Bôby a sane

Bobovanie a sánkovanie je obľúbenou zábavou detí i dospelých. Okrem týchto bezpečnejších výrobkov je možné kúpiť sánkovacie taniere, plastové lopaty alebo iné kĺzaky. Z hľadiska bezpečnosti sú však vhodnejšie práve sane alebo bôby, ktoré je možné využívať už v prípade batoliat. U samotných detí sú obľúbenejšie ľahšie a modernejšie bôby, rodičia malých detí zase spravidla uprednostňujú sane, ktoré ponúknu ich potomkovi pri pobyte vonku väčší teplotný komfort.

To aký výrobok bude pre vaše dieťa vhodnejšie, závisí aj od toho, kde a za akým účelom budete sane či bôby používať. Ak budete tento výrobok využívať skôr pri ceste po meste či dedine, kde sa nevyhnete pohybu na posypaných chodníkoch, bude vhodnejšie zvoliť odolnejšie sane, ktorých klznice sú vyrobené z ocele. Na jazdu z kopca či v prírode potom môžete využívať obidve možnosti.

Výber tohto zimného vybavenia nie je nijako zložitý. Potom čo zvolíte výrobok, ktorý vás osloví vzhľadom aj farbou postačí zvoliť správnu dĺžku, vybrať kvalitný a odolný materiál a svoju rolu hrá aj nosnosť.

Porovnať ceny bôbov a sania

Sane

Sánky sa radia medzi prepravný prostriedok, ktorý sa po snehu pohybuje kĺzaním. V skorších dobách neslúžili sane na zimné radovánky, ale plnili plnohodnotnú funkciu dopravného prostriedku. Pomocou sania sa prevážali potraviny, drevo či krmivo pre zvieratá.

Používali sa predovšetkým v horských oblastiach, kam prišli zo severských krajín. Svoje využitie však mali aj v lete, stačilo ku konštrukcii pridať drevené kolieska. Dnešné sane majú predovšetkým robiť radosť deťom aj dospelým.

Nevýhodou sania je horšia ovládateľnosť, zákrut a brzdiť budete musieť pomocou nôh, čo môže byť pre deti ťažšie. Okrem klasických saní je možné kúpiť aj športové sane, ktoré majú odľahčenú konštrukciu a je možné ich ľahšie ovládať.

Materiál

Tradičné sane sú vyrábané z dreva, ale kúpiť môžete aj sánky v plastovej podobe.

Drevo

Drevené sane sú mnohonásobne kvalitnejšie. Sú trvácnejšie a majú dlhšiu životnosť. Nevýhodou je vyššia hmotnosť aj obstarávacia cena.

Sedadlo drevených saní je vypletené nepremokavým popruhom, alebo môžete kúpiť lacnejšiu latkovú verziu. Drevené sane možno kúpiť aj v skladacom variante. Také sane bude jednoduchšie prevážať a sú aj skladnejšie.

Plast

V prípade plastových saní je všetko opačne. Tieto výrobky sú ľahké, menej odolné a patria k lacnejším. Výhodou je pomerne veľký výber, čo sa farby týka a plastové sane sa môžu líšiť aj tvarom. Plastové sane majú menšiu nosnosť a spravidla ich nemôžu používať dospelí.

Veľkosť

Sane sú dodávané v rôznych dĺžkach. Spoločne s dĺžkou sa mení aj nosnosť.

  • Drevo – drevené sane môžu mať dĺžku v rozmedzí 85 – 125 cm. Pokiaľ budete chcieť voziť 2 deti, mali by ste vyberať sane s dĺžkou 95 cm. Nosnosť je u týchto výrobkov až 90 kg, čo umožní používanie dieťaťu aj dospelému. Drevené sane s dĺžkou 125 cm majú nosnosť až 140 kg.
  • Plast – plastové sane sa svojim vzhľadom približujú klasickým bôbom. Tiež zo môžete kúpiť sane doplnené o volant alebo riadidlá. Cenovo sa oba výrobky nijako nelíšia, avšak pri plastových saniach musíte počítať s menšou odolnosťou a životnosťou.

Boby

Bôby sú novšie a modernejšie verzií sania, vznik je datovaný do 19. storočia a o ich vznik sa postarali britskí vojaci, ktorí klasické sane vybavili riadiacim systémom. Dnešné bôby sú svojou veľkosťou a hmotnosťou prispôsobené deťom a dostať ich v niekoľkých podobách.

Okrem klasickej podoby, ktorú môžete poznať z čias svojho detstva je možné moderné bôby ovládať pomocou volantu alebo brzdy. Oproti sánkam sú bôby vo väčšine prípadov lacnejšie a ľahšie, kvalitný plast sa postará o pomerne dlhú životnosť.

Bôby môžete ťahať pomocou klasického popruhu, moderné bôby sú vybavené teleskopickým lankom, ktoré sa môže bezpečne schovať v konštrukcii bôbu.

Dĺžka

Bôby sa vyrábajú v rôznych dĺžkach tak, aby vyhovovali rôzne veľkým deťom. Hoci kúpite kvalitnejšie bôby, nemôžete pri tomto výrobku počítať s takou životnosťou, ktorú vám zaručia drevené sánky. Z tohto dôvodu nie je rozumné kupovať zbytočne dlhé bôby, ktoré budú pre malé deti horšie ovládateľné a zbytočne ťažké.

Materiál

Výrobným materiálom tradičných bôbov je mrazuvzdorný plast. Tento materiál sa postará o pomerne dlhú životnosť a nízku hmotnosť, vďaka ktorej nebudú deti pri používaní potrebovať asistenciu dospelého.

Nafukovacie bôby

Okrem plastových môžete zaobstarať nafukovacie bôby, ktoré sú vyrobené z pevného vinylu. K dostaniu sú pre deti aj dospelých. Nafukovacie bôby určené najmenším deťom majú bezpečnostnú opierku. Bôby určené dospelým a starším deťom majú spravidla kruhový tvar. Nafukovacie bôby je možné použiť aj na nerovnom povrchu.

Nosnosť

Nosnosť pri bôbe určenom pre najmenšie deti má nosnosť do 20 kg. Klasické bôby so štandardnými rozmermi určené 1 dieťaťu majú spravidla nosnosť 50 kg. Ešte väčšiu nosnosť môžu mať bôby, ktoré uvezú dve deti.

Značka

Plastové bôby a sane je možné kúpiť od značky Acra, Sulov, Prosper, Plastkon, Hamax či Stiga. Nafukovacie bôby ponúkajú  či Spartan Snow. Drevené sane kúpite napríklad od značky KHW, Rulyt, Drewmax, Sulov alebo Piccolino.

Cena

Najlacnejšie je možné kúpiť jednoduché bôby v klasickej podobe. Cena sa pohybuje od 15 – 20 eur. Do 20 eur kúpite aj menej odolné nafukovacie bôby. Cena moderných bôbov i drevených saní začína na 40 eur.

Sane určené najmenším deťom, ktoré sú doplnené o bohaté príslušenstvo, medzi ktoré patrí madlo, opierka, fusak a strieška zaobstaráte za necelé 160 eur. Drahšie sú aj kvalitné nafukovacie bôby, v tomto prípade sa cena pohybuje v rozmedzí 80 – 120 eur.

Porovnať ceny bôbov a sania

Otázky a odpovede

Aké bôby je možné kúpiť chlapci?

Chlapcom urobíte radosť s riaditeľnými bôbmi. Tie môžete ovládať pomocou volantu. Prepracovanejšie bôby sú navyše vybavené ešte špeciálnou brzdou. Tento typ však poteší aj dievčatká a bôby tak môžete kúpiť v chlapčenskej i dievčenskej variante. Tieto bôby sú vodné už pre 3 ročné deti.

Aké príslušenstvo je možné k saniam prikúpiť?

K saniam môžete dokúpiť špeciálnu ohrádku, ktorá vám umožní bezpečne voziť aj veľmi malé deti. Ohrádku môžete napevno pripevniť pomocou skrutiek, použiť ju môžete pre deti do cca 6 rokov veku. Ďalším príslušenstvom, ktoré je možné použiť, sú bezpečnostné pásy.

Sú bôby vhodné aj pre batoľatá?

Na bôbu môžete voziť už ročné batoľa. Pre malé deti sú však spravidla vhodnejšie sánky, ktoré majú sedadlo umiestnené vyššie nad zemou, je teda viac izolované od mrazu. Sane je možné použiť pre samostatne sediace dieťa, čo môže byť vek cca 6 mesiacov.

Pre takto malé dieťa môžete kúpiť sane doplnené o opierku chrbta, bezpečnostný popruh aj vodiacu tyč. Vďaka nej môžete sane po snehu tlačiť rovnako ako kočík. Ku kompletnému vybaveniu sania patrí aj špeciálny fusak.

Záver

Zimné športy môžu priniesť skutočnú zábavu, podceňovať by ste však v žiadnom prípade nemali ani bezpečnosť. Menšie deti sa pri zimných radovánkach nezaobídu bez dozoru dospelej osoby a vybaviť ich môžete aj helmou, ktorá je absolútnou nevyhnutnosťou najmä na horách.

Staršie deti by ste mali minimálne poučiť o bezpečnom správaní a mali by ste mať prehľad, v akých miestach sa vonku pohybujú.


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo