Aróma lampy

Aróma lampa je jednoduchá pomôcka určená k odparovaniu vonných olejov. Vďaka tomu môžete oddychovať aj relaxovať z pohodlia domova. Aromaterapia má preukázaný pozitívny vplyv na podporu imunity a vonné oleje možno využiť aj pri inhaláciách, kúpeľoch alebo masážach.

Aróma lampy sú vyrobené z rôznych materiálov zastúpená je predovšetkým keramika, kov alebo sklo. Možno ju teda využiť aj ako dekoračný prvok do domácnosti.

Aromalampa vyžaduje opakované dokupovania vonných olejov alebo voskov. Vosk sa používa pri elektrických lámp, po zahriatí sa rozpúšťa a vôňa sa uvoľňuje do okolia.

Po vychladnutí opätovne tuhne a je ho možné používať až do úplného spotrebovania. Vonný olej sa kvapká do vody. Do mištičky s vodou je potrebné nakvapkať niekoľko kvapiek. Ich počet závisí na veľkosti miestnosti, odporúča sa 1 alebo 2 kvapky na priestor o veľkosti 5 m2.

Porovnať ceny aróma lámp

Typy

Klasiku tvoria aróma lampa, ktorá odparovanie oleja pomocou čajové sviečky, modernejšie verzií je elektrická aróma lampa.

Sviečka

Táto aromalampa má spodnú časť prispôsobenú pre vloženie čajové sviečky. Horením sviečky sa môže lampa ohriať až na 50 ° C a vonný olej alebo vosk umiestnený v hornej časti lampy sa začne pozvoľna odparovať. Doba horenia sviečky sa pohybuje okolo 4 hodín.

Vôňa, ktorá sa počas horenia uvoľňuje, môže vadiť niektorým zvieratám alebo deťom. U tohto typu je potrebné dbať na bezpečnosť, zlú manipuláciou môžete spôsobiť aj požiar. Obozretní by ste mali byť najmä v prípade detí alebo domácich zvierat.

Elektrina

Elektrická aróma lampa je z hľadiska používania bezpečnejšie. Nemusíte sa báť, že plameň spôsobí požiar alebo lampa popáli dieťa alebo vášho maznáčika. Lampa začne fungovať ihneď po zapojení do zásuvky a z hľadiska účinnosti je porovnateľná s klasickou lampou. Tiež údržba je v tomto prípade jednoduchšie.

Elektrická aróma lampa sa používa v kombinácii s vonnými vosky. Drahšie elektrické lampy majú funkciu časovača, ktorý lampu po uplynutí nastavenej doby bezpečne vypne.

Nevýhodou lampy môže byť pre niekoho skutočnosť, že niektoré značky umožňujú používať iba vosky rovnakého výrobcu, v prípade iných je možné používať rôzne značky voskov a máte tak väčšiu možnosť výberu vôní.

späť na obsah ↑

Materiál

Materiál aromalampy súvisí predovšetkým s dizajnom, ktorý je u tohto výrobku zásadný. Vďaka širokému zastúpenie týchto výrobkov na trhu si však vyberie úplne každý.

Vybrať môžete lampy rôznych veľkostí a tvarov, čo sa týka samotných materiálov, sú zastúpené predovšetkým keramické lampy. Kúpiť však môžete tiež lampu porcelánovú, sklenenú, kovovú, kamennú, ale aj drevenú.

späť na obsah ↑

Tvar

Tvar lampy nijako neovplyvňuje funkčnosť a závisí len na vašom vkuse. Rovnako je to aj s veľkosťou lampy. Aj v tomto prípade závisí výber predovšetkým na vašom vkuse. Dôležitá je skôr vzdialenosť mištičky od plameňa. Ideálne by to mali byť aspoň 3 cm ideálne až 7 cm, aby nedochádzalo k príliš rýchlemu odparovaniu a tým aj možnému prepaľovaniu oleja.

späť na obsah ↑

Olej a vosk

Výber aróma lampy môže ovplyvniť aj to, či budete chcieť používať vonný olej alebo vosk. Niektoré klasické lampy fungujú v kombinácii s voskami aj olejmi, v prípade iných je možné používať iba olej. Elektrické aróma lampy vyžadujú pravidelné dokupovania voskov.

Olej

Výhodou olejov je nižšia obstarávacia cena. Okrem toho výber je v tomto prípade oveľa väčšie. Používať môžete vonné aj esenciálny olej. Vonný olej prevonia váš byt príjemnou vôňou na dlhšiu dobu. U esenciálnych olejov oceníte aj aromaterapeutické účinky a upokojujúce účinky.

Dávkovanie sa udáva v maximálnom počte 2 kvapiek na 5 m2. Vôňa, ktorá sa pri zahrievaní uvoľňuje, však nemusí vyhovovať každému. Oleje by potom nemali používať tehotné ženy a neodporúča sa ich používať ani v prípade malých detí do 3 mesiacov veku.

Vosk

Vosky sú o niečo drahšie. Aj v tomto prípade je možné vyberať z mnohých rôznych vôní, ale vosk vám okrem prevoňanie bytu neponúkne nič iné. Výhodou vosku je aj to, že nemusíte lampu s voskom nijako strážiť a dopĺňať, v lampe je umiestnený až do úplného spotrebovania. Vosk sa používa predovšetkým u bezpečnejších elektrických aróma lámp.

späť na obsah ↑

Značka

Výrobcov aróma lámp je veľké množstvo. U tohto výrobku sa však nemusíte pri výbere značkou nijako limitovať. Postrážiť si môžete iba vzdialenosť mištičky od plameňa v prípade, že budete vyberať medzi lampami, kde sa o správny chod stará sviečka.

Z výrobcov však môžeme menovať napríklad Yankee Candle, Cerams, Aromatika, Autronic, Mani Bhadra, Dedra a mnoho ďalších.

späť na obsah ↑

Cena

Cena je závislá od typu a dizajnu lampy. Drahšie sú pochopiteľne elektrické lampy, najdrahšie lampy vás môžu vyjsť aj na 40 EUR, ale môžete kúpiť aj krásne lampy za menej ako 20 EUR.

Klasické sviečkovej lampy je možné zaobstarať už za cca 5 EUR. Veľký výber ponúka cena okolo 10 EUR a najdrahšie lampy stojí okolo 20 EUR. K obstarávacej cene lampy však musíte pripočítať aj cenu vonných olejov alebo voskov.

Porovnať ceny aróma lámp

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Ako o lampu starať?

Odporúča sa lampu udržiavať po každom používaní. Údržba nie je nijako náročná, lampu stačí umyť mydlovou vodou. Aby ste predišli možnému usadzovaniu vodného kameňa, je vhodné lampu čas od času opláchnuť octovou vodou.

Elektrické lampy sú bezúdržbové, pretože vosk je umiestnený v kalíšku, ktorý po spotrebovaní vyhodíte a nahradíte novým.

Aromalampa alebo difuzér?

Difusér je ďalší spôsob aromaterapia, ktorý však pracuje na inom princípe a to ultrazvukových vibrácií. Pomocou nich sa vnútri difuzéru tvorí hmla, ktorá v studenej podobe vychádza z Difusér von. Difusér do istej miery pôsobí aj ako zvlhčovač.

Difusér fungujú v kombinácii s elektrickou energiou, a ponúka väčšie disignové možnosti. Difusér je tiež bezpečnejší, vo chvíli, keď dôjde k spotrebe všetkej vody, dôjde k automatickému vypnutiu Difusér. Aróma lampu však musíte pravidelne kontrolovať.

Kam je možné aromalampu umiestniť?

Stretnúť sa môžete s názorom, že je možné lampu umiestniť do akejkoľvek miestnosti, druhý názor však neodporúča lampu používať v spálni. Ako najvhodnejšie miestnosť sa však javí obývacia izba, alebo nejaká iná hlavné miestnosť. Ak by ste sa riadili svetovými stranami, mala by byť umiestnená na južnú časť miestnosti.

späť na obsah ↑

Záver

Aromaterapia má mnoho blahodarných účinkov na ľudské zdravie, ale ani v tomto smere by sa to nemalo príliš preháňať. Lampu postačí používať cca 20 – 30 minút denne.

Jej používanie sa neodporúča osobám trpiacim na alergie, tehotným a dojčiacim ženám a používať by ste ich nemali, ani ak máte doma malého dojčaťa. Pri používaní lampy, ktorá olej alebo vosk zahrieva pomocou sviečky, dbajte na bezpečnosť.

Táto lampa by mala byť umiestnená mimo dosahu detí a zvieracích maznáčikov. Neďaleko lampy sa tiež nesmie nachádzať žiadne horľavé predmety. Klasická lampa umožňuje používať vonné aj éterické oleje, ale niektoré typy aj vosk. Elektrická lampa je z hľadiska používania bezpečnejšie a prakticky bezúdržbová. Umožňuje pre aromaterapiu využívať vonné vosky a oceníte u nej funkciu časovača.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk