Nabíjačky autobatérií

Autobatérie je v automobile úplne nepostrádateľná. Bez nej nebude môcť auto ani naštartovať. Pokiaľ sa budete o batériu správne starať, naštartujete auto aj v hlbokých mrazoch. Viac ako zima autobatérii škodia vysoké teploty. Vysoké teploty totiž podporujú jej samovoľné vybíjanie. Pri starostlivosti o autobatériu vám pomôže nabíjačka autobatérií.

Výber správnej autonabíjačky by ste nemali uponáhľať. Pozornosť je potrebné venovať všetkým zásadným parametrom, medzi ktoré patrí kapacita batérie a minimálny či maximálny dobíjací prúd. Správnym výberom zaistíte bezpečný a bezproblémový priebeh nabíjania.

Porovnať ceny nabíjačiek

Typy

Nabíjačky autobatérií majú niekoľko podôb. To, akú nabíjačku budete môcť použiť, ovplyvňuje typ akumulátora. Okrem bežných môžete zaobstarať špeciálne typy nabíjačiek, ktoré ponúkajú nadštandardné funkcie.

Transformátorová nabíjačka

Lacnejšie nabíjačky neumožňujú proces nabíjania riadiť ani ovplyvniť. Túto nabíjačku je tak nutné pri nabíjaní občas kontrolovať. Výhodou jednoduchých nabíjačiek je predovšetkým nízka obstarávacia cena a vysoká nabíjacia rýchlosť. Transformátorová nabíjačka nie je určená na nabíjanie gélových batérií. Jej používanie u tohto typu batérií vedie veľmi rýchlo k zničeniu batérie.

Automatická nabíjačka

Automatickú nabíjačku môžete použiť pri nabíjaní gélovej aj olovenej autobatérie. Automatické nabíjačky sú obľúbené aj preto, že sú schopné prispôsobiť sa aktuálnemu stavu batérie.

Inventorová nabíjačka

Je ďalší typ automatickej nabíjačky s menšou hmotnosťou a veľkosťou. Inventorová nabíjačka je ideálna na dobíjanie bateriek u motocyklov. Tieto nabíjačky môžu vyvíjať napätie 6 – 12 V. Iba v obmedzenom množstve je možné kúpiť inventorovú nabíjačku s napätím 24 V. U týchto typov je však nutné počítať s vysokou obstarávacou cenou.

Udržiavacia nabíjačka

Pomocou udržiavacej nabíjačky vybitú batériu nenabijete. S jej pomocou však môžete udržovať batériu v stave plného dobitia.

Štartovacia nabíjačka

Táto nabíjačka batériu nabije a rovnako ako štartovacie káble vám pomôže vozidlo naštartovať.

Multifunkčná nabíjačka

Tento typ nabíjačky využijete na nabíjanie batérie. Okrem toho je nabíjačka schopná vykonávať diagnostiku autobatérie. Nabíjačka poslúži aj ako záložný zdroj, v prípade, keď dôjde k vypnutiu motora. Nevýhodou multifunkčných nabíjačiek je vysoká obstarávacia cena.

Solárna nabíjačka

Súčasťou solárnej nabíjačky sú fotovoltaické články. Zvoliť si môžete typ týchto článku. Menej účinné sú amorfné články, pri ktorých musíte počítať s nižšou životnosťou. Kvalitnejšie sú kryštalické články, ktoré sú ale drahšie. Pomocou solárnych nabíjačiek môžete oživiť autobatériu, ale využijete ju na nabitie drobnej elektroniky. Nevýhodou týchto nabíjačiek je pomerne vysoká obstarávacia cena.

Napätie

Nabíjačky autobatérií sa líšia nabíjacím napätím. Aby bolo možné nabíjačku použiť, musí byť nabíjačka kompatibilná s autobatériou. Informáciu o napätí nájdete uvedenú na štítku autobatérie.

  • Napätie 6 V – toto napätie je bežné u batérií, ktoré sú súčasťou motocyklov.
  • Napätie 12 V – je napätie autobatérií umiestnených v osobných vozidlách.
  • Napätie 24 V – je bežné pre nákladné vozidlá, ale aj pre väčšie moderné osobné vozidlá, ktoré využívajú väčšie množstvo elektroniky.

Nabíjací prúd

Aby bolo nabíjanie bezpečné, mali by ste poznať kapacitu batérie. Nabíjací prúd by nemal byť vyšší ako 1/10 kapacity batérie. Ak má teda batéria kapacitu 60 Ah, bude nabíjací prúd okolo 6 A. Väčší prúd by mohol batériu poškodiť, nabíjačka s menším prúdom potom bude batériu nabíjať dlhú dobu.

Stupeň ochrany

Je parametre, ktorý súvisí s bezpečným používaním nabíjačky. Stupeň ochrany je značený písmenami IP, skratky týchto písmen označujú ochranu voči vode a prachu. Nabíjačky s nižším stupňom ochrany je možné použiť iba pri nabíjaní v garáži, vďaka vyššiemu stupňu ochrany budete môcť zariadenie použiť aj mimo zastrešeného priestoru.

Funkcia

Na trhu nájdete nabíjačky do auta v niekoľkých cenových skupinách. Najlacnejšie nabíjačky sú jednoduché zariadenia, ktoré nedisponujú ďalšími funkciami. V závislosti na rastúcej cene potom množstvo funkcií rastie. Moderné nabíjačky vám môžu ponúknuť nasledujúce.

  • Automatické vypnutie – po skončení nabíjania sa nabíjačka sama vypne.
  • Pulzné nabíjanie – funkcia dorovnáva kapacitu u odstaveného vozidla. Vďaka pulznému nabíjaniu nebude dochádzať k prebíjaniu batérie.
  • Displej – vďaka LCD displeju budete vedieť o priebehu nabíjania. Displej býva súčasťou nabíjačiek, ktoré sú schopné vykonávať diagnostiku.
  • Ochrana proti skratu – bezpečnostný prvok poskytne ochranu pred skratom, prepätím aj prepólovaním.
  • Zimný/letný režim – prispôsobí priebeh nabíjania okolitej teplote.
  • Aktivácia batérie – uvedie do chodu batériu, ktorá nebola dlhšiu dobu používaná.
  • Záchrana – funkcia, ktorá oživí úplne vybitú batériu za pomoci vysokých prúdových pulzov.
  • Miešanie elektrolytu – zabráni usadzovaniu aj nerovnomernému rozloženiu elektrolytu vo vnútri batérie.
  • Kompresor – vďaka kompresoru môžete nabíjačku použiť aj na dofukovanie kolies.
  • Svietidlo – ďalším praktickým prvkom môže byť svietidlo, ktoré vám na prácu posvieti.
  • USB port – využijete na nabíjanie drobnej elektroniky.
  • Pamäť – autonabíjačka sa sama nastaví do minulého režimu nabíjania.

Značka

Nabíjačka do auta je k dostaniu na mnohých miestach. Ak chcete kúpiť kvalitné a bezpečné zariadenie, nemali by ste sa nechať zlákať nákupom lacných a nekvalitných výrobkov. Pre nabíjačku do auta si radšej zájdite do špecializovaných predajní. Tu nájdete modely značiek Deca, Telwin, Geko, Compass, Tecmate, Yato, Kraft&Dele, Güde, Extol a ďalších.

Cena

Jednoduchú nabíjačku kúpite za cenu okolo 22 eur. Ak použijete nabíjačku skôr príležitostne a pri výbere sa zameriate na kvalitného výrobcu, bude vám aj takto lacná nabíjačka stačiť. Skontrolovať by ste mali iba kompatibilitu s autobatériou a overte aj to, či sú súčasťou nabíjačky bezpečnostné prvky.

Cena drahších nabíjačiek sa pohybuje v rozmedzí 43 – 129 eur. Tu už máte k dispozícii viac funkcií aj príslušenstva. Aj tieto nabíjačky sú vhodné na bežné používanie. Majitelia autoservisov môžu kúpiť nabíjačku za viac ako 214 eur. Tieto nabíjačky už vykonajú aj diagnostiku autobatérie.

Porovnať ceny nabíjačiek

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi autonabíjačkou a štartovacím boxom?

Nabíjačku využijete primárne na nabíjanie batérie. Niektoré nabíjačky môžu batériu udržovať v dobrej kondícii. Nabíjačku sprevádzkováte jednoduchým zapojením do elektrickej siete. Pred tým stačí umiestniť svorky na oba póly batérie. Autonabíjačka nie je schopná autobatériu uchovávať. Štartovacie boxy sú zložitejšie zariadenia, ktoré využijete na naštartovanie auta, ale poslúži aj ako samostatný zdroj energie. Niektoré boxy je možné využiť aj ako powerbanku.

Čomu ešte venovať pozornosť?

Zabudnúť by ste nemali ani prívodný kábel, ktorý je súčasťou nabíjačky. V jeho prípade vás bude zaujímať dĺžka. V ideálnom prípade by mal mať dĺžku okolo 1,5 metra. Bežne narazíte na nabíjačky s kratším káblom.

Ako dlho trvá nabíjanie autobatérie?

Doba nabíjania závisí od typu nabíjačky. Väčšinou však bude auto pripravené za 1 – 2 hodiny. Aby ste mali istotu, že nedôjde k prebíjaniu, je vhodné zaobstarať nabíjačku, ktorá sa po skončení procesu sama vypne.

Záver

Nabíjačka autobatérií majú niekoľko podôb. Najlacnejšie sú klasické nabíjačky, pri ktorých je nutné proces nabíjania kontrolovať. Tento typ batérií je vďaka tomu menej obľúbený, navyše nie sú vhodné na nabíjanie gélových batérií. K obľúbenejším patria automatické nabíjačky, ktoré je možné použiť na nabíjanie olovených aj gélových batérií. Výhodou je, že nabíjačka sama spozná stupeň vybitia a podľa toho regulujú dodávaný prúd.

Udržiavacia nabíjačka postráži stupeň nabitia, ale nenabijú úplne vybitú batériu. Nabíjačka s funkciou štartu batériu nabije a pomôže aj s naštartovaním. Na nabíjanie motorky môžete použiť invertorovú nabíjačku, najmodernejším typom je multifunkčná nabíjačka, ktorá zvládne vykonať komplexnú kontrolu autobatérie. Solárna batéria nepotrebuje elektrickú prípojku a využiť ju môžete aj na dobíjanie drobnej elektroniky.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.abcnaradie.sk, www.boel.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo