Bidety

Bidety nepatria k bežnému vybaveniu kúpeľne, ale záujem o ne sa v posledných rokoch zväčšuje. Najväčšou výhodou, ktorá vám používanie bidetu umožní, je oveľa väčšia hygiena po použití toalety. Bidet ocenia predovšetkým osoby, ktoré trpia hemoroidmi alebo zápchou a ideálny je aj pre ženy. Používanie bidetu je tiež ekologickejšie a riešiť nebudete musieť ani chýbajúci toaletný papier.

Bidet môže mať mnoho podôb. Menej nároční užívatelia si vystačia s bidetovým sedadlom alebo sprškou. Náročnejšie môžu preferovať WC s bidetom alebo veľmi obľúbený elektronický bidet. Vaše rozhodovanie môže ovplyvniť aj to, akým spôsobom je možné jednotlivé podoby bidetu nainštalovať. Vo väčšine prípadov je však inštalácia veľmi jednoduchá a poradíte si s ňou aj doma.

Porovnať ceny bidetov

Typy

Bidet má mnoho podôb. V súčasnej dobe sa už nejedná o ďalšiu misu umiestnenú vedľa klasickej toalety. Oveľa obľúbenejší je variant bidetu a WC, ak hľadáte lacnejší variant, môže vaše očakávania splniť bidetová spŕška.

Samostatný bidet

Toto riešenie bolo pred nedávnom jediným možným, samostatný bidet je celkom bežný aj v niektorých komerčných priestoroch. Najčastejšie naň narazíte v nemocnici alebo napríklad pôrodnici. Bidet sa bežne umiestňuje vedľa klasickej toalety, odporúčaná vzdialenosť je 60 cm.

Vyberať môžete medzi samostatne stojacim a závesným bidetom. O prívod vody sa stará vodovodný kohútik alebo páka. Súčasťou samostatného bidetu môže byť, ale tiež nemusí byť sedátko. Záleží iba na tom, ktorému variantu dávate prednosť.

WC s bidetom

Tu je bidet priamou súčasťou toalety. Na výber máte opäť medzi samostatne stojacou a závesnou toaletou. Bidetová toaleta býva doplnená o mnohé funkcie, najvybavenejší je bidet elektronický. Nevýhodou tohto riešenia je vyššia obstarávacia cena.

Bidetová spŕška

Využiť ju môžete v prípade, keď sa vám klasický bidet nezmestí do kúpeľne. Bidetovú spršku môžete pripojiť k batérii umývadla. To by malo byť umiestnené v blízkosti toalety, aby ste mohli pohodlne nastaviť teplotu vody. V prípade, keď súčasťou spŕšky nie je umývadlo, môžete ju pripojiť na pod omietkovú batériu umývadla. Bidetová spŕška vám neposkytne pri omývaní taký komfort, ako klasický bidet využívajúci trysky.

Materiál

To, z čoho je bidet vyrobený, je dané samotným typom zariadenia. Samostatne stojace bidety sú vyrobené z keramiky. Bidet umiestnený v akejkoľvek podobe na klasickej toalete je vyrobený z plastu.

Pri materiáli je dôležitá predovšetkým povrchová úprava. U drahších bidetov sa stretnete s glazúrovaným povrchom, ktorý zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa, nežiaducich baktérií a iných nečistôt.

Možnosti

Jednotlivé bidety môžu byť doplnené o ďalšie praktické funkcie. Tu záleží najmä na tom, koľko ste ochotní do obstarania bidetu investovať. Najlacnejšie bidety v podobe spŕšky alebo trysky vám poskytnú potrebnú hygienu. Modernejšie a drahšie bidety umožňujú nastaviť teplotu vody alebo poskytnú masáž.

  • Viac trysiek – najlacnejšie bidety disponujú iba jednou tryskou, drahšie bidety majú trysky 2. Prvá tryska je určená na odstránenie stolice, prúd vody je silnejší. Druhá tryska je určená najmä ženám, túto trysku môžete ľubovoľne natáčať, prúd vody je jemnejší. Najdrahšie bidety môžu mať aj špeciálnu trysku vhodnú pre deti.
  • Údržba – veľmi praktická je možnosť automatického čistenia. Vďaka tejto funkcii sa nemusíte starať o pravidelnú údržbu trysiek.
  • Nastavenie teploty vody – drahšie bidety umožňujú nastaviť teplotu vody. V prípade niektorých modelov môžete využiť aj tzv. detský režim. Ide o veľmi šetrné umývanie vhodné predovšetkým pre deti.
  • Vyhrievanie – elektronické bidety sú doplnené o funkciu vyhrievaného sedátka.
  • Sušenie – drahší bidet vás nielen očistí, ale aj vysuší.
  • Odsávanie – bidet je schopný odsať aj nepríjemný pach, ktorý je po použití toalety typický. Aj túto funkciu nájdete pri tých najdrahších modeloch.
  • Masáž – u drahých bidetov býva medzi doplnkovými funkciami aj masáž. Bidety môžu poskytovať sedaciu masáž, ktorú využijete pri liečbe hemoroidov. Druhou možnosťou je pohybová masáž, ktorú vám poskytnú trysky svojim pohybom dozadu a dopredu.
  • Diaľkový ovládač – elektronický bidet budete môcť pohodlne ovládať pomocou diaľkového ovládača.

Značka

Bidety, alebo bidetové dosky je možné kúpiť od mnohých známych výrobcov. Obľúbené sú výrobky značiek Jika, Sapho, Laufen, Geberit, Duravit a ďalšie.

Cena

Cena bidetov je závislá od typu a náročnosti užívateľov. Ak nie ste na toto zariadenie nijak nároční, môžete zaobstarať bidetovú doštičku, ktorej cena je cca 20 – 120 eur. Pri drahších sedadlách budete môcť nastaviť silu prúdu vody alebo teplotu.

Od 160 eur je možné zaobstarať samostatný voľne stojaci alebo závesný bidet, ale aj toaletu vybavenú bidetovou spŕškou. Cena elektronických bidetov začína na cca 280 eur, komfortné elektronické bidety s mnohými funkciami kúpite za viac ako 790 eur.

Porovnať ceny bidetov

Údržba

Čistenie bidetov nie je nijako zložité, postupovať budete prakticky rovnako ako pri čistení klasickej toalety. Na čistenie sa odporúča používať klasické dezinfekčné čističe. Súčasťou elektronických bidetov je funkcia automatického čistenia. Napriek tomu aj tieto bidety je nutné čistiť od vodného kameňa, ktorý sa môže na tryskách usadzovať.

Otázky a odpovede

Čo je bidetová doštička?

Ide o najobľúbenejšie riešenie bidetu. Toto špeciálne záchodové sedadlo je doplnené o malú bidetovú spršku. Bidetovú dosku je možné umiestniť na akúkoľvek keramickú toaletu, prihliadnuť musíte iba na rozmery toalety a sedátka. Po inštalácii postačí pripojiť sedadlo k prívodu vody a potom budete môcť používať 2 spršky, ktoré sú štandardnou výbavou. Bidetové sedadlo nie je nutné pripájať k elektrickej sieti.

Ako je bidet prospešný pre ženy?

Okrem dokonalejšej očisty, ktorú ženám bidet poskytne, má toto zdanlivo jednoduché zariadenie pre ženy aj ďalšie zdravotné benefity.

Striekajúca voda dopadajúca na intímne partie ženy pozitívne pôsobí na svaly panvového dna. Tie sa po kontakte s vodou inštinktívne zovrú, čo vedie k ich precvičovaniu. A táto činnosť pomôže predchádzať s možnými problémami s inkontinenciou, ku ktorej sú náchylné tehotné ženy, ženy po pôrode a ženy vyššieho veku.

Čo je elektronický bidet?

Ide o akýsi prídavný bidet, ktorý môžete pripevniť na existujúcu záchodovú misu. Tento variant je ideálny pre majiteľov menších kúpeľní aj tých, ktorí sa nechcú po použití toalety premiestňovať na samostatne stojaci bidet.

Elektronický bidet je nutné pripojiť do elektrickej siete a pochopiteľne aj na prívod vody. U týchto bidetov máte k dispozícii mnoho funkcií, ako napríklad možnosť používať 1 alebo 2 trysky, inteligentný senzor sa postará o manipuláciu s poklopom. Využiť môžete možnosť sedák predhriať, užiť si môžete masáž. U elektronických bidetov sa zamerajte na výkon. Za optimálny sa považuje výkon okolo 850 W.

Záver

Bidet sa postupne stáva bežnou súčasťou domácich kúpeľní. Toto zariadenie sa postará o vašu dokonalú hygienu, a môže byť akousi prevenciou pred možnými zdravotnými komplikáciami. Bidety sú veľmi vhodné najmä pre ženy, ktoré ich ocenia najmä počas menštruácie.

Podľa svojich finančných možností môžete zakúpiť samostatný keramický bidet, bidetovú spršku alebo sedátko a najnáročnejšie pravdepodobne siahnu po elektronickom bidete.

Podobne články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo