Držiaky

Držiaky môžu slúžiť na umiestnenie televízora, monitora alebo mobilných telefónov. V domácnostiach využije držiaky, na ktoré môžete umiestniť ľubovoľne veľký plochý televízor alebo monitor. V dnešnej dobe je v mnohých rodinách problematické umiestniť veľký televízor do obývačky.

Televízory je pochopiteľne možné umiestniť na televízny stolík alebo iný kus nábytku. Toto riešenie je však náročné na priestor, a nemusí úplne vyhovovať ani rodičom malých detí, ktoré na seba môžu televízor strhnúť.

Okrem držiakov na televízory je možné do vhodného modelu umiestniť aj monitor. V tomto prípade je potrebné zohľadniť spôsob využitia monitora. Pre kancelársku prácu je možné použiť stojan, v prípade sledovania filmov, či hrania hier je možné monitor umiestniť rovnako ako televíziu do nástenného držiaka.

Posledný typ držiakov je určený na umiestnenie mobilných telefónov. Tieto držiaky je možné pripevniť na rôzne miesta vo vašom automobile.

Porovnať ceny držiakov

Držiak na televíziu

Tieto držiaky sú k dostaniu v niekoľkých podobách. Kúpiť môžete fixný, konzolový alebo naklápací.

 • Fixný – najväčšou výhodou tohto typu je nízka obstarávacia cena. Neumožní vám však s televíziou nijako manipulovať.
 • Naklápací – ako už názov napovedá, tento typ vám umožňuje televízor naklápať a to smerom k podlahe.
 • Konzolový – najdrahší držiak, ktorý vám umožňuje naklápanie aj natáčanie televízie do strán, ale máte aj možnosť televízor umiestniť v ľubovoľnej dĺžke od steny. Vďaka týmto možnostiam je možné televízor umiestniť aj do rohu miestnosti.

VESA norma

Pri výbere držiaka na televízor musíte zohľadniť dva hlavné parametre. Tým jedným je VESA štandard alebo aj VESA norma. Ide o rozstup otvorov v televízii, do ktorých budete držiak umiestňovať. VESA štandard môže byť označený 300 x 250, prvé značenie udáva horizontálnu a druhé zvislú vzdialenosť.

Hmotnosť

Druhým dôležitým parametrom pri výbere držiaka je hmotnosť vášho televízora. V závislosti od hmotnosti budete vyberať nosnosť držiaka.

Uhlopriečka

Ďalším podstatným parametrom je veľkosť televízie, ktorá je značená veľkosťou uhlopriečky. Aj tento údaj nájdete na každom držiaku.

S veľkosťou televízora je spätá aj vzdialenosť, v ktorej by mala byť televízia umiestnená. Napr:

 • Televízor s uhlopriečkou 100 cm (40“) by mal byť vzdialený minimálne 0,7 m, optimálna vzdialenosť je 1,7 ma maximálna 2,5 m.
 • Televízor s uhlopriečkou 127 cm (50“) by mal byť vzdialený minimálne 0,9 m, optimálna vzdialenosť je 2,1 ma maximálna 3,2 m.
 • Televízor s uhlopriečkou 152 cm (60“) by mal byť vzdialený minimálne 1,2 m, optimálna vzdialenosť je 2,5 ma maximálna 3,8 m.

Držiak na monitor

Používanie počítača bežné, používatelia pri ňom môžu stráviť niekoľko hodín denne. Vďaka tomu vás môžu bolieť chrbát aj za krkom. Mnohí však monitorom nahrádzajú televíziu a preto vítajú možnosť jej uchytenia do držiaka na stenu. Z tohto dôvodu môžete voliť medzi dvoma úplne odlišnými variantami. Pre prácu na počítač budete môcť zaobstarať stojan a pre uchytenie na stenu držiak.

 • Stojan – nevyžaduje žiadnu zložitú inštaláciu. Stojan môže mať veľkú základňu, vďaka ktorej ho jednoducho postavíte na stôl, alebo ho môžete upevniť rovnako ako napríklad mlynček na mäso. Inštalácia tak nevyžaduje žiadne montážne zásahy.
 • Držiak – rovnako ako v prípade televízorov je nutné držiaky upevniť na stenu. Pri výbere držiaka na monitor budete postupovať rovnako ako pri výbere držiaka pre televíziu. Aj v tomto prípade vás bude zaujímať VESA štandard, veľkosť uhlopriečky a hmotnosť monitora.

Držiak do auta

Najmenšie držiaky, ktoré sa postarajú o bezpečné umiestnenie vášho mobilného telefónu. Držiaky do auta je možné zafixovať na rôznych miestach. Držiaky môžu byť kĺbové, alebo majú tzv. husí krk. Výhodou husieho krku je možnosť nastaviť polohu telefónu, prezne podľa vašich potrieb. Kĺbové držiaky sú robustnejšie a stabilnejšie. Tieto držiaky vám však neumožnia nastaviť prílišný náklon telefónu.

Predné sklo

Bežné je umiestnenie na predné sklo to buď pomocou prísavky alebo obojstrannej lepiacej pásky. Z praktického hľadiska je najlepšia možnosť práve použitie prísavky, ktorá vám umožní držiak podľa potreby premiestňovať.

U prísaviek je však pomerne časté jej uvoľnenie, typické je to najmä v prípade lacných a nekvalitných držiakov. Držiaky, ktoré na zafixovanie používajú lepiacu pásku sú oveľa stabilnejšie av prípade, keď budete chcieť polohu držiaka zmeniť, bude vás to stáť pomerne veľké úsilie. Je teda nutné dobre zvoliť vhodné miesto umiestnenia tak, aby držiak nikde neprekážal a umožnil vám bezproblémové používanie telefónu.

Palubná doska

Aj v prípade držiakov, ktoré budete umiestňovať na palubnú dosku, môžete vybrať spôsob fixácie. Tá je opäť možná pomocou obojstrannej pásky alebo prísavky. V tomto prípade sa oplatí spoľahnúť sa práve na pásku, ktorá je spoľahlivejšia.

Lepenie držiaka na palubnú dosku, ktorá nie je ideálne rovná, však môže byť nedostatočná aj s použitím pásky. Aby ste zabránili prípadnému uvoľneniu, odporúča sa vybrať držiak s pružnou základňou, ktorá sa tvaru palubnej dosky ideálne prispôsobí.

Mriežka ventilácie

Držiaky sa uchytávajú pomocou svoriek, ktoré slúžia na nacvaknutie držiaka na mriežku. Výhodou je veľmi rýchla inštalácia aj prípadná demontáž. Nevýhodou však je prílišné zahrievanie telefónu vo chvíli, keď budete mať v aute zapnuté kúrenie. Horšie je to aj so stabilitou držiaka.

CD mechanika

Držiak je možné do CD mechaniky uchytiť pomocou špeciálnych plošiek. Hoci sa tento variant nemusí javiť ako úplne ideálny, držiaky sú veľmi pevné a stabilné.

Opierka

Okrem držiakov pre vodičov je možné zakúpiť držiaky, ktoré využijú cestujúci na zadných sedadlách automobilov. Je možné ich umiestniť medzi tyče opierky hlavy. Vďaka týmto držiakom môžete na dlhších cestách zabaviť predovšetkým deti, ktoré môžu napríklad sledovať rozprávku.

Spôsob uchytenia držiaka do auta

Držiaky do auta umožňujú uchytiť telefón niekoľkými spôsobmi.

 • Gravitácia – gravitačné držiaky sú jednoduché. Po vložení telefónu dôjde k automatickému upevneniu pomocou mechanických čeľustí. Telefón je možné do držiaka umiestniť rýchlo pomocou jednej ruky.
 • Magnet – držiak na uchytenie telefónu využíva magnetickú plochu. Aj táto možnosť poskytuje rýchle a stabilné uchytenie.
 • Mechanika – najlacnejšie držiaky využívajú na uchytenie čeľuste. Zastúpené sú držiaky s 2 – 4 čeľusťami. Z hľadiska bezpečnosti je vhodnejšie voliť 4 čeľuste, ktoré podržia telefón aj na spodnej strane. Čeľuste je potom možné roztvoriť mechanicky alebo pomocou snímača. Praktickejšie a bezpečnejšie sú snímače, ktoré vám opäť umožnia mobilný telefón upevniť iba jednou rukou.

Funkcia

Pri držiaku do auta môžete využiť bezdrôtové nabíjanie. Držiaky sú ohybné a telefón môžete podľa potrieb natočiť.

Značka

Držiaky na televíziu kúpite od značky Strict Brand, Solight, STELL, Thomson, Samsung, Connect IT a ďalších.

Stojany a držiaky na monitor dodáva Ergotron, DELL, Artic alebo NewStar.

Kvalitné držiaky do auta sú k dostaniu od značky Swissten, Fixed a ďalších.

Cena

Cena držiakov na televízor začína na necelých 15 eur. K dostaniu sú fixné aj polohovateľné držiaky pre rôzne veľké televízory. Kvalitnejšie držiaky sú k dostaniu od 40 – 200 a viac stoviek eur. S podobnou cenou je možné počítať aj v prípade držiakov na monitor. Cena stojanov sa pohybuje v rozmedzí 15 – 160 a viac eur.

Držiak do auta kúpite v rozmedzí 10 – 80 eur. Lacné držiaky nemusia byť úplne stabilné, preto je vhodnejšie vyberať tie drahšie a zároveň kvalitnejšie. Štartovacia cena by mala byť cca 15 eur, najdrahšie držiaky sú vybavené rôznymi funkciami a telefón do nich umiestnite počas sekundy.

Porovnať ceny držiakov

Otázky a odpovede

Aký je najlepší držiak na televíziu?

Najväčšie možnosti vám ponúkne konzolový držiak. Tento držiak vám umožní televíziu rôzne natáčať a naklápať.

Aký je najlepší držiak do auta?

Najlepšie možnosti vám umožnia držiak s husím krkom. Tento typ je ideálny do každého auta, úplne neoceniteľný je však v prípade väčších nákladných automobilov či kamiónov. Vďaka husaciemu krku predĺžite dosah vášho telefónu.

Husie krky sú však pomerne dlhé, preto vyberajte model, ktorý vám umožňuje využiť tzv. stabilizátor, čo je ďalšia prísavka. Vďaka nej bude možné držiak zafixovať na 2 miestach. Veľmi obľúbené sú aj gravitačné držiaky do ventilácie.

Z čoho sú držiaky vyrobené?

Na výrobu držiakov sa používa kov a plast, veľmi často je potom kombinácia oboch materiálov. Pri výbere držiaka na mobilný telefón si vystačíte s plastovým výrobkom. V prípade televízorov a monitorov je vhodné zainvestovať a kúpiť pevnejší kovový držiak.

Záver

Pomocou držiakov môžete bezpečne pripevniť televíziu, monitor aj mobilnú televíziu. V prípade televízorov aj monitorov je postup výberu veľmi podobný. Okrem klasických držiakov je možné televíziu aj monitor umiestniť na veľký stĺpový stojan.

Pri výbere držiaka na telefón máte na výber hneď niekoľko možností umiestnenia. Hoci sa držiaky často umiestňujú na predné sklo, rastie obľuba modelov, ktoré je možné zafixovať do mriežky ventilácie.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.datacomp.sk, www.lacnedrziaky.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo