Pneumatiky

Najobľúbenejšie typy pneumatík

Pneumatiky sú tou jedinou časťou automobilu, ktorá vás pri jazde drží v kontakte s vozovkou plochou o veľkosti dlane. Zvoliť správnu veľkosť a dezén je tak nesmierne dôležité. Pneumatiky ovplyvňujú veľkosť brzdnej dráhy, umožňujú plynulý rozjazd, pomôžu zabrániť prípadnému šmyku.

Pri výbere pneumatík je úplne rozhodujúca veľkosť. V prípade, keď zvolíte nevhodnú veľkosť pneumatík, bude mať vaše vozidlo nevhodné jazdné vlastnosti. Parametrov, na ktoré by ste mali prihliadnuť je však oveľa viac.

Porovnať ceny pneumatík

Typy

Pneumatiky sú rozdelené do 3 kategórií – prémiové, pneumatiky strednej triedy a ekonomické pneumatiky.

Prémiové

Vysoko kvalitné pneumatiky, ktoré sú na trhu zastúpené tými najvýznamnejšími výrobcami. Nevýhodou je veľká obstarávacia cena, za jednu pneumatiku môžete zaplatiť až o 2 000 Sk viac ako za bežnú pneumatiku strednej triedy.

Obstaranie takého typu sa vám však následne vráti v nižšej spotrebe paliva, udávaná úspora je až 12% a to vďaka nižšiemu valivému odporu. Spoľahnúť sa môžete aj na dlhšiu životnosť. Tieto pneumatiky by mali uprednostniť najmä majitelia drahých automobilov, ale vhodné sú aj pre milovníkov rýchlej jazdy.

Stredná trieda

Najobľúbenejšia kategória, ktorá splní nároky priemerných aj mierne náročných užívateľov. Pneumatiky majú najlepší pomer cena/výkon, a kúpiť ich môžete prakticky na akýkoľvek automobil. Sú určené pre mestskú prevádzku aj rýchlejšiu jazdu mimo mesta.

Ekonomická trieda

Sú lacné pneumatiky, pri ich výrobe sa stále používajú staré, ale osvedčené technológie. Hlavný dôraz je tu kladený na funkčnosť, pneumatiky budú stačiť tým, ktorí sa najčastejšie pohybujú po meste, alebo uprednostňujú pokojnú jazdu. Sú určené skôr pre vozidlá strednej a nižšej triedy.

Ročné obdobie

Pneumatiky sa rozdeľujú podľa počasia na zimné a letné.

  • Zimné – tieto pneumatiky sa značia písmenami M+S, MS alebo M&S teda blato a sneh. Ďalej na nich môže byť uvedené slovo Winter alebo symbol snehovej vločky.
  • Letné – letné pneumatiky naopak nemusia mať žiadne značenie, prípadne na nich môže byť iba symbol slnka.
  • Celoročné – poslednou možnosťou sú celoročné pneumatiky, ktoré poznáte podľa značenia AS, All Seasons, AW – any wearher alebo R + W, čiže cesta + zima.

Rozmer

To, akú veľkosť pneumatík budete potrebovať, zistíte jednoduchým pohľadom na existujúce pneumatiky vášho automobilu. Na pneumatikách musí byť uvedená šírka, profil aj priemer ráfika. Ak je na pneumatike napríklad uvedené značenie 205/55 R16 91V, malo by byť rovnaké značenie uvedené aj v technickom preukaze vozidla.

Technický preukaz

Pri väčšine automobilov máte na výber z väčšieho množstva rozmerov. Číselné značenie nájdete uvedené v poznámke technického preukazu. Ak sa údaj na pneumatike nezhoduje so žiadnym z údajov uvedených v technickom preukaze, alebo v prípade, keď chcete veľkosť pneumatík zmeniť, je vhodné obrátiť sa na kvalifikovaných pracovníkov. Tí vám poradia, ako v týchto prípadoch ďalej pokračovať.

Šírka

Optimálna šírka pneumatiky sa vypočítava samostatne pre každý model. Do úvahy sa berie výkon aj hmotnosť, prípadne aj určité limity.

Široké pneumatiky

Sú lepšie ovládateľné vo vyšších rýchlostiach, majú lepšie zrýchlenie a lepšie držia na vozovke. Vďaka širokým pneumatikám skrátite brzdnú dráhu na suchej aj mokrej ceste.

Široké pneumatiky však majú aj nejaké nevýhody, medzi ne patrí väčšia spotreba, vyššia záťaž na systém zavesenia, vyššia hmotnosť kolesa aj vyššiu cenu. Pri jazde na širokých pneumatikách sa predlžuje brzdná dráha na mokrej ceste pri letných pneumatikách a je tu aj vyššie riziko šmyku pri jazde na vode.

Profil

Profil alebo výška bočnej steny. Tiež optimálna výška sa vypočítava na každý model podľa výkonu a hmotnosti.

  • Nízkoprofilové pneumatiky – sú lepšie ovládateľné vo vyšších rýchlostiach, lepšie držia vozidlo na vozovke. Pneumatiky majú lepšiu akceleráciu a kratšiu brzdnú dráhu.

Z nevýhod je možné menovať vyššiu spotrebu, väčšiu záťaž na systém zavesenia a menšie pohodlie počas jazdy.

Rýchlostný a nosnostný index

Rýchlostný index – je značený písmenom, A – Y

  • A – minimálna hodnota 40 km/h
  • Y – maximálna hodnota 300 km/h

V prípade nášho uvádzaného príkladu 205/55 R16 91V, je to písmeno V. Toto písmeno symbolizuje maximálnu rýchlosť, na ktorú sú pneumatiky navrhnuté. V prípade zimných pneumatík je vhodné značenie dodržať alebo zvoliť nižšiu hodnotu rýchlostného indexu. Letné pneumatiky však umožňujú zvoliť aj vyšší rýchlostný index, označený písmenami W a Y.

Nosnostný index

Jedná sa o maximálnu prípustnú záťaž na koleso, ktorá je označená číslom v rozmedzí 60 – 129. V našom prípade je to číslo 91. Tento index ukazuje najvyššie povolené zaťaženie jednej pneumatiky. Použiť je možné pneumatiky označené rovnakým alebo aj vyšším indexom.

Vzorka

Veľkosť vzorky je nutné vyberať podľa podmienok prevádzky.

  • Pokojná jazda – hodiť sa budú pneumatiky s nesmerovým alebo symetrickým vzorom. Tieto pneumatiky patria k lacnejším, ich prednosťou sú vyvážené vlastnosti. Pneumatiky so smerovým vzorom sú ideálne do daždivého počasia, sú odolné aj voči šmyku pri jazde na mokrej ceste.
  • Športovú jazdu – milovníci adrenalínovej jazdy budú musieť siahnuť po pneumatikách s asymetrickým vzorom. Tieto pneumatiky vám zaručia potrebnú stabilitu počas jazdy na suchej aj mokrej ceste, vďaka čomu sa považujú za najvšestrannejšie.

Maximálny tlak

Nahustenie pneumatiky reguluje výrobca a odporúčané hodnoty by ste mali dodržiavať.

Slabo nahustená pneumatika

Ak je pneumatika málo nahustená, dochádza k jej prehrievaniu, rýchlejšiemu opotrebovaniu, zvýšeniu spotreby, horšej ovládateľnosti, či deštrukcii kostry pneumatiky.

Prehustená pneumatika

V prípade prehustenia dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu strednej časti kolesa, predĺženiu brzdnej dráhy, rýchlejšiemu opotrebovaniu systému zavesenia. Ďalšími rizikami sú deštrukcia kostry pneumatiky, riziko výbuchu kolesa aj horšia schopnosť udržať vozidlo na ceste.

Vlastnosti

Niektoré pneumatiky majú aj nadštandardné vlastnosti.

  • Zosilnené – tieto pneumatiky zvládnu aj vyššiu záťaž, než je typické pre ich rozmer.
  • Dojazdové – tieto pneumatiky vám umožnia dôjsť až 80 km s defektom. Dojazdové pneumatiky bývajú označené aj ako RunFlat.
  • Tuhosť – mäkšie pneumatiky majú lepšiu priľnavosť, tuhšie sú naopak odolnejšie voči opotrebovaniu.
  • Homologované – sú pneumatiky, ktoré sú navrhnuté výrobcami pre konkrétne modely automobilov.
  • Teplotná hodnota – je odolnosť voči teplu, ktoré sa vytvára počas rýchlej jazdy. Na pneumatike býva označené slovom Temperature a písmenami A, B a C. Písmeno A označuje najlepší typ, písmeno C najmenej kvalitné pneumatiky.
  • Úspora paliva – podobné značenie je typické pre elektrické spotrebiče. Úspora je označená písmenami A – G, pričom platí, že A je značenie pre najúčinnejšie pneumatiky.
  • Úroveň hluku – hodnota značená piktogramom zvukových vĺn. Ak označenie obsahuje jednu vlnu, je hluk, ktorý pneumatika vydáva o 3 dB nižší, než schválený limit. V prípade dvoch vĺn dosiahla pneumatika schválený limit, a ak sa na pneumatike objavia 3 vlny, je úroveň hluku prekročená.
  • Úroveň priľnavosti – priľnavosť je označená písmenami A – F. Písmená A označuje najkratšiu brzdnú dráhu na mokrej vozovke, písmeno F najdlhšiu brzdnú dráhu na mokrej vozovke.
  • Dátum výroby – je vyznačené 4 číslami. Prvé 2 čísla značia týždeň, druhé dve čísla potom rok výroby.

Značka

Známy výrobca je garanciou kvality aj dlhšej životnosti. Poprední výrobcovia podrobujú pneumatiky rôznym testom a vďaka výskumným strediskám môžu vyvíjať stále kvalitnejšie modely. Medzi popredných výrobcov patrí Barum, Bridgestone, Dunlop, Michelin, Riken, Yokohama, Nokian, Fulda, Firestone, GoodYear a ďalšie.

Cena

Cena je parameter, ktorý pochopiteľne zaujíma každého, v prípade pneumatík by to však nemalo byť to jediné, podľa čoho budete pneumatiku vyberať. Najlacnejšiu pneumatiku môžete kúpiť za cca 40 eur, za najdrahšie zaplatíte necelých 400 eur.

Porovnať ceny pneumatík

Otázky a odpovede

Čo sa stane v prípade, keď sa značenie pneumatík nezhoduje s údajom uvedeným v technickom preukaze?

Nevhodne zvolené pneumatiky majú nedostatočné jazdné vlastnosti, skutočnosť, že sa značenie nezhoduje, spôsobí vám to problémy aj na STK kontrole. Problémy budete mať aj v prípade, keď by ste sa stali účastníkom dopravnej nehody. V tomto prípade nebude poisťovňa, v prípade nehody na pneumatikách, preplácať škodu.

Ako kúpiť najlepšie pneumatiky?

Pneumatiky môžete pohodlne kúpiť aj na internetových obchodoch. Tu vám predajcovia umožňujú zvoliť typ vozidla, šírku, profil aj priemer, teda údaje, ktoré opíšete zo starej pneumatiky. Nakoniec uvediete, či vyberáte zimné alebo letné pneumatiky. Potom už môžete vyberať z vyfiltrovaných modelov.

Ako vybrať správny dezén?

Vyberať môžete medzi 3 typmi dezénov, a to symetrickým, asymetrickým a smerovým. Symetrické pneumatiky sú určené najmä na letnú jazdu, symetrický dezén vám umožní pneumatiku umiestniť akokoľvek. Výhodou tejto pneumatiky je nižšia spotreba, nižší valivý odpor a dlhšia životnosť. Tieto dezény nájdete pri pneumatikách strednej a ekonomickej triedy, pretože nespĺňajú požiadavky majiteľov silných vozidiel.

Asymetrické patria k najobľúbenejším, kúpiť ich môžete v strednej aj prémiovej triede. Na každej strane sa nachádza iná vzorka, vnútorná časť je uspôsobená k ľahkému odvádzaniu vody, vonkajšia časť sa stará o bezpečnú jazdu v zákrutách. V prípade týchto pneumatík je nutné dodržať odporúčanú montáž.

Smerové pneumatiky majú vzorku s podobou písmena V, čo im umožňuje veľmi dobrý odvod vody. Pneumatiky dobre reagujú na zrýchlenie aj brzdenie, čo ocenia najmä majitelia športových vozidiel. Tieto pneumatiky sú zastúpené vo všetkých triedach.

Záver

Pred tým ako nákup nových pneumatík uskutočníte, si pozorne prečítajte návod k vášmu autu. Nové pneumatiky je možné vyberať aj na základe odporúčania výrobcu, poprípade zvoliť pneumatiky s rovnakým rozmerom a špecifikáciami, aké majú aj vaše staré pneumatiky.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.pneumatiky.sk, www.pneucom.sk, www.mikona.sk, www.az-pneu.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo