Elektrokolobežky so sedadlom

Ak túžite po elektrokolobežke, ale uprednostňujete skôr jazdu v sede, bude vám vyhovovať elektrokolobežka so sedadlom. Táto kolobežka vám umožní jazdiť v sede aj v stoji a za jazdy, tak môžete podľa potreby uľavovať unavenému chrbtu aj nohám. Elektrokolobežka so sedadlom sa po technickej stránke vyrovná tradičným modelom. Aj tieto kolobežky sú adekvátne rýchle a pomerne kompaktné. Pri jazde však budete mať viac pohodlia, čo využijete pri jazde po meste aj v teréne.

Ako bolo práve naznačené, elektrokobežky so sedadlom sú v obchodoch zastúpené mestskými aj terénnymi modelmi. V drvivej väčšine disponujú elektrokolobežkami výkonom do 1 000 W, avšak kúpiť môžete aj oveľa výkonnejšie prevedenie. To ocenia vodiči s vyššou hmotnosťou aj tí, ktorí hľadajú vhodnú elektrokolobežku na dlhšie vychádzky. Elektrokolobežka veľmi často disponuje výškovo nastaviteľným sedadlom a jej špecifikom sú aj riadidlá umiestnené vo väčšej výške. To vám zaistí komfortnejšiu jazdu, pretože nebude vyvíjaná taká záťaž na paže a chrbát.

Elektorkolobežku so sedadlom vyberajte s ohľadom na svoje potreby. Najdôležitejšie je zvoliť správny typ kolobežky. Voliť budete medzi terénnym a mestským prevedením. Poslednou možnosťou sú menej výkonné elektrokolobežky pre deti. Pri každom konkrétnom modeli je nutné zohľadniť výkon, kapacitu batérie, dojazd, kvalitu konštrukcie a množstvo doplnkov.

Porovnať ceny elektrokolobežiek

Typy

Elektrokolobežky so sedadlom sa štandardne delia do dvoch skupín. V prvej nájdete kolobežky ideálne do mesta, v druhej potom terénne prevedenie. Každý typ ponúka niečo trochu iné, preto je nutné presne vedieť, akým spôsobom budete chcieť kolobežku využívať.

Mestská elektrokolobežka

Mestské elektrokolobežky so sedadlom sú ľahšie a ľahšie prenosné. Pre toto prevedenie je typická nižšia rýchlosť, kratší dojazd a menšie menej stabilné kolieska. Výkon mestských elektrokolobežiek býva najčastejšie v rozmedzí 500 – 1 000 W. Výhodou mestských elektrokolobežiek bývajú praktické prvky, ktoré môžete využívať. Väčšinou sa jedná o výškovo nastaviteľné sedátko a hodiť sa môže aj košík na nákup.

Terénna elektrokolobežka

Je robustnejší, býva aj výkonnejší a ponúka dlhší dojazd. Súčasťou kolobežky býva väčšia a ťažšia batéria, čo sa podpisuje na jej vyššej hmotnosti. Terénna elektrokolobežka má väčšie, stabilnejšie kolesá a spravidla nechýba ani kvalitné odpruženie. Terénne elektrokolobežky sú obvykle výkonnejšie, výkon býva veľmi často v rozmedzí 1 000 – 3 000 W.

Detská elektrokolobežka

Elektrokolobežky so sedadlom sú k dostaniu aj v menšom prevedení. Detské elektrokolobežky mávajú nosnosti okolo 50 kg a skladajú sa s menej robustnou, ale ľahšou konštrukciou. Výkon motora umožňuje elektrokolobežke vyvinúť rýchlosť menšiu ako 25 km/hod. Nášľap je umiestnený v menšej výške a tiež riadidlá sú posadené v menšej výške, než je to bežné pri kolobežkách pre dospelých. Elektrokolobežky so sedadlom sú určené deťom vo veku cca 8 rokov.

Dojazd

Každého záujemcu o elektrický dopravný prostriedok najviac zaujíma dojazd. Nie inak je tomu v prípade elektrokolobežiek so sedadlom. Dojazd je parameter, ktorý súvisí s kapacitou batérie. Čím je kapacita vyššia, tým dlhší je dojazd a tým vyššia je aj hmotnosť kolobežky. Z toho vyplýva, že kratší dojazd ponúka mestské varianty a dlhšie potom varianty terénne. Pri tomto type kolobežky sa dojazd najčastejšie pohybuje v rozmedzí 35 – 45 km, ale naraziť môžete pochopiteľne aj na kolobežky s oveľa dlhším dojazdom. Aj v tomto prípade záleží na tom, kde presne chcete kolobežku využívať a čo od nej očakávate.

Dojazd je však parameter, ktorý ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov. Kapacitu batérie znižuje napríklad hmotnosť vodiča, štýl jazdy či náročnosť terénu. Najviac dojazd ovplyvňuje kopcovitý terén, ten môže celkový dojazd znížiť o desiatky kilometrov.

Maximálna rýchlosť

Elektrokolobežky so sedadlom majú pomerne slušnú maximálnu rýchlosť. Hoci môže kolobežka vyzerať vďaka sedátku neohrabane, môžete si byť istí, že je vybavená výkonným elektromotorom, ktorý vám umožní ísť rýchlosťou vyššou ako 25 km/hod.

Pred tým, než na elektrokolobežku zasadnete, sa však oplatí zoznámiť sa s platnou legislatívou. Nie vždy je možné elektrokolobežku riadiť bez platného vodičského preukazu. Na elektrokolobežku je pozerané ako na cyklistický prostriedok iba do doby, kedy jeho rýchlosť nepresiahne hodnoty 25 km/hod. V prípade, kde je však rýchlosť elektrokolobežky vyššia, nepozerá na vás zákon ako na cyklistov, ale ako na vodiča motorového vozidla a na prevádzku už budete potrebovať vodičské a technické oprávnenie. Pri jazde vám potom nesmie chýbať ani bezpečnostná prilba.

Brzdy

Dôležitým prvkom elektrokolobežky sú aj brzdy. Obvykle je možné vlastniť elektrokolobežku s magnetickými alebo elektromagnetickými brzdami. Súčasťou kolobežky však môže tiež byť mechanická nožná brzda, ktorú v prípade potreby jednoducho zošliapnete nohou.

Drahšie a kvalitnejšie elektrokolobežky disponujú kotúčovými brzdami. Najlepšou možnosťou sú brzdy elektromagnetické, ktoré vám umožnia zabrzdiť aj vo chvíli, keď dôjde k úplnému vybitiu batérie. Aby boli elektrokolobežky naozaj bezpečné, bývajú vybavené oboma spôsobmi brzdenia. Takto je možné využívať dvojitý brzdný efekt.

Značka

Elektrokolobežky so sedadlom sú na trhu zastúpené niekoľkými poprednými výrobcami elektrických vozidiel. Obľúbenou značkou je napríklad X-scooters, ktorá ponúka výkonné kolobežky so širokými kolesami. Pokiaľ túžite po elektrokolobežke s vysokým dojazdom, vyberajte vhodný model od značky Insportline alebo Kugoo. Cenovo dostupné sú aj elektrokolobežky VeGa, W-Tec alebo Nitro Scooters.

Cena

Obstarávacia cena elektrokolobežiek so sedadlom býva obvykle v rozmedzí 427 – 2 132 eur. Najľavejšie sú detské modely, cenovo dostupnejšie sú aj menej výkonné mestské elektrokolobežky. Za dostatočne kvalitné možno považovať kolobežky s cenou 510 – 734 eur. Najviac zaplatíte za robustné terénne a mestské kolobežky, ktoré sú dostatočne stabilné aj pre osoby s obmedzenou hybnosťou. Cena takýchto modelov začína spravidla na hranici 653 eur.

Porovnať ceny elektrokolobežiek

Otázky a odpovede

Komu je elektrokolobežka so sedadlom určená?

Túto elektrokolobežku môžete chápať ako ideálny dopravný prostriedok pri jazde po meste. Vďaka elektrokolobežke vás nezastaví ani dopravná špička, kompaktný rozmer vám umožní parkovanie, ale aj jej premiestňovanie. Elektrokolobežka je ideálna na kratšie až stredne dlhé výjazdy. Terénna elektrokolobežka so sedadlom poslúži aj na rekreačné účely alebo jednoducho pre pohyb na čerstvom vzduchu.

Na čo pri používaní elektrokolobežky myslieť?

Aby bola vaša jazda bezpečná a nedochádzalo k zbytočnému skracovaniu dojazdu, je vhodné elektrokolobežku príliš nepreťažovať. Z tohto dôvodu sa pri jej výbere zamerajte aj na nosnosť. Nosnosť elektrokolobežiek býva obvykle v rozmedzí 100 – 120 kg, pričom nie je nemožné kúpiť model s ešte väčšou nosnosťou. Preťažovanie kolobežky vedie k extrémnemu zaťažovaniu batérie, ale aj ďalších komponentov, čo povedie skôr či neskôr k jej poruche.

Je možné sedadlo kolobežky demontovať?

Niektoré kolobežky majú sedátko prirobené na pevno, vo väčšine prípadov je však možné ho odmontovať. Prídavné sedadlo je možné kúpiť aj samostatne a na kolobežku namontovať dodatočne.

Záver

Elektrokolobežky so sedadlom predstavujú atraktívny dopravný prostriedok pre veľký počet záujemcov. Tento typ elektrokolobežky vám zaistí komfortný spôsob jazdy, počas ktorej môžete podľa potreby meniť polohu.

Elektrokolobežka so sedadlom je k dostaniu v mestskom i terénnom prevedení, všeobecne je však vhodnejšia pre vyznávačov pokojnejšej jazdy. Elektrokolobežku so sedadlom je možné kúpiť deťom a robustné prevedenie vyhovuje aj menej pohyblivým osobám, ktoré využívajú kolobežku na pohodlnejší presun po meste.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo