Dávkovače mydla

Hygiena rúk je veľmi dôležitá. Pravidelným umývaním rúk pomocou mydla môžete predchádzať rôznym ochoreniam a chránite tak nielen seba, ale aj svojich blízkych. Mydlo v nejakej podobe by nemalo chýbať v žiadnej kúpeľni alebo na verejných toaletách. V súčasnej dobe je pred tuhou podobou mydla preferované mydlo tekuté. A s tekutým mydlom prichádzajú na trh aj dávkovače mydla.

Dávkovač mydla je jednoduchá nádoba, ktorá sa postará o bezchybný vzhľad vašej kúpeľne. Tekuté mydlo je možné kúpiť priamo s manuálnou pumpičkou, avšak vzhľad tohto prevedenia nie je väčšinou nijako atraktívny a nemusí vyhovovať každému. Naproti tomu sú dávkovače na trhu zastúpené v mnohých rôznych podobách a veľkostiach a umožnia vám dokonale vyladiť vzhľad kúpeľne.

Výber dávkovača mydla nie je vhodné príliš uponáhľať, hoci sa jedná o jednoduché zariadenie, má aj dávkovač čo ponúknuť. Pre mnohých bude najdôležitejší vzhľad as ním spojená veľkosť. Zamerať by ste sa však mali predovšetkým na spôsob ovládania, ktorý určuje obstarávacia cena. Lacné dávkovače je možné ovládať manuálne, tie drahšie potom majú ovládanie automatické. Zvoliť si môžete aj spôsob umiestnenia.

Porovnať ceny dávkovačov

Typy

Dávkovač mydla sa rozdeľuje podľa spôsobu ovládania na manuálne a automatický. Od spôsobu ovládania sa odvíja aj obstarávacia cena. Aj keď sú však automatické dávkovače drahšie, je ich používanie oveľa komfortnejšie pre dospelých a predovšetkým deti.

  • Manuálna – dávkovač je vybavený pumpičkou, ktorú musíte stlačiť, aby ste si nadávkovali potrebné množstvo mydla. Výhodou manuálnych dávkovačov je veľmi nízka cena, ktorú ovplyvňuje najmä výrobný materiál. Nevýhodou je menej hygienické aj komfortné používanie. Dávkovače sa budete dotýkať špinavými rukami a nevyhnete sa tak jeho častému čisteniu. Nie každý člen domácnosti potom po sebe vymazaný dávkovač očistí.
  • Bezdotykový – pravým opakom je dávkovač bezdotykový, ktorý patrí k drahším, ale ušetrí vám nervy. Pod bezdotykový dávkovač stačí vložiť ruku a prístroj sám nadávkuje potrebné množstvo mydla do vašej dlane. Na prístroj tak nie je potrebné siahať a potom sa zdržiavať jeho očistou. Bezdotykové dávkovače sa vyrábajú v mnohých prevedeniach, svoje špeciálne prístroje majú aj deti.

Umiestnenie

Podľa umiestnenia sa dávkovače mydla ďalej rozdeľujú na voľne stojace a dávkovače na stenu.
Spôsob umiestnenia sa najčastejšie odvíja od veľkosti kúpeľne, priestoru umývadla, ale svoju rolu pri výbere určuje aj vzhľad.

  • Voľne stojace – tieto dávkovače je možné umiestniť priamo na odkladaciu plochu umývadla alebo do jeho bezprostrednej blízkosti. Variant je veľmi obľúbený a voľne stojace dávkovače môžete kúpiť v mnohých prevedeniach. Voľne stojaci dávkovač je vhodné vyberať s ohľadom na veľkosť priestoru, ktorý máte k dispozícii.
  • Na stenu – aj tento variant je obľúbený a bežne sa s ním môžete stretnúť predovšetkým na verejných miestach. V domácnosti sa dávkovače na stenu využívajú aj na dávkovanie sprchových gélov a umiestnené môžu byť priamo v sprchovacom kúte, v blízkosti vane alebo umývadla.

Objem

Objem dávkovača určuje umiestnenie aj počet osôb, ktoré ho budú pravidelne využívať. Veľké dávkovače s objemom aj 1 liter sú typické pre verejné priestory. Do domácnosti je možné zaobstarať nádobu s objemom od 250 – 500 ml. Najmenšie dostupné dávkovače majú objem iba 100 ml, tie najväčšie pojmú až 2,5 litra náplne.

To, ako dlho vám náplň vydrží, závisí aj od typu dávkovača. Zatiaľ čo v prípade manuálnych si mydlo dávkujete podľa potreby, čo môže viesť predovšetkým v prípade detí k vyššej spotrebe, bezdotykové dávkovače často umožňujú množstvo mydla nastaviť. Najkvalitnejšie dávkovače môžete dokonca nastaviť hneď v niekoľkých úrovniach, napríklad na množstvo 0,8 ml, 1,4 ml a 3 ml.

Materiál

Na výrobu dávkovačov sa používajú rôzne materiály. Najbežnejším materiálom je pravdepodobne plast. Plastové dávkovače sú lacné a nájdete ich v mnohých farebných variantoch. Obľúbené sú aj nádoby na mydlo vyrobené na keramiku, sklo, nerez, drevo alebo bambus.

Materiál dávkovača vyberajte aj s ohľadom na ďalších členov domácnosti. Keramické a sklenené dávkovače vyzerajú krásne, sú však veľmi krehké a nie príliš ideálne do rodiny s malými deťmi. Obľúbené nerezové dávkovače sa naopak pýšia dlhou životnosťou, ale nemusia malé deti príliš zaujať vzhľadom.

Mydlo

Do dávkovača na mydlo sa bežne leje tekuté mydlo, ktoré je bežne dostupné v akejkoľvek drogérie. Okrem neho však môžete kúpiť aj mydlo penové alebo gélové.

  • Tekuté mydlo – obľúbený a oveľa rozšírenejší variant sa používa v bežných domácnostiach.
  • Penové mydlo – tieto mydlá sú o niečo úspornejšie, na umytie rúk vám postačí naozaj malé množstvo. Tieto mydlá sú teda vhodné predovšetkým do miest s veľkým počtom osôb.

Značka

Dávkovače mydla sú na trhu zastúpené vo veľkom počte, značka v tomto prípade nie je zase taká dôležitá. Pokiaľ však chcete, aby dávkovač slúžil naozaj spoľahlivo, zamerajte sa skôr na známejších výrobcov. Medzi tie obľúbené patrí napríklad Dettol, Sanela, Nimco, Xiaomi, Sapho alebo Merida. Výrobcov dávkovačov je však pochopiteľne oveľa viac.

Cena

Obstaranie dávkovača nie je nijako finančne náročné. Ten najjednoduchší manuálny dávkovač nestojí ani 2 eur, prvé bezdotykové dávkovače kúpite za menej ako 15 eur. Estetickejšie manuálne dávkovače spravidla vyjdú na 10 – 25 eur, vyberať môžete medzi voľne stojacimi aj závesnými nádobami. Vzhľadovo zaujímavé bezdotykové dávkovače vyjdú na 20 – 40 eur.

Porovnať ceny dávkovačov

Otázky a odpovede

Ako funguje bezdotykový dávkovač?

Bezdotykové dávkovače majú senzor, ktorý zariadenie uvedie do prevádzky vo chvíli, keď pod dávkovač umiestnite ruky. O napájanie sa potom spravidla postarajú klasické batérie. Menej časté sú dobíjacie dávkovače, ktoré nájdete prevažne v najvyšších cenových skupinách.

Aké funkcie môžu mať bezdotykové dávkovače?

Týmto typom obvykle nechýba silikónový ventil proti odkvapkávaniu či možnosť zvoliť množstvo mydla. Niektoré dávkovače môžu byť vybavené signalizáciou. Všeobecne sú však dávkovače veľmi jednoduché zariadenia a žiadne špecifické funkcie nemožno očakávať ani od najdrahších modelov. Cenu dávkovača určuje predovšetkým výrobný materiál a vzhľad.

Čo je mydlenka?

Mydlenka je mištička alebo tácka na klasické tuhé mydlo. Aj tento typ mydla dnes nemusí byť umiestnený iba v nevzhľadnej plastovej krabičke, ale položiť do môžete na tácku vyrobenú z bambusu, skla, nerezu, keramiky atď.

Záver

Dávkovače mydla sú praktické nielen na verejných miestach, ale aj v domácnostiach. Bezdotykové dávkovače sú veľmi často vidieť práve vo verejných prevádzkach či toaletách. Túto variantu však môžete zaobstarať aj domov. Bezdotykový dávkovač je bezpochyby veľmi praktický a ideálny najmä pre deti, ktoré si vďaka nemu rýchlejšie osvoja pravidelnú hygienu.

Vďaka dávkovaču bude umývanie rúk zábavou. Jednoduchšie manuálne dávkovače môžete väčšinou umiestniť na umývadlo a mydlo si ľahko nadávkujete pomocou pumpičkového mechanizmu. Práve manuálne dávkovače sú v súčasnosti v domácich kúpeľniach zastúpené vo väčšom počte.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo