Grafické tablety

Grafické tablety je možné prirovnať k digitálnej verzii klasického papiera a ceruzky. To, čo na grafický tablet nakreslíte, sa ihneď prevedie po grafického programu, ktorý musí byť nahraný v počítači. Grafické tablety majú rovnako ako tablety klasické dotykovú obrazovku a ich súčasťou je aj pero tzv. stylus.

K počítaču alebo inému zariadeniu budete môcť tablet pripojiť pomocou USB kábla, alebo je možné využiť pripojenie bezdrôtové. Súčasťou tabletu sú aj programovateľné tlačidlá, ktorými budete môcť obraz odďaľovať, približovať. S ich pomocou môžete meniť veľkosti kresliaceho štetca, prechádzať medzi vrstvami alebo ich využijete na rotáciu obrazu.

Výber grafického tabletu sa odvíja od spôsobu, akým chcete tablet používať. Tablety sú vhodné pre domáce kreslenie, ktoré zabavia dospelých aj deti. Tí, ktorí sa grafikou živia potom ocenia tablet využívajúci 3D grafiku. Drahšie profesionálne tablety mávajú integrovaný zobrazovací displej, vďaka ktorému budete svoje dielo vidieť priamo na tablete.

Lacnejšie tablety potom nakreslenú skicu premietajú na obrazovku počítača. Veľmi dôležité je zvoliť správnu veľkosť. Na výber máte hneď niekoľko možností. Veľkosť je parameter, ktorý pomerne zásadne ovplyvňuje obstarávaciu cenu tabletu.

Porovnať ceny tabletu

Typy

Pri rozhodovaní, ktoré tablet zaobstarať, narazíte na dva odlišné typy. Vyberať budete medzi tabletmi, ktoré je nutné prepojiť s počítačom. V tomto prípade uvidíte výsledok svojej práce na obrazovke počítača. Druhou možnosťou je tablet s monitorom, ktorý vám vašu tvorbu rovno zobrazí.

Grafický tablet bez displeja

Táto podoba grafických tabletov patrí k najpredávanejším a teda aj najpoužívanejším. Tablet disponuje len snímacou a kresliacou plochou. Po nej sa budete pohybovať pomocou stylusu. Tablet je nutné pripojiť k ďalšiemu zariadeniu, najčastejšie je to notebook alebo stolný počítač. Grafický tablet bez displeja však nemôžete používať samostatne, pretože neobsahuje softvér ani hardvér.

Táto podoba tabletu je však obľúbená u začiatočníkov aj profesionálov. Najväčšou prednosťou je nižšia obstarávacia cena a veľká presnosť. Nevýhodou je však neprirodzené kreslenie. Maľbu nebudete vidieť pod rukou, zobrazovať sa bude iba na monitore, čo môže byť pre niekoho na začiatku značne neprirodzené.

Grafický tablet s displejom

Drahšou verziou sú tablety s displejom, ktoré vám umožnia kresliť prirodzene. Výslednú kresbu budete vidieť priamo pod rukou rovnako, ako keby ste kreslili na papier. Lacnejšie varianty nemajú hardvér ani softvér a fungujú iba ako príslušenstvo k počítaču alebo notebooku. Drahšie verzie však môžete používať aj samostatne.

Kresliace pero

Súčasťou grafického tabletu je aj pero, ktoré je známe pod označením stylus. Kvalitný stylus by mal mať vymeniteľný hrot a mal by simulovať používanie štetca alebo trenie ceruzky. Na konci stylusu býva často gumová plocha, ktorá je citlivá na tlak a funguje rovnako ako klasická guma. Touto plochou budete môcť vymazať nepodarenú digitálnu stopu. Na kresliacom pere bývajú tiež ovládacie tlačidlá s funkciou pravého kľučku a dvojkliku. Pero je schopné rozpoznať intenzitu tlaku alebo veľkosť a smer náklonu.

Používanie pera sa od počítačovej myši líši v niekoľkých bodoch:

  • Spôsob úchopu – pero budete držať úplne odlišným spôsobom ako myš. Jednotlivé ťahy budú vďaka tomu plynulejšie a prirodzenejšie. Túto vlastnosť najviac ocenia kresliari alebo maliari. Naopak menej dôležitý bude pre tých, ktorí tablet využívajú skôr na retušovanie fotografií.
  • Citlivosť na tlak – na rozdiel od myši reaguje tablet na silu, ktorou tlačíte pero k podložke.
  • Rozlišovanie náklonu – tablet dokáže rozpoznať, pod akým uhlom pero používate. Vďaka tomu máte nad štetcom lepšiu kontrolu.

Veľkosť

Grafické tablety sa pomerne značne líšia svojou veľkosťou. Kúpiť môžete malý cestovný tablet, ktorý je možné prepojiť s mobilným telefónom. Väčšiu podobu majú displejové a bezdisplejové stolné tablety. Najväčšie tablety potom majú uhlopriečku 24 palcov.

Cestovné grafické tablety sa používajú na retuše fotiek a umožnia vám kresliť jednoduché náčrtky. Najväčšie tablety sú určené skôr profesionálom. Začiatočníkom sa odporúča vyberať medzi tablety strednej veľkosti, ktoré im umožnia tvoriť zložitejšie kresby.

Veľkosť grafických tabletov sa udáva písmenami S, M a L.

  • Tablety veľkosti S – jedná sa o malé cestovné tablety. Ich najväčšou prednosťou je skladnosť. Sú vhodné skôr na občasné a nenáročné používanie.
  • Tablety veľkosti M – veľkosť M je v súčasnej dobe tou najobľúbenejšou. V tejto veľkosti kúpite tablety bez prídavného monitora.
  • Tablety veľkosti L – táto veľkosť je vhodná pre užívateľov, ktorí používajú prídavný monitor s uhlopriečkou väčšou ako 27 palcov.

Citlivosť prítlaku

Tento parameter určuje, ako citlivo bude tablet reagovať na tlačenie kresliaceho pera. Tu platí jednoduché pravidlo, čím je citlivosť vyššia, tým precíznejšia bude aj odozva. Menej nároční používatelia si vystačia s citlivosťou 4096 stupňov. Drahšie tablety však majú citlivosť až 8192 stupňov. Tablety s nižšou citlivosťou možno považovať za menej kvalitné.

Rozlíšenie

Rovnako ako bežné tablety sú aj tie grafické k dostaniu v rôznej kvalite. Kvalitu tabletu určuje aj rozlíšenie obrazovky.

Najbežnejšími sú tablety s rozlíšením:

  • Full HD 1920 x 1080
  • QHD 2560 x 1440
  • 4K UHD 3840 x 2160

Napájanie

Grafické tablety je možné napájať drôtovo alebo bezdrôtovo. Bezdrôtové sú tablety, ktoré majú vlastnú obrazovku, hardvér a softvér. Súčasťou týchto výrobkov je vlastný akumulátor. Výhodou je veľký variabilita, tablet môžete používať prakticky kdekoľvek.

Modely fungujúce ako príslušenstvo k počítaču je nutné pripojiť pomocou USB kábla, ale aj v tejto kategórii nájdete niekoľko bezdrôtových variantov. Bezdrôtové tablety majú obmedzenú životnosť batérie a dobíjať ich budete rovnako ako napríklad bezdrôtovú počítačovú myš.

Značka

Medzi najobľúbenejšie patria v súčasnej dobe grafické tablety Wacom. Tento výrobca ponúka tablety vo všetkých cenových kategóriách a teší sa stále väčšej obľube. Grafické tablety však ponúkajú aj niekoľko ďalších výrobcov. Spoľahnúť sa môžete na modely značky Huion alebo XP-PEN.

Cena

Cenové rozpätie grafických tabletov je pomerne veľké. Základnú verziu je možné zaobstarať za cenu okolo 60 eur. Tieto varianty budú vyhovovať tým, ktorí chcú tablet vyskúšať a nemajú naň žiadne prehnané nároky. Obstarávacia cena však môže byť oveľa vyššia, profesionáli môžu za grafický tablet minúť viac ako 790 eur. Najdrahšie tablety stoja bezmála 3 920 eur.

Porovnať ceny tabletu

Otázky a odpovede

Aká je najväčšia výhoda grafických tabletov?

Grafické tablety vám ponúkajú moderný spôsob kreslenia. Na rozdiel od klasickej ceruzky a papiera vám tablet umožní vaše kroky a ťahy vracať späť. Výsledná kresba tak bude spĺňať všetky vaše očakávania. Plátno môžete podľa potreby približovať a otáčať. Nakreslené diela či ďalšie súbory jedným tlačidlom uložíte. Grafické tablety vám však ponúknu oveľa viac.

Je potrebné riešiť kompatibilitu?

Grafické tablety bývajú väčšinou kompatibilné s bežne používanými operačnými systémami. Grafický tablet vďaka tomu pripojíte k laptopu, stolnému počítaču aj mobilnému telefónu. Napriek tomu je vhodné radšej kompatibilitu tabletu pred nákupom overiť.

Aké sú nevýhody grafických tabletov?

Používanie grafického tabletu nie je úplne jednoduché. Používanie tabletu sa budete musieť jednoducho naučiť, a prvé neúspechy môžu niektorých používateľov skôr či neskôr odradiť. Pokiaľ bude aj pre vás používanie grafického tabletu náročné, je vhodné absolvovať kurz, kde vás naučí všetko podstatné. Toto vynaložené úsilie sa vám však zaručene oplatí.

Záver

Grafický tablet je zariadenie, ktoré by vám malo poskytnúť oveľa väčší zážitok z kreslenia ako klasická ceruzka a papier. Ide skôr o subjektívny pocit, pretože niekomu nemusí vyhovovať zložitejšie ovládanie tabletu.

Investícia do grafického tabletu nie je úplne malá a je preto vhodné si tablet pred zakúpením radšej vyskúšať. Pokiaľ túto možnosť nemáte, prečítajte si aspoň niektoré užívateľské recenzie, ktoré vám prácu s tabletom aspoň trochu priblížia. Nielen v recenziách sa najviac zamerajte na kvalitu povrchu a citlivosť prítlaku.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.datacomp.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo