Boxovacie vrecia

Box je vo svojej podstate jednoduchý šport, pri ktorom si vystačíte s troma typmi úderov a to direktom, hákom a zdvihákom. Tento šport nie je iba výsada mužov, vhodný je aj pre ženy, a pokiaľ vám to zdravie dovolí, nie ste limitovaní ani vekom. Box je tiež ideálny pre všetkých, ktorí chcú chudnúť a tvarovať postavu, pri boxovaní sa totiž strieda aeróbne aj silové cvičenie.

Box nie je ani nijako finančne náročný šport, stačí kúpiť vhodné rukavice a kvalitné vrece. Ak nechcete boxovať iba doma a budete chcieť trénovať aj pod profesionálnym dohľadom, je vhodné zaobstarať aj chránič zubov a prilbu.

Porovnať ceny vriec

Typy

Boxovacie vrecia je možné rozdeliť do 4 základných skupín. Pri malých vreciach sa nestretnete s veľkým výberom tvarov. Klasické a najpoužívanejšie ťažké vrecia nájdete v mnohých podobách, väčšie možnosti máte v prípade dlhého vreca, ktoré môže simulovať ľudskú postavu a pri boxovaní sa tak môžete lepšie zamerať na rôzne časti tela. Najvhodnejšie je striedanie všetkých typov, vďaka tomu bude tréning najviac efektívny.

Vrece s dvojitým koncom

Toto malé vrece je nutné pripevniť pomocou špeciálnych gumičiek k podlahe a stropu. Pri úderoch sa vrece pohybuje na všetky strany, tzn. dole-hore, dopredu-dozadu aj do bokov.

Vrece s dvojitým koncom je vhodné na trénovanie uvoľnených úderov, rozvíja rýchlosť a má pozitívny vplyv aj na postreh. Je vhodný najmä pre tých, ktorí s boxom začínajú a simulovať môže aj chýbajúceho boxerského partnera.

Rýchla hruška

Jedná sa o veľmi malé vrece, ktoré je možné zavesiť k stropu, tak, aby ste ho mali v úrovni očí. Vďaka pružnému zaveseniu sa po údere pohybuje veľmi rýchlo na všetky strany. Pri boxovaní ste nútení držať ruky neustále vo výške hlavy, čím posilňujete najmä svaly ramien.

Opäť je vhodný na tréning rýchlych a presných úderov a postrehu. Zo začiatku sa do neho búcha pomocou krúživých pohybov, potom je možné pokračovať ďalšími pokročilejšími technikami.

Ťažké vrece

Patrí k najčastejším a najobľúbenejším pomôckam. Je k dostaniu v rôznych tvaroch a veľkostiach. Ťažké vrecia sú vhodné najmä na rozvíjanie silových úderov, zapojiť sa musia nielen ruky, ale aj celý zvyšok tela. Nevýhodou týchto vriec je veľmi obmedzený pohyb, čím nebudete nútení premýšľať nad možnou obranou.

Boxovací trenažér

Aj toto vrece je k dostaniu v mnohých podobách, najčastejšie pripomína dlhé, ťažké vrece. Možno ho však kúpiť aj v podobe malej hrušky. Jeho výhodou je, že je doplnený o pevný stojan a teda nevyžaduje žiadnu inštaláciu. Veľké vrece využijete opäť predovšetkým pre tréning kopov a silových úderov, hruška je vhodné najmä na tréning rýchlosti a postrehu.

Plnenie

Boxovacie vrecia sú plnené rôznymi materiálmi. Klasické náplne sa od seba čo sa týka techniky, príliš nelíšia. Z radu však vystupujú vrecia plnené vodou. Výhodou týchto vriec je šetrnosť ku kĺbom, vďaka tomu je možné trénovať dlhšou dobou s väčšou intenzitou.

Najviac sú zastúpené vrecia, ktoré neumožňujú náplň dopĺňať. Plnenie je možné predovšetkým pri vodných vreciach, v obmedzenej miere je možné dopĺňať aj inú náplň, ako je piesok alebo textil. Vďaka možnosti plnenia môžete hmotnosť postupne navyšovať. Vrecia je tiež možné lepšie prenášať alebo uskladniť.

Dĺžka a zavesenie

To ako veľké vrece kúpite, závisí iba od toho, akú techniku preferujete. Výšku je potrebné riešiť iba v prípade ťažkých vriec. Na tréning úderov vám postačia vrecia s dĺžkou 80 – 130 cm. V prípade, že chcete trénovať aj kopy, vyberajte dlhšie vrecia od 150 – 200 cm.

Pred nákupom však zohľadnite aj potrebnú výšku zavesenia. Vrece by malo byť zavesené aspoň z jednej štvrtiny nad úrovňou očí. Vrece by malo byť zavesené v priestore tak, aby vám umožňoval voľný pohyb a prípadné kopy.

Vo väčšine prípadov je možné vrece zavesiť do stropu, tam kde túto možnosť nemáte, je možné využiť pevnú konštrukciu. Vhodné je použiť otočnú redukciu, ktorá tlmí prenos rázu do konštrukcie. V prípade, že budete vrece zavesovať do pevného muriva, môžete využiť závesnú konzolu tzv. šibenicu.

V tomto prípade je nutné ponechať aspoň 70 cm voľného priestoru od steny. Na zavesenie sú vhodné reťaze opatrené karabínou, ktorá vám umožní meniť výšku závesu.

Značka

Medzi popredných výrobcov patrí značka SportKo, ktorá ponúka naozaj veľký výber všetkých možných vriec. Medzi ďalšie značky patria napríklad inSPORTline, Ring Sport, Bushido, Sulov, Acra, Spartan.

Cena

Cena najlacnejších vriec začína na cca 30 eur. Za túto cenu je možné kúpiť malé vrecia hruškového tvaru, vrecia uchytené pomocou gumičiek a klasické dlhé vrecia v menších prevedeniach. Do 40 eur kúpite prvé nafukovacie trenažéry vhodné pre deti i dospelých.

Väčší výber vám umožní cenové rozpätie od 40 – 80 eur. Tu môžete vyberať z celého radu vriec v rôznych veľkostiach. K dostaniu sú tiež stále viac obľúbené vrecia plnené vodou. K najdrahším patria boxovacie trenažéry, ktoré je možné kúpiť od 100 eur a viac.

Porovnať ceny vriec

Otázky a odpovede

Ako vyberať hmotnosť vreca?

Deťom do 36 kg sú určené vrecia s hmotnosťou 18 – 22 kg. Osobám s hmotnosťou do 60 kg budú vyhovovať vrecia s hmotnosťou 23 – 35 kg. Ak sa vaša váha pohybuje do 70 kg, vyberajte vrecia s hmotnosťou v rozmedzí 35 – 65 kg, a tí, ktorých váha sa pohybuje okolo 90 kg, môžu vyberať medzi vreciami o váhe 45 – 85 kg.

Čo všetko je vhodné na boxovanie zaobstarať?

Okrem boxerského vreca, budete musieť zaobstarať aj vhodné rukavice. Hodiť sa môžu aj bandáže, ktoré sú určené na vyplnenie priestoru v rukavici. Vďaka nim je ruka stabilná a vaše kĺby sú menej namáhané. Táto výbava vám postačí na domáce tréningy. Na tréning v boxovacích centrách budete potrebovať aj boxerskú prilbu a chránič na zuby.

Sú vrecia k dostaniu aj v detskej veľkosti?

Boxovacie vrece je možné kúpiť aj veľmi malým deťom od veku cca 3 rokov. Tým sú určené nafukovacie alebo duté vrecia, ktoré sú často súčasťou stojana. Starším deťom od cca 5 rokov, môžete kúpiť vrece s nižšou hmotnosťou.

K dostaniu sú aj vrecia v tvare hrušky, ktoré sú často dodávané so závesným držiakom a je možné ich pripevniť k dverám. A vyberať môžete aj z mnohých vriec v junior verzii, ktoré sa od klasických líšia iba v hmotnosti a veľkosti.

Ako správne trénovať?

Začiatky boxu môžu byť ťažké, ostatne ako každý šport. Vydržať môžete cca 30 sekúnd zbesilého búšenia do vreca, tí s väčšou fyzičkou môžu zvládnuť ešte druhé kolo. Ak chcete, aby bolo vaše cvičenie efektívne, treba postupovať systematicky.

Pred samotným boxovaním je treba vykonať aspoň krátku 10 minútovú rozcvičku. Potom je vhodné nastaviť si nejaký časový úsek, počas ktorého budete vykonávať jednotlivé kopy a údery. Box sa vždy trénuje v jednotlivých kolách, zo začiatku môže kolo trvať cca 30 sekúnd, postupom času môžete pridávať. Po skončení tréningu sa nezabudnite vydýchať.

Záver

Výber vreca je veľmi závislý od toho, kde presne bude tréning prebiehať. Do panelákových bytov nie je úplne vhodné kupovať veľké ťažké vrece. Pri tréningu by ste rušili okolitých susedov, čo by sa pravdepodobne nestretlo s pochopením. V tomto prípade voľte niektorý z gumičkových vriec.

Do domu, kde je možné zariadiť malú posilňovňu, môžete zakúpiť akýkoľvek typ vreca, pokiaľ to s boxom myslíte naozaj vážne a vaša finančná situácia vám to dovolí, je vhodné zaobstarať rôzne vrecia, ktoré vám umožnia trénovať silu, rýchlosť i postreh. Box je možné trénovať aj doma, so správnou technikou vám však poradia iba odborníci. Pod ich vedením sa dostavia vytúžené výsledky a vyhnete sa tiež možným zraneniam.


Zdroj: www.insportline.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo