Botníky

Botníky sú praktické police, ktoré oceníte v každej domácnosti. Vďaka botníku nebudete pri vstupe do bytu zakopávať o voľne pohodené topánky a lepšie sa vám bude udržiavať aj poriadok vo vstupnej miestnosti. Botníky môžu mať podobu rôzne veľkých skríň, ale jednať sa môže aj o jednoduchú hliníkovú alebo drevenú konštrukciu, ktorá môže byť vybavená plastovými odkvapkávačmi alebo policami.

Botník by mal byť predovšetkým praktický, dostatočne priestranný aj odvetrávaný a dobre udržiavateľný. Aj tento výrobok má mnoho podôb, kúpiť ho môžete ako súčasť predsieňovej zostavy aj ako samostatný prvok.

Porovnať ceny botníkov

Typy

Botníky je možné rozdeliť podľa konštrukcie a spôsobu ukladania vecí na niekoľko rôznych typov. Niektoré typy nie sú nič iné ako jednoduché police na topánky, ktoré sa zmestia aj do malých priestorov. Tí, ktorí majú k dispozícii viac miesta, môžu zakúpiť aj veľkú skriňu na topánky. Skriňa môže byť umiestnená v predsieni, ale veľmi často má svoje miesto aj v šatni. Tu by však mali byť uskladnené iba skutočne čisté a voňavé topánky.

Policový

Policový botník môže byť uzavretý aj otvorený. Do uzavretého botníku sa umiestňujú skôr topánky, ktoré práve nie sú využívané. Do otvoreného botníku môžete ukladať obuv, ktorú práve používate. Všetko bude upratané a vždy po ruke. Nevýhodou policových botníkov je menšia výška, ktorá vám neumožní do botníku vkladať vyššiu obuv bez toho, aby ste ju museli nejako prekladať alebo stláčať.

Výklopný

Moderné výklopné botníky sú v súčasnej dobe veľmi obľúbené. Kúpiť ich môžete v mnohých rôznych veľkostiach, malý výklopný botník môže mať 2 police, veľký potom 6 a viac políc. Hoci je pre tieto botníky bežná malá hĺbka, uskladníte v nich mnoho párov obuvi. Výklopné botníky však nie sú tak stabilné, preto je nutné ich kotviť do steny. Tieto botníky spravidla neumožňujú uskladnenie vysokých topánok.

Sedacia

Veľmi praktický je botník, na ktorý sa môžete počas obúvania posadiť. Tieto botníky na sedenie sú vhodné pre rodiny s malými deťmi aj staršie osoby. Sedaciu plochu však môžete využívať aj ako odkladaciu poličku. Botník na sedenie tak môže byť praktický v každej domácnosti.

Závesný

Závesné botníky jednoducho zavesíte na stenu. Väčšinou sa jedná o malý botník, ktorý splní nároky skôr menej náročných užívateľov, alebo tých, ktorí nemajú k dispozícii toľko priestoru, aby si mohli dovoliť kúpiť klasický stojaci botník.

Materiál

Na výrobu botníkov sa používajú rôzne materiály. Veľmi často je to drevo, lamino a kov, ale kúpiť môžete aj plastový alebo textilný botník. Väčšina materiálov sa veľmi ľahko udržuje, jedinou výnimkou je textil.

  • Drevo – je stále veľmi obľúbený materiál, jeho prednosťou je dlhá životnosť a stabilita. Drevo je však náročnejšie na údržbu, utierať by ste ho mali iba suchou handrou, alebo je vhodné používať špeciálne prípravky. Nevýhodou dreva je vyššia obstarávacia cena.
  • Lamino – jedná sa o cenovo veľmi dostupný materiál a tým aj obľúbený materiál. Lamino nevyžaduje ani žiadnu špeciálnu starostlivosť.
  • Kov – z kovu je vyrobená iba konštrukcia botníku. Kov býva často v kombinácii s drevom aj plastom. Aj tieto botníky bývajú stabilné, majú dlhú životnosť a oceníte aj ľahkú údržbu.
  • Plast – cenovo dostupné botníky, ktoré však mávajú nižšiu kvalitu a životnosť. Záleží samozrejme na kvalite plastu, kúpiť môžete veľmi nekvalitné alebo naopak kvalitné botníky. Na menej kvalitný materiál vás upozorní podozrivo nízka obstarávacia cena.

Rozmer

Pri výrobe veľkosti botníku budete limitovaný priestorom predsiene alebo miestom, na ktorom bude botník stáť. Pri botníku je dôležitá predovšetkým hĺbka. Štandardná hĺbka je v rozmedzí 25 až 30 cm. Vyklápacie botníky potom mávajú hĺbku okolo 10 cm. Okrem klasických rovných botníkov môžete kúpiť aj priestranný a praktický rohový botník. Aj rohový botník je možné kúpiť samostatne alebo je súčasťou celej zostavy.

Možnosti

Aby bol botník funkčný, malo by byť vyriešené jeho odvetrávanie.

Vhodné je vyberať botník vyrobený z materiálov, ktorý sa bude dobre udržiavať. Túto možnosť má väčšina botníkov, výnimkou sú botníky textilné, ktoré budete musieť častejšie prať.

Pri botníku môžete oceniť aj poličku, do ktorej môžete ukladať rôzne veci napríklad dáždnik, kľúče, rukavice atď.

Niektoré botníky disponujú aj vešiakom. Botník tak splní požiadavky, ktoré budete mať na predsieňovú zostavu. Aj tieto botníky sú však vhodné skôr do menších predsiení. Ich súčasťou nebýva zrkadlo, v niektorých prípadoch však máte k dispozícii aspoň odkladaciu plochu alebo poličku.

Značka

Výrobca nie je pri botníku zase tak dôležitý. To, či je botník kvalitný, spoznáte hneď na prvý pohľad podľa hrúbky materiálu. Pokiaľ si z veľkej ponuky nevyberiete, môžete si nechať botník vyrobiť na zákazku. Medzi výrobcov patrí napríklad Kondela, Halmar, Yamazaki, Autronic, Tectake, Artenat a mnoho ďalších.

Cena

Cena botníkov začína na cca 15 eur. Za túto cenu budete môcť zaobstarať otvorené kovové alebo drevené botníky. Veľký výber ponúka cena od 20 – 80 eur. Za túto cenu môžete zaobstarať prakticky akúkoľvek podobu botníku. Za viac ako 80 eur je možné zaobstarať aj veľké skrine na topánky, ešte drahšie sú rôzne predsieňové zostavy.

Porovnať ceny botníkov

Otázky a odpovede

Na čo myslieť pri výbere sedacieho botníku?

Pri sedacom botníku sa zamerajte na jeho nosnosť. Tiež na výrobu tohto typu sa používajú rôzne kvalitné materiály. Ak budú sedaciu plochu využívať iba deti, vystačíte si s lacnejším nábytkom.

V prípade, keď sa budú obúvať v sede aj dospelí, je nutné kúpiť naozaj kvalitný a stabilný botník. Praktické sú aj rôzne vankúše alebo podložky. Tie sa postarajú o väčší komfort, na druhú stranu myslite aj na to, akým spôsobom ich budete čistiť.

Botník alebo zostavu?

Botník môžete kúpiť samostatne alebo je súčasťou celej zostavy. Tá spravidla obsahuje šatníková skriňa, vešiakovú stenu a zrkadlo alebo policu so zrkadlom. Výhodou predsieňovej zostavy je, že všetky komponenty budú zladené do jedného štýlu aj farby.

Pri zostavách však nemusíte mať vždy k dispozícii priestranný botník, do ktorého budete môcť uložiť obuv všetkých členov rodiny. Veľmi často je tak nutné zakúpiť aj samostatný botník.

Ako vybrať botník?

Pred tým ako sa do výberu pustíte, musíte poznať presné rozmery miesta, na ktorom bude botník stáť. Od veľkosti sa z veľkej časti odvíja aj vzhľad botníku. Menej miesta na uskladnenie vám ponúkne najmä sedací botník. Väčší výber ponúka policový alebo výklopný botník. Výklopný botník je možné umiestniť aj do veľmi úzkych predsiení. Výrobný materiál budete vyberať podľa vkusu a ostatného vybavenia v miestnosti.

Záver

Botník vyberajte s ohľadom na veľkosť daného priestoru, ale aj na cenu, ktorú môžete investovať. Čím viac môžete do botníku investovať, tým väčšie budete mať možnosti. Veľmi praktické je zaobstarať celú predsieňovú zostavu, kde nájdete všetky komponenty, ktoré v predsieni oceníte.

Vo väčších predsienach môžete kombinovať aj niekoľko typov botníkov, v malých predsienach sa budú vynímať výklopné alebo závesné botníky.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo