Fotoalbumy

Snímanie fotografií je fenoménom dnešnej doby. Vďaka chytrým mobilným telefónom môžete fotiť doslova pri každej príležitosti. Veľa fotografií pravdepodobne upadne do zabudnutia, ale nájdu sa aj momentky, ktoré si budete chcieť uchovať.

Fotografie je možné stiahnuť na pevné či prenosné disky alebo pamäťové karty, ale hľadať tú jednu fotku môže byť zdĺhavé a mnohokrát aj nepríjemné. V týchto chvíľach prichádza na rad fotoalbumy, do ktorých si môžete najlepšie fotografie vkladať spoločne s popisom, ktorý vám jej obstaranie pripomenie.

Fotoalbumy sa väčšinou vyberajú podľa vzhľadu horných dosiek a veľkosti. Rozdielny je aj spôsob vkladania fotografií. Vyberať môžete medzi niekoľkými možnosťami, pričom každý zo spôsobov má svoje výhody a nevýhody.

Porovnať ceny fotoalbumov

Typy

Fotoalbumy ponúkajú viacero spôsobov umiestňovania fotografií. Zatiaľ čo do niektorých fotoalbumov jednotlivé fotografie jednoducho zasuniete, v prípade iných sa môžete viac vyhrať a prejaviť svoju kreativitu. Pri výbere spôsobu umiestňovania tak voľte podľa toho, koľko času a umu môžete výrobe fotoalbumu venovať.

Zasúvacie

Najrýchlejšie fotografie umiestnite do zasúvacieho albumu na fotky. Na každej stránke nájdete zasúvacie otvory, do ktorých fotografie jednoducho vložíte. Tieto fotoalbumy sú veľmi lacné a budú vyhovovať skôr menej kreatívnym osobám, ktorí nechcú výrobe fotoalbumu venovať príliš veľa času.

Nevýhodou je, že vám fotoalbum spravidla umožní vkladať fotografie iba na šírku iba v jednom formáte. K jednotlivým fotografiám môžete spravidla umiestniť menší popis. Popisom sú opäť vyhradené presne dané otvory, ktoré sa spravidla nachádzajú v strede stránky.

Na fotorožky

Fotoalbum na fotorožky je pravdepodobne najstarším variantom, ktorý má však svoje čaro aj dnes. Vo fotoalbume nájdete iba prázdne stránky a výroba tak môže byť naozaj kreatívna. Ružky vám umožnia vkladať nielen fotografie rôznych veľkostí, ale aj rôzne kartičky, pohľady a ďalšie predmety, ktoré vám vytvorenie fotografie pripomenú.

Fotoalbumy na fotorožky sú ideálne na výrobu naozaj špeciálnych fotoalbumov. Bežne sa do nich vkladajú svadobné fotografie, vytvoriť môžete krásny spomienkový fotoalbum vašich detí, alebo si založiť fotografie z výnimočnej dovolenky. Všeobecne bude tento spôsob vkladania vyhovovať kreatívnym osobám, ktorí sa chcú s výrobou naozaj vyhrať.

Samolepiaca

Tieto fotoalbumy majú každú stranu opatrenú špeciálnou samolepiacou fóliou. Pod fóliu môžete vkladať fotografie rôznych formátov, rovnako ako ďalšie kartičky, papieriky, obrázky atď. Aj tento spôsob bude vyhovovať skôr kreatívnejším jedincom, samotná výroba je však jednoduchšia a rýchlejšia.

U tohto typu je najväčšou nevýhodou práve samolepiaca fólia, ktorá nie je vždy spoľahlivá a časom sa bude pravdepodobne odlepovať. Samolepiaci album na fotky vám umožní vkladať fotografie iba na jednu stranu a umožní vám tak vložiť iba polovičné množstvo rôzne veľkých fotografií.

Veľkosť

Fotoalbumy sú k dostaniu v niekoľkých formátoch. Najobľúbenejší je variant, ktorý vám umožní umiestniť fotografie o veľkosti 10 x 15 cm. Ďalšie varianty sú určené pre fotografie formátu 9 x 13 cm, ale možno zaobstarať aj atypické rozmery napríklad 26 x 28 cm, 13 x 18 cm, 30 x 30 cm a ďalšie. Do niektorých fotoalbumov navyše môžete vkladať viac rôznych formátov.

Počet fotografií

Fotoalbum môžete vyberať aj podľa počtu fotografií. U špeciálnych fotoalbumov, napríklad pri svadobnom fotoalbume, fotoalbume z krstín, dovolenky či ďalších udalostí, ktoré vám neumožnia vkladať ďalšie fotografie, vyberajte jednoducho podľa počtu hotových fotografií. Tu si môžete vystačiť s fotoalbummi na menej ako 100 po viac ako 200 fotografií.

Do fotoalbumu však môžete vložiť aj viac ako 300 fotografií. Tieto fotoalbumy vám umožnia vkladať fotografie v priebehu celého roka.

Väzba

Fotoalbumy ponúkajú niekoľko variantov väzby. Väzba má vplyv na samotný vzhľad, ale súvisí aj s jeho celkovou odolnosťou.

  • Lepená väzba – jednotlivé listy nie sú žiadnym spôsobom spojené, drží ich iba lepidlo. Albumy s lepenou väzbou nie sú tak kvalitné a po čase môžu začať jednotlivé listy vypadávať.
  • Krúžková väzba – listy spája plastová alebo kovová špirála. Niektoré fotoalbumy môžu mať špirálou spojené aj dosky, v ďalšom prípade je špirála do väzby vlepená.
  • Skrutková väzba – v tomto prípade sú jednotlivé listy spojené pomocou skrutiek.
  • Ring systém – fotoalbum má stránky prederavené a využíva rovnaký mechanizmus ako klasický šanón. Výhodou tohto fotoalbumu je, že vám umožní vkladať ďalšie listy. So stránkami potom môžete ľubovoľne manipulovať.
  • Šitá väzba – odolná fotoalbumy majú väzbu lepenú. Nevýhodou je ich vyššia obstarávacia cena, výhodou potom dlhá odolnosť.

Materiál

Na výrobu fotoalbumov sa používajú rôzne materiály. Najlacnejšie fotoalbumy sú vyrobené z rôzne kvalitného papiera. Drahšie fotoalbumy môžu mať dosky vyrobené z koženky, kože, látky alebo dokonca z dreva. Materiál neovplyvní iba obstarávaciu cenu, zvážiť by ste mali aj to, ako sa bude materiál správať v priebehu ďalších rokov.

  • Papier – najkratšia životnosť bude mať fotoalbum, ktorých dosky sú vyrobené z rôzne pevného kartónu. Po čase sa môžu dosky odrieť alebo dokonca rozpadnúť. Pri správnom používaní vám však papierový fotoalbum môže slúžiť desiatky rokov. Tieto fotoalbumy sú na trhu v najväčšom zastúpení a patria jednoznačne k najobľúbenejším.
  • Látka – látkové dosky sú už štýlovejšie, ich životnosť je porovnateľná s kartónovým fotoalbumom. Počítať však musíte s náročnejšou údržbou.
  • Koženka/koža – luxusnejšie fotoalbumy sú vyrobené z koženky alebo kože. Ak chcete naozaj kvalitný album na fotky, ktoré vám vydržia dlho, preferujte fotoalbum vyrobený z kože.
  • Drevo – fotoalbum s drevenými doskami na trhu nájdete skôr výnimočne. Pokiaľ však po tomto albume túžite, môžete si ho nechať vyrobiť na mieru.

Dizajn

Fotografie sa robia pri rôznych príležitosť. Tomu potom zodpovedá aj design celého fotoalbumu. Špeciálne sú predovšetkým svadobné fotoalbumy, alebo fotoalbumy, ktoré sa zakladajú pri narodení detí. Ďalej môžete zaobstarať fotoalbum s cestovnou tématikou, ale pochopiteľne aj univerzálny vzhľad, ktorý je vhodný na ukladanie menej špecifických fotografií.

Značka

Fotoalbum kúpite v každom papiernictve, v špecializovaných predajniach alebo supermarkete. Výber sa skutočne veľký a pri výbere narazíte na mnohých výrobcov. Samotný výrobca vám toho príliš nepovie, a vyberať tak budete skôr podľa iných parametrov. Na trhu sú fotoalbumy zastúpené značkou Hama, KPH, Gedeon, Goldbuch, Tradag, Innova a ďalšími.

Cena

Obstarávaciu cenu určuje hneď niekoľko parametrov. Tým hlavným je pochopiteľne výrobný materiál, veľkosť a počet stránok, ale aj typ väzby. Najlacnejšie fotoalbumy možno kúpiť za menej ako 9.1 eur. Ide o zasúvací systém, ktorý vám umožní vložiť menší počet fotiek.

Oveľa väčší výber ponúka cena od 13 – 26 eur. Na výber máte mnoho rôznych podôb a album vám umožní vložiť až 500 fotografií. Drahšie fotoalbum môže stáť aj viac ako 43 eur. Za naozaj luxusné kúsky môžete zaplatiť až 129 eur.

Porovnať ceny fotoalbumov

Otázky a odpovede

Aká je alternatíva k fotoalbumu?

V súčasnej dobe sú veľmi obľúbené fotoknihy, ktoré si môžete vyrobiť vďaka voľne dostupným programom. Fotoknihu si doma sami vyrobíte, fotografie v tomto prípade môžete rôzne upravovať, meniť ich veľkosť alebo farbu.

Do knihy je možné vkladať rôzne popisky, fotografie štýlovo orámovať a doplniť ju aj obrázkami atď. Menej zručným vyrobí fotoknihu na mieru. Nevýhodou je vyššia cena a viac času, ktorý pravdepodobne pri výrobe strávite. V hotovej fotoknihe môžete nájsť prípadné chyby a nie všetky upravované fotografie vás môžu potešiť svojou kvalitou. S hotovou fotoknihou však už nič neurobíte a musíte sa tak zmieriť s jej výslednou podobou.

Čo je scrapbooking a crapbook?

Tieto pojmy sú v súčasnej dobe veľmi vyhľadávania. Scrapbook je spojením anglických slov scrap alebo ustrižok a book teda kniha. Album je tak naplnené nielen fotografiami, ale aj vstupenkami, rôznymi výstrižkami a ďalšími upomienkovanými predmetmi.

Scrapbooking vám tak umožní vyrobiť naozaj originálny spomienkový album, pri ktorého výrobe sa môžete kreatívne značne vyšantiť. Výslednú podobu si môžete uchovať alebo ju darovať blízkej osobe. Tento darček určite každého poteší.

Aké ďalšie fotoalbum je možné kúpiť?

Okrem fotoalbumov na fotografie možno zaobstarať aj fotoalbumy na mince. Fotoalbum na mince je doplnené o mnoho malých vreciek, do ktorých je možné vkladať nielen mince, ale aj ďalšie drobné predmety. Aj tieto fotoalbumy sa predávajú v rôznych veľkostiach as rôznym počtom stránok.

Záver

Výber fotoalbumu môže byť vďaka veľkému množstvu výrobkov na trhu skutočne zložitý. Preto si pred výberom najskôr položte niekoľko otázok.

Najprv zvážte, akým spôsobom budete chcieť s fotografiami pracovať. Na základe vašej odpovede budete vyberať medzi zasúvacími, samolepiacimi alebo albumami na rožky. Vedieť by ste mali aj to, koľko fotografií budete chcieť do albumu vložiť. Vzhľad voľte podľa príležitosti, pre akú fotoalbum kupujete.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroj: www.albumovo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo