Brúsky na nože

Brúska na nože využije v bežnom živote každý. Jej úlohou je postarať sa o dokonalé ostrie noža a nožníc, kúpiť však môžete aj prístroj, ktorý využijete na brúsenie všetkého vybavenia dielne.

Výrobkov určených na brúsenie je viac a vybrať si svojho favorita vyžaduje aspoň základný prehľad o tom, čo dnešný trh ponúka. Kúpiť môžete elektrický brúsik, ktorý je jedným z najdrahších, avšak jeho obsluha je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý.

Okrem moderných elektrických je možné vyberať z celého radu mechanických brúsok, ktoré sú lacnejšie, avšak práca s nimi chce už nejaký cvik. Najnáročnejšie na brúsenie sú ocieľky alebo brúsne kamene. Pokiaľ však zvládnete správnu techniku, budú všetky nástroje vždy v perfektnom stave.

Porovnať ceny brúskov

Typy

Brúsky alebo prípravky určené na brúsenie majú rôzne podoby. Všetky sú pri správnom použití schopné nabrúsiť nože dokonale. Je však vždy nutné postupovať správnym spôsobom.

Mechanické brúsky

Tento typ je častou výbavou domácností. Jeho prednosťou je ľahká obsluha, malý rozmer a hmotnosť, ale aj nízka cena. Mechanické ostriče majú rôzne podoby, už sa nejedná iba o jednoduché plastové výrobky.

Brúsenie prebieha pod správnym uhlom pomocou brúsnych kotúčikov a stačí iba niekoľko ťahov. Pri správne zvolenom mechanickom ostriči nie je problém naostriť nielen nožnice a nože, ale aj sekáčiky. Použiť ich môžete na klasické, ale aj zúbkové ostrie.

Elektrické brúsky

Elektrické brúsenie je jednoduché a komfortné. Elektrický ostrič je možné používať aj na brúsenie krehkých keramických nožov. Tieto ostriče sa používajú rovnakým spôsobom ako brúsky mechanické, ostriace kotúče však poháňa elektrický pohon a ostrenie tak nevyžaduje žiadnu námahu. Brúsenie prebieha v troch fázach, prvou fázou je ostrenie, druhou dočisťovaním s treťou leštenie.

U tohto variantu sa nemusíte báť ani vysoké obstarávacie ceny. Tá je často porovnateľná s cenou, ktorú investujete do kvalitného mechanického ostriča. Nevýhodou elektrického brúska môže byť v niektorých situáciách nutnosť pripojenia do elektrickej zásuvky. Iné brúsky pracujú pomocou batérií.

Ocieľky

V prípade ocieľky je potrebné mať už nejaké skúsenosti, pretože práca s nimi už vyžaduje postupovať určitým spôsobom, čo nemusí každému vyhovovať najmä v začiatkoch. Tí, ktorí budú pre brúsenie kupovať ocieľku, musia myslieť na to, že nôž je potrebné prebrusovať priebežne, pretože ocieľky nie sú určené na ostrenie tupých nožov.

Jednotlivé ocieľky sa líšia povrchovou úpravou:

  • Chróm – je veľmi jemný a zbaví nástroje rôznych usadenín. Pochrómovanú ocieľku je možné využiť aj pri brúsení oblých hrán.
  • Keramika – sú už hrubšie a poradia si aj nerovnomerným povrchom. Využiť ich môžete pri brúsení všetkých nožov, nevýhodou je ich vyššia hmotnosť.
  • Karbid volfrám – táto povrchová úprava je porovnateľná s keramikou. Aj tieto ocieľky zvládnu naostriť všetky typy nožov. Výhodou je aj prakticky neobmedzená životnosť.
  • Diamant – tieto ocieľky sú vhodné pre hladké hrany. Tie naostria dokonale, avšak pri diamantovej ocieľke je nutné počítať s obmedzenou životnosťou.

Brúsny kameň

Brúsne kamene patria k najstarším pomôckam určeným na brúsenie. Výhodou je jeho veľká flexibilita, použiť ho môžete na brúsenie nožov aj nožníc, ale svoje miesto má aj v dielni. Využijete ho pri brúsení sekier, kosy alebo napríklad ručného kosáka.

Nevýhodou je trochu zdĺhavá a tiež náročná práca. Na trhu sú k dostaniu brúsne kamene, ktoré sa od seba líšia hrubosťou povrchu. Najväčšia hrubosť je cca 10, tie najjemnejšie kamene majú zrnitosť cca 6 000.

Hrubosť 250 je vhodná na brúsenie nových nožov, na tie staršie a viac stupené sú určené kamene s hrubosťou 800 – 1 000. A úplne najlepšiu kvalitu ostria vám zaručí kombinácia oboch variantov. Kvalitné brúsne kamene kombinujú 2 zrnitosti, hrubá strana je určená na brúsenie, jemná na leštenie.

Hoci sa môže zdať, že brúsny kameň nie je nijako zložitým výrobkom, čomu by mala zodpovedať aj obstarávacia cena, môžete kúpiť kameň aj za niekoľko tisíc korún, čo z nich robí jedny z najdrahších výrobkov. Nie je však problém kúpiť kameň za mnohonásobne nižšiu obstarávaciu cenu.

Kotúčová brúska

Najvšestrannejšia pomôcka vhodná na ostrenie všetkých nástrojov je stolná kotúčová brúska. Tá má svoje miesto v dielni a jej nevýhodou je zložitejšie používanie v prípade žien. Nevýhodou tohto brúsenia je hluk a zložitejšie používanie.

Uhol brúsenia

Pri brúsení nožov je nutné postupovať podľa pravidiel. Dôležitý je predovšetkým uhol brúsenia. Ten je vždy iný, a jeho veľkosť udáva účel, na ktorý bude nôž použitý.

Ak sa budete starať o ostrie nožov, ktoré vykonávajú ťažkú prácu ako napríklad rezanie kobercov, kartónov alebo iných podobných materiálov, treba brúsiť pod uhlom 30°.

Odporúčaný uhol brúsenia pre nože, ktoré využijete v kuchyni, ale používate ich aj iným spôsobom je 25 °.

U bežných kuchynských nožov, ale aj nožov príborových sa odporúča brúsiť pod uhlom 20 °.

Skalpel alebo iné predmety určené na starostlivosť o telo vyžadujú brúsenie pod uhlom 17°.

Materiál kotúčov

Tak ako v prípade ocieľok, máte aj v prípade mechanických alebo elektrických ostričov na výber z rôznych materiálov brúsnych kotúčikov.

Karbid je vhodný na hrubé brúsenie a ostrenie tupých hrán.

Keramické kotúče využijete pri jemnom brúsení, pri tomto materiáli je vhodné brúsiť nože pravidelne. S keramickými kotúčmi obrúsite zubaté aj vlnité ostrie.

Diamantové kotúče využijú predovšetkým profesionáli. Ostriče sú drahšie a patria k najkvalitnejším.

Funkcia

Tí, ktorí pri výbere uprednostnia elektrický variant, môžu využiť aj niekoľko funkcií. Medzi ne patrí sterilizácia alebo vysúšanie. Súčasťou niektorých brúsok môže byť integrovaný držiak.

Z bezpečnostných prvkov je možné menovať protišmykovú povrchovú úpravu. Tá môže mať podobu gumových nožičiek, ale kúpiť môžete aj brúsik s pogumovanou spodnou časťou. Proti možnému prehriatiu sú brúsky vybavené bezpečnostným spínačom.

Značka

Medzi obľúbených výrobcov brúsnych kameňov patrí Victorinox alebo CS Solingen. Brúsky na nože v elektrickej aj mechanickej podobe kúpite od značky Orava. Ocieľky sú k dostaniu od značiek Tescoma, alebo Fiskars.

Cena

Najlacnejšie brúsky v elektrickej i mechanickej podobe kúpite do 20 eur. Za túto cenu je možné kúpiť aj lacnejšie ocieľky. Malú podobu jednoduchých mechanických brúsok je možné zohnať aj za cenu nad 5 eur, za cca 10 eur kúpite aj lacnejšie brúsne kamene.

Kvalitnejšie brúsky dostanete za 20 – 40 eur. Zastúpené sú už prevažne elektrické brúsky, brúsne kamene aj ocieľky. Od 40 – 80 eur je možné kúpiť ocieľky, sady brúsnych kameňov a tiež prvé kotúčové brúsky.

Porovnať ceny brúskov

Otázky a odpovede

Čím brúsiť keramický nôž?

Keramické nože sú veľmi kvalitné a ich prednosťou je aj dlhá životnosť. Brúsenie tohto noža je však náročnejšie av prípade, že zvolíte nesprávny postup, brúsik alebo oboje, môžete nôž nenávratne poškodiť. Na brúsenie tohto noža je určený diamantový brúsik, čo je materiál, ktorý je na stupnici tvrdosti ešte vyššie ako keramika.

Aký je výkon elektrických brúsok?

Výkon udáva spôsob napájania. To môže zaisťovať elektrická energia, ale aj klasické batérie. Výkonnejšie sú sieťové brúsky, ktorých výkon býva cca 180 W. Batériové brúsky majú výkon okolo 30 W.

Z čoho sú vyrobené čepele nožov?

Čepele nožov sú vyrobené z nerezovej alebo uhlíkovej ocele alebo keramiky. Nerezové nože sú veľmi odolné aj obľúbené, starostlivosť o ostrie je však zložitejšia. Ľahšie sa vám bude udržiavať ostrosť uhlíkovej ocele. Jej nevýhodou je však náchylnosť ku korózii.

Jednoduché brúsenie a dlhú životnosť majú ocele vyrobené z damaškovej ocele. V tomto prípade vás od nákupu môže odradiť vyššia obstarávacia cena. A konečne sú to keramické čepele, ktoré sú veľmi kvalitné, ale aj krehké. Kúpiť môžete aj plastový nôž, ten je vhodný napríklad pri vykrajovaní vianočných cukroviniek.

Záver

Udržať ostrosť čepele noža nemusí byť nijako zložité, je však vhodné brúsiť nože skôr, než dôjde k jeho úplnému stupeniu. Tupý nôž nenabrúsite ocieľkou a problémy môžete mať aj s lacnejšími mechanickými brúskami. S tupým nožom sa lepšie poradí výkonný elektrický brúsik alebo kotúčová brúska.

Tiež brúsny kameň je pri brúsení nožov veľmi účinný, práca s ním je však určená skôr tým, ktorí prácu s kameňom ovládajú. Ostatní môže odradiť dlhá doba a náročnosť brúsenia. Brúsny kameň je rovnako ako kotúčová píla všestranný a použiť ho môžete na ostrenie všetkých nástrojov.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Vyskúšal som veľké množstvo brúsok, ale najlepšie sa mi osvedčil brúsny kameň na nože.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo