Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky by ste mali svojmu autu nasadiť vo chvíli, keď sa teplota vzduchu bežne pohybuje pod úrovňou 7 °C. Pri tejto teplote už prestávajú byť letné pneumatiky spoľahlivé, pretože dochádza k ich tvrdnutiu, čím sa predlžuje brzdná dráha. Tvrdnutie pneumatiky sa potom negatívne podpíše aj na samotnej stabilite vozidla.

Na výrobu zimných pneumatík sa používajú mäkšie zmesi a typický je aj väčší počet lamiel. Samotná zákonná povinnosť vám potom ukladá, vymeniť pneumatiky najneskôr 31. októbra. Od 1. novembra by ste mali na ceste vyjsť už len so zimnými pneumatikami. Tie by mali na aute zostať až do 31. marca. Používanie zimných pneumatík sa potom ďalej odvíja od počasia. Pokiaľ bude na vozovke ležať súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad, mali by ste na zimných pneumatikách jazdiť aj po 31. marci.

Pneumatiky všeobecne sa vyberajú podľa niekoľkých podstatných parametrov. Tými sa budete riadiť pri výbere letných aj zimných pneumatík. Základom je vybrať správny rozmer a obdobie, počas ktorého bude pneumatika používaná. Zaujímať sa teda budete o šírku, priemer a profil pneumatiky. Nemenej dôležitými parametrami je rýchlostný a hmotnostný index.

Na pneumatike sú uvedené aj ďalšie údaje, ktoré sa týkajú priľnavosti, hlučnosti a spotrebe paliva. Všetky tieto parametre sa riadia smernicami EÚ. Výber zimnej pneu by sa mal odvíjať aj od vašich vodičských schopností, svoju rolu hrá aj terén, po ktorom sa bežne pohybujete. Dôležité je zvoliť správneho výrobcu a pri kúpe vás bude pochopiteľne zaujímať aj cena pneumatiky.

Porovnať ceny pneumatík

Typ pneumatiky

Na trhu je veľké množstvo rôzne veľkých pneumatík. Vybrať tie správne pre vaše vozidlo však nie je nijako zložité. Informácie o vhodnom type pneumatík vyčítate z technického preukazu. Tu je uvedené, aké pneumatiky sú počas jazdy aktuálne využívané a bežne sa uvádzajú aj možné alternatívy, ktoré do budúcna môžete použiť. Všetky potrebné údaje vyčítate aj priamo zo starej pneumatiky. Na bočnici každej pneumatiky sa nachádza kód, na ktorom vyčítate všetko podstatné. Značenie je univerzálne a platí pre zimné aj letné pneu.

195/65 R 15 95H hr XL

  • Šírka – prvým údajom, ktorý je uvedený, je šírka pneumatiky. V našom prípade teda 195. Šírka sa uvádza v milimetroch
  • Profil – druhou hodnotou je bočný profil pneumatiky, čo je pri našom označení hodnota 65. Profilom je myslená výška bočnice pneumatiky. Profil sa uvádza v percentách, nie v milimetroch, čo môže byť pre niekoho mätúce. V našom prípade je profil 65% zo šírky 195 mm.
  • Konštrukcia – označenie R v tomto prípade nijako nesúvisí s priemerom. Písmeno za profilom označuje konštrukciu pneumatiky. Pre osobné vozidlá je to vždy písmeno R – teda radiálne. Radiálne pneumatiky majú kolmé vnútorné vlákna k smeru rotácie. Vlákna potom vedú od pätky k pätke. U vysokorýchlostných pneumatík sa môže používať aj značenie ZR. Písmeno Z informuje o možnosti vyraziť s vozidlom rýchlosťou vyššou ako je 240 km/hod.
  • Priemer – za označením R je číselná hodnota, ktorá uvádza vnútorný priemer pneumatiky. Priemer je uvádzaný v palcoch. Priemer musí byť totožný s priemerom ráfika.
  • Nosnostný index – ďalším údajom je nosnotný alebo tiež hmotnostný index. Hodnotu nosnostného indexu vyčítate z technického preukazu vozidla. K nosnostnému indexu ich priamo viaže označenie zosilnenej pneumatiky. Označenie nájdete až na samom konci a jedná sa o označenie XL alebo RF. Pneumatiky so zosilnenou nosnosťou by mali byť používané najmä pre menšie úžitkové vozidlá či pick-upy.
  • Rýchlostný index – písmeno rýchlostného rovnako ako nosnostného zodpovedá tabuľkovým hodnotám v km/hod. Tiež rýchlostný index, v našom prípade sa jedná o písmeno H, môžete vyčítať z veľkého technického preukazu vozidla. Zimné pneumatiky sa môžu používať s nižším rýchlostným indexom.

Ďalšie parametre

Pri výbere pneumatík si ďalej všímajte triedu priľnavosti a úsporu paliva. Jednotlivé pneu sa ďalej rozdeľujú aj do niekoľkých tried hlučnosti.

  • Trieda priľnavosti – podľa miery priľnavosti na mokre sa pneumatiky delia do kategórií A – E, pričom platí, že najlepšiu priľnavosť ponúknuť pneumatiky patriace do triedy A. Najhoršiu priľnavosť potom majú pneumatiky skupiny E. Informáciu o priľnavosti môžete vyčítať z energetického štístku, ktorým by mala byť vybavená každá pneumatika.
  • Trieda spotreby či úspory paliva – podľa úspory paliva sa pneumatiky rozdeľujú do niekoľkých tried. Aj tu platí, že najúspornejšie zimné pneu nájdete v triede A. Pneumatiky triedy A dosahujú najmenší možný valivý odpor a tým pomáhajú s úsporou paliva.
  • Trieda hlučnosti – určuje hodnotu hluku, ktorý pneumatiky počas jazdy produkujú. Obvykle sa jedná o rozmedzie 66 – 75 dB. Označenie hluku má podobu zvukových vĺn. Jedna vlna je označenie pre pneumatiky s najnižšou hlučnosťou. 3 vlny označujú najhlučnejšie pneumaticky.

Nadštandardné vlastnosti

Ako bonus môžu drahšie zimné pneumatiky ponúknuť napríklad:

  • Zosilnený golier – zvýši odolnosť aj nosnosť pneumatiky. Pneumatika so zosilneným golierom vám umožní hustenie na vyšší tlak.
  • Ochrana ráfika – pneu je opatrená krycím lemom, ktorý ochráni pneumatiku pred možným poškodením pri nabehnutí na obrubník atď.
  • Núdzové dojatie – svoju jazdu budete môcť dokončiť aj pri prípadnom defekte.

S dušou alebo bez

  • Skratka tl je v preklade tubeless. Ide o označenie pre bezdušovú pneumatiku.
  • Skratka tt je v preklade tubetype je jedná sa o dušový typ pneumatiky.

Značka

Výrobou pneumatík sa zaoberá celý rad výrobcov. Zvoliť správneho výrobcu je pre vaše bezpečie taktiež veľmi dôležité. Medzi žiadané patria pneumatiky Firestone, Barum, Michelin. Goodyear, Dunlop, Continental, Bridgestone. Pred tým, než vyberiete konkrétneho výrobcu je vhodné, zistiť si výsledok z pravidelného testovania zimných pneumatík.

Cena

Obstaranie nových pneumatík môže váš rozpočet nepríjemne zaťažiť, na druhú stranu nie je ideálne siahnuť po tých najlacnejších typoch. Od lacných pneumatík nemôžete očakávať príliš veľkú kvalitu a tým pádom ani bezpečnosť.

Zimné pneumatiky môžete kúpiť za cenu od cca 43 – 340 eur. Pri výbere môžete naraziť aj na lacné pneumatiky popredných výrobcov. V tomto prípade je však dobré zbystriť a zamerať sa na rok výroby označený skratkou DOT. Lacné pneumatiky mávajú obvykle starší dátum výroby. Tu treba myslieť za životnosť pneumatiky. Poprední výrobcovia dokonca uvádzajú, že po cca 3 rokoch stratí aj nová pneumatika svoje unikátne vlastnosti.

Porovnať ceny pneumatík

Otázky a odpovede

Ako na prvý pohľad spoznať zimné pneumatiky?

Pneumatiky sa líšia typom značenia. Zimné pneumatiky spoznáte podľa symbolu vločky, ktorý sa nachádza na jej bočnej strane medzi ostatným značením. Symbol vločky platí v celej v Európskej únii ako symbol pre zimnú pneumatiku. Bežný je aj nápis winter a niektoré pneumatiky môžu byť doplnené ešte o označenie písmenami S a M. Písmeno M vám hovorí, že pneumatika bude bezpečná na blate, písmeno S je označenie pre jazdu v snehu.

Aké pravidlá platia pre zimné pneumatiky?

Najdôležitejšia je hĺbka dezénu, ktorá nesmie byť nižšia ako 4 mm. Hĺbka dezénu pri nových pneumatikách je 8 mm. Zimné pneumatiky musíte nasadiť na všetky 4 kolesá a používať ich môžete maximálne 4 roky od dátumu výroby. Dátum výroby je vyznačený pomocou DOT kódu a má podobu 4 čísel. Prvé dvojčíslie uvádza týždeň výroby.

Pokiaľ teda kúpite pneu s označením 16, znamená to, že bola vyrobená 16. týždeň v roku. Druhé dvojčíslie označuje rok výroby. Pneumatiky vyrobené v roku 2023, nesú teda označenie 23. DOT označenie nájdete aj na bočnici pneumatiky.

Aký zvoliť dezén zimných pneu?

Dezén sa odvíja od povrchu a spôsobu jazdy. Voliť budete medzi pneu so smerovým a asymetrickým vzorom. Smerový dezén je považovaný za univerzálny. Tieto pneumatiky zaberajú po celej ploche a veľmi dobre odvádzajú vodu i sneh. Nevýhodou smerových pneumatík je vyššia hlučnosť, horšia stabilita a bočné vedenie.

Asymetrické pneumatiky majú lepšiu priľnavosť a bočné vedenie. Ďalej sa vyznačujú kratšou brzdnou dráhou a lepšie budú sedieť v zákrutách. Na zasneženej vozovke však môžu byť menej stabilné.

Záver

Zimné pneumatiky je nutné zo zákona používať v období od 1. 11. – 31. 3. Nasadiť ich však môžete aj skôr v prípade, keď teplota zostáva pod hranicou 7°C. Zimnú pneumatiku spoznáte podľa symbolu snehovej vločky, označenia winter či M+S. Typ pneumatiky vyčítate v technickom preukaze vášho vozidla. Dôležité je, aby pneumatika spĺňala rozmer a ďalšie výrobcom určené limity.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.sk, www.bestdrive.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo