Záchody

Záchod je neoddeliteľnou súčasťou každého objektu. Niektoré domácnosti bývajú vybavené hneď niekoľkými toaletami. Toaletu používa každý člen domácnosti niekoľkokrát denne. Najdôležitejšie je tak vybrať skutočne funkčný záchod.

Dôležité nie je zvoliť iba záchod, ktorý splní vaše očakávania, čo sa vzhľadu týka. Zaujímať by vás mal aj spôsob splachovania alebo montáže. Podľa veľkosti priestoru budete voliť veľkosť záchodu a zaujímať vás môžu aj dodatočné funkcie. O bezporuchovosť sa postará kvalitný výrobca a dôležitá je pochopiteľne aj obstarávacia cena.

Porovnať ceny záchodov

Typy

Podľa vzhľadu a spôsobu umiestnenia je možné klasické toalety rozdeliť do 3 skupín.

Voľne stojace

Tento typ býval k videniu najmä v skorších dobách, hoci môžete voľne stojaci záchod kúpiť aj dnes, nie je tento variant tak obľúbený. Záchod je pripevnený k zemi a nádrž na vodu je oddelená.

Bežne sa zavesovala nad záchod a splachovalo sa pomocou splachovadla umiestneného na povraze alebo retiazke. V niektorých prípadoch nie je nádržka súčasťou balenia a kúpiť ju musíte samostatne. Voľne stojaci záchod môžete umiestniť hneď k stene, hodí sa najmä do veľmi malých priestorov.

Kombinované WC

Je v súčasnej dobe najbežnejší typ. Tento typ toalety má záchod a nádrž na vodu spojenú. Ak dôjde k rozbitiu nejakej časti záchodu, je nutné kúpiť opäť celú toaletu. Najväčšou prednosťou tohto typu je veľmi jednoduchá inštalácia, spoľahlivosť a funkčnosť toalety. Nevýhodou je väčší rozmer a nemožnosť zvoliť výšku sedátka.

Závesné WC

Jedná sa o moderné prevedenie, ktoré sa v súčasnej dobe teší veľkej obľube. Záchod treba uchytiť na konštrukcii, ktorá je umiestnená v stene alebo za priečkou. Vďaka tomu, že je záchod zavesený, je oveľa ľahšie vykonať dokonalé upratovanie. Závesný záchod môžete umiestniť do výšky, ktorú si sami zvolíte.

Nevýhodou tohto typu je vyššia obstarávacia cena. Pokiaľ dôjde k poškodeniu nádržky, bude zložitejšia aj jej oprava, pretože nádržka je umiestnená v stene. Samotná inštalácia závesnej toalety je obtiažna, a najmä v prípade, keď premýšľate nad prestavbou kúpeľne, nemusí byť vždy možná. Závesné WC je tak možné vidieť predovšetkým v novostavbách.

Chemické WC

Okrem bežného záchodu, ktorý je nutné pripojiť na odpad, je možné využívať chemickú alebo aj suchú toaletu. Tú využijete v miestach, kde nie je možné pripojiť záchod k odpadu a slúžiť môže aj starším osobám, pre ktoré je ťažké dôjsť na bežný záchod umiestnený v samostatnej miestnosti.

Odpad

Aby záchod fungoval, ako má, je nutné vybrať model so správnym odvodom odpadu. Niektoré toalety je možné umiestniť na rôzne typy odpadu, iné však umiestnite iba na jeden daný typ odpadu. Podľa spôsobu napojenia budete toaletu k odpadu pripájať pomocou rovného kusu alebo klasického kolena.

  • Vodorovné napojenie – tento variant je typický pre závesné toalety
  • Zvislé/šikmé napojenie – s týmto napojením sa stretnete pri kombinovaných toaletách.
  • Zvislé napojenie – je typické pre zvislé napojenie.
  • Zadné napojenie – využiť ho môžete aj stojacich toaliet.
  • Vario – čiže variabilné napojenie umožňuje toaletu k odpadu pripojiť zvisle, šikmo aj vodorovne.

Rozmer

Veľkosť záchodu treba zvoliť podľa toho, koľko priestoru budete môcť toalete obetovať. Pri voľbe správnej dĺžky sa uistite, či výrobca uvádza dĺžku celého záchodu, niekedy je uvedená iba dĺžka záchodovej misy.

Do malých miestností môžete umiestniť toaletu v skrátenej verzii, jej dĺžka je menej ako 50 cm. Bežná dĺžka toalety je 55 cm, najdlhší záchod môže merať 65 a viac cm.

Štandardná výška toaliet je 43 cm, výška je vždy meraná bez sedátka. Výšku nemusíte riešiť pri závesnom záchode, ten môžete zavesiť do výšky, ktorá pre vás bude najviac vyhovujúca.

Materiál

Záchody sú najčastejšie vyrobené z keramiky. Za luxusné sú považované toalety z nerezu.

  • Keramika – je považovaná za elegantný materiál. Výhodou je aj nižšia obstarávacia cena a veľký výber rôznych podôb záchodovej misy.
  • Nerez – je veľmi odolný, toalety z nerezu sú často k videniu na verejných miestach. Toalety z nerezu sú drahšie a ich údržba je zložitejšia.
  • Povrch – toalety majú dnes už bežne povrchovú úpravu, ktorá zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa, ale aj šíreniu baktérií.

Splachovanie

Prihliadnuť by ste mali tiež na spôsob splachovania, dôležitá je najmä spotreba vody. Aby bola toaleta šetrnejšia, je dnes už veľmi bežné 2 tlačidlové splachovanie. Pri stlačení malého tlačidla sa vypustí cca 3 – 4 litre vody, veľké tlačidlo môže vypustiť 6 – 8 litrov vody.

Drahšie záchody môžu disponovať splachovadlom START/STOP. Pri spláchnutí môžete vypustiť 1 – 9 litrov vody.

Systém splachovania

Samotné splachovanie sa delí na hlboké a ploché. Pri hlbokom splachovaní je voda permanentne napustená, pri plochom splachovaní voda dopadá na pevnú plochu. Ploché splachovanie nie je príliš obľúbené, vo väčšine prípadov sa stretnete skôr s hlbokým splachovaním.

Podľa spôsobu splachovania sa toalety delia na záchod s uzavretým alebo otvoreným okruhom. V súčasnej dobe je obľúbené bez okrajovej splachovania.

Otvorené splachovanie

Voda prúdi do záchodovej misy iba jedným otvorom.

Uzavreté splachovanie

V záchodovej mise sa nachádza hneď niekoľko otvorov a voda do záchodu prúdi na niekoľkých miestach. Nevýhodou tohto systému sú malé otvory, ktoré vyžadujú dôkladnejšiu údržbu. Problémy môžu nastať najmä v oblastiach s tvrdou vodou, tu môže vodný kameň tieto otvory postupne upchávať.

Sedátko

Sedátko môže byť v niektorých prípadoch súčasťou záchodu, väčšinou ich však budete kupovať samostatne. Vyberať môžete z niekoľkých podôb, tým najdôležitejším je však kompatibilita so záchodovou misou. Okrem jednoduchých sedadiel je možné kúpiť aj sedátka s ďalšími funkciami.

  • Rozmer – pri sedadlách narazíte na niekoľko rozmerov, najdôležitejší je rozstup skrutiek. Tento údaj určuje, či budete môcť sedadlo pripevniť k záchodovej mise. Ďalším dôležitým rozmerom je vonkajšia dĺžka, vnútorná šírka a celková dĺžka.
  • Materiál – najlacnejšie sedátka sú vyrobené z plastu, za komfortnejšie možno považovať sedátka duroplastové, pri ktorých nemáte dobre známy pocit chladu. Kúpiť môžete aj drevené sedátka, ktoré majú špeciálnu povrchovú úpravu a nevadí im vlhké prostredie, ktoré je pre kúpeľne typické.

Značka

Záchod by ste mali vyberať v špecializovaných predajniach, kde nájdete najmä výrobky značiek Jika, čo je veľmi obľúbená česká značka. Ďalší veľký výber budete mať v prípade, keď zvolíte značku Sapho, Laufen alebo Vitra.

Cena

Toaletu kúpite už za necelé 80 eur. Aj táto cenová relácia vám umožňuje zvoliť závesný alebo kombinovaný záchod. Tieto toalety sú bežne doplnené o menej odolnú plastovú nádrž na vodu. Splachovanie je jednoduché a neumožňuje vám používať šetrnejší dvojaký typ splachovania.

Najobľúbenejšia je kategória od 120 – 200 eur. Tu môžete vyberať zo všetkých typov toaliet. Drahšie záchody majú aj patričnú povrchovú úpravu. Najdrahšie záchody môžu vyjsť aj na 400 a viac stoviek korún. Toalety sú často doplnené o bidetovú sprchu a ďalšie praktické funkcie, ktoré s používaním toalety súvisia.

Porovnať ceny záchodov

Otázky a odpovede

Je nutné k záchodu dokúpiť ďalšie príslušenstvo?

Súčasťou väčšiny záchodov býva sedadlo. Stále však môžete naraziť na toalety, ktoré vyžadujú dokúpiť sedadlo samostatne. Vďaka tomu môžete vybrať sedátko podľa vašich potrieb. Obľúbené sú najmä sedátka so spomaľovacím sklápaním. Kúpiť môžete aj bidetové sedadlo či bidetovú sprchu.

Ako vysoko záchod zavesiť?

Záchod sa najčastejšie umiestňuje vo výške okolo 43 cm. Vyššie je vhodné zavesiť toaletu v prípade, keď ju budú používať staršie a menej pohybovo zdatné osoby alebo tí, ktorí majú akékoľvek pohybové problémy. Vyššie umiestnený záchod bude viac vyhovovať aj ľuďom s vyššou telesnou výškou.

Aká je nosnosť toalety?

Všetky typy toaliet majú vysokú nosnosť. Aj v prípade, keď uvažujete o obstaraní závesnej toalety, bude nosnosť úplne vyhovujúca. Výrobcovia udávajú nosnosť aj 400 kg. S podobnou hodnotou sa stretnete aj pri toaletách, ktoré sú postavené na zemi. Nie vždy je však nosnosť pri toaletách uvádzaná.

Záver

Záchody sú na trhu zastúpené nepreberným typom výrobkov. Hoci sa môže zdať výber toalety ľahký, odporúča sa pred nákupom navštíviť kúpeľňové štúdio, kde si môžete jednotlivé toalety prezrieť aj ohmatať.

Až potom, čo vyberiete ten správny typ, budete môcť zvoliť ideálny vzhľad. Vďaka skutočne veľkému množstvu výrobkov nebudete mať problém zakúpiť toaletu, ktorá bude dokonale ladiť s ďalším vybavením kúpeľne. Okrem tvaru budete môcť zvoliť aj farebné prevedenie.

Podobne články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo