Pneumerače

Viete o tom, že iba jedna tretina vodičov kontroluje a dodržiava správny tlak pneumatík? To potom môže mať vplyv na rýchlejšie ubúdanie vzorky, vyššiu spotrebu aj samotnú jazdu. Pre správne nahustenie môžete využiť pneumerače na benzínových pumpách, ktoré ale v niektorých prípadoch nemusia byť úplne presné, preto je vhodné zakúpiť si vlastný merač tlaku.

Tlak v pneumatikách by ste mali kontrolovať každé 2 týždne, pri častom výkyve teplôt ešte častejšie, a to vždy za studeného stavu, aby meranie bolo presné. Každé auto má svoju špecifickú hodnotu tlaku, ktorú nájdete v návode na obsluhu vozidla. Ako ale vybrať správny pneumerač, ktorý vám poskytne informáciu o tom, či je tlak pneumatík v poriadku? Čítajte ďalej!

Porovnať ceny pneumeračov

Typy

Prevedenie pneumeračov má rôzne typy, z ktorých si môžete vybrať. Hlavný rozdiel je medzi pneumeračom hĺbky dezénu a tlaku, pretože každý sa zaoberá inou informáciou, a bude vám tak slúžiť na iný účel. Pri tlakomeroch potom rozlišujeme ďalšie delenie, pri ktorom už bude záležať čisto na vašich preferenciách a cenovom rozpočte. Ktorý sa bude hodiť vám?

Pneumerač hĺbky dezénu

Aj keď sa v tomto článku budeme baviť o pneumeračoch tlaku, treba tiež spomenúť, že na trhu zoženiete aj pneumerač hĺbky dezénu. Ten slúži na zmeranie hĺbky vzorky na pneumatikách. Stačí pneumerač priložiť k pozdĺžnej drážke približne štyri centimetre od bočného plášťa. Jeho cena sa pohybuje od 100 do 500 Sk a takmer všetky jeho verzie sú digitálne.

Pneumerač tlaku

Tento druh pneumerača sa stará o to, aby ste mali v pneumatikách správny tlak. Jednoducho ho zmeriate av niektorých prípadoch aj dohustíte. Nájdete ho na benzínových pumpách, ale neuškodí zaobstarať si jeden aj k vám domov. Aké typy máte na výber?

Analógový

Analógový pneumerač patrí medzi tie lacnejšie a zároveň presnejšie. Údaj o nahustení ukazuje mechanická ručička. Koncovka pneumerača sa nasadí na ventil vzdušnice tak, aby pružne dosadol na tesnenie koncovky a ručička nameria hodnotu tlaku.

Digitálne

Ako už to tak býva, digitálna verzia je drahšia, ale napriek tomu nie je tak presná ako tá analógová. Má ale navyše podsvietený displej a ďalšie výhody. Nezabudnite ale na to, že potrebuje batériu, aby mohla fungovať.

Pištoľový

Pištoľový pneumerač je, ako už sám názov napovedá, v tvare pištole. Jedná sa o analógové prevedenie, ktoré ale navyše okrem merania pneumatiku tiež dokáže dohustiť, vďaka čomu sa z neho stáva praktické 2v1.

Funkcia

Aby ste po ceste jazdili so správnym tlakom v pneumatikách, je treba raz za 14 dní zmerať, či aktuálny stav zodpovedá tomu požadovanému. To, koľko barov by konkrétne vaše pneumatiky mali mať, nájdete v návode na obsluhu vozidla alebo v tabuľke, ktorá je umiestnená niekde v aute – dvere vodiča, poistková skrinka alebo vnútorná strana krytu palivovej nádrže. Vďaka správnej hodnote potom bude auto fungovať, ako má a vy pocítite lepšiu kvalitu jazdy.

Nesprávny tlak v pneumatikách

Čo sa stane, ak nebudete správny tlak v pneumatikách dodržiavať a treba ho ani kontrolovať?

  • Rýchlejšie ojazdenie pneumatík, a to až o 50 %
  • Predĺženie brzdnej dráhy
  • Znížená jazdná stabilita
  • Zvýšenie rizika akvaplaningu

Pri nesprávnom tlaku v pneumatikách nielen skracujete ich životnosť, ale taktiež zhoršujete komfort pri riadení a riskujete bezpečnosť. Nedávajte kontrolovať tlak iba pri servise, ale kúpte si domov vlastný pneumerač a buďte si istí, že jazdíte so správnymi hodnotami.

Podhustené alebo prehustené pneumatiky?

Ako spoznať, či je pneumatika podhustená alebo prehustená? Podhustenie spôsobuje nadmerné ojazdenie ramenných častí pneumatiky, a teda sa znižuje kontrola nad vozidlom pri riadení. Okrem toho sa pneumatiky rýchlejšie opotrebovávajú a zvyšuje sa spotreba pohonných hmôt. Prehustenie tiež ovplyvňuje kontrolu nad vozidlom, pneumatiky sú hlučnejšie a horšie pohlcujú nárazy.

Značka

Ktoré značky pneumeračov patria medzi tie najznámejšie? Poďme sa spoločne pozrieť!

Compass

Spoločnosť Compass sa zameriava na predaj všetkých doplnkov do vozidiel – autochladničiek, autopoťahov aj pneumeračov. Nájdete u nich ako analógové, tak digitálne prevedenie. Pohybujú sa ako v lacnejšej, tak drahšej cenovej kategórii.

HEYNER

Nemecká značka HEYNER sa sústredí predovšetkým na motoristický priemysel, v ktorom je špicou. Ich pneumerače majú dobré recenzie a zoženiete ich do 300 Sk.

Brüder Mannesmann

Poslednou značkou bude nemecký Brüder Mannesmann, ktorý sa špecializuje na výrobu ručného a elektrického náradia. Ich pneumerače sú analógové a je možné ich zakúpiť za nízku cenu.

Cena

Ako už ste si mohli prečítať, väčšina pneumeračov sa pohybuje v nízkych cenových hladinách, a to konkrétne do 9 eur. Znamená to teda, že za nízku cenu zvládnu prácu, ktorá vám zlepší jazdu a predĺži výdrž pneumatík. Nie je to skvelé? Čo ale dokážu modely vo vyšších cenových kategóriách?

Do 9 eur

Ak sa nezháňate po digitálnom prevedení (ktoré navyše nemeria tak presne), úplne s kľudom zoženiete pneumerač do 9 eur, a to pokojne aj od tých lepších značiek, o ktorých ste sa mohli dočítať vyššie. Väčšinou navyše cena klesá k sto korunám. Niektoré z nich tlak iba merajú, s niektorými ale môžete pneumatiky zároveň dohustiť – jedná sa predovšetkým o pištoľové modely.

Od 13 do 22 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete navyše digitálne pneumerače s rôznymi vychytávkami navyše, ako je LED svetlo, nôž na bezpečnostné pásy, kladivko na sklo alebo podsvietený displej.

Nad 22 eur

V tej najdrahšej cenovej kategórii sa nachádzajú profesionálne merače tlaku s certifikáciou, ktoré sú typické svojou presnosťou. Vhodné pre tých, ktorí si chcú byť skutočne istí tlakom v pneumatikách.

Porovnať ceny pneumeračov

Otázky a odpovede

Aký typ pneumerača zaobstarať?

Pokiaľ potrebujete zmerať hĺbku dezénu, kupujete úplne odlišné prevedenie pneumerača, ktoré je väčšinou v digitálnej verzii. U pneumeračov tlaku je všeobecne lepšie zhotovovať analógový typ, pretože meria presnejšie a je dokonca aj lacnejšie. Záleží ale hlavne na vašich preferenciách, pretože práve s digitálnym pneumeračom budete mať menej práce – výsledok sa vám zobrazí a je možné prepínať medzi psami a barmi.

Ako sa nesprávny tlak v pneumatikách prejavuje

Poznáte to hlavne pri jazde – pneumatiky sú buď podhustené alebo prehustené. Znamená to, že sa rýchlejšie opotrebovávajú, vďaka čomu majú kratšiu životnosť, vozidlo sa horšie ovláda a je predĺžená brzdná dráha. Celkovo tak jazda stráca na bezpečnosti aj komforte.

Ako často kontrolovať tlak v pneumatikách?

Tlak v pneumatikách by ste mali kontrolovať každých 14 dní, najmenej však aspoň raz mesačne. Pokiaľ tak nerobíte, riskujete bezpečnosť aj zhoršenie jazdných vlastností.

Záver

Pneumerače by mali byť súčasťou povinnej výbavy, pretože sú veľmi dôležité a nemalo by sa na ne zabúdať. Pokiaľ si ich nechcete kupovať, môžete využiť modely umiestnené na benzínových pumpách, ktoré však nie sú vždy úplne presné. Vďaka vlastnému meraču tlaku si budete môcť tlak v pneumatikách zmerať kedykoľvek a kdekoľvek. Ktorý bude ten váš?

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo