Zatiaľ čo antiperspirant obmedzuje potenie a zápach, ktorý sa vďaka tomuto procesu tvorí, dezodorant nemá na potenie žiadny vplyv, iba poskytuje vôňu, ktorá zápach zakrýva. V zložení navyše u antiperspirantu nájdete alkohol, ktorý sa v dezodorantoch nenachádza. Podľa toho môžete v regáloch drogérie zistiť, o ktorý z produktov ide, aj keď na sebe nebude mať označenie.

Funkcia

Antiperspirant slúži na pozastavenie alebo aspoň zníženie potenia. V niektorých prípadoch navyše dodáva príjemnú vôňu, ktorá drží po celý deň. Jeho účinky oceníte hlavne v lete, keď sa potíte viac ako obvykle. Funguje na báze gélovej zátky, ktorá obmedzuje uvoľňovanie potu na povrch pokožky, a tak sa na nejakú dobu nepotíte. Nemusíte sa báť, tento účinok je úplne bezpečný, pretože sa gélová zátka postupne uvoľňuje.

Značka

Mnoho značiek nájdete v supermarketoch, drogériách, ale aj internete. Pokiaľ hľadáte klasický antiperspirant, vystačíte si s dostupnými značkami. Ak ale požadujete vyššiu odolnosť, budete sa musieť porozhliadnuť po špecializovaných značkách.

Dove

Ošetrujúca značka Dove je na trhu už od roku 1955 a jej antiperspiranty v sebe miešajú najrôznejšie vône. Okrem účinnosti sa tiež starajú o pokožku (0 % alkoholu), čo je skvelé pre všetkých, ktorí majú citlivú kožu.

Adidas

Medzi ďalšiu nízkocenovú značku patrí Adidas, ktorá sa pýši príjemnou vôňou aj dlhodobou účinnosťou. Pokiaľ sa nepotíte nadmerne, pravdepodobne budete spokojní aj vy.

Rexona

Austrálska značka Rexona sa priamo zameriava na výrobu antiperspirantov a dezodorantov pre ženy aj mužov. Je ľahko dostať, navyše za nízku cenu s dobrými výsledkami.

Vichy

Antiperspiranty od Vichy sa nachádzajú vo vyššej cenovej kategórii, a to preto, že sú jej produkty zamerané proti nadmernému poteniu. Naozaj odvedú prácu, ktorú sľubujú, nezanechávajú škvrny na oblečení a vydržia dlhú dobu.

Nivea

Zakončíme to značkou Nivea, ktorá sa rovnako ako napríklad Rexona predáva aj v supermarketoch, preto je veľmi dostupná. Na výber máte niekoľko vôní.

Cena

Antiperspirant nie je drahá záležitosť a je dostupná takmer všade. Cena sa odvíja od vašich požiadaviek, výdrže a značky. Tie najúčinnejšie produkty vás môžu vyjsť pokojne na 13 eur, väčšina užívateľov ale siahne po tom do 5 eur. Podľa čoho sa orientovať?

Do 5 eur

Túto cenovú kategóriu nájdete v drogériách u značiek ako je Nivea, Rexona či Dove. Pre tých, ktorí nemajú špeciálne požiadavky je to úplne dostačujúce a môžu sa obzerať iba po svojich obľúbených vôňach.

Od 5 eur do 10 eur

V tejto cenovej kategórii sa dočkáte lepšieho účinku, ale v mnohom aj antiperspirantov bez vône. To preto, že sú produkty univerzálne a môžu ich užívať ako muži, tak ženy.

Nad 10 eur

Niečo extra si radi zaobstarajú užívatelia s citlivou pokožkou alebo ľudia s nadmerným potením. Tie sa používajú napríklad iba 3x týždenne pred spaním, takže vám v rámci dlhodobosti naozaj vydržia a ušetríte tak dosť peňazí.

Porovnať ceny antiperspirantov

Otázky a odpovede

Aký typ antiperspirantu vybrať?

Oba druhy, roll on aj sprej, fungujú rovnako účinne, takže záleží iba na tom, čo vyhovuje vám. Guľôčkový antiperspirant sa nanáša priamo na požadované miesto, ale zase trvá dlhšie, než zaschne. Sprej sa aplikuje rýchlo, ale môže byť na koži v niektorých prípadoch viditeľný a jeho stopy sa môžu objaviť aj na oblečení. Cenovo sú na tom podobne.

Môže hliník obsiahnutý v antiperspirante ublížiť môjmu zdraviu?

Napriek tomu, že sa o účinkoch hliníka v antiperspirantoch diskutuje, jeho vplyv na ľudské zdravie je v tomto prípade zanedbateľný, pretože sa cez pokožku do tela nedostáva. Nie je sa tak čoho báť.

Ako dlho sa po aplikácii antiperspirantu nebudem potiť?

Každý antiperspirant sa líši, niektoré sľubujú výdrž až 48 hodín, čo ale platí skôr u tých drahších. Tiež záleží na tom, ako veľmi sa potíte – ak nie veľmi, antiperspirant vám vydrží pokojne celý deň. Pri častejšom potení môžete produkt aplikovať 2x denne, nie však viackrát. Odolnejšie druhy majú potom svoje dávkovanie, ktoré nie je na dennej báze, ale iba niekoľkokrát do týždňa.

Záver

Potenie nám dokáže dosť sťažiť život, a to hlavne pri situáciách, keď sa cítime nervózne. Antiperspiranty dokážu na nejaký čas zmierniť potenie tým, že vytvoria kapsulu, cez ktorú pot neprejde. Je to úplne bezpečná metóda, ktorá nás podrží, keď to budeme najviac potrebovať – či už ide o športovanie, obdobie puberty alebo schôdzku so šéfom. Okrem použitia antiperspirantu sa poteniu môžete vyhnúť aj holením podpazušia, pravidelnou hygienou a vyradením korenených jedál.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo