Nájazdové rampy

Nájazdové rampy sú dôležitou a pomerne bežnou súčasťou rôznych skladov, priemyselných areálov aj logistických centier. Úlohou nájazdovej rampy je vám uľahčiť nakladanie a vykladanie ťažkých bremien, ale aj záhradnej techniky. Nájazdovú rampu potom veľmi často využívajú aj osoby odkázané na invalidný vozík.

Nájazdová rampa máva veľmi jednoduchú konštrukciu. Jednotlivé rampy sa líšia svojou výškou, dĺžkou, sklonom aj výrobným materiálom. Všetko dôležité súvisí s účelom jej používania. Pred tým, než sa do výberu nájazdovej rampy pustíte, musíte presne vedieť, akým spôsobom ju budete chcieť používať a akú výšku budete potrebovať prekonávať. Dôležitým parametrom je aj sklon rampy, ktorý súvisí s typom vášho vozidla. Poznať by ste mali aj potrebnú výšku aj šírku nájazdu. Nosnosť, pevnosť, kvalita aj cena súvisí s výrobným materiálom nájazdovej rampy.

Porovnať ceny rámp

Typy

V základe sa nájazdové rampy na delia na dva typy. Nájazdovú rampu budete potrebovať pri premiestňovaní záhradnej techniky alebo rôznych nákladov. V druhej skupine nájdete nájazdové rampy určené na prepravu či prekonávanie bariér pre skútre či invalidné vozíky.

Prevedenie

Nájazdové rampy je možné rozdeliť do niekoľkých základných typov podľa typu konštrukcie. Kúpiť môžete rovnú, sklopnú alebo prehnutú rampu.

  • Rovné – základnou podobou sú práve rovné nájazdy. Tieto nájazdy sú najpoužívanejšie a využívať ich môžete pri manipulácii so strojmi s vyššou svetlou výškou, napríklad štvorkolkou aj záhradným traktorom. Rovné nájazdy patria medzi tie lacnejšie.
  • Sklopné – využiť ich môžete rovnakým spôsobom ako nájazdy rovné. Výhodou je možnosť nájazd sklopiť, vďaka tomu sú nájazdy skladnejšie a budete ich môcť ľahšie premiestňovať. Sú aj menej náročné na uskladnenie.
  • Prehnuté – sú vhodné pri manipulácii so strojmi s malou svetlou výškou. To sa spravidla týka záhradných traktorov alebo kosačiek. V prípade manipulácie s týmito strojmi musíte postupovať veľmi obozretne.
  • Teleskopické – tieto rampy majú nastaviteľnú dĺžku a prispôsobiť ju tam môžete svojim aktuálnym potrebám. Tiež teleskopické rampy využije pri širokej škále vozidiel.
  • Vysokozdvižné – používajú sa predovšetkým v priemyselnej prevádzke a všade tam, kde budete potrebovať dostatočne veľký priestor pod vozidlom. Vďaka vysokozdvižnej rampe budete môcť pomerne pohodlne a zároveň bezpečne vykonávať rôzne servisné práce.

Dĺžka

Dĺžka rampy závisí od výšky, ktorú budete potrebovať prekonať. Potrebnú dĺžku budete môcť vypočítať tak, že potrebnú výšku vydelíte koeficientom 0,3. Pokiaľ budete potrebovať rampu s výškou 1 meter, mala by jej dĺžka byť 3,33 metre.

Použiť môžete aj nasledujúci vzorec: Dĺžka nájazdu = výška nájazdu x 100 / sklon v %

Šírka

Šírka nájazdovej rampy by mala byť aspoň o 5 cm väčšia ako je okraj kolesa stroja, ktorý budete pomocou rampy premiestňovať. Šírka rampy súvisí s bezpečnostným používaním. Manipulácia s ťažkým strojom bude jednoduchšia a spoľahnúť sa môžete aj na vyššiu nosnosť širšej rampy.

Sklon

Tento parameter súvisí s komfortom používania. Sklon rampy je daný typom vozidla, pričom rampy mávajú obvykle maximálny sklon 30%. Sklon osobných automobilov potom býva v rozmedzí 10 – 30%, sklon poľnohospodárskych strojov je od 25 – 30%. Invalidné vozíky mávajú sklon 22%.

Nosnosť

Jedným z hlavných faktorov je aj nosnosť nájazdov. Každý výrobca uvádza tzv. bodovú nosnosť, ktorá sa nachádza v jeho strede. To znamená, že nájazd je možné zaťažiť väčšou hmotnosťou, napriek tomu sa neodporúča nosnosť zbytočne prekračovať. Nosnosť nájazdu vyberajte s ohľadom na najťažšie zariadenie, ktorým budete nájazd pravidelne zaťažovať.

Najnižšia nosnosť býva okolo 30 kg, hliníkovú rampu môžete zaťažiť cca 200 – 300 kg. Bežné sú aj nájazdy s nosnosťou 2 000 – 6 0000 kg.

Materiál

Nájazdovú rampu môžete vyberať aj podľa materiálu, z ktorého je vyrobená. Každý z použitých materiálov je špecifický a poskytuje rôzne výhody, ale aj nevýhody.

Hliník

Z hliníka sú vyrobené veľmi kvalitné a odolné rampy. Veľmi často slúžia ako rampy pre vozíčkarov, ale pomôžu vám aj s prepravou záhradnej techniky alebo napríklad štvorkolky. Hliník je pomerne ľahký as rampou sa vám bude ľahko manipulovať. Pomocou hliníkovej rampy však nebudete môcť prepravovať príliš ťažké zariadenia.

Železo

Najväčšou prednosťou železnej rampy je skutočne veľká odolnosť. Železo sa nepoškodí ani pri väčšom zaťažení a je ideálny na premiestňovanie veľmi ťažkých nákladov. Pri manipulácii so železnou nájazdovou rampou sa však zapotíte, nevýhodou železa je totiž vysoká hmotnosť. Najväčšou nosnosťou sa môžu pýšiť oceľové rampy.

Plast

Plast stále patrí k podceňovaným materiálom, ktorý si mnohí spájajú s nízkou kvalitou aj životnosťou. Kvalita a vlastnosti nájazdov však priamo súvisia s kvalitou plastu, z ktorého je nájazd vyrobený. Naraziť môžete skutočne na menej kvalitné nájazdy, ktoré zvládnu zaťaženie len v desiatkach kg. Na druhú stranu však kúpite aj nájazdy, ktoré je možné zaťažiť až 6 000 kg. Za takéto nájazdy zaplatíte rovnako ako za nájazdy vyrobené z kovu.

Značka

Pri výbere nájazdovej rampy by mala vždy zvíťaziť kvalita nad cenou. Preto by ste sa mali zamerať na značkové nájazdy popredných výrobcov. V ich prípade budete mať istotu, že jeho používanie bude bezpečné a nájazd bude spoľahlivo slúžiť niekoľko rokov. Medzi obľúbené patria nájazdy značky Gude, DEMA, Metalmec, Hecht a iné.

Cena

Cenu nájazdu určuje výrobný materiál. Od neho sa odvíjajú všetky jeho vlastnosti. Najmenej zaplatíte za plastovú nájazdovú rampu. Tieto nájazdy je možné kúpiť už za cenu okolo 22 eur. Viac zaplatíte za nájazdovú rampu vyrobenú z hliníka. Tu sa cena pohybuje v rozmedzí 64 – 107 eur.

Najviac zaplatíte za sklopné kovové nájazdy. Tieto rampy vás môžu vyjsť aj na viac ako 171 eur. Oceľovú rampu s nosnosťou až 2 000 kg, budete môcť kúpiť za cenu do 86 eur.

Porovnať ceny rámp

Otázky a odpovede

Aké prvky môžu nájazdové rampy využívať?

Niektoré nájazdové rampy mávajú bočné okraje. Tie bránia prípadnému zjazdu kolies mimo plochu rampu. Tieto rampy sú obzvlášť vhodné pri preprave vozidiel so širšou stopou kolies. Skosená nosná plocha poskytne dostatok stability a zabráni prípadnému skĺznutiu.

Čo je svetlá výška?

Svetlá výška je označenie pre jazdnú výšku. Ide vlastne o vzdialenosť meranú medzi najnižším bodom podvozku alebo spodnej časti vozidla a povrchom vozovky. Nízkou svetlou výškou sa vyznačujú predovšetkým závodné vozidlá, ktoré kladú dôraz na čo najlepšie jazdné vlastnosti a stabilitu.

Aká ťažká môže byť nájazdová rampa?

Aj hmotnosť rampy súvisí s výrobným materiálom. Najľahšie budete môcť manipulovať s plastovými nájazdmi. Ich hmotnosť obvykle nepresiahne 10 kg, najľahšie nájazdy dokonca nevážia viac ako 5 kg. Od 5 – 10 kg budú vážiť aj rampy vyrobené z hliníka, hmotnosť oceľových rámp potom môže byť vyššia ako 15 kg.

Záver

V prípade, keď hľadáte vhodnú nájazdovú rampu pre vaše vozidlo, mali by ste pred jej výberom zvážiť niekoľko hlavných faktorov. Pokiaľ vyberiete tú správnu rampu, zaistíte jednoduchú a bezpečnú prepravu rôznych nákladov.

Medzi tie najdôležitejšie parametre patrí dĺžka, šírka a nosnosť rampy. Všetky tieto parametre súvisia s typom a veľkosťou vozidla, ktoré budete používať. Pri výbere tiež zohľadnite výrobný materiál, ktorý určuje odolnosť a stabilitu rampy.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.taznezariadenia.sk, www.ahprofi.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo