Gola sady

Či už bývate v dome alebo byte, budete musieť občas riešiť nejakú opravu v domácnosti alebo pri aute. Vhodne zvolené nástroje využijete pri nastavovaní bicykla alebo napríklad pri montáži nábytku atď.

Na tieto účely je vhodné vlastniť gola sadu, čo je vo svojej podstate rôzne náradie v praktickom kufríku. Vďaka tomuto riešeniu je vždy po ruke, nemusíte nič dlho hľadať a všetko náradie zaberie málo miesta.

Pod pojmom gola sady si možno predstaviť sadu hlavíc, račne a nástavce v podobe šesťhranu a dvanásťhranu. Tie sú uložené v plastovom alebo kovovom kufríku či boxe. Hlavnou časťou gola sady je račňa, na ktorú sa nástavce nasadzujú. Veľkosť gola sady sa udáva v palcoch a určuje ju štvorhran, ktorým je račňa vybavená.

Gola sady sú k dostaniu v niekoľkých verziách, môžete zakúpiť náradie určené začiatočníkom, kde nájdu všetko pre bežné opravy a montáž a tiež sady určené domácim majstrom alebo pokročilejším mechanikom.

Porovnať ceny gol sad

Veľkosť

Veľkosť by ste mali voliť podľa toho, akým spôsobom budete so sadou pracovať. Jedna veľkosť je vhodná najmä na montáž nábytku, inú využije pri oprave auta alebo napríklad údržbu spotrebičov.

Na výber máte z niekoľkých rôznych veľkostí. Najmenšia veľkosť je 1/4“, najpredávanejšia je veľkosť 1/2“ a veľkým patrí gola sada o veľkosti 3/4“ a 1“. K dostaniu je tiež gola sada o veľkosti 3/8“.

Pre lepšiu orientáciu sa teraz tieto veľkosti viac priblížime:

  • Veľkosť štvorhranu 1/4“ (6,3 mm), hlavica 4 – 14 mm – Táto malá gola sada často obsahuje aj nástavce so skrutkovacími bitmi. Je vhodná na montáž nábytku, možno s ňou opraviť elektroniku, poslúži modelárom aj cyklistom.
  • Veľkosť štvorhranu 1/2“ (12,7 mm), hlavica 8 – 32 mm – 34 a 36 mm. Možno ju použiť na rôzne opravy áut a je vhodná aj pre domácich majstrov.
  • Veľkosť štvorhranu 3/4“ (19 mm), hlavica 19 – 50 mm – S touto gola sadou opravíte väčšie stroje, nákladné automobily atď.
  • Veľkosť štvorhranu 1“ (25,4 mm), hlavica 19 – 50 mm – Určená predovšetkým na opravy alebo montáž nadmerných strojov. Svoje využitie tak má na komerčné účely.
  • Veľkosť štvorhranu 3/8“ (9,5 mm), hlavica 6 – 24 mm – Táto veľkosť gola sady je obľúbená najmä v zahraničí, ale aj v domácom prostredí jej obľuba stúpa. Má väčšie spektrum využitia.

Obsah gola sady

Menej vybavené gola sady obsahujú račňu, rôzne veľké orechy a základné rozmery nástavcov. Kúpiť ale možno aj kufrík, v ktorom nájdete okrem toho základného aj väčšie množstvo rôznych nástavcov. K doplnkovému príslušenstvu patria stranové kľúče a meradlá.

Naozaj veľké balenie môže obsahovať aj viac ako 100 kusov náradia. S väčším množstvom rôzneho príslušenstva rastie aj cena a hmotnosť gola sady. Pokiaľ ju budete často prenášať, nie je vhodné, aby obsahovala aj to, pre čo nemáte využitie.

K najbežnejšiemu náradiu a príslušenstvu patria výmenné hlavice určené na montáž matíc a 6-hranných aj 12-hranných skrutiek, hlavice na montáž skrutiek TOR, imbus, križiaky PH i PZ, predĺžené hlavice pre horšie prístupné spoje.

Ďalej môžete nájsť vratidlo, kardanový kĺb, špeciálne hlavice, sadu bitov atď. Pokiaľ budete chcieť použiť rôzne veľké typy hlavíc a račne, bude sa vám hodiť aj adaptér.

Račňa

Medzi hlavný prvok patrí račňa. Račňa musí byť použiteľná so všetkým, čo v gola sade nájdete. Nadstavec, ktorý na račňu posadíte, musí byť pevný, na tento účel môžu byť račne vybavené bezpečnostným tlačidlom. Dôležitá je tiež rukoväť, aby vám ruka nekĺzala a račňa sa dobre držala je vhodný ergonomický tvar aj protišmyková ochrana.

Plynulý chod je určený počtom zubov, veľký počet je vhodný na menej prístupné miesta. Doťahovanie a polohovanie je vykonávané ovládačom umiestneným na hlave račne. Stretnúť sa môžete s niekoľkými typmi a to prepínacou páčkou alebo kolískou, otočným prstencom a tiež pretlačením štvorhranu.

Materiál

Všetky časti, ktoré gola sada obsahuje, by mali byť vyrobené z kvalitných materiálov. Najčastejšie sa stretnete s kombináciou chróm – vanádiová oceľ alebo chróm – molybdénová oceľ.

Chróm je materiál, ktorý zvyšuje tvrdosť, pevnosť v ťahu aj húževnatosť. Vanád má vplyv na pevnosť, zlepšuje odolnosť proti opotrebovaniu a zvyšuje tuhosť.

Oba materiály sú odolné proti korózii a oxidácii. Všeobecne k odolnejším patria hlavice a nástavce vyrobené z chróm-vanádiovej ocele. K ich prednostiam patrí aj lepšia schopnosť prenášať väčší krútiaci moment.

Značka

Gola sadu je vhodné vyberať aj podľa skúseností a recenzií užívateľov. Tí vám môžu poskytnúť cenné informácie. K obľúbeným značkám patrí gola sady Geko, Makita, Honiton, YATO, Fieldmann a iné.

Cena

Najlacnejšie gola sadu môžete kúpiť za menej ako 40 eur. Balenie môže obsahovať medzi 40 – 100 kusmi rôzneho príslušenstva. K dostaniu sú v rôznych veľkostiach a objavujú sa aj kombinácie veľkostí najčastejšie 1/4“ a 1/2“.

Pre domácich majstrov sú vhodné gola sady, ktoré sú v predaji od 40 – 80 eur. Majú široké využitie a splnia očakávania príležitostných aj zapálených montérov. Za viac ako 80 eur dostane kufrík, ktorý bude obsahovať až 230 kusov rôzneho náradia a príslušenstva.

Snáď všetko možné náradie tak budete mať prehľadne na jednom mieste. Drahšie gola sady často obsahujú viac veľkostí ráčan aj príslušenstvo. Cena sa môže šplhať až nad 200 a viac tisíc. Tieto gola sady obsahujú kombináciu niekoľkých veľkostí a nájdete tu aj gola sady určené pre profesionálov.

Porovnať ceny gol sad

Údržba

Gola sady sú vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré sľubujú dlhú životnosť. Aj napriek tomu je však vhodné náradiu venovať nejakú pozornosť. Pokiaľ je to potrebné, náradie po použití očistite, aby ste ho zbavili chemických aj iných nečistôt. Vďaka praktickému kufríku bude všetko uskladnené v suchu na jednom mieste.

Otázky a odpovede

Majú gola sady nejaké prídavné funkcie?

Niektoré gola sady nemajú žiadne doplnkové funkcie, niektoré drahšie môžu byť vybavené systémom AS-Drive, čo je vo svojej podstate protiprešmykový systém, vďaka ktorému je možné vyvinúť vyšší krútiaci moment.

AS-Drive vám tiež umožní pracovať so skrutkami, ktoré majú poškodenú hlavu. Ďalšou funkciou je už spomínané bezpečnostné tlačidlo alebo zmena smeru záberu.

Na čo si dať v prípade gola sady pozor?

K najväčšiemu problému pri práci s gola sadou je zle zvolená veľkosť račne a hlavice. Každá račňa má presne stanovený prenos sily alebo krútiaci moment. Ten zodpovedá rozmerom skrutiek.

Pri použití malej hlavice a silnej račne môže dôjsť k poškodeniu hlavice. Pri použití veľkej hlavice a slabej račne je pravdepodobné, že sa račňa zničí.

Čo znamená označenie orechy?

Takto bývajú pomenované malé nástavce, ktoré sa nasadia priamo na račňu. Slúži na doťahovanie a povoľovanie rôzne veľkých matíc. Na rozdiel od typického kľúča sú viachranné, vďaka čomu znižujú riziko poškodenia matíc. U týchto komponentov sa bežne stretnete s pomenovaním hlavice, nástavca alebo orechy.

Záver

Pokiaľ budete gola sadu používať iba príležitostne oplatí sa vám investícia do menšieho balenia. Aj náradie v najnižšej cenovej skupine môže obsahovať rôzne veľkosti sady, ktorú pravdepodobne využijete najčastejšie. Ide o veľkosť 1/4“ a 1/2“.

Pokiaľ budete potrebovať náradie častejšie, využijete aj ďalšie doplnky a príslušenstvo, ktoré bude balenie obsahovať. Vždy voľte gola sadu od preverených výrobcov, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov. Aby náradie dlho vydržalo, nezabudnite ani na pravidelnú údržbu, ideálne po každom použití.

Na to, aby bolo používanie, čo najjednoduchšie je dobré vyskúšať aj to, ako ľahko idú jednotlivé kusy nástrojov vybrať. Pozornosť venujte aj ergonometrii račne, tá by mala mať rukoväť, ktorá sa vám bude dobre držať a nebude v ruke kĺzať.

Jednotlivé nástroje by mali byť pre lepšiu prehľadnosť označené a obsah balenia by mal byť znázornený aj na kufríku. Tak budete presne vedieť, čo kam patrí.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo