Trakčné batérie

Trakčná batéria je určená na dlhodobé napájanie rôznych elektrických spotrebičov, ale poslúži aj na napájanie elektromotorov. Trakčné batérie sa veľmi podobajú klasickým autobatériám, sú však konštruované tak, aby ustáli cyklické namáhanie. Vnútri trakčnej batérie nájdete zosilnené dosky a iný pomer aktívnej hmoty ako je tomu pri nabíjacej batérii.

Trakčné batérie sú známe aj ako batérie voľnočasové, využijete ich na zásobovanie spotrebičov v karavanoch, obytných prívesoch i lodiach. Poslúžiť môžu ako pohon elektrobicyklov, detských elektrických vozidiel, elektrických skútrov atď. V priemyselnej výrobe sa trakčné batérie využívajú podobne ako elektrocentrály, plnia teda funkciu záložného zdroja.

Trakčnú batériu budete vyberať podľa účelu využívania. V tomto prípade je najdôležitejší počet nabíjacích cyklov, ktoré musí batéria ustáť. Okrem jednoduchých je potom možné kúpiť duálne batérie, ktoré ponúkajú možnosť štartovacieho prúdu.

Porovnať ceny batérií

Typy

Na trhu nájdete niekoľko typov trakčných batérií. Jednotlivé varianty sa líšia svojou životnosťou aj obstarávacou cenou.

Kyselinové trakčné batérie

Ide o najlacnejší variant, ktorý poslúži v mnohých rôznych prípadoch. Vystačiť si však budete musieť s kratšou životnosťou. Kyselinové batérie obvykle zvládnu 150 – 300 nabíjacích cyklov. Spoľahnúť sa však môžete na ich vysoký výkon aj jednoduché použitie. Ich nevýhodou je náročnejšia údržba. Myslieť musíte aj na to, že pri používaní musí byť batéria umiestnená vo vertikálnej polohe.

Gélové trakčné batérie

Vnútorný elektrolyt je v gélovej forme. Vďaka tomuto konštrukčnému riešeniu sú batérie bezúdržbové. Výhodou je aj skutočnosť, že ich možno umiestniť do akejkoľvek polohy. Gélové batérie sú tiež veľmi odolné voči vibráciám a otrasom. Gélové batérie majú vyššiu životnosť, ktorá môže byť v rozmedzí 500 – 1 000 cyklov. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

AGM trakčné batérie

Elektrolyt obsahuje sklené vlákna, čo sa podpisuje na lepšom výkone a dlhšej trvanlivosti. AGM batérie môžu byť používané v náročnom prostredí, pretože sú mimoriadne odolné voči otrasom aj vibráciám. Životnosť týchto batérií je rovnaká ako životnosť gelových batérií teda 500 – 1 000 cyklov. Pokiaľ budete batériu používať v optimálnych podmienkach, môžete ich životnosť značne predĺžiť.

Lítiové trakčné batérie

Tieto batérie sú najmodernejšie aj najvýkonnejšie. Vyznačujú sa vysokou hustotou energie a dlhou životnosťou. Ich priemerná životnosť po pohybuje v rozmedzí 2 000 – 5 000 cyklov. Životnosť predĺžite predovšetkým správnou starostlivosťou. Dôležité je ich skladovanie na suchom mieste, pričom by mali byť čiastočne nabité na 40 – 60% kapacity. Naopak pokiaľ budete skladovať plne nabitú batériu, môžete jej životnosť skrátiť.

Kapacita

Kapacita trakčných batérií je udávaná v ampérhodinách pod skratkou Ah. Kapacita vyjadruje čas, počas ktorého je trakčná batéria schopná dodávať prúd. Tu platí jednoduché pravidlo, čím väčšia je kapacita, tým silnejšia je aj batéria. Na trhu nájdete batérie s kapacitou 12 – 230 Ah.

Batérie s nízkou kapacitou sú vhodné na napájanie hračiek, invalidných aj golfových vozíkov. Batérií s kapacitou 50 Ah už môžete napájať spotrebiče v karavanoch, vhodná je na používanie v člnoch. Využitie môže mať v poľnohospodárstve pri napájaní rôznej elektrotechniky, použiť ju môžete v kombinácii s detskými vozidlami aj zdravotnou technikou.

Pólovanie

Väčšina trakčných batérií má kladný pól umiestnený na pravej strane. V oveľa menšom počte sú na trhu zastúpené batérie s ľavým pólovaním. Ľavé pólovanie je typické pre batérie ázijských značiek.

Značka

Trakčné batérie je možné kúpiť v mnohých rôznych podobách. Menej náročným postačia jednoduchšie batérie. Najobľúbenejšie sú batérie, ktoré nájdu uplatnenie v obytných vozidlách, karavanoch, menších záhradných stavbách alebo na lodiach.

Pri výbere si však prídu na svoje aj naozaj nároční používatelia. Medzi obľúbené patria batérie značky Varta, Banner, Trojan, Goowei alebo Ultracell. Výber na trhu je však oveľa väčší.

Cena

Obstarávacia cena ovplyvňuje kapacitu a tým aj spôsob používania. Neplatí tu teda pravidlo, že lacné batérie musia byť automaticky nekvalitné. Najnižšiu kapacitu majú batérie s cenou od cca 35 – 129 eur.

V tomto cenovom rozpätí môžete kúpiť aj odolnejšie AGM a gélové batérie. Vyššiu kapacitu a tým aj väčšiu možnosť využitia ponúka batéria s cenou od 214 – 427 eur. Využívať ich môžete dlhodobo v karavanoch aj lodiach. Cena trakčných batérií však môže byť oveľa vyššia, za tie najdrahšie môžete zaplatiť viac ako 1 279 eur.

Porovnať ceny batérií

Údržba

Spôsob údržby sa líši s typom trakčnej batérie. Z hľadiska údržby sú obľúbené tzv. bezúdržbové batérie. Do tejto kategórie spadajú gélové batérie, ich elektrolyt nie je tvorený tekutou, ale gélovou formou. Gél zabraňuje možnému vytečeniu elektrolytu.

Pokiaľ zvolíte batériu s tekutým elektrolytom, budete musieť pravidelne dolievať destilovanú vodu. Tú je možné dolievať až po nabití batérie, pokiaľ budete vodu nalievať pred nabitím, môže dôjsť k jej vyvareniu alebo vybublaniu. Okrem elektrolytu sa odporúča kontrolovať stav spojov.

Životnosť batérie skráti aj nesprávny spôsob skladovania. Batérie by mali byť vždy uskladnené na suchom mieste ideálne pri bežnej izbovej teplote. Batériám nesvedčia nízke, ale ani príliš vysoké teploty. Pred skladovaním je vhodné batériu nabiť.

Otázky a odpovede

Ako sa líšia trakčné batérie od štartovacej batérie?

Štartovacia alebo tiež autobatéria je stavaná na krátkodobejšie výkonové nároky pri štartovaní automobilov. Trakčná batéria sa naopak používa na dlhodobé výkonové nároky, najčastejšie slúži na nabíjanie spotrebičov počas pobytu na cestách. Trakčnú batériu je možné takmer úplne vybiť, potom ju môžete opätovne nabíjať. Pri jej výbere je najdôležitejšie zvoliť dostatočný počet nabíjacích cyklov.

Čo sú duálne batérie?

Jedná sa o kombináciu trakčnej a nabíjacej batérie. Využiť ju tak môžete na napájanie elektrovozítok aj spotrebičov. Zároveň vám poslúži aj na naštartovanie vozidla. Tieto batérie sú veľmi obľúbené práve pre svoju univerzálnosť.

Ako trakčnú batériu nabíjať?

Trakčné batérie sú stavané na pravidelné dobíjanie. Aby ste mohli batériu nabíjať, budete musieť zaobstarať vhodnú nabíjaciu stanicu. Obľúbené sú predovšetkým automatické nabíjacie stanice.

Nabíjanie trakčnej batérie sa nijako výrazne nelíši od nabíjania akejkoľvek inej batérie, po zapojení do zásuvky budete batériu nabíjať cca 5 – 8 hodín, záleží na jednotlivých modeloch. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu. S nabíjaním by ste mali začať vždy, keď kapacita batérie klesne k 20%, z hľadiska dlhšej životnosti sa však odporúča nabíjať ešte skôr. Aj tu si všetko potrebné vyčítate z manuálu.

Záver

Batérie na voľný čas známe ako trakčné batérie nájdu svoje uplatnenie všade tam, kde je potrebné napájať elektrické vozidlá všetkého druhu alebo rôzne spotrebiče.

Tieto batérie sa najčastejšie používajú na lodiach, karavanoch aj obytných vozidlách. Vďaka trakčnej batérii môžete elektrické zariadenia používať nezávisle na prísune energie. Môžu plniť funkciu záložného zdroja a duálne batérie vám pomôžu aj so štartovaním vozidla. Pri výbere trakčnej batérie zohráva najdôležitejšiu úlohu kapacita a počet cyklov. Pri výbere sa zamerajte na kvalitných výrobcov, ale zistite si aj spôsob údržby.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo