Paletové vozíky

Paletové vozíky sú určené na prepravu rôznych nákladov a Europalet. Využívajú sa väčšinou v rôznych skladoch, obchodoch a ďalších komerčných prevádzkach.

Paletový vozík je robustný a odolný, vydržať vám môže doslova na celý život. Výber správneho paleťáka je teda úplne kľúčový. Pred nákupom si najskôr dobre ujasnite, ako často a na čo budete vozík potrebovať. Paletový vozík má mnoho podôb, a pokiaľ vyberiete správny model, stane sa pre vás vozík neoceniteľným v každej situácii.

Porovnať ceny paletových vozíkov

Typy

Paletové vozíky majú mnoho podôb. Na prvý pohľad si určite všimnete rozdielnu dĺžku vidlíc. Práve podľa dĺžky vidlí, sa paletové vozíky delia na:

Dlhý vozík

Paleťák známy aj ako predĺžený vozík má dĺžku vidlíc až 2,5 metra. Využijete ho najmä na prepravu dlhých nákladov. Dlhý vozík je označovaný skratkou BFxx, kde xx označuje dĺžku vidlíc. Tieto vozíky sú k dostaniu v niekoľkých rozmeroch od 1150 – 2 500 mm. Nosnosť vozíka je do 3 500 kg.

Krátky vozík

Ideálne na prepravu krátkych nákladov. Je označovaný skratkou BFxx, písmená xx označujú dĺžku vidlíc. Tá býva pri krátkej verzii od 700 – 900 mm. Sú vhodné aj pri preprave nákladov v stiesnených priestoroch. Nosnosť vozíkov je do 2,5 ton. Kúpiť môžete aj špeciálne vozíky, ktoré majú vidlice dlhé iba 450 – 600 mm. Týmito vozíkmi však nezdvihnete Europaletu, hodí sa skôr na prevážanie malého nákladu.

Medzi atypické patria široké a úzke paletové vozíky.

  • Široké vozíky – majú rozšírené vidlice, šírka vidlíc je 685 mm, využijete ho na prepravu veľmi širokých nákladov. Vozíky sa vyznačujú väčšími kolesami, dĺžka vidlíc je štandardne 1150 mm. Nosnosť vozíka je do 2,5 ton.
  • Úzke vozíky – vozíky majú naopak vidlice zúžené, šírka vidlíc je 406 mm, dĺžka vidlíc 800 mm. Nosnosť vozíka je až 2 tony.

Ďalšie typy

Paletové vozíky majú mnoho rôznych označení, narazíte na:

Paletový vozík štandardný

Základný paleťák s nízkym zdvihom. Využijete ho na prepravu paliet aj rôznych nákladov. Dĺžka vidlí je 1150 mm a jednotlivé modely sa líšia iba v nosnostiach. Nosnosť býva v rozmedzí 1 – 5 ton. Štandardné paleťáky majú polyuretánové alebo gumové kolesá.

Štandardné vozíky sú k dostaniu v dvoch typoch, tie sa líšia v materiáli kolies, tuhosti vidlí a hydraulike.

  • Vozík typu DB – používa sa v skladoch aj obchodoch, vhodný je najmä na prepravu Europalet. Vozík typu DB je k dostaniu v skrátenej, nerezovej aj galvanizovanej podobe. Nosnosť vozíka je najčastejšie 2 tony.
  • Vozík typu BF – zosilnené vozíky sa používajú na prepravu ťažkých nákladov. Veľkou výhodou vozíka je možnosť jeho použitia na nerovnom povrchu. K dostaniu je v skrátenej verzii, ako vozík s rýchlym zdvihom, s funkciou váženia, s brzdou, dlhý, široký alebo s možnosťou váhy s tlačou.

Paletový vozík rýchlozdvih

Ide o paleťák typu BF. Prednostné vozíka je rýchly zdvih. Vo chvíli, keď začnete pumpovať oje, bude zdvih až 2x rýchlejší ako pri klasických vozíkoch. Nosnosť vozíkov je obvykle 2,5 tony, je vhodný na manipuláciu skôr s ľahšími nákladmi. Dĺžka vidlíc je opäť 1150 mm.

Paletový vozík nožnicový

Tieto vozíky sú kombináciou štandardných a vysokozdvižných vozíkov. Zdvih vozíkov môže byť ručný JF alebo elektrický JFG. Zdvih vozíka je stabilný, zdvihnutý náklad môžete bezpečne zaaretovať. Výška zdvihu sa pohybuje okolo 200 mm.

S brzdou

Vozík je doplnený brzdným systémom, používať ho môžete bezpečne v akomkoľvek teréne. Kolesá paleťáka zabrzdia vďaka bubnovým brzdám, tie môžete ovládať pomocou prídavnej páky. Brzdy je možné v rôznych polohách zaaretovať. Vozík sa veľmi ľahko ovláda a dobre sa s ním manipuluje.

Skladacie

Je známy aj ako ľahký mini vozík, odlišuje sa svojou konštrukciou. Vďaka nej je veľmi ľahký, jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 40 kg. Je označovaný skratkou WF a využijete ho napríklad pri sťahovaní alebo všeobecne pri preprave ľahkých nákladov. Dĺžka vidlíc je 800 mm, šírka vidlíc 380 mm.

S váhou

Vozík náklad prevezie a zároveň aj zváži. Kúpiť môžete vozík:

  • S vážnym indikátorom – vozík váži skôr orientačne, rozdiel môže byť až +- 20 kg. Dĺžka vidlíc je 1150 mm, nosnosť až 2 tony.
  • S váhou – ak chcete zvážiť náklad presne, uprednostnite tento typ. Vozík váži s presnosťou +- 0,5 kg. Aj tieto vozíky majú vidlice dlhé 1150 mm a nosnosť je až 2 tony.

S tlačiarňou a váhou

V komerčných priestoroch majú svoje využitie aj vozíky s tlačiarňou a váhou. Vozík náklad zváži a rovno vám vytlačí aj štítok na špeciálny termopapier. Nosnosť vozíkov je až 2 tony, dĺžka vidlíc 1150 mm.

Elektrický alebo manuálny

Okrem typu vozíka budete môcť vybrať aj spôsob manipulácie s vozíkom. Okrem manuálnych vozíkov je možné kúpiť aj vozíky elektrické.

  • Manuálny – najlacnejší variant, ktorý budete musieť ovládať úplne manuálne. Práca s týmito vozíkmi je o niečo ťažšia, pre občasné použitie sú však úplne dostačujúce. Výhodou je aj nízka obstarávacia cena.
  • Elektrický vozík s ručným zdvihom – vozík s elektrickým pojazdom, bremená však budete musieť zdvíhať manuálne vlastnou silou. Manipulácia s vozíkom je jednoduchá a preprava nákladu rýchla.
  • Vozík s elektrickým zdvihom a pojazdom – vozík má elektrický pojazd aj zdvih. O všetko zásadné sa stará elektromotor, na vás je iba naučiť sa vozík ovládať. Vďaka plne elektrickému vozíku bude manipulácia s nákladom jednoduchá a rýchla.

Nosnosť

Ako sme spomínali, na trhu je niekoľko rôznych typov paletových vozíkov. Každý z nich má svoje špecifické parametre a teda aj nosnosť. Štandardná nosnosť je okolo 500 kg. Tieto vozíky majú svoje využitie aj v domácnosti. Na komerčné účely však môžete využiť aj vozíky s nosnosťou 1 000 – 3 000 Kg.

Materiál

Kvalitný vozík je vyrobený z kvalitného kovu. Na výrobu sa používajú rôzne materiály, rozdiel je nielen v ich kvalite, ale aj v obstarávacej cene. Lacnejšie paletové vozíky sú pozinkované alebo galvanizované. Kvalitnejšie vozíky sa vyrábajú z nerezovej ocele.

Galvanizovaný/pozinkovaný – vozíky bývajú označené skratkou DBG. Vozík má robustnú konštrukciu a je vhodný aj na prepravu ťažkých nákladov. Tieto paleťáky sa využívajú najmä v tzv. čistých prevádzkach, teda potravinárskom alebo chemickom priemysle. Súčasťou vozíka sú obvykle tvrdé nylonové kolesá.

Kolieska

Jednotlivé vozíky majú rôzne veľké kolesá, na výrobu ktorých sa používa niekoľko materiálov. To, aké kolesá sú tie najvhodnejšie pre vás, je dané z veľkej časti terénom, na ktorom budete vozík používať. Každý vozík je vybavený dvoma malými kolesami, ktoré sú umiestnené na konci. Nerezové vozíky majú spravidla polyuretánové kolesá, pozinkované vozíky potom mávajú kolesá nylonové.

Dve väčšie kolesá, ktoré sú prispôsobené na riadenie vozíka sú umiestnené pod ojom. Tiež na výrobu riaditeľných kolies sa používajú rôzne materiály, každý z materiálov má trochu odlišné vlastnosti.

  • Gumové – používajú sa pri veľkom množstve vozíkov. Gumové kolesá sú ideálne na nerovné povrchy, naopak nie sú vhodné na povrchy rovné.
  • Polyuretánové – pevné kolesá, ktoré sa používajú v kombinácii s rovnými povrchmi. Polyuretánové kolesá sa vyznačujú veľkou výdržou, nemali by sa však používať na hrubom povrchu.
  • Nylonové – opäť sa jedná o tvrdé kolesá, platí pre nich to isté ako pre kolesá polyuretánové. Výhodou tohto materiálu je skutočnosť, že nezašpiní podlahu.

Značka

Výrobca je v prípade paletových vozíkov veľmi dôležitý. Vozík vyberajte aj podľa toho, či daný výrobca poskytuje na vozíky potrebný servis a náhradné diely. Meniť budete predovšetkým kolieska, tie sa odporúčajú meniť každý rok. Záleží  však na frekvencii používania. Nikdy by ste však nemali používať vozík, ktorý nemá kolesá v správnej kondícii. Medzi obľúbené výrobcu patrí Deltalift, ForkliftFox, Holzmann, UN, Unicraft a ďalšie.

Cena

Cena manipulačných vozíkov začína na cca 340 eur, oveľa väčší výber ponúka cena od 427 – 637 eur. Za necelých 853 eur sú k dostaniu vysokozdvižné vozíky. Pre menej náročné prevádzky si vystačíte s vozíkmi do 1 279 eur, k dostaniu sú aj prvé elektrické vozíky. Do náročných prevádzok potom budete môcť kúpiť vozík za 2132 a viac tisíc eur.

Porovnať ceny paletových vozíkov

Otázky a odpovede

Kedy použiť vysokozdvižný vozík?

Tieto vozíky sa vyznačujú oveľa robustnejšou konštrukciou, sú určené skôr na komerčné účely. Pomocou vysokozdvižných vozíkov môžete premiestňovať rôzne materiály, ale vhodnejšie sú skôr na stohovanie paliet.

Čo je retrak?

Retrak je označenie menších vozíkov, ktoré môžu náklad zdvihnúť do veľkej výšky. Retraky sú veľmi žiadané v menších skladoch, vďaka kompaktným rozmerom sa zmestia aj do úzkych uličiek. Retraky sú elektrické vozíky, ktoré obsluhe umožňujú bočné sedenie. Vďaka tomu budete mať skutočne dobrý prehľad.

Aký vozík vybrať na prepravu Europalet?

Použiť môžete prakticky akýkoľvek vozík, ktorý má dĺžku vidlíc 900 a viac mm. Vďaka tejto dĺžke bude manipulácia s paletami bezpečná a nebude dochádzať k možnému preklápaniu paliet.

Záver

Paletový vozík vyberajte podľa svojich potrieb. Tieto vozíky môžete používať v domácnosti na presun rôznych nákladov, úplne nenahraditeľné sú však v rôznych prevádzkach. Paletových vozíkov je mnoho rôznych typov, líšia sa dĺžkou vidlice, nosnosťou, výrobným materiálom konštrukcie aj kolies. Na rovné podlahy sú najvhodnejšie polyuretánové kolesá. Za univerzálne sa považujú vozíky s kolesami gumovými, v špeciálnych čistých prevádzkach sa používajú kolesá nylonové.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo