Aróma lampy

Aróma lampa je jednoduchá pomôcka určená k odparovaniu vonných olejov. Vďaka tomu môžete oddychovať aj relaxovať z pohodlia domova. Aromaterapia má preukázaný pozitívny vplyv na podporu imunity a vonné oleje možno využiť aj pri inhaláciách, kúpeľoch alebo masážach.

Aróma lampy sú vyrobené z rôznych materiálov. Zastúpená je predovšetkým keramika, kov alebo sklo. Možno ju teda využiť aj ako dekoračný prvok do domácnosti.

Aróma lampa vyžaduje opakované dokupovanie vonných olejov alebo voskov. Vosk sa používa pri elektrických lampách. Po zahriatí sa rozpúšťa a vôňa sa uvoľňuje do okolia.

Po vychladnutí opätovne tuhne a je ho možné používať až do úplného spotrebovania. Vonný olej sa kvapká do vody. Do mištičky s vodou je potrebné nakvapkať niekoľko kvapiek. Ich počet závisí na veľkosti miestnosti. Odporúča sa 1 alebo 2 kvapky na priestor o veľkosti 5 m2.

Porovnať ceny lámp

Typy

Klasiku tvoria aróma lampa, ktorá odparuje olej pomocou čajovej sviečky, modernejšia verzia je elektrická aróma lampa.

Sviečka

Táto aróma lampa má spodnú časť prispôsobenú pre vloženie čajovej sviečky. Horením sviečky sa môže lampa ohriať až na 50 ° C a vonný olej alebo vosk umiestnený v hornej časti lampy sa začne pozvoľna odparovať. Doba horenia sviečky sa pohybuje okolo 4 hodín.

Vôňa, ktorá sa počas horenia uvoľňuje, môže prekážať niektorým zvieratám alebo deťom. U tohto typu je potrebné dbať na bezpečnosť, zlou manipuláciou môžete spôsobiť aj požiar. Obozretní by ste mali byť najmä v prípade detí alebo domácich zvierat.

Elektrina

Elektrická aróma lampa je z hľadiska používania bezpečnejšia. Nemusíte sa báť, že plameň spôsobí požiar, lampa popáli dieťa alebo vášho maznáčika. Lampa začne fungovať ihneď po zapojení do zásuvky a z hľadiska účinnosti je porovnateľná s klasickou lampou. Tiež údržba je v tomto prípade jednoduchšia.

Elektrická aróma lampa sa používa v kombinácii s vonnými voskami. Drahšie elektrické lampy majú funkciu časovača, ktorý lampu po uplynutí nastavenej doby bezpečne vypne.

Nevýhodou lampy môže byť pre niekoho skutočnosť, že niektoré značky umožňujú používať iba vosky rovnakého výrobcu. V prípade iných je možné používať rôzne značky voskov a máte tak väčšiu možnosť výberu vôní.

Materiál

Materiál aróma lampy súvisí predovšetkým s dizajnom, ktorý je u tohto výrobku zásadný. Vďaka širokému zastúpeniu týchto výrobkov na trhu si však vyberie úplne každý.

Vybrať môžete lampy rôznych veľkostí a tvarov. Čo sa týka samotných materiálov, sú zastúpené predovšetkým keramické lampy. Kúpiť však môžete tiež lampu porcelánovú, sklenenú, kovovú, kamennú, ale aj drevenú.

Tvar

Tvar lampy nijako neovplyvňuje funkčnosť a závisí len na vašom vkuse. Rovnako je to aj s veľkosťou lampy. Aj v tomto prípade závisí výber predovšetkým na vašom vkuse. Dôležitá je skôr vzdialenosť mištičky od plameňa. Ideálne by to malo byť aspoň 3 až 7 cm, aby nedochádzalo k príliš rýchlemu odparovaniu a tým aj možnému prepaľovaniu oleja.

Olej a vosk

Výber aróma lampy môže ovplyvniť aj to, či budete chcieť používať vonný olej alebo vosk. Niektoré klasické lampy fungujú v kombinácii s voskami aj olejmi, v prípade iných je možné používať iba olej. Elektrické aróma lampy vyžadujú pravidelné dokupovanie voskov.

Olej

Výhodou olejov je nižšia obstarávacia cena. Okrem toho výber je v tomto prípade oveľa väčšií. Používať môžete vonné aj esenciálne oleje. Vonný olej prevonia váš byt príjemnou vôňou na dlhšiu dobu. U esenciálnych olejov oceníte aj aromaterapeutické a upokojujúce účinky.

Dávkovanie sa udáva v maximálnom počte 2 kvapiek na 5 m2. Vôňa, ktorá sa pri zahrievaní uvoľňuje, však nemusí vyhovovať každému. Oleje by potom nemali používať tehotné ženy a neodporúča sa ich používať ani v prípade malých detí do 3 mesiacov.

Vosk

Vosky sú o niečo drahšie. Aj v tomto prípade je možné vyberať z mnohých rôznych vôní, ale vosk vám okrem prevoňania bytu neponúkne nič iné.

Výhodou vosku je aj to, že nemusíte lampu s voskom nijako strážiť a dopĺňať, v lampe je umiestnený až do úplného spotrebovania. Vosk sa používa predovšetkým u bezpečnejších elektrických aróma lámp.

Značka

Výrobcov aróma lámp je veľké množstvo. U tohto výrobku sa však nemusíte pri výbere značkou nijako limitovať. Postrážiť si môžete iba vzdialenosť mištičky od plameňa v prípade, že budete vyberať medzi lampami, kde sa o správny chod stará sviečka.

Z výrobcov však môžeme menovať napríklad Yankee Candle, Cerams, Aromatika, Autronic, Mani Bhadra, Dedra a mnoho ďalších.

Cena

Cena je závislá od typu a dizajnu lampy. Drahšie sú pochopiteľne elektrické lampy. Najdrahšie lampy vás môžu vyjsť aj na 40 EUR, ale môžete kúpiť aj krásne lampy za menej ako 20 EUR.

Klasické sviečkové lampy je možné zaobstarať už za cca 5 EUR. Veľký výber ponúka cena okolo 10 EUR a najdrahšie lampy stoja okolo 20 EUR. K obstarávacej cene lampy však musíte pripočítať aj cenu vonných olejov alebo voskov.

Porovnať ceny lámp

Otázky a odpovede

Ako sa o lampu starať?

Odporúča sa lampu udržiavať po každom používaní. Údržba nie je nijako náročná, lampu stačí umyť mydlovou vodou. Aby ste predišli možnému usadzovaniu vodného kameňa, je vhodné lampu čas od času opláchnuť octovou vodou.

Elektrické lampy sú bezúdržbové, pretože vosk je umiestnený v kalíšku, ktorý po spotrebovaní vyhodíte a nahradíte novým.

Aróma lampa alebo difuzér?

Difuzér je ďalší spôsob aromaterapie, ktorý však pracuje na inom princípe a to ultrazvukových vibrácií. Pomocou nich sa vnútri difuzéra tvorí hmla, ktorá v studenej podobe vychádza von. Difuzér do istej miery pôsobí aj ako zvlhčovač.

Difuzéry fungujú v kombinácii s elektrickou energiou, a ponúkajú väčšie disignové možnosti. Difuzér je tiež bezpečnejší, vo chvíli, keď dôjde k spotrebe všetkej vody. Dochádza tak k jeho automatickému vypnutiu. Aróma lampu však musíte pravidelne kontrolovať.

Kam je možné aróma lampu umiestniť?

Stretnúť sa môžete s názorom, že je možné lampu umiestniť do akejkoľvek miestnosti, druhý názor však neodporúča lampu používať v spálni. Ako najvhodnejšia miestnosť sa však javí obývacia izba, alebo nejaká iná hlavná miestnosť. Ak by ste sa riadili svetovými stranami, mala by byť umiestnená na južnú časť miestnosti.

Záver

Aromaterapia má mnoho blahodarných účinkov na ľudské zdravie, ale ani v tomto smere by sa to nemalo príliš preháňať. Lampu postačí používať cca 20 – 30 minút denne.

Jej používanie sa neodporúča osobám trpiacim na alergie, tehotným a dojčiacim ženám a používať by ste ich nemali, ani ak máte doma malého dojča. Pri používaní lampy, ktorá olej alebo vosk zahrieva pomocou sviečky, dbajte na bezpečnosť.

Táto lampa by mala byť umiestnená mimo dosahu detí a zvieracích maznáčikov. Neďaleko lampy sa tiež nesmú nachádzať žiadne horľavé predmety. Klasická lampa umožňuje používať vonné aj éterické oleje, ale aj niektoré typy voskov. Elektrická lampa je z hľadiska používania bezpečnejšia a prakticky bezúdržbová. Umožňuje pre aromaterapiu využívať vonné vosky a oceníte u nej funkciu časovača.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo