Cestovné fény

Cestovné fény sa od klasického prevedenia líšia menšou veľkosťou, hmotnosťou a menšou výbavou. Tieto fény nie sú príliš vhodné na každodenné používanie, ale môžu byť postačujúce pri občasnom používaní na cestách. V batožine zaberú cestovné fény minimum miesta aj vďaka sklopnej rukoväti. Používanie cestovného fénu je bezpečné a nemusíte sa obávať, že svoje vlasy nejakým spôsobom poškodíte. Hoci mávajú cestovné fény menej funkcií, nechýbajú im základné funkcie, vďaka ktorým šetrne vysušíte akýkoľvek typ vlasov.

Cestovné fény sú na trhu zastúpené v pomerne veľkom množstve, pri výbere konkrétneho typu by vás však nemala najviac zaujímať cena. O kvalite fénu rozhoduje niekoľko parametrov, tým najdôležitejším je príkon, ktorý určuje, ako rýchlo dokáže fén vlasy vyfúkať. Ďalej sa zamerajte na dodatočné funkcie a ten najlacnejší fén by mal umožniť nastaviť teplotu a stupeň fúkania. Fúkanie vlasov bude komfortnejšie vďaka ionizácii a obľúbenou funkciou je aj fúkanie studeného vzduchu. Súčasťou cestovného fénu môže byť aj nejaké príslušenstvo v podobe rôznych nástavcov.

Porovnať ceny fénov

Konštrukcia

Cestovné fény sa od seba líšia aj prevedením konštrukcie tela. Obvykle narazíte na dvojité prevedenie, prvú skupinu tvoria fény so skladacou rukoväťou, druhú potom malé fény s pevnou konštrukciou. Posledným typom sú potom fény do auta. Drvivá väčšina týchto fénov sa potom navyše vyznačuje odľahčenou konštrukciou.

Hmotnosť cestovných fénov býva najčastejšie v rozmedzí 200 – 500 gramov, najťažšie fény môžu vážiť ešte viac. Hmotnosť fénu súvisí aj s výrobným materiálom a kvalitou konštrukcie. Obvykle však fén neváži viac ako 1 kg.

 • Fén so skladacou konštrukciou – je ideálny pri častejšom prevážaní. Vďaka sklopnej rukoväti zaberie fén minimum miesta, čo na cestách určite oceníte. Skladacia rukoväť je však vykúpená nižšou odolnosťou fénu.
 • Fén s pevnou konštrukciou – u týchto fénov je to presne naopak. Vďaka pevnej konštrukcii je fén odolnejší, avšak pri prenášaní zaberie viac miesta. Fény s pevnou konštrukciou veľmi často spadajú do kategórie mini fénov, telo fénu je veľmi malé a jeho ovládanie môže byť často nekomfortné.
 • Cestovné fény 12 V – tieto fény môžete napájať prostredníctvom zástrčky v aute. Použiť ich môžete pri kempovaní, často sa využívajú v karavanoch. Od bežných cestovných fénov sa líšia aj výrobným materiálom, tým je veľmi často vysoko odolný plast. Súčasťou fénu môže byť aj cigaretová zástrčka do autozapaľovača a kúpiť ho môžete s pevnou aj sklopnou rukoväťou.

Príkon

Cestovné fény sú vo všeobecnosti menej výkonné ako fény bežnej veľkosti. Úprava vlasov vám vďaka tomu zaberie väčšie množstvo času. Príkon cestovných fénov býva najčastejšie v rozmedzí 800 – 2 200 W. Za dostatočne kvalitné sa považujú fény s výkonom aspoň 1 200 – 1 800 W.

S ohľadom na príkon platí jednoduché pravidlo, čím je príkon nižší, tým dlhšie vám bude sušenie vlasov trvať. Avšak výška výkonu súvisí s obstarávacou cenou, preto zvážte, ako často budete fén používať a či sa vám investícia do výkonného fénu oplatí.

Rýchlosť fúkania

Nastavenie rýchlosti fúkania je tou najzákladnejšou funkciou, ktorú musí umožniť každý fén. Vďaka tejto funkcii bude fén šetrný pre rôzne typy vlasov. Lacnejšie fény spravidla ponúkajú 2 rýchlosti, pri drahších variantoch môžete využívať rýchlosti 3.

Regulácia teploty

Na šetrné používanie je dôležitá regulácia teploty vzduchu. Jemné vlasy by mali byť vysušené pri oveľa menšej teplote, než vlasy husté a nepoddajné.

Materiál

Cestovné fény sú vyrobené v drvivej väčšine z plastu. Niekedy sa stretnete s kombináciou plast a kov. Dôležitejší ako výrobný materiál tela je však materiál vnútornej konštrukcie. V tomto prípade si lepšie vedú fény vybavené keramickým vyhrievacím telesom. Keramika je materiál, ktorý dokáže udržať počas celej doby používania rovnomernú teplotu. Horšie vlastnosti majú fény s oceľovým telesom, v ich prípade dochádza ku kolísaniu teploty, čo nie je pre vlasy ideálne.

Ovládanie

Cestovné fény môžete ovládať jednoducho pomocou niekoľkých tlačidiel. Prednosťou týchto fénov je malá konštrukcia, čo sa však môže na používanie fénu negatívne podpísať. Nie každý fén je z hľadiska ovládania komfortný, preto je vhodné pred nákupom spôsob ovládania vyskúšať. Ak túto možnosť nemáte, zamerajte sa aspoň na užívateľské recenzie. Samotné ovládanie je potom väčšinou tvorené posuvnými alebo kolískovými tlačidlami.

Funkcia

Drahšie cestovné fény ponúkajú aj niekoľko funkcií navyše.

 • Ionizátor – dodáva vlasom dostatok vlhkosti, vďaka ktorej sú vlasy lesklé a hladké.
 • Studený vzduch – využiť ho môžete na zafixovanie účesu.
 • Duálne napätie – niektoré fény umožňujú využívať napätie 220 V, ale aj 110 V. Táto funkcia sa bude hodiť tým, ktorí majú možnosť cestovať po celom svete.
 • Otočný kábel – lepšie používanie vám zaistí fén s otočným káblom. Okrem tejto možnosti je vhodné skontrolovať celkovú dĺžku kábla. Za minimálnu sa považuje dĺžka 1,5 metrov, ale v ponuke sú aj fény s dĺžkou kábla do 3 metrov.
 • Závesné pútko – praktickým doplnkom môže byť aj cestovné pútko, ktoré vám umožní fén zavesiť na háčik.
 • Odnímateľná mriežka – zadnú mriežku môžete v mnohých prípadoch odňať a uľahčiť si tak čistenie fénu.

Príslušenstvo

Pri úprave vlasov oceníte aj rôzne nástavce. Každý z nich je určený na trochu iný styling vlasov. Aj v počte nástavcov sa cestovné fény líšia, najlacnejšie modely dodatkové príslušenstvo väčšinou nemajú. Súčasťou drahších nástavce sú a niektoré fény vám umožnia prikúpiť nástavce dodatočne.

 • Difúzer – s jeho pomocou môžete vytvoriť vlnitý účes. Výsledný efekt sa však líši s typom vlasov, na jemných vlasoch dokážete vytvoriť skôr jemné vlny, väčší efekt uvidíte na prirodzene zvlnených vlasoch.
 • Tvarovacia koncovka – vďaka nej budete môcť vlasy nasmerovať presne tam, kam budete potrebovať. Tvarovacia koncovka sa často používa aj pri fúkaní vlasov cez plochú alebo guľatú kefu.
 • Cestovné puzdro – veľmi často sú cestovné fény dodávané s praktickým cestovným puzdrom alebo odolnejšou taškou.

Značka

Pri výbere cestovného fénu nie je dobré podceňovať ani výrobcu. Vďaka overenému výrobcovi budete mať istotu, že o vaše vlasy bude dobre postarané aj počas častejšieho používania. Medzi tie najlepšie hodnotené patria dlhodobo výrobky značiek Babyliss a Remington. Kvalitný fén potom kúpite aj od značka Sencor, Revlon, Rowenta alebo Philips.

Cena

Prednosťou cestovných fénov je nižšia obstarávacia cena v porovnaní s fénmi klasickej veľkosti. Napriek tomu by ste pri výbere nemali uprednostňovať tie najlacnejšie prístroje. V ich prípade je nízka cena vykúpená nižším príkonom, menšou výbavou aj odolnosťou. Pri drahších prístrojoch máte jednoducho väčšiu istotu, že vaše vlasy nebudú počas sušenia zbytočne zaťažované a zostanú lesklé a zdravé.

Obstarávacia cena cestovných fénov býva najčastejšie v rozmedzí 13 – 55 eur. Za dostatočne kvalitné sa už považujú fény s cenou okolo 22 eur. Najdrahšie sú už fény v profesionálnej kvalite.

Porovnať ceny fénov

Otázky a odpovede

Na čo si dať pri fénovaní vlasov pozor?

Úprava vlasov teplým vzduchom je pre vlasy predsa len záťaž. Preto sa treba o vlasy adekvátne starať aj pomocou bežne dostupnej vlasovej kozmetiky. Používať by ste mali najmä prípravky, ktoré vlasy ochránia pred nadmerným teplom.

Komu sa môže cestovný fén hodiť?

Cestovné fény sú primárne určené na cestovanie, avšak využiť ich môžete aj v bežnom živote. Cestovné fény môžu byť adekvátne pre všetkých, ktorí fén používajú skôr príležitostne a vystačia si s menším počtom funkcií. Cestovný fén môžete mať doma aj ako záložný fén, vďaka kompaktnej veľkosti sa fén zmestí prakticky kamkoľvek a vy ho môžete používať v práci, po návšteve bazénu atď.

Drahšie cestovné fény s nadštandardnými funkciami sú častou výbavou profesionálnych vizážistov aj stylistov. Cestovný fén sa bez problémov zmestí do kozmetického kufra.

Na čo si dať pri cestovnom féne pozor?

Hoci je možné kúpiť veľmi kvalitné cestovné fény, nie sú tieto verzie všeobecne vhodné na každodenné používanie. Dôvodom je nižší počet funkcií, vďaka čomu nemusí byť fén k vlasom taký šetrný. Výhodou cestovného fénu je nízka hmotnosť, ktorá sa však podpisuje na menej kvalitnej konštrukcii, tieto fény sa obvykle ťažšie ovládajú a samotné sušenie vlasov je vďaka nižšiemu výkonu dlhšie.

Záver

Cestovné fény sa líšia v mnohých parametroch. Rýchlosť vysúšania určuje výkon, vďaka výkonnému fénu budú vaše vlasy vysušené rýchlejšie. Každý fén by mal umožniť využívať základné funkcie, medzi ktoré patrí nastavenie rýchlosti fúkania a regulácia teploty. Veľmi žiaduce je aj funkcia ionizácie, vďaka ktorej bude fén k vašim vlasom šetrnejší.

Cestovný fén vyberajte aj s ohľadom na možné príslušenstvo v podobe nástavcov. Niektoré fény umožňujú nástavce dokúpiť dodatočne. Ľahšie budete prenášať fén so skladacou rukoväťou. O konečnej kvalite jednotlivých prístrojov rozhoduje výrobca.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo