Cyklotrenažéry

Radi jazdíte na bicykli, ale kvôli nepriazni počasia alebo zimným mesiacom sa musíte svojho koníčka vzdať? Cyklotrenažér za vás tento problém vyrieši! V pohodlí domova si na „bicykli” môžete zajazdiť kedykoľvek, pustiť si k tomu príjemnú muziku a spáliť množstvo kalórií. Môžete si nastaviť vysoké zaťaženie, niekoľko odporových režimov a dočkáte sa aj tichého chodu (v niektorých prípadoch). Od rotopédov sa líšia tým, že kopírujú jazdu na bicykli, vďaka čomu sú vhodné ako na rekreačné, tak na profesionálne účely. Na čo sa pri výbere sústrediť?

Porovnať ceny cyklotrenažérov

Typy

Cyklotrenažéry môžete deliť podľa dvoch kritérií, a to brzdového systému a odporu. Tieto vlastnosti je dobré pred kúpou zvážiť, aby ste našli model, ktorý bude vyhovovať vašim predstavám. Niektoré z trenažérov sa totiž hodia skôr pre začiatočníkov, iné sú ako stvorené pre profesionálne využitie.

Typy cyklotrenažéra podľa brzdového systému

Aby ste mohli bezpečne zabrzdiť, je potrebný brzdový systém, ktorý je zabezpečený jedným z troch spôsobov – kotúčové, magnetické alebo indukčné brzdy.

Kotúčové brzdy

Kotúčové, inak aj čeľusťové či prítlačné brzdy majú najnižšiu cenu, neobmedzenú vysokú záťaž, vyššiu hlučnosť a pri pravidelnom tréningu je nutné po niekoľkých rokoch vymeniť doštičky. Doštičky tlačia na zotrvačník, a tým trenažér mechanicky brzdí.

Magnetické brzdy

Odpor tu vytvára permanentný magnet, ktorý sa približuje alebo odďaľuje od zotrvačníka. Ich chod je tichý, neopotrebovávajú sa, preto ich tiež zaobstaráte za vyššiu cenu. Nastavenie záťaže je obmedzené.

Indukčné brzdy

Najlepšou, ale aj najdrahšou voľbou, sú cyklotrenažéry s indukčnou brzdou. Pri zotrvačníku nájdete cievku s elektromagnetom, ktorej prevádzku riadi počítač. Opäť je zaručený tichý chod, záťaž môže byť skutočne vysoká, presnosť je maximálna. Hodí sa predovšetkým pre profesionálov, na domáce použitie si bohato vystačíte s jednou z predchádzajúcich možností.

Typy cyklotrenažéra podľa odporu

Ďalšie delenie je podľa technológie odporu, ktorá má vplyv na konečnú cenu.

Magnetické kotúče

Pre začiatočníkov a hobby jazdcov ideálny variant, ktorý je navyše najlacnejší.

Elektromagnetická brzda

Najrozšírenejšia technológia cyklotrenažérov s rôznymi vychytávkami a nastaviteľným odporom.

Olejové a trenažéry s lekárskym silikónom

Profesionálne stroje, pri zvýšenej záťaži sa nezahrievajú a neznižujú svoju účinnosť.

Funkcia

Cyklotrenažér slúži ako náhrada klasického bicykla, pokiaľ nie je práve možnosť vyjsť na výlet. Hodí sa v zimných mesiacoch alebo pri nepriaznivom počasí. Vzhľadom k tomu, že presne kopíruje jazdu na bicykli, ani nespoznáte, že nejdete naozaj a poriadne si máknete. Aké ďalšie funkcie vás pri tomto stroji čakajú?

Meranie tepovej frekvencie

Aby ste videli, ako vaše telo záťaž zvláda, máte k dispozícii senzor tepovej frekvencie, ktorý dokonca môže podľa nastaveného režimu automaticky meniť fázu tréningu. Menej presné snímače sú ušné a ručné, najpresnejšie hrudné pásy.

Meranie kalórií

K dispozícii sú aj informácie o tom, koľko kalórií ste za jazdu spálili.

Možnosť pripojenia k PC

Pokiaľ si chcete zaznamenané tréningy ukladať, pri niektorých modeloch je možné trenažér pripojiť k počítaču.

Možnosť jazdy v stoji

Vďaka patentovanému uchyteniu, ktoré umožňuje náklon do strán, môžete jazdiť v stoji.

Projekcia cesty a prírody

Aby ste si jazdu ešte o niečo viac užili, je možné pomocou modernej obrazovky projektovať prejazd konkrétnym mestom alebo zvolenou krajinou. Prepojíte tak napríklad Google Maps.

Profilové tréningy

Predpripravené programy pre adekvátnu záťaž, ktorú si nastavíte.

Bluetooth

Sťahovanie rôznych aplikácií s grafmi o priebehu tréningu, Google Maps a ďalšie.

Zotrvačník

Stredové koleso a jeho hmotnosť rozhodujú o tom, aké náročné cvičenie bude a ako dlho stroj vydrží. Hmotnosť sa pohybuje od 13 do 30 kg – čím vyššia hmotnosť, tým ťažšie šliapanie. Rozlišujeme dve prevedenia zotrvačníka:

  • Zotrvačník bez voľnobehu – šľapky pevne spojené so zotrvačníkom, neustále sa točí, nutnosť postupného spomaľovania, pre milovníkov spinningu
  • Zotrvačník s voľnobehom – po prestaní šliapania sa šľapky zastaví, pre nadšencov klasickej cyklistiky

Šliapací stred

Spojenie šľapiek s bicyklom prevádzajúcim energiu z vašich nôh do pohybu bicykla je dôležité kvôli životnosti cyklotrenažéra aj ovplyvneniu hlučnosti.

  • Miskový stred – jednodielna ohnutá kľučka prechádzajúca stredom, lacnejší variant, potreba pravidelne nastavovať, hlučnosť počas prevádzky, časté poruchy
  • Stred s kľučkami nasadenými na štvorhran – samostatné kľučky rovnako ako na bicykloch, bez nutnosti nastavovania, tichý chod

Vzhľadom k popísaným vlastnostiam je jasnou voľbou stred nasadený na štvorhran, u ktorého odpadá povinnosť údržby, výmeny a tiež má tichú prevádzku.

Sedlo a pedále

Aby sa vám na cyklotrenažéri dobre sedelo, malo by byť sedlo skôr tvrdšie ako mäkšie, jedine tak správne formuje chrbticu. Súčasťou trenažéra by mal byť aj štandardný tŕň, aby ste si sedlo v prípade potreby mohli vymeniť.

Pri lacnejších modeloch nájdete pedále z plastu, lepším materiálom je kov alebo hliník. Vychytávkou, ktorá zamedzí vykĺznutiu nohy je klipsňa pre cyklistické topánky. Pokiaľ si na trenažér chcete pripevniť vlastné pedále, skontrolujte, či zodpovedajú závity štandardným 14 mm.

Spôsob ovládania záťaže

Aby ste si počas tréningu sami dokázali regulovať záťaž, existujú dva spôsoby, ako tak urobiť:

  • Manuálna regulácia záťaže – jednoduché ovládanie, lacnejšie, chýbajú doplnkové funkcie, zmena záťaže pomocou mechanického kolieska
  • Elektronická regulácia záťaže – veľký výber programov, vyššia cena, nastavenie pomocou tlačidiel či voľba z ponuky programov

Značka

Tie najlepšie cyklotrenažéry ponúkajú značky ako Elite, inSPORTline, BH Fitness či Maxxus. Či už začínate alebo ste pokročilí, určite si nájdete svoj model – každá zo značiek sa snaží vytvoriť niekoľko prevedení, ktoré sa od seba líšia, a tak sa zameriava na každého zákazníka podľa jeho preferencií.

Cena

Cyklotrenažér určite nie je lacnou záležitosťou. Najlacnejšie ho zoženiete do 427 eur – v takom prípade sa hodí pre domáce použitie, nosnosť je od 100 do 150 kg a brzdy prevažujú kotúčové. Sem tam sa môže objaviť aj magnetický systém, nečakajte ale nič profi.

Pre začiatočníkov je to ideálna voľba, ale je dosť možné, že vám v mnohých ohľadoch nebude stačiť. Ak to s cvičením myslíte vážne, budete potrebovať 427 až 1061 eur na poriadny trenažér. Čo do neho očakávať? Magnetické brzdy, pri drahších modeloch aj indukcia, stred s kľučkami nasadenými na štvorhran, rozsiahla ponuka hmotnosti pri zotrvačníku.

V niektorých prípadoch sa dočkáte aj elektrického ovládania záťaže a mnoho predpripravených tréningových profilov a programov. Pre najnáročnejších užívateľov sú na trhu tie najdrahšie modely, ktoré šplhajú cez cenovku 1061 eur. Samozrejmosťou sú indukčné brzdy, plne nastaviteľné riadidlá, elektronické ovládanie záťaže a možnosť pripojenia k počítaču, televízii alebo aplikáciám.

Porovnať ceny cyklotrenažérov

Údržba

Rovnako, ako je to pri iných prístrojoch, ktoré využívate, aj v tomto prípade je potrebné trenažér udržiavať. Pretože na ňom budete čas od času alebo pravidelne jazdiť, potiť sa, vyžaduje vašu starostlivosť.

  1. Pred samotným cvičením treba na filcovú plochu brzdovej doštičky aplikovať 3-5 kvapiek oleja (olej cyklistický, silikónový, alebo na šijacie stroje).
  2. Po dokončení cvičenia zotrite pot – použite suchú až ľahko navlhčenú handru.
  3. Pri strojoch s reťazovým pohonom nezabúdajte na mazanie. Vhodný je olej na cyklistické bicykle, olej na šijacie stroje, alebo aj olej hydraulický či silikónový.

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi cyklotrenažérom a rotopedom?

Zatiaľ čo rotopéd je vhodný skôr pre začiatočníkov, často pre vyšších a hmotnejších jedincov, cyklotrenažér je určený pre náročnejšie tréningy, na to je tiež prispôsobený – tvrdšie sedlo, nižší náklon, voľný beh, rôzne úchopy riadidiel.

Ktorý typ cyklotrenažéra je najlepší?

Ideálnou kombináciou na ten najlepší model sú indukčné brzdy, technológia odporu na báze oleja a lekárskeho silikónu, šliapací stred s kľučkami nasadenými na štvorhran, tvrdšie sedadlo, pedále vyrobené z kovu či hliníka a elektronická regulácia záťaže. Vďaka tomuto kombu získate z trenažéra to najlepšie. Jasné ale je, že si za takú kvalitu priplatíte, a to nemalé peniaze.

Ako na údržbu cyklotrenažéra?

V prípade, že cyklotrenažér má filcovú plochu brzdovej doštičky, aplikujte na ňu 3-5 kvapiek oleja. Môže ísť o olej cyklistický, silikónový alebo na šijacie stroje. Po dokončení cvičenia zotrite pot – použite suchú až ľahko navlhčenú handru. Pri strojoch s reťazovým pohonom ich pravidelne mažte, opäť platia tie isté druhy olejov. Využiť môžete aj hydraulický.

Záver

Pokiaľ máte v pláne „prejsť sa na bicykli” viackrát, ako raz týždenne, alebo si chcete dať poriadne do tela, určite voľte cyklotrenažér namiesto rotopedu. Profesionáli si prídu na svoje pomocou mnohých funkcií, ktoré im aktivitu obohatia a umožnia dosiahnuť rovnaké výsledky, ako by išli na bicykli v realite. Teraz vás už nič nezastaví.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo