Súpravy na opravu čelného skla

Občas sa stane, že nejaký ten kamienok spôsobí prasklinu na čelnom skle, čo môže zhoršovať viditeľnosť pri prevádzke. Aby ste zabránili nebezpečenstvu s tým spojeným, je výhodou mať pri sebe sadu na opravu. Vďaka nej dokážete prasklinu opraviť sami a za pár korún. Nemusíte byť nijako zruční, stačí sa držať návodu. Ako takú pomôcku vybrať a na čo všetko sa vám bude v praxi hodiť?

Porovnať ceny sád

Typy

Sady na opravu čelného skla môžu byť buď na báze živice alebo na silikónovej báze. Aké majú vlastnosti a ktorý z variantov je lepší? Poďme si ich predstaviť.

Na báze živice

Živica je obvykle číra, takže vytvorí opravu, ktorá je menej viditeľná. Na jej aplikáciu bude potrebné vytvoriť vhodné prostredie, čo sa týka teploty a svetla. Sada okrem živice obsahuje ďalšie náčinie, ktoré jej pomôže pre správne vloženie do odštiepené alebo popraskané oblasti.

Na silikónovej báze

Silikón je jedným z najjednoduchších materiálov, nevyžaduje zložité postupy ani mnoho nástrojov. Silikón zateká do triesok a prasklín a vytvára tak silné tesnenie, ktoré pevne drží, keď je vystavené nárazom alebo vibráciám. Skontrolujte dobu potrebnú na vytvrdnutie a tiež teploty, pri ktorých je správne aplikovaný.

Aké opravy so sadou zvládnete?

Je dôležité povedať, že sada na opravu čelného skla sa hodí iba na poškodenie menšieho rázu – jamku od kamienka či malé oko do priemeru cca 3 cm. Pokiaľ je poškodenie rozsiahlejšie, sadou tento problém nezachránite.

Výhodou však je, že si môžete pomôcť sami, nepotrebujete jazdiť do servisu a čakať, čo vám s autom prevedú. Navyše oprava netrvá nijako dlho a môže byť aj dlhodobá, pretože sklo po nej bude opäť veľmi odolné. Šetrí tak váš čas, ako aj vaše peniaze.

Výhody

Ako už sme si povedali, hlavnými výhodami je ušetrenie času a peňazí, pretože drobné poškodenia na aute zvládnete opraviť svojpomocne. Medzi ďalšie výhody patrí aj:

  • vyššia bezpečnosť cestnej premávky vďaka zvýšenej viditeľnosti,
  • nízka obstarávacia cena,
  • pri väčšine vhodnej pre akýkoľvek typ autoskla, niektoré je možné využiť aj pri oprave drobne poškodených svetiel.

Nevýhody

Okrem výhod so sebou nesie sada na opravu čelného skla aj nejaké tie nevýhody, ktoré sa týkajú aplikácie produktu. Je totiž potrebné, aby boli splnené svetelné a teplotné podmienky, inak nemôžete poškodenie opraviť. Teplota vzduchu by pri oprave nemala klesnúť pod 18 °C, niekde však môžete naraziť aj na potrebu teploty medzi 10 a 25 °C.

Prekážať budú aj slnečné lúče, preto je potrebné, aby ste opravu vykonávali v tieni. Jediná chvíľa, kedy vám slniečko bude na prospech, je pri zasychaní lepidla. Dajte si pozor na to, aby sa nedostalo na lak auta, mohlo by ho poškodiť. Zabráňte tomu napríklad prikrytím lakovanej časti.

Obsah sady

Vybavenie, ktoré máte k dispozícii na opravu čelného skla odráža cena. Základným obsahom sady je tuba s lepidlom na zacelenie poškodenia, injekčná striekačka a špendlík na odstránenie zvyškov črepov a tiež prísavky, ktoré sklo spevňujú do doby, než lepidlo zatvrdne. Pokiaľ budete kupovať drahšiu sadu, môžete v nej navyše nájsť aj lepiacu podložku, žiletku, čistiacu handričku, fóliu či gumovú rúrku. U tých najvydávanejších objavíte dokonca UV lampu, ktorá vám pomôže s aplikáciou.

Kvalita živice

Pri kúpe nekvalitného lepidla sa môžete dočkať nevzhľadného žltého sfarbenia, čo určite nechcete. Kvalitnú živicu spoznáte podľa toho, že je hustejšia, silnejšia a čisto zasychá. Vďaka tomu nepôjde lepidlo na skle vidieť a jednoducho splynie. Pri výbere vám pomôžu recenzie užívateľov, a to hlavne tých, ktorí vidia výsledky po niekoľkých rokoch.

Bezpečnosť

Pretože sa jedná o živicu, je potrebné, aby ste sa chránili pred neúmyselným stykom s pokožkou alebo očí. Hodiť sa vám preto budú okuliare a rukavice, ktoré si pri aplikácii v rámci bezpečnosti nasaďte. Pri nanášaní si dajte pozor na to, aby sa lepidlo nedostalo na karosériu, mohlo by totiž poškodiť lakované časti. Aby ste tomuto problému predišli, prikryte také časti.

Postup opravy čelného skla

Každá sada by mala obsahovať návod na postup opravy.

  1. Dodržujte požadovanú teplotu vhodnú na prácu a tiež nevystavujte sklo slnečnému svitu.
  2. Začnite vyčistením praskliny pomocou špendlíka, ktorým vydlabete jamku od drobných črepov, ktoré by komplikovali zacelenie.
  3. Miesto opravy ohraničte dodávanými samolepkami, do ktorého následne nasmerujte injektor – malé plastové zariadenie s prísavkami, do ktorého sa následne vsúva tuba so živicou.
  4. Celý proces opravy vám zaberie hodinu a pol s tým, že lepenie trvá cca 30 minút, zatvrdnutie ďalších 30 až 60 minút. Aby ste zatvrdnutie urýchlili, vystavte auto na slnečné lúče – v tomto prípade mu prospejú. Vyhnite sa však dažďu.
  5. Pokiaľ oprava nevyšla podľa vašich predstáv, je možné proces opakovať.

Funkcia

Lepidlo spoločne so sadou slúži na opravu poškodenia čelného skla menšieho rázu, ako sú napríklad hviezdicové tvary alebo jamky. Pokiaľ sa jedná o rozsiahlejší problém, je potrebné zájsť do autoservisu a nechať si auto opraviť odborníkom. Sada je určená pre každého, nie sú potrebné nejaké extra schopnosti. Navyše sa jedná o lacnejší a časovo výhodný variant.

Značka

Medzi najznámejšie značky, ktoré sady na opravu čelného skla vyrábajú, patria Quixx, Mannol, Deminas či CAR.COOL.

Cena

Tu záleží nielen na kvalite živice, ale aj na tom, aké všetky pomôcky súprava obsahuje. Čím viac príslušenstva, tým vyššia cena. Najlacnejšie sady zoženiete už od ceny 5 eur, nečakajte však žiadne zázraky. Kvalitne opravia menšie praskliny, aplikácia na tom však môže byť horšie.

Ak chcete kvalitnejšie lepidlo, ktoré spoľahlivo schová prasklinu, a to z akéhokoľvek uhla, investujte aspoň 9 eur. Stále však disponujú niekoľkými nevýhodami, medzi tie hlavné patrí použitie na pár opráv, často dokonca na jednu jedinú. Od 22 eur už si potom vyberú náročnejší užívatelia, ktorí chcú kvalitu a čo najmenšie stopy po poškodení čelného skla.

Niektoré lepidlá zvládnu opraviť aj väčšie poškodenie, nie však 100%. Najvyššia cena dosahuje 340 eur a je určená iba pre profesionálov, pre bežných užívateľov by bolo použitie náročné.

Porovnať ceny sád

Otázky a odpovede

Čo všetko môžem so sadou opraviť za poškodenie?

Súprava je určená na opravu iba menších poškodení, čo znamená napríklad hviezdicových tvarov alebo jamiek. Pokiaľ sú poškodenia väčšie, treba s nimi zavítať do autoservisu.

Aké podmienky musím pri oprave čelného skla dodržiavať?

Je potrebné čelné sklo opravovať v tieni av teplotách, ktoré nesmú klesnúť pod 18 °C, alebo medzi 10 a 25 °C – záleží na konkrétnom type produktu. Na zaschnutie lepidla je naopak lepšie, keď sa sklo vystaví slnečnému svitu, proces tak prebehne rýchlejšie.

Ako spoznať kvalitnú živicu?

Kvalitnú živicu spoznáte podľa toho, že je hustejšia, silnejšia a čisto zasychá. Vďaka tomu nepôjde lepidlo na skle vidieť a jednoducho splynie. Pri výbere vám pomôžu recenzie užívateľov, a to hlavne tých, ktorí vidia výsledky po niekoľkých rokoch.

Záver

Pokiaľ máte auto, sada na opravu čelného skla by vám vo výbave nemala chýbať. Hodí sa pri menších prasklinách, kedy si ich jednoducho a rýchlo opravíte sami za výhodnú cenu. Dôležité je, aby bolo lepidlo kvalitné a pri zaschnutí sa prispôsobilo farbe skla. Vďaka tomu môžete jazdiť po vozovke bezpečne as tou najlepšou viditeľnosťou.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo