Podpery pod auto

Každý, kto vlastní automobil by nemal na ceste vyrážať bez povinnej výbavy. Medzi ňu nepatrí iba autolekárnička, výstražný trojuholník a reflexná vesta, ale aj všetky prostriedky na výmenu či opravu kolesa.

Medzi tieto prostriedky patrí aj príručný zdvihák alebo hever. Spoločne s ním sa odporúča vlastniť aj podpery pod auto, ktoré sa postarajú o dokonalé istenie opravovaného vozidla. Podpery pod auto by potom mali byť úplnou samozrejmosťou pre tých, ktorí čas od času vykonávajú na svojom vozidle rôzne opravy.

Podstavce pod auto sú veľmi jednoduché oceľové konštrukcie a kúpiť ich môžete v niekoľkých prevedeniach. Najdôležitejšími parametrami, ktoré by vás mali pri ich výbere zaujímať je nosnosť, minimálna výška podpier a taktiež maximálna výška zdvihu.

Porovnať ceny podpier pod auto

Typy

Nastaviteľné podpery nie sú tým jediným prostriedkom, ktorý môžete na zabezpečenie vozidla použiť. Okrem podpier môžete zaobstarať aj praktickú nájazdovú rampu.

Podpery

Úlohou podpier je zabezpečiť úplnú stabilitu vozidla. Ide o pomerne jednoduchý výrobok, ktorý nemusí na každého pôsobiť spoľahlivo. Pokiaľ však budete podpery používať doporučeným spôsobom, môžete zabrániť potencionálnemu pádu vozidla počas opravy.

Podpery sa bežne používajú v autoservisoch, servisných strediskách, ale nájdete ich aj v mnohých garážach. Vďaka malým rozmerom ich môžete voziť aj v aute s ostatnou povinnou výbavou. Spoľahnúť sa na ne môžete pri oprave defektu pneumatiky všade na cestách.

Výhodou podpier je možnosť nastavenia požadovanej výšky, už spomínaná skladnosť a pomerne priaznivá obstarávacia cena.

Nájazdová rampa

Rovnakú funkciu ako podpery plnia aj nájazdové rampy. Tiež ich úlohou je zabezpečenie zdvihnutého vozidla. Nájazdové rampy sú oveľa väčšie a na prvý pohľad aj stabilnejšie. Nájazdové rampy sú k dostaniu v troch prevedeniach. Výrobným materiálom je kov alebo plast. Na rozdiel od podpier nie je možné meniť výšku rampy a pri výbere vás tam bude zaujímať ich sklon. V prípade osobných vozidiel je sklon od 10 – 30 stupňov.

Nevýhodou nájazdovej rampy je väčší rozmer, použiť ju tak nebudete môcť kdekoľvek v teréne.

Nosnosť

Najdôležitejším parametrom je nosnosť podpier. Nosnosť sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 2 – 6 ton. Podpery s touto nosnosťou môžete používať na podloženie všetkých typov osobných automobilov. Najväčší výber ponúka podpery s nosnosťou 3 tony. Na bezpečné podloženie vozidiel typu SUV alebo dodávok potom budete potrebovať podpery s nosnosťou až 6 ton.

Výška zdvihu

Maximálna výška zdvihu je parameter, ktorý určuje, kde všade budete môcť podperu pod auto používať. Najmenšia výška zdvihu je 375 mm, tieto podpery použijete iba pri oprave osobného vozidla. Oveľa obľúbenejšie sú však podpery s výškou zdvihu od 410 – 425 mm. Profesionálne podpery môžu mať maximálnu výšku zdvihu až 600 mm a vhodné sú pre osobné vozidlá, vozidlá SUV aj dodávky.

Značka

Podpery pod auto pôsobia na prvý pohľad veľmi jednoducho a mnohí ich môžu mať tendenciu kupovať čo najlacnejšie. Kozy pod auto by však mali byť v prvom rade spoľahlivé, stabilné a úplne bezpečné. O to sa postará najmä kvalitný výrobca, ktorého by ste mali pri výbere podpier vždy uprednostniť. Medzi takých výrobcov patrí napríklad Geko, Levior, Vorel, Mar-Pol, Yato, Kraft&Dele, Güde alebo napríklad Tona Expert.

Cena

Obstarávacia cena nie je v tomto prípade nijako vysoká. Najmenej zaplatíte za podpery s nosnosťou 2 alebo 3 tony. Cena sa v tomto prípade pohybuje od 52 – 17 eur. Za podstavec pod auto s nosnosťou až 6 ton môžete zaplatiť 52 – 66 eur. Profesionáli môžu do svojej dielne kúpiť podpery za 86 – 255 eur.

Porovnať ceny podpier pod auto

Otázky a odpovědi

Jak podpěry používat?

Používání podpěr je velmi jednoduché. Podpěry se prodávají v páru a v páru by také měly být vždy používané. Umístit je můžete pod práh, doprostřed nápravy atd. Vždy je však nutné postavit vůz na rovném, pevném a tvrdém povrchu. Před použitím se vždy ujistěte, že nepřekročujete doporučenou nosnost. V opačném případě riskujete jejich poškození a možný pád vozu.

Co je skládací podpěra pod auto?

Na trhu jsou v mnohem větším zastoupení pevné podpěry pod auto, méně často pak narazíte na podpěry skládací. Tyto podpěry mají speciální mechanismus, který vám umožní nohy složit.

Skládací podpěru tak budete moci velmi snadno vozit v autě, aniž by vám v kufru zabírala příliš mnoho místa. Také skládací podpěry umožňují nastavit výšku v několika výškových polohách.

Lze použít podpěru pod auto k podložení nákladního vozu?

Běžně dostupné podpěry nemůže používat k podložení nákladních automobilů. V jejich případě budete potřebovat mnohem robustnější podkládací stojan, jehož nosnost může být až 20 tun a maximální výška zdvihu 680 mm. Stojany pod auto bývají vybaveny otočným mechanismem, který využijete k nastavení požadované výšky.

Závěr

Podpěra pod auto nepatří k povinné výbavě, avšak pokud patříte k těm, kteří zvládnou v případě potřeby vyměnit kolo od auta, může se vám alespoň jednodušší skládací podpěra hodit. Výběr podpěr není nijak složitá a nabídka na trhu je i v tomto případě poměrně pestrá.

Při výběru správné podpěry je nutné zvolit patřičnou nosnost a výšku zdvihu. Podpěry pod auto jsou velmi jednoduché, jediné, co vám mohou kvalitnější podpěry nabídnout je bezpečnostní pojistka či jiná podoba jistícího mechanismu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo