Fény na vlasy

Najobľúbenejšie typy fénov na vlasy

Fén na vlasy je nepostrádateľným pomocníkom, s ktorým vytvoríte behom chvíle dokonalý účes. Pomocou starších typov vlasy iba vysušíte, úlohou nových výrobkov je pomocou nových technológií poskytnúť vlasom dokonalú starostlivosť.

Pri výbere vhodného fénu treba zohľadniť svoj typ vlasov, pretože každé vlasy vyžadujú inú starostlivosť pri odlišných teplotách. Na výber máte z niekoľkých typov fénov, pri správnom výbere bude môcť fén používať každý člen vašej rodiny. Medzi parametre, ktoré nie je vhodné podceniť, patria rôzne funkcie, medzi ktoré patrí predovšetkým možnosť nastaviť teplotu aj rýchlosť fúkania.

Dôležitý je výkon aj pohodlné používanie, o ktoré sa postará ergonomická rukoväť a spôsob umiestnenia kábla. Fén môžete kúpiť ako samostatný výrobok, ale hodiť sa môže aj nejaké ďalšie príslušenstvo. O dlhú životnosť a bezproblémový chod sa postará materiál vykurovacieho telesa aj kvalitný výrobca. A zabudnúť nesmieme ani na obstarávaciu cenu.

Porovnať ceny fénov

Typy

Hoci budete fén vyberať podľa vzhľadu, ceny, spôsobu ovládania a iných parametrov, môžeme ich rozdeliť do 3 základných skupín.

Domáce

Na domáce použitie si môžete vystačiť s kvalitným cestovným fénom, pokiaľ budete mať využitie pre väčší počet funkcií, je však možné kúpiť aj kvalitnejší typ. Tieto fény ponúkajú štandardné aj nadštandardné funkcie, majú nižšiu hmotnosť a optimálnu dĺžku kábla, ktorý je často vybavený otočným kĺbom.

Cestovné

Ide o fény menších rozmerov, ktoré sú prispôsobené na časté prevážanie. Z dôvodu väčšej skladnosti majú cestovné fény spravidla sklopnú rukoväť.

Hoci sa jedná a malé a lacnejšie fény, pri výbere správneho typu nebude ochudobnený o praktické funkcie. K tým základným patrí možnosť vyberať z viacerých teplotných stupňov, k dispozícii máte niekoľko rýchlostí a využiť môžete aj niektoré funkcie.

Kvalitné cestovné fény majú dostatočne vysoký výkon, jedinou nevýhodou niektorých kvalitných výrobkov môže byť kratší prívodný kábel. Okrem týchto kvalitných výrobkov však nie je problém kúpiť naozaj lacné fény, ktoré vám toho veľa neponúknu av prípade, že budete fén používať často, by ste si mali jeho kúpu naozaj zvážiť.

Profesionálne

Profesionálne fény patria k tomu najlepšiemu, a zároveň najdrahšiemu, čo môžete kúpiť. Disponujú prakticky všetkými funkciami, majú väčší počet teplotných stupňov a vyberať môžete z viacerých rýchlostí fúkania.

Tieto fény sú vyrobené z veľmi kvalitných materiálov, ktoré zvládnuť náročnú prevádzku. Nevýhodou profesionálnych fénov je vyššia hmotnosť, oceniť môžete dlhší prívodný kábel vybavený otočným kĺbom.

Materiál

Lacné fény majú často kovové výhrevné teleso, ktoré nevedie teplo rovnomerne a môže vaše vlasy poškodiť. Kvalitné fény sú vybavené turmalínové, keramické alebo titánové výhrevné teleso. Tieto materiály sa postarajú o rovnomerné a jemné predenie tepla.

  • Turmalín – turmalínové výhrevné teleso sa postará o kratšiu dobu vysúšania. Turmalínový fén vytvára pri zahrievaní záporné ióny, ktoré sa postarajú o lesk vašich vlasov.
  • Keramika – keramické výhrevné teleso sa vyznačuje vyšším výkonom a vhodné je pre tých, ktorí fén používajú naozaj často.
  • Titán – tento materiál sa postará o nižšiu hmotnosť fénu, často sú im vybavené profesionálne fény. Jeho nevýhodou je však vyššia obstarávacia cena.

Počet rýchlostí

Kvalitný fén by mal umožňovať nastaviť niekoľko rôznych teplôt, ale meniť aj rýchlosť fúkania. Vďaka tomu ho môže používať viac osôb bez toho, aby počas používania došlo k nejakému poškodeniu alebo presušeniu vlasov.

Husté a hrubé vlasy je možné vysúšať pri vyšších teplotách, riedke a jemné vlasy však potrebujú teplotu oveľa nižšiu.

Výkon

Výkon udáva dĺžku sušenia vlasov. Nie všetci však musia nutne potrebovať fén s vysokým výkonom. Majitelia jemných alebo krátkych vlasov si vystačia aj s výkonom 1 400 – 1 800 W.

Dlhé a hustejšie vlasy bude lepšie vysušovať fénom s výkonom vyšším ako 1 800 W. Profesionálne fény potom ponúkajú výkon 2 000 a viac W. Veľkým výkonom však môžu disponovať aj bežné alebo cestovné fény.

Hmotnosť

Hoci sa to môže zdať zbytočné, podceniť by ste nemali ani hmotnosť. Najťažšie fény môžu vážiť aj viac ako 1 kg. Je to z dôvodu kvalitnejších materiálov, tieto fény musia vydržať aj veľmi časté používanie a radí sa k profesionálnym. Na domáce používanie si vystačíte s fénom s váhou okolo 500 g. Cestovné fény potom môžu vážiť len niečo cez 400 g.

Funkcia

Fény rovnako ako iné prístroje disponujú rôznym počtom funkcií, líšia sa tvarom aj spôsobom ovládania. Okrem funkcií sa však zamerajte aj na takú maličkosť, ako je dĺžka kábla. Pre pohodlné používanie by nemal byť kábel kratší ako 2 metre.

  • Ionizácia – patrí k veľmi žiadaným funkciám. Jej úlohou je zaistiť hladký a lesklý vzhľad vlasov. Vďaka ionizácii predídete aj elektrizovaniu vlasov.
  • Studený vzduch – jedná sa o šetrnejší spôsob, ktorým je možné vlasy zafixovať do požadovaného tvaru.
  • Teplotný senzor – je schopný regulovať teplotu fúkania podľa teploty fúkaných vlasov a podľa potreby ju znížiť. Vďaka tomu nebudú vaše vlasy zbytočne namáhané a nedôjde k ich presušeniu.
  • Otočný kĺb – vďaka nemu bude ovládanie fénu veľmi jednoduché. Otočným kĺbom sú vybavené kvalitnejšie fény.
  • Tepelná poistka – je bezpečnostná funkcia, ktorou by mal byť vybavený každý fén. Pokiaľ by malo dôjsť k prehriatiu, tepelná poistka prístroj vypne.
  • Očko – ak budete chcieť fén zavesovať, bude sa vám hodiť aj praktické očko na zavesenie

Príslušenstvo

Súčasťou fénu je niekoľko nástavcov. Nástavcov je rôzne množstvo a k dispozícii môžete mať aj také, ktoré nemusíte využiť. Preto si jednotlivé nástavce, aspoň trochu predstavíme.

Hrebeň

Nadstavec s podobou hrebeňa využijete na prečesávanie vlasov a s jeho pomocou vytvoríte dokonalý nadýchaný účes.

Difúzer

Tento nadstavec je určený na sušenie kučeravých vlasov. Pomocou difuséra budú vaše kučery dokonalé a majitelia rovných vlasov docielia pomocou difuséra ich ľahké zvlnenie.

Nie je však možné počítať s tým, že vám difusér nahradí klasickú kulmu alebo kulmofén a vytvoríte dokonalé lokne. Husté vlasy je možné pomocou difuséra zvlniť skutočne len mierne, pretože ho možno používať iba pri nižších teplotách.

Ondulačná tryska

Ondulačná tryska slúži na tvarovanie rôznych častí vlasov

Vyrovnávanie vlasov

Špeciálny nadstavec, ktorým docielite rovný vzhľad vlasov

Značka

Medzi najkvalitnejšie výrobky, ktoré sú zastúpené najväčším počtom výrobkov, patria Babyliss a Remington. Obľúbené sú aj fény Rowenta, Valera, Sencor alebo Philips.

Cena

V mnohých prípadoch platí, čím drahšie tým lepšie a nie inak je to aj v prípade fénov. S vyššou cenou rastie počet funkcií, technológií a cena má vplyv aj na výrobný materiál.

K dostaniu sú rôzne fény, nižšia cenová kategória je určená skôr na občasné používanie, stredná cenová kategória je dostačujúca pre bežné domáce používanie a najdrahšie fény sú určené profesionálom.

Najlacnejšie fény kúpite do 43 eur. V tejto kategórii sa nachádzajú predovšetkým cestovné fény menších veľkostí. Ich výber je veľký a pri správnom výbere vám môže cestovný fén stačiť aj pri bežnom používaní.

Najlacnejšie fény je však možné kúpiť aj za necelých 13 eur. Pokiaľ budete vyberať medzi týmito výrobkami, voľte iba fény kvalitných značiek a prihliadnite na recenzie.

Strednú cenovú skupinu tvoria fény s cenou v rozmedzí 43 – 171 eur. Tieto fény ponúkajú rôzne funkcie aj niekoľko teplotných a rýchlostných funkcií. Okrem toho ponúka aj rôzne nástavce. Najdrahšie fény s cenou nad 171 eur patria medzi špičkové výrobky a svoje využitie nájdu aj medzi profesionálov.

Porovnať ceny fénov

Údržba

Pravidelná údržba sa týka skôr nástavcov, ktoré je možné ľahko očistiť pomocou vody. Niektoré fény ale disponujú odnímateľnou mriežkou. Vďaka nej je možné fén zbaviť prachu poprípade aj vlasov a predĺžiť tak jeho životnosť.

Otázky a odpovede

Čo je kulmofén?

Kulmofén využijete na vytvorenie účesu. Možno ho používať v kombinácii s polosuchými a suchými vlasmi. Dodávaný je v kombinácii s rôznymi nástavcami a možno ho použiť na krátke aj dlhé vlasy. Tiež kulmofény ponúkajú funkciu ionizácie alebo fúkania studeného vzduchu.

Čo je studená vlna?

Jedná sa o funkciu studeného vzduchu, ktorá je určená na zafixovanie vlasov. Používa sa vo chvíli, keď sú vlasy takmer vysušené a jedná sa tak o dokončovaciu fázu. Pomocou studenej vlny dochádza k uzamknutiu vlasovej kutikuly a vlasy sú ochránené pred možným prehriatím.

Čo je ionizácia?

Veľmi žiadaná funkcia, ktorú okrem fénov ponúka aj iné pomôcky určené na starostlivosť o vlasy. Vďaka ionizácii predídete možnému krepateniu vlasov a docielite lesk a zdravý vzhľad. Pri vysúšaní fénu s ionizáciou sú vlasy hydratované a predíde sa aj ich elektrizovaniu.

Záver

Pri výbere fénu je vhodné prihliadnuť aj na ergonomické rukoväte. Vysúšanie vlasov vám zaberie väčšie množstvo času a ergonomická rukoväť vám prácu značne uľahčí.

Hodiť sa môže aj pogumovaná rukoväť, ktorá zabráni možnému preklzovaniu. Všímať by ste si mali aj ovládacie prvky. V ideálnom prípade je teda vhodnejšie vyberať fén priamo u predajcov, kde si môžete vyskúšať rôzne tvary a veľkosti fénov.

Fény môžu byť aj veľmi hlučné, ak nechcete rušiť členov rodiny alebo susedov, poobzerajte sa po výrobkoch so zvukovým tlmičom. Bezpečné vysúšanie vyžaduje správny postup, ale možnému poškodeniu vlasov predídete aj s pomocou ochranných prípravkov, ktoré vlasom poskytnú potrebnú ochranu pred pôsobením teplého vzduchu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.nay.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo