Elektrické natáčky

Elektrické natáčky predstavujú moderný a rýchly spôsob, ako vytvoriť dokonalé elastické kadere. Elektrické natáčky sú obľúbené u profesionálov a používajú sa aj v domácom prostredí. Na prvý pohľad tieto natáčky od klasických nespoznáte, jediné v čom sa líšia, je špeciálne zariadenie, ktoré slúži na ohrev natáčky.

Elektrické natáčky sú umiestnené v špeciálnom, obvykle plastovom puzdre. Puzdro slúži ako zdroj ohrevu a je doplnené o napájací kábel alebo nabíjaciu batériu. Ohrievacie doštičky sú umiestnené vo vnútornej časti, nemusíte sa teda obávať, že natáčky nejakým spôsobom vaše vlasy poškodia. Natáčky sú pripravené na použitie vo chvíli, keď vnútorné valčeky nahrejú povrch natáčok. Na hlave ich potom môžete nechať do úplného vychladnutia. Celý proces trvá iba niekoľko minút.

Elektrické natáčky majú množstvo dobrých vlastností, pre ktoré ich s obľubou používa stále viac žien. Tým najdôležitejším je, že ich môže bez obáv použiť prakticky každý, nie sú nebezpečné ani pre poškodené alebo veľmi jemné vlasy. Pri ich výbere je však vhodné prihliadnuť aspoň na to najdôležitejšie. Tým najdôležitejším je vybrať natáčky správnej veľkosti. Ďalej je nutné vybrať ten najlepší materiál doštičiek.

Pozrieť natáčky

Typy

Elektrické natáčky je možné rozdeliť do skupín podľa ich veľkosti. Veľkosť je pri výbere tým najdôležitejším, zaujímať by vás mal priemer aj hrúbka natáčok. Kúpiť je možné natáčky jednej určitej veľkosti, ale veľmi obľúbené sú aj sady, ktoré obsahujú natáčky rôznych veľkostí. V sade spravidla nájdete natáčky s veľkosťou 20, 25 aj 32 mm.

 • Veľké – pomocou veľkých natáčok môžete vytvoriť veľké objemné vlny. Medzi veľké patria natáčky s priemerom 27 a viac mm.
 • Malé – sú určené majiteľom krátkych vlasov aj tým, ktorí preferujú menšie kučery. Veľkosť malých natáčok je 20 – 25 mm.

Materiál povrchu

Elektrické natáčky sa líšia materiálom povrchu. Mnohí výrobcovia používajú aj kombinácie materiálov, vďaka čomu môžu spájať ich výhody. Hoci sú všetky materiály k vlasom šetrné, majú niekoľko odlišností, na ktoré je vhodné sa pri výbere zamerať.

 • Keramika – je drahší materiál, ktorý je pre vlasy veľmi šetrný a je vhodný pre každý typ vlasov. Najväčšou výhodou keramiky je rovnomerný rýchly ohrev. Natáčky s keramickým povrchom je možné teda používať pravidelne. Po použití natáčok budú vlasy držať dlhšiu dobu.
 • Velúr – je považovaný za najšetrnejší a najbezpečnejší materiál. Velúrové natáčky spoznáte podľa zamatového povrchu a malých otvorov, ktoré sa postarajú o rýchlejšie vysychanie jednotlivých prameňov. Natáčky s velúrovým povrchom sa totiž odporúčajú používať na vlhké vlasy.
 • Teflón – tiež teflón je k vlasom veľmi šetrný a zaručuje rovnomerný ohrev. Natáčky s teflónovým povrchom je možné používať s rôznymi stylingovými prípravkami. Tento materiál zabraňuje tzv. zapekaniu. Teflón tiež bráni krepateniu vlasov. Teflónové natáčky sú vhodné aj pre krehké, suché a poškodené vlasy.
 • Titán – titánové natáčky sú veľmi ľahké a majú dlhú životnosť. Natáčky s titánovým povrchom dosahujú vyššie teploty a sú vhodné pre hrubé, pevné a nepoddajné vlasy.
 • Turmalín – je povrch, ktorý veľmi dobre udržuje teplotu. Turmalín zabraňuje prehrievaniu a zníži nežiaduce elektrizovanie. Turmalín je obzvlášť vhodný pre majiteľov jemných vlasov.

Funkcia

Eklektické natáčky majú aj niekoľko funkcií. Tým najžiadanejším je funkcia ionizácie, ktorá prispieva k väčšiemu lesku. Po opakovanom používaní sú vlasy oveľa hebkejšie, jemnejšie a odolnejšie.

 • Nahrievanie – ďalšou funkciou je funkcia rýchleho nahriatia, ktorá vám ušetrí niekoľko minút času. Obvyklá doba ohrevu je okolo 10 minút, s funkciou rýchleho ohrevu budú natáčky pripravené na použitie do 2 minút.
 • Signalizácia – na pripravenosť natáčok vám upozorní signalizácia
 • Prichytenie – zvoliť si môžete aj spôsob prichytenia. Bežné sú klipy, štipce a mnoho natáčok kombinuje obe možnosti.
 • Chladné konce – bezpečnostná funkcia, ktorá vám uľahčí používanie natáčok.
 • Voskové jadro – dokáže udržať teplotu vo vnútri natáčky oveľa dlhšiu dobu. Tvarovanie vlasov je vďaka tomu rýchlejšie. Vlasy navyše zostanú natočené dlhšiu dobu.
 • Veľkosť sady – v sade nájdete vykurovacie puzdro, v ktorom je umiestnený rôzny počet natáčok. V malej sade sa obvykle nachádza 8 kusov, tie veľké môžu obsahovať až 20 ks.

Značka

Elektrické natáčky na trh dodáva známy výrobca Remington alebo BaByliss.

Cena

Nevýhodou elektrických natáčok je vyššia obstarávacia cena. Oproti klasickým sú tieto natáčky mnohonásobne drahšie. Cena sa odvíja nielen od veľkosti natáčok a materiálu ohrievacej plochy, ale veľmi ju ovplyvňuje aj veľkosť balenia. Pre občasné domáce použitie si vystačíte s natáčkami s cenou od 39 – 55 eur. Náročnejší užívatelia a profesionáli môžu za natáčky zaplatiť aj viac ako 64 eur.

Pozrieť natáčky

Otázky a odpovede

Ako sa eklektické natáčky používajú?

Väčšinu týchto natáčok je možné použiť na suché vlasy. Pred použitím je nutné nechať natáčky nahriať, čo môže trvať niekoľko minút. Túto dobu skráti funkcia rýchleho ohrevu. Na nahriatie budete upozornení kontrolkou, pokiaľ natáčky kontrolku nemajú, môžu po nahriatí zmeniť farbu. Na nahriate natáčky natočíte pramene vlasov a necháte ich pôsobiť odporúčanú dobu, obvykle sa jedná o iba 10 minút. Nepoddajné vlasy budú potrebovať cca 15 minút.

Je možné používať natáčky na vlhké vlasy?

Väčšina elektrických natáčok sa používa iba na suché vlasy. V opačnom prípade by sa mohli vlasy poškodiť. Použitie na vlhké vlasy však môžu umožniť natáčky s velúrovým povrchom. Túto informáciu si však vždy najskôr overte u výrobcu. Správny postup použitia by ste si mali prečítať v manuáli výrobku.

Aké sú najväčšie výhody elektrických natáčok?

Elektrické natáčky majú oproti klasickým natáčkam niekoľko výhod. Tou najväčšou je rýchle nahriatie a oveľa rýchlejšia úprava vlasov. Úpravu účesu urýchli aj to, že elektrické natáčky sa vo väčšine prípadov používajú iba na suché vlasy. Účes, ktorý pomocou natáčok vytvoríte, vydrží oveľa dlhšiu dobu. Elektrické natáčky je možné použiť na rôzne dĺžky vlasov a vhodné sú aj na vlasy poškodené.

Záver

Elektrické natáčky sa postarajú o jednoduchú úpravu rovných vlasov rôznych dĺžok. Najdôležitejšie je vybrať natáčky potrebného priemeru. Veľkosť natáčok je obvykle v rozmedzí 20 – 50 mm, pričom najobľúbenejšie sú natáčky s priemerom 25 a viac mm. Elektrické natáčky sa predávajú v sade po niekoľkých kusoch. V sade môžete nájsť 5 – 30 natáčok.

Pri výbere sa zamerajte na materiál nahrievacej plochy. Na výber máte niekoľko materiálov, najobľúbenejšie sú natáčky s keramickým povrchom. Tento povrch je veľmi šetrný, použiť ho môžete na všetky typy vlasov a poteší aj prijateľná cena.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo