Foliovníky

Pestovanie vlastnej zeleniny alebo byliniek je obľúbené nielen na vidieku. Záhradkárstvo je činnosť, ktorá je stále veľmi obľúbená a radosť z výsledkov svojej práce je mnohokrát na nezaplatenie. V našich podmienkach však nie je vždy ľahké vypestovať zeleninu podľa vlastných predstáv a preto prichádza na rad skleníky alebo fóliovníky. Obe stavby sú obľúbené a majú svoje klady a zápory.

Fóliovník je ľahké vyrobiť aj doma a jeho malú verziu môžete využiť aj na balkónoch bytov na pestovanie zeleniny, jahôd alebo byliniek. Oproti skleníku si nemusíte robiť starosť so základmi, vďaka ich absencii potom môžete fóliovník ľubovoľne prenášať.

Na druhú stranu však musíte počítať s jeho menšou životnosťou. Jeho výhodou je jednoduchá montáž, ktorá vám umožní fóliovník používať iba v obmedzenej dobe a na zimu ho tak môžete demontovať a uschovať, čím zvýšite jeho životnosť.

Pred výberom je vhodné zvážiť veľkosť fóliovníka s ohľadom na to, čo v ňom budete chcieť pestovať a taktiež s ohľadom na priestor, ktorý mu môžete obetovať. Dôležité je zvoliť stabilnú konštrukciu a taktiež kvalitnú fóliu, ktorú nezničia vietor ani krúpy.

Porovnať ceny fóliovníkov

Typy

Na pestovanie zeleniny a iných plodín môžete využiť skleník, fóliovník alebo parenisko. Všetky tieto záhradné stavby sú obľúbené, ale každá má svoje výhody aj nevýhody.

Skleník

Skleníky sú k dostaniu vo väčších veľkostiach a sú teda určené do záhrad. Dajú sa kúpiť v niekoľkých variantoch, pre svoju stavbu vo väčšine prípadov potrebujú stabilné základy. Je teda nutné vedieť, kam skleník umiestnite a zmieriť sa budete musieť so skutočnosťou, že stavbu nebude možné posunúť.

Výplňou je klasické sklo av súčasnej dobe stúpa obľuba dutinkovaného polykarbonátu, ktorý je v predaji v hrúbke 46 a 20 mm. Výhodou polykarbonátu je jeho odolnosť a dá sa povedať, že aj nerozbitnosť. Dosky sú vyrobené z dvojitého komôrkového materiálu, ktorý zaručuje dobrú izoláciu, vďaka ktorej je možné skleník bez obáv využívať aj v chladnejších dňoch.

Fóliovníky

Fóliovníky sú k dostaniu v mnohých menších a väčších veľkostiach, tie veľké môžu smelo konkurovať veľkostiam skleníka. Oproti skleníku je stavba jednoduchšia, fóliovníky nevyžadujú pevné základy, mnohokrát si vystačíte iba s jej ukotvením. Výdrž je daná materiálom konštrukcie aj silou fólie, podľa materiálu je životnosť fólie 1 – 5 rokov.

Parenisko

Parenisko sa skladá z pevnej konštrukcie, ktorú zakrývajú okná zo skla alebo fólie. Využívajú sa predovšetkým na rýchlenie rastu zeleniny, ktorú pestujete na bežných záhonoch. Sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach, rám môže byť vyrobený z dreva, ale aj z betónu alebo tehál.

Stavba je veľmi jednoduchá, niektoré parenisko je možné napevno zabudovať do zeme, iné sa pokladajú na záhony a môžete ich tak kedykoľvek odstrániť. Ich nevýhodou je malá výška, ktorá vám neumožňuje parenisko používať na pestovanie vysokých plodín.

Veľkosť

Veľkosť záleží na priestore, ktorý môžete pre fóliovník vyhradiť aj na tom, čo v ňom budete pestovať. K dostaniu sú fóliovníky so šírkou, výškou i hĺbkou v rozmedzí 70 – 300 a viac centimetrov.

Súčasťou tých najmenších sú praktické police, ktoré vám umožnia pestovať zeleninu a ďalšie plodiny v kvetináčoch alebo kvetináčoch. Vďaka malému rozmeru je možné fóliovník umiestniť na balkón aj terasu.

Ak chcete fóliovník využiť iba na pestovanie paradajok alebo paprík, môže vám vyhovovať veľkosť 100 – 200 x 150 – 169 x 50 – 80 cm.

Ďalej sú k dostaniu fóliovníky väčších šírok a dĺžok s nižšou výškou do 1 metra, ktoré plnia skôr úlohu pareniska a veľké stavby, ktoré dosahujú rozmery skleníkov a ich výhodou je skutočnosť, že sa v nich môžete postaviť.

Materiál konštrukcie

Materiál konštrukcie má vplyv na stabilitu a životnosť. Pokiaľ to s pestovaním myslíte vážne, neoplatí sa vám v tomto ohľade šetriť. Naraziť môžete na veľmi lacné a nekvalitné plastové konštrukcie, vo väčšej miere sú však zastúpené konštrukcie hliníkové alebo kovové.

Na doma vyrobený fóliovník potom môžete využiť aj drevené hranoly. Stabilná konštrukcia vám umožní zavesenie kvetináčov, vďaka čomu môžete priestor fóliovníka využiť na pestovanie rastlín, byliniek alebo napríklad jahôd atď.

  • Hliník – sa radí medzi trvanlivé materiály. Jeho výhodou je minimálna údržba. Nevýhodou potom vyššia obstarávacia cena.
  • Oceľ – je materiál s neobmedzenou životnosťou. V prípade ocele sa ostrážte ošetrenie nástrekom proti korózii.
  • Pozinkovaný plech – opäť sa jedná o materiál, ktorý sa vyznačuje dlhou životnosťou a nulovou údržbou.

Fólia

Tiež fólia má vplyv na životnosť fóliovníka. Tomto prípade sa životnosť na základe výrobného materiálu udáva v rozmedzí cca 1 – 5 rokov. Veľký vplyv na životnosť má počasie aj to, či bude fóliovník na zimu uskladnený na suchom mieste.

K najmenej odolným patrí fólia s hrúbkou 0,1 mm, tieto fólie majú životnosť cca 1 rok. Kvalitnejšie fólie sú odolné proti UV žiareniu a podľa poveternostným vplyvom je ich výdrž uvádzaná medzi 3 – 5 rokmi. Sem je možné zaradiť kašírované fólie, ktorých súčasťou je špeciálna mriežka, ktorou je fólia vystužená. Vďaka tomu je však fólia ťažšia a vyžaduje stabilnú konštrukciu.

Druhou možnosťou sú potom viacvrstvové fólie, vyrobené z trojvrstvového polyetylénu, ktoré sa vyznačujú najdlhšou životnosťou aj výbornými vlastnosťami. Táto fólia najlepšie zadržuje teplo a nedochádza u nej k veľkému roseniu. Nevýhodou je jej vyššia obstarávacia cena.

Značka

Fóliovníky mnohých rozmerov ponúkajú značky Garden King, M.A.T. Group, AGA, Dema, Greenhouse, Nohel Garden, a ďalšie.

Cena

Cena je závislá od veľkosti fóliovníka. Najmenší kúpite v rozmedzí 15 – 40 eur. Jedná sa o modely s vloženými regálmi a jednoduchšie stavby určené predovšetkým na pestovanie paradajok.

Za cenu v rozmedzí 40 – 80 eur sú k dostaniu nižšie aj vyššie stavby. Veľký výber je pri väčších modeloch, ktoré sú vhodné pre potreby klasickej rodiny. Kvalitnejšie fóliovníky pre bežné využitie je možné kúpiť za cenu od 80 – 160 eur. Drahšie typy sú potom veľkých rozmerov a sú vhodné skôr pre profesionálnych pestovateľov.

Porovnať ceny fóliovníkov

Otázky a odpovede

Ako je riešené odvetrávanie?

Fóliovníky je možné odvetrávať vstupným vchodom, ktorý má vo väčšine prípadov rolovací systém. Pri väčšine väčších, ale aj v obmedzenej miere pri menších rozmeroch potom môžete využiť aj okná, ktoré je možné taktiež vyrolovať.

Ako ukotviť fóliovník?

Fóliovníky menších rozmerov nie je nutné ukotvovať. Ideálne je však aj napriek radom výrobcov kotvenia nejakým spôsobom vykonať. Kotvenie môžete zaistiť zakopaním konštrukcie do zeme, možné ich zasypať aj cca 20 cm fólie.

V prípade, že nebudete fóliovník premiestňovať ani demontovať, je možné konštrukciu čiastočne zabetónovať. Na zaistenie môžete využiť aj rôzne kovové kliny alebo iné kotviace prvky.

Záver

Vďaka fóliovníku môžete začať pestovať zeleninu hneď na začiatku jari a využijete ich až do neskorej jesene. Sú vhodné na rýchlenie aj predpestovanie. Výhou fóliovníkov je väčší výber veľkostí, vďaka čomu ich môžete využiť v rôzne veľkých záhradách.

Montáž je rýchla a oproti skleníkom sa jedná o výrazne lacnejšie stavby. Pri výbere je nutné zohľadniť predovšetkým kvalitu konštrukcie aj fólie a tiež spôsob odvetrávania.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo