Puklice na kolesá

Poklice na kola jsou praktickým i designovým doplňkem, který najdete prakticky na všech vozech. Úkolem poklic je ochránit disky kol před škrábanci a oděrkami. Poklice jsou praktické zejména v zimě, kdy se běžně solí silnice. Sůl může nechráněné plechové disky poškodit. Kryty kol ochrání nejen disky, ale i matice pneumatik.

Poklice jsou na trhu velmi žádané, většina řidičů se řídí heslem, auto dělají kola. Najdou se pochopitelně i tací, kteří považují kryty kol za zbytečnost. Podle svého vkusu můžete koupit klasické, moderní i extravagantní typy.

Ať už budete vybírat klasické nebo designové poklice, hraje nejdůležitější roli velikost. Průměr poklic se udává v palcích a správnou velikost odvodíte od pneumatik. Poté již budete vybírat pouze vzhled, protože poklice jsou většinou univerzální a připevnit je budete moci na jakoukoliv značku auta.

Porovnať ceny pokrievok na kolesá

Typy

Vybrať správny kryty na kolesá je pomerne jednoduché, k dispozícii máte iba dva odlišné typy. Vďaka veľkej dostupnosti môžete pravidelne striedať oba typy. Celoplošné pokrievky sú vhodnejšie na zimné obdobie, lúčové pokrievky užijete najmä v teplých mesiacoch.

  • Celoplošné pokrievky – tieto typy sú považované za klasiku. Tieto pokrievky kryjú veľkú časť kolesa a plnia tak najmä ochrannú funkciu.
  • Lúčové pokrievky – postarajú sa najmä o atraktívny vzhľad vašich kolies. Nevýhodou je skutočnosť, že veľká časť kolies nie je dostatočne chránená.

Veľkosť

Veľkosť krytov kolies je udávaný v palcoch. Aby ste vybrali správnu veľkosť, postačí poznať veľkosť vašich pneumatík. Veľkosť musí byť vyznačená priamo na pneumatikách číslom R, za ktorým je dvojmiestne číslo. Pokiaľ je na pneumatike uvedené značenie R16, budete potrebovať kryty kolies s priemerom 16“. Pokrievky môžete kúpiť vo veľkostiach 13“, 14“, 15“, 16“ a 17“.

Materiál

Pokrievky na kolesá sú vyrobené z rôzne kvalitného plastu. Zatiaľ čo lacnejšie pokrievky sú vyrobené zo slabého a nie veľmi kvalitného plastu, na výrobu drahších pokrievok sa používa ABS plast.

Univerzálna alebo originálna

Pri originálnych pokrievkach máte istotu, že kryt sadne dokonale presne, nemusíte tak pokrievku pri nasadzovaní nijako upravovať. Počítať však musíte s vyššou cenou, ktorá je daná kvalitnejším materiálom. Univerzálne pokrievky sú lacnejšie a tým pádom aj menej kvalitné. Táto pokrievka nemusí na pneumatiku pevne sadnúť, a stať sa môže, že vám za jazdy ulítnu. Naozaj nekvalitné pokrievky môžu prasknúť už pri nasadzovaní.

Vzhľad

Tradičné pokrievky majú strieborný vzhľad, je však možné kúpiť pokrievky v rôznych farbách. Obľúbené sú čierne pokrievky, elegantné pokrievky kombinujú obe tieto farby. O netradičný vzhľad sa postarajú čierno-modré, čierno-červené, čierno-ružové alebo čierno oranžové pokrievky. Veľmi luxusné sú najmä pochrómované pokrievky.

Značka

Pokrievky na bicykle kúpite od mnohých výrobcov. Obľúbené sú pokrievky značky Compass, Argo, Alcar, Gorecki, J&J Automotive, Leoplast, 4Racing a mnohých ďalších.

Cena

Najlacnejšie univerzálne pokrievky možno kúpiť už za cca 6 eur. Hoci je možné kúpiť aj pokrievky obľúbených výrobcov, nemôžete počítať so žiadnou veľkou kvalitou. Ak chcete, aby pokrievky niečo vydržali, mali by ste s výberom začať aspoň na cene okolo 22 eur. Od 35 – 43 eur potom kúpite originálne a kvalitnejšie kryty mnohých značiek. Za túto cenu však kúpite aj kvalitnejšie univerzálne pokrievky, ktoré sú vyrobené z pevného ABS plastu.

Porovnať ceny pokrievok na kolesá

Údržba

Kryt na bicykel nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu, stačí ich bežne umyť pri kompletnom upratovaní auta. Čas od času je vhodné pokrievky zložiť a skontrolovať, či sa na plechových diskoch neobjavuje korózia. Ak koróziu objavíte, mali by ste ju odstrániť kefou a ošetriť patričným náterom.

Otázky a odpovede

Čo sú pokrievky VAN?

Tieto pokrievky majú trochu inú konštrukciu, jedná sa o vypuklé disky, ktoré sa pripevňujú na kolesá dodávok.

Ako pokrievky nasadiť?

Montáž pokrievok je jednoduchá, stačí dodržiavať odporúčaný postup. Najprv musíte pochopiteľne zložiť staré pokrievky. Potom dôkladne očistite disky. Medzi diskom a plastovými pacičkami by nemali zostať žiadne nečistoty. V opačnom prípade by sa mohla ochranná vrstva pomerne ľahko odrieť.

V dôsledku tohto poškodenia potom dôjde pomerne rýchlo k reznutiu. Jediné pravidlo, ktoré musíte dodržať, sa týka ventilu. Pre túto časť je v roztiahnutom prstenci výrez. Akonáhle budete mať pokrievku v správnej pozícii, stačí ju jednoducho nacvaknúť.

Ako zložiť pokrievky?

Tiež zložiť starú pokrievku nie je žiadna veda, na tento účel vám poslúži iba plochý skrutkovač. Ten je treba vpáčiť medzi disk aj pokrievku. Aby ste si boli istí, že koleso nijako nepoškodíte, môžete skrutkovač obaliť kúskom látky. Niektorí dávajú dole pokrievky bez použitia náradia. Stačí iba vložiť prsty do jednotlivých otvorov a pokrievku jednoducho vytrhnite.

Záver

Pokrievka na bicykle bude pravdepodobne každý kupovať podľa svojho vkusu a spôsobu života. Atraktívnejšie sú hviezdicové pokrievky, ktoré vašim diskom poskytnú menšiu ochranu. Tieto pokrievky sa veľmi dobre vynímajú na športových vozidlách. Väčšiu ochranu kolesám zaistíte menej originálnymi celoplošnými pokrievkami.

Pri výbere pokrievok hrá dôležitú úlohu iba veľkosť, ktorú zistíte podľa priemeru označeného na pneumatike. Za všeobecne kvalitnejšie sú považované drahšie originálne pokrievky, za kompromis potom menej kvalitné a lacnejšie univerzálne kryty.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.spintero.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo