Aróma difuzéry

Aróma difúzory sú moderné prístroje fungujúce pomocou elektrickej energie, vhodné na rozptyľovanie éterických olejov. Niekto si ich môže pliesť s klasickou arómou lampou. Aróma difuzér však fungujú na princípe ultrazvuku, ktoré dokážu rozkmitať vodu vnútri difuzéru tak, že dochádza k rýchlej reakcii molekúl vody.

Tie potom na seba naviažu vonný olej a následne stúpajú z aróma difuzéra von v podobe studenej pary. Táto para môže ovplyvniť pozitívnym spôsobom vaše zdravie. Pomocou difuzéra môžete nielen prevoňať svoj byt, ale využijete ich aj na terapeutické účely.

Využitie aromatického Difusér sa správne zvoleným esenciálnym olejom je naozaj široké. Vďaka ich používaniu môžete posilniť svoju imunitu, prispievajú k zlepšeniu alergickej aj astmatické nádchy a rieši problémy s dýchaním. Využiť ich však môžete pri hubenie baktérií a plesní. Aróma difúzormi môžete vyberať podľa veľkosti, výrobného materiálu a tiež podľa funkcií, ktoré ponúka.

Porovnať ceny aróma difúzorov

Typy

Difúzery je možné rozdeliť do 3 základných skupín, podľa princípu používania. Jednotlivé typy majú svoje výhody a nevýhody. Medzi difuzéry bývajú často zaraďované aróma lampy, ktoré éterický olej zahrievajú pomocou sviečky.

Sviečka aróma lampy sa môže zahrievať až na 200 ° C, vďaka tejto teplote sa olej veľmi rýchlo spáli a dochádzať môže aj k jeho prepaľovaniu. Táto skutočnosť môže byť ľudskému zdraviu naopak škodlivá. Aróma lampa váš byt tiež prevonia, ale nemožno ju využiť na terapeutické účely, ale skôr k meditácii.

Tyčinkové

Patrí k najjednoduchším, pre svoj chod nepotrebujú elektrický prúd. Skladajú sa iba z nádoby, ktoré sa plnia vonnou esenciou a tyčiniek. Potom už stačí len vložiť niekoľko tyčiniek do nádoby, z ktorej nasiaknu vonný olej.

Vzduchové aróma difuzéry

Vzduchové čiže nebulizačnej difúzory majú veľký výkon a využijete je pre aromaterapiu. Ich prevádzka je však hlučnejší, vďaka vzduchovej pumpe môžete počuť ľahké vrnenie. Majú väčšiu spotrebu esenciálnych olejov, pretože v tomto prípade sa dovnútra leje čistý esenciálny olej bez vody.

Vďaka svojej vyššej výkonnosti, sú vhodné aj do veľkých miestností i kancelárií. U tohto typu nedochádza k zvlhčovanie miestností. K nevýhodám patrí ich vyššia cena a už spomínaná vyššia spotreba oleja. Tieto typy obsahujú sklenené časti, ktoré vyžadujú pravidelnú údržbu, vďaka výrobnému materiálu sú krehkejšie a teda náchylnejšie k poškodeniu.

Postup pri použití je nasledovný. Do nádoby difuzéra nakvapkajte asi 10 – 15 kvapiek esenciálneho oleja. Olej postupne vzlína, následne sa dostane do tzv. Venturiho trubičky z fúkaného skla, kde je do neho pomocou pumpy vháňaný vzduch. Týmto spôsobom dochádza k rozptyľovaniu aromatických molekúl.

Ultrazvukové aróma difuzéry

Ultrazvukové difúzory majú tichý chod, ľahko sa používajú aj udržiavajú. Do ultrazvukového Difusér sa kvapká olej v kombinácii s vodou, vďaka tomu dochádza na zvlhčovanie vzduchu. Oproti vzduchovým vynikajú nadčasovým vzhľadom, majú však nižšiu účinnosť.

K výhodám ultrazvukových difúzorov patrí tichý chod, menšia spotreba oleja, zvlhčovanie vzduchu a nižšia cena. Cena je však v závislosti s materiálmi a vzhľadom jednotlivých kusov, teda môžete naraziť aj na drahšie kúsky. Z nevýhod je možné uviesť len nižšiu výkonnosť a opäť zvlhčovanie vzduchu, vďaka ktorým sa neodporúčajú do miest s vyššou vlhkosťou.

Postup použitia: Do nádrže difuzéra nalejte potrebné množstvo vody, do ktorej nakvapkajte 3 – 15 kvapiek oleja. Vďaka vibrujúca membráne umiestnené na dne nádoby sa generuje studená para.

späť na obsah ↑

Veľkosť

Difúzery sú k dostaniu vo stolné i cestovné podobe. Stolný majú väčšiu veľkosť a vyberať môžete z mnohých materiálov a dizajnových prevedeniach. Cestovné sú malé a vo väčšine prípadov plastové nádoby, ktoré možno napájať pomocou USB kábla.

Veľkosť difuzéra je závislá tiež na objeme nádoby. Objem môže byť v rozmedzí cca 100 – 1 000 a viac ml. Klasický stolný difuzér má najčastejšie objem cca 200 ml. Veľké objemy nájdete u zvlhčovačov vzduchu, ktorých súčasťou je aj difuzér.

späť na obsah ↑

Materiál

Obal aróma difuzéra môže byť plastový, drevený, keramický alebo napríklad vyrobený z bambusu. Nádobka na olej je plastová alebo sklenená. Vďaka rôznym výrobným materiálom nie je ťažké nájsť kúsok, ktorý sa bude hodiť kamkoľvek. Aj v prípade, že difuzér nebude práve používať, môže slúžiť aj ako dekoratívny prvok.

späť na obsah ↑

Výkon

Veľkosť výkonu značí, aký veľký priestor dokáže difuzér prevoňať. Pri jednotlivých modelov tak túto informáciu nájdete. Výkon je udávaný v m2. Pre malé miestnosti sú vhodné difúzory s výkonom 10 – 20 m2, stredne veľké miestnosti budú vyžadovať výkon 20 – 30 m2 a do veľkých miestnosti kúpte zariadení s výkonom 40 – 50 m2.

späť na obsah ↑

Funkcia

Najlacnejšie prístroja je možné len zapnúť a vypnúť. Drahšie difúzory je možné ovládať pomocou diaľkového ovládača. Difúzery sú jednoduché zariadenia a prídavných funkcií nie je veľa. Disponovať tak môžu LED podsvietením. Niektoré typy svieti iba jednou farbou, iné umožňujú farby meniť. Podsvietenie je možné vypnúť.

Drahšie typy bývajú vybavené časovačom, vďaka ktorému sa difuzér po určitej dobe sám vypne. Nastaviť môžete tiež intenzitu difúze.Ultrazvukové difúzory bývajú vybavené poistkou, ktorá prístroj vypne vo chvíli, kedy v nádržke dôjde voda.

späť na obsah ↑

Značka

K obľúbeným aróma difuzérům patria výrobky značiek Sixtol, Nobilis Tilia, Klarstein, Hutermann, Rohnson a mnoho ďalších.

späť na obsah ↑

Cena

Cena difúzorov nie je nijako vysoká. Všetky možné typy sú k dostaniu v cenovom rozmedzí od cca 15 – 40 EUR. Aj tieto výrobky sú vybavené časovačom, disponujú LED svetlom a nájdete aj typy, ktoré je možné ovládať pomocou diaľkového ovládača. S jeho pomocou môžete vybrať farbu svetla alebo dobu, po ktorú bude difuzér v prevádzke.

Ak uprednostňujete nevtieravý vzhľad týchto prístrojov, budete si musieť priplatiť a vyberať difuzér v cenovom rozpätí od 40 – 80 EUR. Za túto cenu je možné kúpiť aj zariadenie väčších rozmerov. Difúzery môžu byť tiež súčasťou zvlhčovačov vzduchu. V tomto prípade sa jedná o zariadenia, ktorých cena šplhá ku 120 EUR a viac.

Porovnať ceny aróma difúzorov

späť na obsah ↑

Údržba

Aróma difúzormi vyžadujú pravidelnú údržbu. To, ako sa treba o daný typ správne starať, je podrobne popísané v príbalovom letáku. Na údržbu sú najnáročnejšie vzduchové difúzory, ktoré sú vybavené sklenenou tyčinkou.

V nej bude dochádzať k usadzovaniu nečistôt. Ani táto údržba však nie je nijako prácna ani zložitá. Stačí len zakúpiť vhodnú čistiacu zmes, ktorú do prístroja nalejete a necháte niekoľko minút pôsobiť. Pre čistenie vždy používajte výrobky odporúčané výrobcom, aby nedošlo k zničeniu prístroja.

Usadeniny u ultrazvukových difúzorov je možné čistiť zmesou vody a octu. U týchto typov sa mieša vonný olej s vodou. Ak sa všetky náplň počas chodu nespotrebuje, je vhodné prebytočnú vodu vyliať, aby nedochádzalo k usadzovaniu vodného kameňa.

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi esenciálnym a vonným olejom?

Esenciálny alebo éterický olej je aromatická prchavá látka, ktorá sa získava rôznymi spôsobmi z rastlín. Jedná sa o 100% prírodný produkt. Esenciálne oleje môžete využiť na terapeutickým účinkom, s jeho pomocou je možné skvalitniť spánok, pomôže vás zbaviť stresu a napätia a môže skvalitniť tiež funkciu vnútorných orgánov.

Vonný olej je esencia, ktorá je vyrobená syntetickým spôsobom v chemickom laboratóriu, teda sa nejedná o prírodný produkt.

Koľko kvapiek éterického oleja obsahuje jedna fľaštička?

To koľko kvapiek je vo fľaštičke k dispozícii, záleží na objeme. U malých 5 ml baleniach je možné získať až 100 kvapiek, v prípade 10 ml fľaštičky je to až 200 kvapiek.

Kedy je lepšie difuzér nepoužívať?

Používanie difúzory nie je úplne vhodné v tehotenstve. Nie všetky oleje sú potom vhodné pre dojčiace ženy, veľmi malé deti do 3 mesiacov veku, a ich používanie môže vadiť aj niektorým domácim miláčikom. Náchylné sú na ne predovšetkým mačky.

späť na obsah ↑

Záver

Používanie difuzéra má určite blahodárne účinky. Difúzery sami o sebe nie sú nijako zložité zariadenia, dôležitejšie ako samotný difuzér je tak vhodne zvolený esenciálny olej alebo vonná zmes.

Pokiaľ s aromaterapiou ešte len začínate a nie ste si úplne istí, ktorý olej je pre vás ten pravý, nechajte si poradiť od certifikovaného terapeuta alebo u odborníkov, ktorí sa zaoberajú ich predajom.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk