Snehové reťaze

Snehové reťaze nie sú povinnou výbavou, napriek tomu by nemali chýbať vo výbave tým, ktorí bývajú alebo cestujú do horských oblastí. Hodiť sa však môžu prakticky komukoľvek, pretože nepriaznivé počasie vás môže prekvapiť aj v meste. Pokiaľ je absencia snehových reťazí príčinou dopravnej nehody, nemusí vám poisťovňa vzniknutú škodu uhradiť.

Na povinnosť nasadiť snehové reťaze vám v horských oblastiach nielen u nás, ale aj v zahraničí upozorňuje dopravné značenie, ktoré sa neoplatí ignorovať. Pokiaľ na tento úsek pri ceste narazíte, je vašou povinnosťou zaobstarať hnaciu nápravu vášho automobilu oceľovými atestovanými reťazami.

V súčasnej dobe je na trhu dostať pomerne veľká ponuka reťazí v niekoľkých podobách. Okrem vhodného typu vás bude pri výbere zaujímať veľkosť a zaťaženie. Kvalitní výrobcovia svoje reťaze podrobujú rôznym testom. Výsledky testov sú bežne k dohľadaniu na internete, a pokiaľ si nie ste istí, akého výrobcu pri nákupe uprednostniť, nie je nič jednoduchšie, než na tieto testy prihliadnuť.

Porovnať ceny reťazí

Typy

Snehové reťaze nie sú vyrobené iba z kovu, hoci k tejto úvahe názov priamo nabáda. K dostaniu sú tekuté aj textilné reťaze. V závislosti od typu sa líši obstarávacia cena, ale predovšetkým efektívnosťou aj spôsobom nasadzovania. Nech už vyberiete akékoľvek reťaze, mali by ste kúpiť iba také, ktoré sú opatrené ATESTOM 8 SD.

Oceľové reťaze

Patrí k najpoužívanejším a najviac efektívnym typom. Tieto reťaze vám pomôžu aj v tých najviac náročných horských úsekoch. Akonáhle váš automobil opatríte kovovými reťazami, nemala by byť vaša rýchlosť vyššia ako 50 km/hod.

V miestach, kde sneh nie je, je nutné reťaze opäť zložiť. Na bežných komunikáciách si vystačíte s reťazami s priemerom 3 mm. Do náročnejších terénov je vhodnejšie voliť reťaze s priemerom 3,2 mm.

Snehové reťaze sa líšia konštrukciou:

  • Rebríkové – tieto reťaze patria k najlacnejším. Pozdĺž behúňa je asi 12 rovnobežných priečok, čo spôsobuje, že sa reťaze dotýkajú cesty iba malou plochou. Rebríkové reťaze sú náročnejšie na nasadenie a nepatria k najspoľahlivejším.
  • S priečkami – reťaze s priečkami už patria ku kvalitnejším, po nasadení má stopa po reťazi podobu písmena X alebo H. Dotýkajú sa tak cesty väčšou plochou a sú teda spoľahlivejšie.
  • Šikmostopé – sú tými najkvalitnejšími oceľovými reťazami. V ich prospech hovorí aj pomerne jednoduchá montáž a demontáž.

Nevýhodou je ich vysoká obstarávacia cena, ktorá je až dvojnásobná s porovnaním s rebríkovými reťazami. Najdrahšie reťaze využívajú samonapínací systém, ktorý zabraňuje možnému posúvaniu reťazí.

Textilné reťaze

Jednoduchú manipuláciu poskytujú textilné reťaze. Tieto reťaze sa volia najmä v prípade športových vozidiel a to vďaka nižšej konštrukčnej výške. Spoľahlivosť textilných reťazí nie je nijako vysoká, počítať budete musieť aj s kratšou životnosťou.

Spoľahlivosť reťazí znižuje aj čerstvo napadaný sneh. Odborníci tieto reťaze označujú skôr za vyslobodzovaciu pomôcku, než o príslušenstvo, na ktoré sa môžete plne spoľahnúť v krízových situáciách.

Tekuté reťaze

Sú známe aj ako chemické. Tieto reťaze sa aplikujú nástrekom a nie je možné ich používať rovnako ako bežné kovové reťaze. Poslúži vám vo chvíľach, kedy potrebujete vyjsť z neupravenej plochy, ako je napríklad parkovisko atď. Použiť ich môžete pri jazde z kopca, počas jazdy vo vyjazdených koľajniciach, alebo pri brzdení na klzkom povrchu.

Po aplikácii spreja na pneumatiku hmota stvrdne, čím dôjde k vytvoreniu akejsi vzorky, ktorá vydrží niekoľko minút. Potom sa jazdou sám odstráni. Tekuté reťaze nemusíte používať iba na pneumatiky, nastriekať ich môžete aj na podrážky topánok.

Rozmery

Pri výbere správnej veľkosti reťaze je nutné vychádzať z rozmeru vašich zimných pneumatík. Rozmer je uvedený na každej pneumatike. V prípade športových vozidiel si zistite aj maximálnu výšku reťazového článku, ktorý je u týchto vozidiel obmedzený.

Výšku reťazí je však nutné strážiť aj v prípade ostatných vozidiel. Pre všetky osobné vozidlá sa odporúča používať reťaze s výškou v rozmedzí 9 – 12 mm. Pre 7,5 t vozidlá sú k dostaniu reťaze s výškou 12 – 16 mm.

Zaťaženie

Snehové reťaze tiež udávajú, aké zaťaženie môže na reťaz pôsobiť. Informáciu o zaťažení sa dočítate v technickom preukaze vášho vozidla. Túto hodnotu je nutné vydeliť 4, na jedno kolo bude teda pôsobiť 25% hmotnosti.

Značka

Snehové reťaze ponúka celý rad výrobcov. Kvalitné atestované výrobky kúpite od značky Compass, Pewag, SnowDrive, Automax, Thule, Modula, AutoSock, König a ďalšie.

Cena

Snehové reťaze sa bežne predávajú v páre, uvedené ceny výrobcu sú teda za 2 ks reťazí. V prípade vozidiel 4×4 si teda overte, či postačí zaobstarať reťaze iba na predné kolesá, alebo je nutné ich umiestnenie na všetky 4 kolesá.

Najlacnejšie reťaze v chemickej podobe kúpite za cca 9 eur. U týchto tekutých reťazí myslite na skutočnosť, že vám pomôžu iba pri výjazde z neupravených plôch.

Najlacnejšie kovové reťaze je možné kúpiť do 22 eur, sú dostačujúce pre tých, ktorí sa v horských oblastiach pohybujú skôr výnimočne. Cena kvalitnejších reťazí začína na cca 43 eur. Okolo 86 eur je možné kúpiť textilné reťaze a za cca 129 – 214 eur zoženie jedny z najkvalitnejších kovových reťazí, ktoré sú vhodné pre osobné automobily. Za reťaze na veľké autá môžete minúť viac ako 427 eur.

Porovnať ceny reťazí

Otázky a odpovede

Ako sa nasadzujú kovové reťaze?

Každé reťaze sú opatrené podrobným návodom, za pomoci ktorého nasadí reťaze skutočne každý. Tí, ktorí zakúpia najlacnejšie rebríkové reťaze, bude musieť počítať s tým, že počas nasadzovania bude nútený posúvať a reťaze bude musieť nasadzovať postupne. Veľa drahších reťazí naopak ponúka rôzne systémy, vďaka ktorým bude montáž aj demontáž jednoduchá.

Ako aplikovať tekuté reťaze?

Aplikácia chemických reťazí je veľmi jednoduchá a rýchla. V tomto prípade nebudete potrebovať ani pracovné rukavice. Zmes v spreji nastriekate v niekoľkých vrstvách na kolesá.

Potom je nutné niekoľko minút počkať, kým sa vytvorí viditeľný povrch. Tieto reťaze je možné aplikovať na akékoľvek pneumatiky, podľa odporúčania výrobcu ich stačí nastriekať na predné kolesá.

Aké reťaze je možné použiť na miestach, kde sú reťaze povinné?

Na týchto komunikáciách je možné použiť iba kovové reťaze. Ale ani tie nemôžu byť hocijaké. Pokutovať vás môžu policajti aj v prípade, že vaše reťaze nebudú mať potrebný atest. Textilné ani tekuté reťaze nie je v týchto miestach možné používať nikdy.

Záver

Snehové reťaze vám pomôžu v nejednej situácii, túto výbavu by nemali podceňovať ani majitelia vozidiel 4×4. Tí síce vyjdú takmer každý kopec, do problémov sa však môžu dostať pri jeho schádzaní, alebo v zákrutách. V mnohých susedných krajinách sú potom snehové reťaze povinnou výbavou a skutočnosť, že nimi svoje vozidlo neopatríte, vám môže prísť pomerne draho.

Každé reťaze by mali obsahovať obrázkový manuál, ktorý vám pomôže s montážou reťazí. Niektorí výrobcovia dodávajú reťaze s návodom vyvedeným na plastovej fólii. Toto riešenie je veľmi praktické, pretože sa návod nepremočí a jeho životnosť je mnohonásobne dlhšia ako v prípade klasického papierového návodu. Okrem návodu sa vám budú hodiť aj nejaké praktické rukavice, ktoré ochránia vaše ruky pred mrazom.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo