Prepravné vozíky

Prepravné vozíky určite poznáte, sú totiž všade. Majú široké využitie tam, kde treba premiestňovať alebo zdvíhať nejaké produkty. Kupovať ich budú hlavne zamestnávatelia, ktorí nechcú svojich zamestnancov nechať napospas zdvíhanie ťažkého tovaru a riziku, že sa zrania. Pretože ale výber nie je taký jednoduchý, spísali sme tento článok, ktorý vám napovie, ktorý druh pre vaše účely bude ten pravý a na aké parametre by ste sa pri výbere mali zamerať.

Porovnať ceny vozíkov

Typy

Prepravných vozíkov existuje veľké množstvo. Rozdeľujú sa podľa svojho využitia, ktoré nájdete kdekoľvek – od domácnosti, reštaurácie až po prácu v obchode. Vďaka tomu môžete vidieť, že sú veľmi užitočnou pomôckou, ktorá zároveň chráni pred zranením a úrazom.

Plošinové vozíky

Tento typ vozíkov môžete najčastejšie vidieť vo výrobe av skladových priestoroch, kde vďaka svojej veľkej ploche umožňujú prepravu objemnejších nákladov. Medzi ich ďalšie výhody patrí vysoká nosnosť, jednoduchá manipulácia a medzi nevýhody naopak patrí vysoká hmotnosť a horšia skladnosť.

Všeobecné plošinové prepravné vozíky

Skladá sa z prepravnej plochy a madla, vyniká vysokou nosnosťou a veľkou prepravnou plochou. Madlo môžete sklopiť a vozík tak lepšie uskladniť. Využijete ho hlavne na transport ťažkého a objemného materiálu uskladneného v škatuliach, preto naň možno často naraziť v obchodoch.

Plošinové prepravné vozíky s bočnicami

Na prevážanie balíkov či iných neskladných predmetov, ktoré nemožno stohovať na seba, využijete plošinové prepravné vozíky s bočnicami. Tie zaistia bezpečnú manipuláciu s nákladom, môžete ich ale väčšinou odňať a uľahčiť si tak nakladanie aj vykladanie.

Hydraulické plošinové prepravné vozíky

Ak požadujete niečo rýchlejšie, pomocou hydrauliky zvládnete zdvihnúť náklad do ergonomickej výšky a presunúť ho do vozidla či police. Môže vám tiež slúžiť ako pracovná plocha alebo všeobecný plošinový vozík. Výhodou je aj znížené riziko úrazu.

Policové prepravné vozíky

Ak potrebujete prepraviť väčšie množstvo nákladu, vezmite do úvahy policové prepravné vozíky, ktoré ponúkajú väčšiu prepravnú plochu v podobe políc. Nad kolesami sú umiestnené štyri stabilné vzpery, ktoré uľahčujú manipuláciu s vozíkom a podperu políc. Ideálne do dielne aj do garáže, kde budete prepravovať viac menších vecí naraz.

Vozíky na prepravky

Veľmi skladným variantom je vozík, ktorý je uspôsobený na premiestňovanie prepraviek. Má iba prepravnú plochu a štyri kolieska, teda je ľahký a dobre sa s ním manipuluje.

Záhradné vozíky

Všetko, čo budete chcieť na záhrade premiestniť, môžete zvládnuť so záhradným vozíkom. Trávu, lístie aj drevo naložíte na plastovú, kovovú alebo textilnú prepravnú časť so štyrmi pneumatickými kolesami, ktoré si poradia s neľahkým terénom vašej záhrady. Nevýhodou môže byť nižšia nosnosť.

Záhradný prepravný vozík

Hodí sa na prepravu sypkého materiálu, ale aj zeminy a hnojiva. Niektoré záhradné vozíky majú navyše sklápaciu korbu, čo je veľmi praktický doplnok. Má štyri kolesá, ktoré zaistia stabilitu a jednoduchšiu manipuláciu.

Záhradný prepravný vozík skladací

Tento typ vozíka využijete hneď na niekoľko účelov, a to napríklad kempovanie či rodinné výlety. Po zložení sa zmestí prakticky kamkoľvek, a preto ho môžete vziať so sebou do auta alebo obytného vozidla. V rámci údržby je možné vyprať jeho odopínateľnú textíliu, teda sa nemusíte báť zašpinenia. K dispozícii máte veľký úložný priestor, do ktorého sa zmestí všetko potrebné.

Úžitkové vozíky

Majú mnohostranné využitie, ako je preprava, skladovanie a manipulácia s tovarom. Využívajú ich lekárske ordinácie, výkladné skrine, reštaurácie a hotely, pretože umožňujú pobrať viac vecí naraz bez toho, aby hrozilo riziko úrazu alebo jednoducho to, že vám náklad spadne. Najbežnejšie typy úžitkových vozíkov sú plastové a kovové (nerezová oceľ), pričom oba ponúkajú rôzne výhody. Vozíky z nerezovej ocele sú extrémne robustné a ľahko sa čistia, ale môžu byť poškodené niektorými materiálmi. Plastové vozíky môže byť ťažšie čistiť a udržiavať, čo z nich v určitých prostrediach robí menej praktickú voľbu.

Stravovacie vozíky

Využívajú sa najmä v jedálňach či reštauráciách, kde dokážu efektívne premiestňovať predmety po kuchyni aj mimo nej. Niektoré vozíky na rozvoz jedál môžu byť dokonca schopné udržať položky horúce alebo čerstvé, môžu však mať hmotnostný limit. Sú vyrobené z kovu alebo plastu a prichádzajú s množstvom možností políc a rozmerov, aby vyhoveli vašim potrebám.

Skladovacie vozíky

Skladovanie je pre obchody a predajcov potravín jednou z časovo najnáročnejších úloh, preto vám skladovacie vozíky môžu dosť zjednodušiť prácu. Bývajú obvykle konštruované tak, aby vydržali značnú váhu, pretože sú určené na prepravu veľkého počtu alebo ťažkých predmetov. Pri správnej údržbe je možné skladové vozíky hladko posúvať po takmer akomkoľvek type podlahy, premiestňovať ich na veľké vzdialenosti a držať všetky rôzne typy predmetov.

Denný skladovací vozík

Ideálne pre mnoho typov úloh, dá sa s ním pohybovať v stiesnených priestoroch.

Skladové vozidlo

Skladové vozidlá môžu ľahko prepravovať ťažké predmety, niektoré z nich majú dve úrovne, aby bolo možné predmety ľahšie držať.

Vozík na skladovanie tovaru

Pri skladovaní tovaru môže dôjsť k úniku vody, a preto sú tieto vozíky vyrobené s nižšou úrovňou, aby zabránili úniku, kalužiam alebo rozliatiu.

Výrobné vozíky

Keď máte za úlohu zbierať, prepravovať alebo skladovať produkty, posledná vec, ktorú chcete urobiť, je prevážať veľké množstvo produktov z jedného miesta na druhé. Produkty môžu byť ťažké, objemné a nepohodlné, a práve od toho tu sú výrobníky vozíky. Nemusíte tak vynaložiť toľko energie, a všetky položky budú napriek tomu držať na jednom mieste. Sú vyrobené z extrémne pevných materiálov, čo znamená, že vydržia naložené aj stovkami kilogramov krabíc.

Materiál

Prepravné vozíky sa najčastejšie vyrábajú z jedného z troch materiálov, každý z nich má svoje pre aj proti, a treba ich pri výbere zvážiť.

Plast

Tento materiál je prakticky bezúdržbový, nekoroduje, nepraská a ľahko sa čistí. K dispozícii je nekonečné množstvo funkcií, dve alebo tri police, farby, typy rukovätí aj typy koliesok. Výhody plastových vozíkov oproti iným typom je to, že sú ľahšie, ale pevnejšie.

Kov

Najčastejšie sa používa nerez (pozinkovaná) alebo hliník. Každý vozík môže byť navrhnutý s rôznymi funkciami, všeobecne ale zvládnu uniesť ťažší náklad, pretože je ich materiál odolnejší ako plast.

Drôt

Drôtené, klietkové vozíky a rollkontajnery sú vybavené praktickými drôtenými policami, podlahami alebo košíkmi. Využívajú sa ako pri vyskladňovaní objednaného tovaru, tak pri úschove obrobkov či skladového tovaru.

Kapacita

Prvá vec, ktorú musíte zvážiť, je, akú váhu vozík unesie. V závislosti na tom, ako často ho používate a na čo ho používate budete voliť jeho nosnosť. Pokiaľ plánujete vozík používať na veľké prevozy potravín alebo na prepravu ťažkých krabíc, budete potrebovať vozík s vyššou nosnosťou, na záhradný prevoz naopak nie je potrebné na tento parameter toľko hľadieť.

Veľkosť

Tá bude rozhodujúca najmä pre skladnosť. Podľa toho, kde budete mať vozík uložený, vás bude viac alebo menej zaujímať, aký veľký vozík je. Medzi skladnejšie typy patrí vozík na prepravky alebo záhradný vozík, pri ostatných typoch budete potreba zaistiť viac miesta.

Kolesá

Kolesá by mali byť odolné, zvládnuť váhu vozíka a všetkého, čo do neho dávate. Dôležité je tiež zvážiť terén, na ktorom budete jazdiť. Niektoré vozíky sa dodávajú aj s otočnými kolesami, ktoré môžu byť užitočné, ak potrebujete prejsť ostré zákruty. Mali by ste ich stav pravidelne kontrolovať a udržiavať ich, aby sa neznižovala efektivita celého vozíka.

Rukoväť

Bezpečnosť a pohodlie sú pri výbere vozíkov zásadné, preto aj veľkosti rukovätí sa líšia. Niektoré majú dokonca nastaviteľné rukoväte alebo sklopné madlo, niekde ani madlo nenájdete.

Funkcia

Prepravné vozíky sa dajú využiť na mnoho účelov, najčastejšie však na transport ťažkého tovaru a veľkého množstva vecí. Uľahčujú prácu a zároveň chránia pred úrazmi. Neustále zdvíhanie väčšej hmotnosti totiž môže mať na človeka negatívny dopad, preto bol vynájdený tento jednoduchý a efektívny spôsob, s ktorým vám práca pôjde od ruky a budete ju mať rýchlejšie hotovú s minimálnou námahou.

Značka

Medzi najznámejšie značky prepravných vozíkov patrí Dema, Fuxtec, Biedrax alebo Lumag. Každá zo spoločností sa zameriava na iný druh, preto sa budú líšiť nielen prevedením, ale aj cenou.

Cena

Ako sme si teraz povedali, záleží na tom, aký druh prepravného vozíka kupujete, podľa toho sa bude odvíjať finančná stránka. Do 86 eur zaobstaráte hlavne plošinové modely, poprípade záhradné alebo na nábytok aj potraviny.

Pokiaľ chcete zaobstarať vozík na klasické využitie v domácnostiach, toto bude vaša kategória. Od 86 do 427 eur už vozíky zvládnu nálož s vyššou hmotnosťou, môžu byť ale horšie na uskladnenie. Nad 427 eur hľadajte profesionálnejšie zariadenie s hydraulikou alebo s lepšími funkciami a odolnejším materiálom.

Porovnať ceny vozíkov

Údržba

Pokiaľ si nejakým spôsobom zašpiníte prepravný vozík, stačí ho utrieť navlhčeným obrúskom, tu nie je čo riešiť. Zameriame sa ale aj na kolieska, pri ktorých bude treba vymyslieť niečo lepšie. Mali by ste ich kontrolovať denne av prípade zaznamenania znečistenia prevráťte vozík, odstráňte všetok neporiadok a pomocou mäkkej handričky zotrite všetky ďalšie nečistoty, nečistoty alebo špinu.

V prípade potreby namažte. Kolieska by sa mali otáčať hladko, bezpečne a ticho. Pravidelné vykonávanie týchto úloh údržby zaistí, že sa vaše zariadenie bude ľahko pohybovať.

Otázky a odpovede

Podľa čoho vybrať typ prepravného vozíka?

Najdôležitejší bude účel, na ktorý ho budete chcieť používať. Pôjde skôr o zdvíhanie ťažkého tovaru alebo prepravu väčšieho množstva vecí? Dá sa využívať v hoteli, reštaurácii aj u vás na záhrade. Zatiaľ čo niekde bude stačiť jedna veľká plocha pre väčší produkt, inde bude potrebných viac políc, ako napríklad pri servírovaní jedla.

Na aké parametre hľadieť pri výbere?

Podľa toho, na čo chcete vozík používať, budete následne hľadať jeho nosnosť a odolnosť materiálu. Zaujímať vás bude aj skladnosť, pretože niekde musíte mať vozík umiestnený, a bude lepšie, keď sa bude dať zložiť. Nezabudnite sa informovať aj o kolesách, rukoväti a spôsobe údržby, aby vám zariadenie vydržalo čo najdlhšie.

Po akom povrchu sa s prepravným vozíkom môžem pohybovať?

Podľa typu sa používajú ako vonku, tak aj vo vnútri. Záleží na druhu koliesok a madla určeného na manipuláciu s prepravným vozíkom. Dopredu si zistite, kde všade s vozíkom môžete jazdiť, než si ho zakúpite, aby ste potom neboli prekvapení.

Záver

Multifunkčná pomôcka, s ktorou zvládnete mnohé. Typov existuje veľa, stačí si iba vybrať podľa toho, na čo ich chcete používať. Či už to bude v osobnom živote alebo v práci, je potrebné vedieť, na aké parametre sa zamerať. Nezabudnite sa o vozík dobre starať, aby neodišiel skôr, ako to bude potrebné a využívajte ho iba na to, na čo je určený.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo