Kulmy na vlasy

O vlasoch sa hovorí, že sú korunou krásy pre každú ženu. Ženy môžu pri starostlivosti o vlasy používať mnohé nástroje, jedným z nich je aj kulma. Pomocou kulmy vytvoríte účes pre každú príležitosť v pohodlí domova s minimálnymi nákladmi.

Kulma je vhodná na každodenné používanie a poradí si so všetkými typmi vlasov. Je však nutné vybrať tú správnu, ktorá vaše vlasy ošetrí za všetkých okolností bezpečne.

Pred tým, než sa vydáte kulmu kúpiť, je nutné presne vedieť, aký typ vlasov budete pomocou tohto prístroja upravovať. Niektoré kulmy sú vhodné pre konkrétny typ vlasov, iné je možné vďaka možnosti nastaviť teplotu použiť pre rôzne typy vlasov. Od typu vlasov sa potom odvíjajú všetky ďalšie dôležité parametre, teda výkon, doba nahrievania, materiál pracovnej plochy, alebo funkcie.

Niektorá žena má to šťastie, že jej upravené vlasy vydržia viac dní, na druhej strane stoja ženy s veľmi jemnými vlasmi, ktorých účes sa aj pri najväčšej snahe vytratí do niekoľkých málo hodín. Každá z týchto žien bude potrebovať iný materiál žehliacej plochy a aj iný typ kulmy. Iné typu guľom sú potom vhodné pre kučeravé alebo farbené vlasy.

Jednotlivé kulmy sa líšia svojim tvarom i vlastnosťami a každá je tak vhodná na trochu odlišné používanie. Vo chvíli, keď budete mať jasno, ktorá kulma je pre vás tým pravým, treba myslieť aj na užívateľský komfort as ním spojenú jednoduchú manipuláciu. A v neposlednom rade venujte pozornosť aj bezpečnostným funkciám, ktoré môžu zabrániť poškodeniu prístroja, ale ochránia aj celú vašu domácnosť.

Porovnať ceny kulem

Typy

Kulma na vlasy dokáže vykúzliť vlny, kučery, trojvlny aj roztomilé kudrlinky. Podľa toho, aký účes preferujete, budete vyberať typ kulmy. K dispozícii máte pomerne veľký počet rôznych podôb tohto prístroja.

Kliešťová kulma

Klasická podoba kulmy sa na trhu objavila ako prvá. Prameň vlasov je možné pri kulmovaní zafixovať pomocou klieští. To vám umožní jednoduché používanie, čo ocenia predovšetkým začiatočníci. Pomocou kliešťovej kulmy vytvoríte pravidelné vlny rovnakej veľkosti. Kliešte však často na upravených vlasoch zanechajú viditeľné stopy a pri chybnom používaní môžu horúce kliešte vlasy poškodiť. Kliešťová kulma patrí k najlacnejším.

Teplovzdušná kulma

Prístroj známy ako kulmofén kombinuje prednosti fénu aj kulmy. Vlasy sa v prípade teplovzdušnej kulmy natáčajú na širokú kefu. Kefa je súčasne doplnená o otvory, ktorými fúka teplý vzduch. Fúkaciu kulmu môžete použiť aj na úpravu vlhkých vlasov. Teplovzdušné kulmy sú veľmi kvalitné, ponúkajú veľké množstvo funkcií a dajú sa používať každý deň. Pri úprave budú vlasy dokonale hydratované a nemôže dôjsť k ich presušeniu. Pomocou kulmofénu vytvoríte voľnejší a objemný účes.

Automatická kulma

Najdrahším typom je tzv. samonavíjacia kulma. Jej najväčšou prednosťou je veľmi jednoduchá obsluha. Kulma vlasy navinie a natočí úplne automaticky, čo úpravu účesu veľmi urýchli. Pomocou automatickej kulmy rýchlo upravíte aj naozaj dlhé vlasy. Táto kulma máva mnoho funkcií a je možné ju používať každý deň.

Trojkulma

K dispozícii nemáte jeden, ale hneď 3 valce. Medzi ne sa vkladá prameň vlasov a kulma ich behom chvíle upraví do podoby veľkého množstva malých kudrliniek. Vytvoriť môžete účes známy zo starých filmov. Úprava vlasov je v tomto jednoduchá, ale časovo náročnejšia.

Kónická kulma

Bude vyhovovať ženám, ktoré si želajú účes plný veľkých avšak prirodzene vyzerajúcich vĺn. Tento typ kulmy patrí k jednému z najobľúbenejších. Kónickú kulmu poznáte podľa širokej spodnej časti, ktorá sa zberom nahor postupne zužuje. Používanie kónickej kulmy je bezpečné a pre vlasy veľmi šetrné.

Používanie kónickej kulmy je však najmä v začiatkoch o niečo ťažšie, čo nemusí každému vyhovovať. Ak chcete počas úpravy predísť možnému zraneniu, mali by ste používať špeciálne rukavice. Tie bývajú často priamo súčasťou balenia jednotlivých výrobkov.

Kulma L

Kulma sa líši svojím tvarom, ktorý je podobný písmenu L. Jedná sa o najnovšie a tiež jeden z najdrahších prístrojov. Jeho súčasťou je noho praktických aj šikovných funkcií. Vďaka svojmu špecifickému tvaru sa kulma postará o skutočne jednoduchý spôsob úpravy vlasov. Ani pri dlhšom používaní vás nebudú bolieť ruky.

Veľkosť

To, aké veľké vlny pomocou kulmy vytvoríte, závisí od veľkosti pracovnej časti. Drobnejšie vlny vytvoríte pomocou užšej hlavice. Veľké vlny vám pomôže vytvoriť kulma so širšou hlavicou. Dôležitá je ale aj dĺžka vlasov, krátke vlasy pomocou širokého nástavca neupravíte.

 • Úzky nástavec – do tejto skupiny je možné zaradiť nástavce s priemerom v rozmedzí 10 – 19 mm. Nástavce sú vhodné pre všetky majiteľky krátkych a polodlhých vlasov, ale aj tých, ktorí si želajú účes plný drobných vĺn. V prípade, keď budete týmto prístrojom na vlny upravovať dlhé vlasy, musíte počítať s veľmi dlhou dobou použitia.
 • Stredne veľký nástavec – najobľúbenejšia veľkosť, ktorá je považovaná za univerzálnu. Nástavce majú priemer 25 mm a použiť ho môžete na kratšie aj dlhé vlasy. Výsledkom bude prirodzená podoba účesu.
 • Široký nástavec – ideálna voľba pre ženy s dlhými vlasmi. Nástavce mávajú priemer v rozmedzí 30 – 40 mm.

Materiál pracovnej plochy

Veľmi dôležitým parametrom je materiál pracovnej plochy. Ten určuje, na aký typ vlasov budete môcť použiť kulmu. Na výber máte hneď niekoľko možností, pričom niektoré materiály je možné použiť iba na určitý typ vlasov, iné sú vhodné pre viac typov vlasov a môže ich tak používať viac žien či dievčat v rodine. Nevhodne zvolený povrch môže vlasy nenávratne poškodiť.

Nerez

Nerezové kulmy vás môžu zaujať nízkou obstarávacou cenou, ale na úpravu vlasov nie sú príliš vhodné. Vyhnúť by sa im mali najmä tí, ktorí chcú kulmu používať pravidelne. Materiál je úplne nevhodný pri používaní v kombinácii s jemnými vlasmi, ktoré môže pomerne ľahko poškodiť.

Turmalín

Hodí sa predovšetkým na úpravu jemných a suchých vlasov, pretože má veľmi dobré výsledky aj pri nízkych teplotách. Je známy tým, že vyžaruje záporné ióny, vďaka čomu sú upravené vlasy lesklé a ošetrené. Používaním turmalínovej kulmy predídete aj vzniku statickej elektriny.

Keramika

Obľúbený materiál, ktorý je k vlasom veľmi šetrný. Obľúbený je aj pre krátku dobu nahrievania a rovnomerné rozloženie teploty. Keramický nástavec je možné použiť pre každý typ vlasov. Nevýhodou keramiky je však rýchlejšie opotrebovanie a trochu ťažšie používanie.

Titán

Tento materiál je považovaný za jeden z najlepších a vyznačuje sa aj dlhou údržbou. Zahriatie je veľmi rýchle a po celej ploche nástavca rovnomerné. Titánové kulmy majú nízku hmotnosť a sú obľúbené aj u profesionálov. Pomocou tohto materiálu ľahko upravíte aj veľmi hrubé a nepoddajné vlasy.

Regulácia teploty

Aby bolo používanie kulmy úplne bezpečné, je nutné nažhaviť ju na potrebnú teplotu. Tá sa však líši súčasne s typom vlasov. Lacnejšie kulmy ponúkajú iba malú reguláciu teploty a použiť ich tak môžu iba ženy s jedným typom vlasov. V prípade drahších prístrojov môžete teplotu pomerne ľahko nastaviť a využiť ich na úpravu všetkých typov vlasov.

 • Jemné vlasy – tento typ vlasov môžete upravovať pri teplote od 130 – 170 ° C
 • Stredne hrubé vlasy – normálne vlasy vyžadujú teplotu okolo 180 ° C
 • Hrubé vlasy – nepoddajné vlasy môžete upraviť aj pri teplote od 200 – 240°C

Funkcia

Jednotlivé kulmy ponúkajú väčší či menší počet funkcií, ktoré vám používanie prístroja uľahčia.

 • Ionizácia – veľmi žiadaná funkcia, bez ktorej sa nezaobídu predovšetkým profesionálni kaderníci. Ionizáciou sú však vybavené aj kulmy nižšej triedy. Táto funkcia zaistí, že vlasy budú lesklé a uhladené.
 • Nastavenie teploty – jedná sa o jednu o zo základných funkcií. Jednotlivé modely sa líšia predovšetkým v tom, aký veľký rozsah teploty umožňujú nastaviť.
 • Rýchle nahrievanie – vo väčšine prípadov sa kulmy na potrebnú teplotu nahrejú v priebehu niekoľkých sekúnd.
 • Kábel – súčasťou kulmy je aj kábel. Jednoduchú úpravu vlasov vám umožní kábel potrebnej dĺžky. Všeobecne sa odporúča vyberať kulmy s káblom dlhým 2,5 metrov. Praktická je aj možnosť otáčania kábla. Táto funkcia vám umožní používať kulmu vo všetkých uhloch.
 • Zmena smeru – kulma je schopná nastaviť smer natáčania a vlny tak budete mať po oboch stranách v jednom smere.
 • Čistenie – nejedná sa o funkciu, ale o potrebné príslušenstvo, ktoré využijete pri čistení kulmy.
 • Nástavce – ďalším žiadaným príslušenstvom sú rôzne nadstavce, ktoré vám umožnia vyrobiť vlny rôznej veľkosti a tvaru.

Používanie kónickej kulmy je však najmä v začiatkoch o niečo ťažšie, čo nemusí každému vyhovovať. Ak chcete počas úpravy predísť možnému zraneniu, mali by ste používať špeciálne rukavice. Tie bývajú často priamo súčasťou balenia jednotlivých výrobkov.

Bezpečnostné prvky

Každá kvalitná kulma by mala disponovať niekoľkými praktickými bezpečnostnými prvkami. Vďaka nim bude manipulácia s horúcou kulmou bezpečná za každých okolností. Tým základným by mala byť bezpečnostná poistka, ktorá zaistí, že sa kulma po nejakej dobe nečinnosti sama vypne. Táto funkcia je vhodná úplne pre každého, pretože v zhone je veľmi ľahké prístroj vypnúť, čo môže skončiť aj požiarom.

Za bezpečnostný prvok je možné považovať aj funkciu proti prehriatiu. Táto funkcia chráni samotný prístroj, ktorý vypne vo chvíli, keď teplota dosahuje hodnoty, ktoré môžu zapríčiť jeho poškodenie.

Z praktických prvkov je potom vhodný aj háčik na zavesenie, teplovzdušná podložka, na ktorú môžete kulmu počas práce odložiť. Rovnakú funkciu plní aj praktický stojan.

Pre ľahšie a bezpečné prenášanie by malo byť súčasťou balenia aj cestovné puzdro.

Značka

Medzi najznámejších a najkvalitnejších výrobcov patrí značka Rowenta, Remington, Babyliss, Dyson alebo Philips. Výrobky týchto značiek patria medzi pravidelných výhercov rôznych testov a majú aj veľmi pozitívne recenzie od spokojných užívateľov. Na trhu je však výrobcov oveľa viac, medzi ďalšie kvalitné patria výrobky značky Sencor, Eta, Braun, Cera alebo napríklad Label.m.

Cena

Obstaranie kulmy nie je nijako nákladné. Za najlacnejšie výrobky zaplatíte menej ako 25 eur. Pokiaľ chcete takúto lacnú kulmu, uprednostnite vždy známu značku, pri ktorej máte istotu, že si vlasy počas úpravy nezničíte.

Väčšiu kvalitu a viac možností možno očakávať od výrobkov s cenou okolo 40 eur. Tu už nájdete prakticky všetky typy guľom aj tak obľúbený kulmofén. Najdrahšie sú kulmy s tvarom písmena L, ich cena začína na 80 eur. Za rovnakú cenu potom kúpite kulmu vhodnú na profesionálne používanie.

Porovnať ceny kulem

Otázky a odpovede

Aká kulma je vhodná pre začiatočníkov?

Pokiaľ ste s kulmou nikdy nepracovali, bude pre vás ideálna automatická kulma. Ide o model, ktorý vlasy automaticky navinie a upraví. Práca s ňou je jednoduchá a bezpečná, nevýhodou je však vyššia cena. Lacnejšie a stále veľmi jednoducho ovládateľné sú kliešťové kulmy, ktoré však vyžadujú dodržiavať najprv daný postup.

V opačnom prípade môžete vlasy poškodiť. Za najkvalitnejšiu sa všeobecne považuje kulma kónická. Práca s ňou je v začiatku náročnejšia, akonáhle však zistíte, ako kulmu používať, budete môcť vytvoriť veľmi krásny a prirodzene vyzerajúci účes.

Ako vybrať správny priemer nástavca?

Dlhé vlasy môžete upravovať nástavcom s priemerom minimálne 19 mm. Možno však kúpiť aj kulmu, ktorej nadstavec má priemer až 38 mm. Prirodzenejší účes však vytvoríte skôr pomocou menšieho nástavca. Na krátke vlasy budete potrebovať užší nadstavec s veľkosťou do 19 mm. Za ideálny sa považuje priemer okolo 16 mm.

Je možné kulmou vlasy poškodiť?

Poškodiť vlasy môžete predovšetkým lacnou nerezovou kulmou, ktorá nie je vhodná predovšetkým na úpravu jemných vlasov. Avšak aj v prípade oveľa kvalitnejších povrchov je nutné dodržiavať všetky odporúčania výrobcov. Veľkú pozornosť venujte predovšetkým teplote. Odporúčanú teplotu je vždy nutné dodržiavať, v opačnom prípade môžete prameň vlasov spáliť.

Záver

Pri výbere kulmy hrá najdôležitejšiu úlohu povrch pracovnej plochy, všetky ostatné parametre je možné vziať do úvahy, nehrajú však žiadnu úlohu, čo sa bezpečného používania týka. Povrch je však vždy nutné vyberať s ohľadom na typ vlasov, ktoré majú byť pomocou kulmy upravované.

Za zlatú strednú cestu sa považujú kulmy s keramickým povrchom. Najkvalitnejšia je kulma titánová, vyhnúť by ste sa naopak mali kulme s nerezovým povrchom. Turmalínová kulma je vhodná skôr na úpravu jemných vlasov. Pri výbere veľkosti nástavca zohľadnite dĺžku vlasov a overte aj to, aké bezpečnostné funkcie výrobok ponúka.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
 1. Vyskúšala som prvýkrát kulmu na vlasy od značky Dyson a je skutočne skvelá. Vlasy sú krásny, lesklý, uhladený. Môžem odporučiť. Je obrovský rozdiel si kúpiť tak drahú kulmu od tých lacných.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo