Leštičky na auto

Leštičky na auto, inak tiež leštičky na karosérii, sa využívajú predovšetkým v autosalónoch, ale nie je vylúčené ich zakúpiť aj na domáce použitie. Hodí sa všetkým milovníkom áut, ktorí chcú starostlivosť o svojho miláčika dotiahnuť až do konca. Leštička dokáže odstrániť matné miesta na laku, nečistoty a obnovuje lesk. Ako vybrať tú pravú pre vás?

Porovnať ceny leštičiek

Typy

Leštičky na auto sa delia na dve kategórie, a to podľa spôsobu rotácie leštiaceho kotúča a podľa spôsobu napájania. Obe pre vás budú dôležité, pretože určujú spôsob, akým budete auto leštiť – ide o to, čo uprednostňujete.

Podľa spôsobu rotácie leštiaceho kotúča

Rýchlosť práce je zásadná, avšak nie vždy platí, že čím rýchlejšie, tým lepšie. Na výber máte z dvoch spôsobov rotácií a záleží iba na vašej zručnosti a rozpočtu.

Rotačná leštička

Pokiaľ chcete mať prácu na aute rýchlo hotovú, rotačná leštička rotuje po kruhovej dráhe vysokou rýchlosťou otáčania, a tak je leštenie vcelku rýchlo hotové. Tento spôsob má ale jednu nevýhodu, a to tu, že tu existuje vyššia šanca, že lak poškriabete, pokiaľ budete lakovať jedno miesto dlhšiu dobu. Cena rotačnej leštičky je pomerne nízka.

Orbitálna leštička

Orbitálna, inak tiež nazývaná excentrická leštička, je oproti tej predchádzajúcej pomalšia, preto s ňou bude proces trvať dlhšiu dobu. Jej nadstavec sa pohybuje po elipsovitej dráhe, preto nehrozí poškodenie laku. Obstarávacia cena je o niečo vyššia.

Mini leštičky

Špeciálny typ leštičiek sú mini prevedenia, ktoré sa hodia na detaily karosérie, a to hrany nárazníkov, lemy blatníkov, difúzory, spojlery, zrkadlá, kľučky dverí či leštenie kolies. Pre perfekcionistov skvelá pomôcka, aby doladili každý detail.

Podľa spôsobu napájania

Automobilové leštičky sa dajú buď zapojiť do zásuvky alebo dobíjať. Každá z nich má svoje pre aj proti, ale opäť záleží na vašich požiadavkách. Poďme si to zhrnúť, aby ste sa dokázali správne rozhodnúť.

Elektrická leštička

Aby ste leštičku mohli používať neobmedzene, elektrické napájanie je ideálne. Kábel vám síce občas môže prekážať, ale tak dosiahnete vyšší výkon. Dajte pozor na kontakt kábla a laku, mohlo by to spôsobiť jeho poškodenie.

Akumulátorová leštička

Pokiaľ káblu veľmi nefandíte a radšej by ste voľný pohyb, aku leštička bude priamo pre vás. Pri tej bude treba strážiť stav batérie, pretože v momente, keď sa vybije, vaša práca končí. Odporúčame zaobstarať náhradnú batériu, aby ste tak nemuseli čakať, kým sa vybitá baterka dobije. Nedosiahnete ale tak vysoký výkon, ako je tomu u elektrickej leštičky, s tým sa musíte zmieriť.

Veľkou výhodou ale je, že máte možnosť pracovať na aute kdekoľvek, bez nutnosti prístupu k elektrine. Pri nákupe skontrolujte, či je súčasťou balenia aj akumulátor a nabíjačka.

Funkcia

Lesk auta sa po čase vytráca, preto mu ho treba dodať práve vďaka leštičke na karosérii. Môžete auto zveriť servisu alebo si ho naleštiť sami. Budete tak mať všetko pod kontrolou a pokiaľ máte autá radi, určite si takúto starostlivosť užijete.

Výkon

Výkon leštičiek na auto sa označuje veličinou W, pričom čím vyššia je jeho hodnota, tým rýchlejšie sú jeho otáčky. Počítajte ale s tým, že čím vyšší výkon, tým vyššia spotreba a hrozba poškodenia laku. S vysokým výkonom musíte pracovať opatrne, mohlo by sa vám to vypomstiť. Radšej kúpte nižší výkon a pracujte pomalšie, ale bezpečne.

Leštičky mávajú výkon o hodnotách:

 • do 500 W
 • od 500 – 1 000 W
 • viac ako 1 500 W

Počet otáčok

Tento parameter vás bude zaujímať predovšetkým, ak hľadáte rýchlu leštičku. Počet otáčok sa uvádza v hodnote za minútu – čím väčší počet otáčok, tým rýchlejšia prevádzka, ktorá je ale tiež spojená s vyšším rizikom poškodenia laku. Obvykle pri modeloch nájdete 3 – 6 000 ot/min.

Priemer kotúča

Aby ste vybrali perfektný priemer kotúča, musíte vedieť, na aké miesta budete leštičku používať. Väčší priemer sa hodí na rozsiahlejšie plochy, menší priemer zase na detaily.

 • Menšie kotúče – cca 75 mm,
 • Stredné kotúče – 145 až 180 mm,
 • Veľké kotúče – nad 180 mm.

Hmotnosť a ergonómia

Aby sa vám s leštičkou dobre pracovalo, musia mať dobré proporcie, čo sa týka hmotnosti a tvaru. Ideálna váha je okolo 2,5 kg, nájdete ale aj ľahšie leštičky, ktoré môžu mať napríklad 1,8 kg. Pri práci by sa vám mala dobre držať a nevibrovať, aby ste mohli byť presní a dostatočne opatrní.

Príslušenstvo

K leštičkám môžete zaobstarať aj množstvo príslušenstva, ktorým efekt zlepšíte a rozšírite možnosti využitia. Niektoré z nich sú už súčasťou modelu.

 • Výmenné kotúče – môžu byť určené na rozleštenie pasty a na konečné vyleštenie povrchu karosérie,
 • Akumulátor a nabíjačka – nemusia byť súčasťou balenia, vzťahujú sa iba na aku verziu,
 • Prídavné držadlá – v niektorých prípadoch je možné namontovať na obe strany,
 • Indikátor stavu batérie – ukazuje, koľko batérie zostáva pri akumulátorových leštičkách,
 • Ochranný box – slúži na ukladanie leštičky, aby sa nepoškodila a dala sa jednoducho prenášať so všetkým vybavením.

Značka

Predstavíme vám najlepšie značky leštičiek na autá, ktoré vyrábajú kvalitné modely a sú spoľahlivé.

Liquid Elements

Zlatou strednou cestou je určite Liquid Elements, ktorá má na svoju cenu skvelý výkon a používatelia si ju veľmi chvália.

Extol

Značka Extol vyrába rôzne druhy náradia, leštičky sú len jeden z mnohých produktov, ktoré si môžete kúpiť. Vyznačujú sa nízkou cenou a dobrou kvalitou. Ideálne na amatérske použitie.

Bosch

Bosch sa zaoberá výrobou mnohých produktov, ako je náradie, práčky, chladničky aj kávovary. Čo sa týka cenovej kategórie leštičiek, tam spadá ako do tej strednej, tak vyššej kategórie. Záleží teda na vás a na tom, čo od produktu očakávate.

Auto Finesse

Auto Finesse je jediná značka z nášho zoznamu, ktorá sa zameriava čisto na produkty do auta. Pochádza z Anglicka, kde sa tiež stala jednotkou na trhu. Jej leštičky nájdete v strednej cenovej kategórii a podľa recenzií sú ich parametre úplne vyhovujúce.

TUSON

Elektrické náradie a dielenské vybavenie vyrába značka TUSON, ktorá má vo svojom repertoári aj zopár leštičiek. Spadajú do nižšej cenovej kategórie, preto budú vhodné pre nenáročných užívateľov.

Rupes

Naopak, pre náročných užívateľov tu máme značku Rupes, ktorá sa zameriava na profesionálne leštičky auta, preto je aj ich cena vyššia.

Flex

Opäť drahšia značka so širokým výberom, ktorý ponúka kvalitu, špičkové prevedenie a profesionálne leštičky. Cena je vyššia, čo sa dá za takú službu čakať. Pokiaľ si naozaj potrpíte na dobre odvedenú prácu, nebudete ľutovať.

Cena

Čím vyššie nároky budete mať, tým vyššia bude cena, to je vám asi jasné. V nižších kategóriách nájdete modely pre amatérske použitie, nad 214 eur už vás potom čakajú profesionálne produkty. Dôležité je zvážiť, akým spôsobom chcete leštičku na auto používať, ako často a aké parametre sú pre vás dôležité.

Do 43 eur

Pre tých, ktorí nemajú v pláne používať leštičku príliš často, bude úplne stačiť model do 43 eur, ktorý má síce menší výkon, ale vo svojej podstate to nemusí znamenať mínus. Dôležité však je, aby ste si zistili, či je pri akumulátorových modeloch súčasťou balenia aj akumulátor a nabíjačka, pretože to tak často nebýva.

Od 43 do do 214 eur

Zlatá stredná cesta patrí medzi najpredávanejšie, kde na vás čakajú značky ako je Bosch alebo Liquid Elements. Výkon môže byť vyšší, avšak stále sú tieto leštičky vhodné predovšetkým na hobby použitie.

Nad 214 eur

Najdrahšie leštičky sú určené na profesionálne použitie, pokojne každodenné. Sú užívateľsky prívetivé, dobre sa ovládajú a majú dlhú životnosť. Spadajú sem značky ako Rupes, Auto Finesse, Flex.

Porovnať ceny leštičiek

Údržba kotúčov

O leštičku samotnú sa starať nemusíte, ale o kotúče áno. Tým, že na ne aplikujete pastu, treba ich umývať. Umývať by ste ich mali ihneď po práci, a to buď kefou, vzduchom alebo klasicky vo vode, ideálne trením strana o stranu. Takto predĺžite ich životnosť a práca s nimi bude jednoduchšia. Dôležité je tiež, aby ste nanášali primerané množstvo pasty, kotúč sa potom bude lepšie čistiť.

Otázky a odpovede

Orbitálna alebo rotačná leštička?

Orbitálna leštička je pre všetkých, ktorí pracujú s tvrdými, strednými aj mäkkými lakmi. Jej otáčky sú pomalšie, takže sa nemusíte báť, že by ste lak nedopatrením poškriabali. Síce bude leštenie chvíľu trvať, za to ale bude bezpečné a môžete sa pri jednotlivých častiach auta zastaviť a venovať sa im.

Naopak, ak potrebujete naleštiť stredné či tvrdé laky, rotačná leštička je ideálna. Má rýchle otáčky, nižšiu hlučnosť a práca s ňou vám nezaberie toľko práce. Buďte iba opatrní na to, aby ste auto nepoškriabali.

Ktoré parametre sú pri výbere najdôležitejšie?

Pri výbere by ste sa mali zamerať hlavne na výkon, počet otáčok, priemer kotúča a ergonómiu. Nejde totiž len o to, za ako dlho budete mať prácu hotovú, ale aj o to, aby sa vám s leštičkou dobre pracovalo a plnili vaše očakávania.

Ktorú cenovú kategóriu zvoliť?

Pre začiatočníkov bude stačiť tá najnižšia, čo znamená do 43 eur. Pokiaľ očakávate niečo viac, ale stále patríte do kategórie hobby, zlatá stredná cesta bude pre vás to pravé. Pre profesionálov je potom určená kategória nad 214 eur, ktorá im ponúkne všetko, čo budú na každodennú prácu potrebovať.

Záver

Leštičky na auto sú skvelým doplnkom pre všetkých autárov. Kto sa o svoje auto riadne stará, tomu sa jeho snaha oplatí. Obnovte lesk, ktorý už sa pred dávnou dobou stratil a kúpte si aj vy leštičku, ktorú svojho miláčika budete rozmaznávať!

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo