Odrážadlá

Pohyb na čerstvom vzduchu je pre deti veľmi dôležitý. Pri pobyte v prírode sa deti venujú rôznym pohybovým aktivitám. Každé dieťa by malo vedieť plávať, chytiť loptu a tiež jazdiť na bicykli. Na jazdu na bicykli ich pomôže pripraviť detské odrážadlo a následne odrážadlo.

Prvé odrážadlo je možné kúpiť už veľmi malým deťom, ktoré sú schopné sami sedieť. Tieto výrobky majú k dispozícii vodiacu tyč, ktorú je možné demontovať a až dieťa trochu povyrastie, môže na odrážadle jazdiť samo.

Prvé typické odrážadlo je vhodné pre deti od 18 mesiacov veku. Dôležité je, aby bolo ľahké a dieťa s ním dokázalo manipulovať. Pre ešte staršie deti sú potom k dispozícii prepracovanejšie výrobky s kovovou alebo drevenou konštrukciou.

Porovnať ceny odrážadiel

Typ

Odrážadlo je označenie pre detský bicykel, ktorý nemá šliapací stred ani prídavné balančné kolieska. Po pojmom odrážadlo si však takmer každý vybaví malé plastové vozítko, ktoré je často opatrené tromi alebo štyrmi kolieskami. Je k dostaniu v mnohých rôznych podobách, najčastejšie ako motorka alebo autíčko, ktoré sa ovláda pomocou volantu. Obľúbené je aj odrážadlo v tvare bagru.

Od 18 mesiacov

Pri výbere tohto typu plastového odrážadla je potrebné voliť naozaj ľahký výrobok av prípade, že vyberáte výrobok v podobe motorky, venujte pozornosť predovšetkým jej zadnej časti.

Tá by nemala byť príliš široká, aby dieťa nenarážalo pri odrážaní nôžkami do zadných koliesok. Bohužiaľ, toto je individuálne u každého dieťaťa a nie je možné jednoznačne povedať, ktorý typ bude pre vaše dieťa najvhodnejší. Vo väčšine prípadov má dieťa týchto vozítok aj viac typov, než pre neho nájdete ten ideálny.

Dieťa sa na odrážadle naučí ovládať hrubú motoriku, dokáže lepšie odhadovať vzdialenosť od vecí a vôbec vnímať priestor okolo seba, av neposlednom rade sa naučí rešpektovať rýchlosť.

Od 2 rokov

Tieto odrážadlá už svojim vzhľadom a prevedením pripomínajú malé kolesá, ani tu však nie je šliapací stred. Vďaka týmto odrážadlám sa deti naučia udržiavať rovnováhu. Pri výbere tohto typu je už dôležité zamerať sa na niekoľko kritérií. Medzi ne patrí váha, brzda, výška sedla a typ pneumatík.

Hmotnosť a nosnosť

Pri detských odrážadlách platí, že čím sú ľahšie, tým ľahšie s nimi budú malé deti manipulovať. Odrážadlá majú hmotnosť v rozmedzí 2 – 5 kg, záleží predovšetkým na materiáli konštrukcie.

Dôležitá je aj nosnosť. Detské odrážadlo je možné za prvé kolo vymeniť vo veku 4 – 5 rokov, čomu by mala zodpovedať aj nosnosť. Tá sa štandardne pohybuje do 25 kg, naraziť však môžete aj na modely, ktoré unesú aj ťažšie deti.

Materiál

Odrážadlá pre staršie deti sú k dostaniu v plastovom, kovovom alebo drevenom prevedení. Plastové odrážadlá asi nebudú vzbudzovať veľkú dôveru, pokiaľ ale tento materiál vyberiete v kombinácii s kvalitným výrobcom, budete milo prekvapení.

Plastové odrážadlo patrí k ľahším typom a výhodou je u neho aj výborné odpruženie. V prípade, že zakúpite lacný plastový výrobok, budete musieť počítať predovšetkým s obmedzenou životnosťou.

Kovové odrážadlá sú o niečo ťažšie, patria však k najobľúbenejším, drevené potom patria k designovo najlepším. Rovnako ako v prípade plastových aj drevené treba vyberať u naozaj kvalitných výrobcov. Vhodne zvolený drevený model umožnuje nastaviť niekoľko výšok sedla i riadidiel, nevýhodou všetkých drevených typov je nutnosť chrániť ich pred nepriaznivým počasím.

Výška sedenia

Aby mohlo dieťa začať odrážadlo používať je nutné, aby pohodlne dosiahlo obidve nohami na zem. Ak aj v najmenšej polohe nestojí, nie je na odrážadlo ten správny čas a musíte s jeho používaním počkať.

Kvalitné odrážadlá umožňujú niekoľko pozícií nastavenia a vhodne zvolené odrážadlo tak vydrží do doby, než je čas presadnúť na prvé kolo.

Brzda

Brzda je v prípade odrážadla veľmi diskutovaná téma. Niektorí radia kúpiť odrážadlo s brzdou, pre iných nepatrí k hlavným parametrom výberu. Orážadlá sa predávajú v oboch prevedeniach.

Diskutujúci rodičia, ktorí svojim deťom kúpili odrážadlo, ktorého súčasťou brzda bola, poukazujú na to, že ju malé deti nie sú schopné vôbec použiť a na odrážadle brzdia pomocou nôh.

Malé deti nie sú vo väčšine prípadov schopné riadiť a zároveň brzdiť, nehľadiac na to, že na brzdu často ani nedosiahnuť, alebo ju nie sú schopní stlačiť. Brzdu tak začínajú používať vo veku okolo 4 rokov, niekedy sa s ňou zoznámia až pri prvom kole.

Typy kolies

Aj kolesá sú na odrážadle v dvojakom prevedení, klasické nafukovacie, a nenafukovacie bantamové alebo plastové. A vyberať môžete aj podľa vzorky pneumatík v závislosti od toho, kde najčastejšie budete odrážadlo používať. Klasický sa hodí na bežné použitie, hrubá vzorka je vhodnejšia do terénu.

Stredová časť kolies má plastovú výplň alebo klasický výplet, ktorý je typický pre klasický bicykel. Výplň kolesa však nie je nijako dôležitý parameter, na ktorý by ste mali klásť pri výbere dôraz.

Dôležitejšie sú ložiská, kvalitné ložiská spoznáte pri roztočení kolesa. Pokiaľ sa bude točiť dlho a rýchlo, sú ložiská kvalitné. Bicykel, ktorý sa po roztočení bude kývať do strán, má ložiská nekvalitné.

Nafukovacie koleso má mnoho výhod. Najpodstatnejšie je, že tlmí nárazy a nebude tak namáhať detskú chrbticu a jazda bude dieťaťu príjemná. Jazda je na nafukovacích kolesách komfortnejšia. Nafukovacie koleso však môžete čas od času opravovať, pretože je náchylné na prerazenie.

Nenafukovacie kolesá vyrobené z plastu alebo bantamu nevyžadujú žiadnu údržbu. Plastové kolesá sa vyznačujú horším odpružením, bantamové majú kvalitné odpruženie a odrážadlo je tak vhodné aj do terénu. K ďalším výhodám patrí ich menšia hmotnosť, a teda aj menšia hmotnosť celého odrážadla.

Riadidlá

Aj riadidlá by mali byť výškovo nastaviteľné. Výšku je možné meniť v rozmedzí od 5 – 10 centimetrov. Pri odrážadlách si všímajte aj hlavové zloženie, ktoré má vplyv na pohodlné zatáčanie.

Jednotlivé modely ponúkajú niekoľko možností uchytenia hlavovej konštrukcie. Vyberať môžete guličkové hlavové zloženie, to je typické pre klasické kolesá.

Ďalšia možnosť je uchytenie pomocou plastových krúžkov a úchytov, čo nie je práve ideálne riešenie. A ďalej je to pomocou rýchloupináku, kedy je vložená rúrka v rúrke. Aj tento typ odrážadla funguje dobre. Konce riadidiel s úchytmi na ruke, sú potom penové alebo gumové a mali by mať zvýšený okraj, aby nedochádzalo k šmýkaniu rúk.

Bezpečnosť a príslušenstvo

Z bezpečnostného hľadiska je vhodné, ak je odrážadlo vybavené odrazkami, vďaka ktorým bude viditeľné aj za tmy alebo v prípade horšieho počasia. Deti na odrážadle musia byť zo zákona vybavené kvalitnou helmou. V prípade horšej viditeľnosti je vhodná aj reflexná brzda.

Prípadným odreninám môžete predísť vďaka cyklistickým rukaviciam a chráničom. Pri jazde na odrážadle trpia aj detské topánky. Aj na to ale výrobcovia mysleli a je teda možné zakúpiť aj gumové návleky.

Tie majú protišmykovú podrážku a je možné ich navliecť na akúkoľvek obuv. K príslušenstvu, ktoré je možné dokúpiť, patrí zvonček, svetlo alebo blikačka.

Značka

Odrážadlá sú rozdelené do skupiny podľa veku dieťaťa. Najmenším deťom môžete kúpiť odrážadlo od výrobcov ako Smoby, Baby Mix, Bayo, Teddies a ďalšie. Drevené odrážadlá ponúkajú Trybike.

Tieto výrobky majú podobu motorky, autíčka alebo napríklad zvieratká a je možné vyberať z mnohých rôznych farebných prevedení. Deti potešia rôzne pískacie volanty a hudobné a svetelné funkcie. Pre deti staršie ako 2 roky potom môžete vyberať medzi značkami Kinderkraft alebo Puky.

Cena

Najlacnejšie sú obyčajné odrážadlá určené najmenším deťom. Sú to predovšetkým rôzne motorky alebo jednoduché autá bez prídavných funkcií. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí od 15 – 35 eur.

Odrážadlá doplnené funkciami s vodiacou tyčou je možné zakúpiť za 40 – 80 eur. V tomto cenovom rozmedzí môžete zakúpiť aj odrážadlá vyrobené z dreva.

Odrážadlá vhodné pre staršie deti vás vyjdú na 60 – 160 eur. Ak plánujete svoje dieťa z odrážadla presedlať rovno na prvé kolo, je vhodnejšie priplatiť za kvalitnejší výrobok, ktorý umožňuje polohovať sedlo a riadidlá. Toto kolo môže pri správnom zaobchádzaní vydržať aj niekoľko rokov.

Porovnať ceny odrážadiel

Údržba

Odrážadlá väčšinou nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Odrážadlá vyrobené z plastu alebo kovu nevyžadujú, nie je nutné chrániť ani pred nepriaznivým počasím.

Drevené sú náchylné na vlhko a niekedy vyžadujú obnovu horného laku. Odrážadlá vybavené nafukovacími kolesami budú potrebovať čas od času pneumatiku dofúknuť alebo vymeniť.

Pri kúpe odrážadla je vhodné, pokiaľ výrobca poskytuje aj pozáručný servis. Niekedy je potrebné vymeniť niektorú zničenú časť, alebo vykonať celkovú renováciu. Pokiaľ to výrobca umožňuje, môže odrážadlo poslúžiť aj mladším súrodencom.

Otázky a odpovede

Je lepšie odrážadlo alebo koleso s postrannými kolieskami?

Tu je odpoveď jednoznačná, ak už budete svojmu dieťaťu chcieť zaobstarať nejaký typ prvého kola, rozhodne je lepšie kúpiť práve odrážadlo. To deti naučia vyrovnávať balans a tým ich nenásilne pripravia na prechod na šliapací bicykel.

Nevýhodou kolies s prídavnými kolieskami je tiež nevhodná výška sedla, kedy sú deti nútené na bicykel vyskakovať. Pri jazde na bicykli s bočnými kolieskami dochádza aj k nárazom, ktoré majú negatívny vplyv na detskú chrbticu, na čo už poukazuje mnoho ortopédov a fyzioterapeutov.

Ako správne zvoliť výšku odrážadla?

Pre zvolenie správnej výšky stačí zmerať mierne rozkročené dieťa v topánkach od rozkroku po zem. Ideálnejšie však je, ak je dieťa pri výbere odrážadla prítomné. To platí predovšetkým o modeloch určených starším deťom.

Záver

Detské odrážadlá patria medzi výrobky, ktoré sú vhodné pre všetky deti. Ich výhodou je predovšetkým možnosť takmer celoročného použitia. Ak máte veľký byt, môže sa malý športovec preháňať aj po dome. Odrážadlá slúžia väčšinou dva roky, kvalitný výrobok môže poslúžiť aj mladšiemu súrodencovi.

Tieto výrobky sú k dostaniu v mnohých rôznych prevedeniach. Aby prinášali radosť nielen deťom, ale aj rodičom, musíte pri ich používaní myslieť predovšetkým na bezpečnosť. Aj v prípade, že má dieťa prejsť iba malú vzdialenosť, nezabúdajte na používanie vhodne zvolenej detskej helmy na bicykel.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.insportline.sk, www.yedoo.eu, www.kociky.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo