Gramofóny

Gramofón bol veľmi obľúbeným prehrávačom, ktorý sa objavoval v mnohých rodinách. Na trhu sa objavil už okolo roku 1888. Vtedy išlo o pomerne veľký prístroj, ktorý poháňala kľučka. Gramofóny boli už v tejto dobe veľmi obľúbené a podieľali sa na vzniku hudobného priemyslu.

S nástupom kaziet a cédečiek, záujem o gramofóny opadal. Teraz sú však opäť na vzostupe a znova sa tešia veľkej obľube a to najmä vďaka kvalitnému zvuku. Podľa znalcov rôznych prehrávačov, patrí práve gramofón k tomu najlepšiemu, čo si môžete na počúvanie hudby zaobstarať. Gramofón prehráva vinylové platne, ktoré obsahujú záznam v pôvodnej kvalite, zatiaľ čo v prípade CD je zvuk najskôr digitalizovaný.

V súčasnej dobe sú k dostaniu gramofóny v mnohých rôznych podobách, vyberať môžete moderný vzhľad aj prístroje v retro štýle. Pri výbere sa okrem dizajnu zamerajte na typ gramofónu. K ďalším dôležitým parametrom patrí prenoska, predzosilňovač, tvar ramienka aj možné funkcie.

Porovnať ceny gramofónov

Typy

Gramofón môžete vyberať z troch rôznych typov. Do domácnosti je možné zaobstarať klasický gramofón, ktorého súčasťou sú zabudované reproduktory alebo Hi-Fi gramofón. Pre komerčné využitie sú k dostaniu DJ gramofóny.

Gramofón s reproduktormi

Tento typ je tým najjednoduchším a najlacnejším, čo si môžete do domácnosti zaobstarať. Aj tento gramofón umožní počúvanie hudby v dobrej kvalite tým menej náročným poslucháčom, ktorí nevyužijú žiadne prídavné funkcie.

Súčasťou týchto gramofónov môže byť okrem zabudovaných reproduktorov aj rádio, alebo vám môžu umožniť prehrávať CD disky.

Hi-Fi gramofón

Náročnejší poslucháči by mali siahnuť po Hi-Fi gramofóne, ktorý vyniká vysoko kvalitným zvukom. Tieto gramofóny sú k dostaniu v dvoch prevedeniach. Kúpiť môžete gramofón so zabudovaným predzosilňovačom aj linkovými výstupmi, ktorý nevyžaduje dokúpenie ďalších častí.

Druhým typom je gramofón s výstupmi, kedy už budete musieť zakúpiť prídavnú techniku v podobe zosilňovača, receiveru a reproduktorov. Vďaka tomu si môžete zaobstarať zostavu podľa svojich potrieb, bez nutných kompromisov, avšak budete musieť počítať s vyššou obstarávacou cenou.

DJ gramofón

DJ gramofón je určený predovšetkým profesionálom, v domácnosti ho nevyužijete. Gramofóny slúžia primárne na mixovanie hudby, sú pre nich typické prídavné funkcie a odolný výrobný materiál, ktorý vydrží aj veľmi náročné zaobchádzanie.

Prenoska

Prenoska je jednou z najdôležitejších častí gramofónu, ktorá má najväčší vplyv na kvalitu zvuku. Nachádza sa na konci ramienka a je určená na premenu mechanických kmitov z ihly na elektrické kmity. V súčasnej dobe sú gramofóny vybavené dvoma typmi prenosiek.

Piezoelektrická alebo aj kryštálová prenoska je súčasťou lacnejších gramofónov. Najčastejšie býva osadená zafírovým hrotom, ktoré majú kratšiu životnosť. Ďalšou ich nevýhodou je rýchle opotrebovanie vinylu, čo vedie k zhoršenej kvalite zvuku.

Elektromagnetická prenoska je súčasťou drahších gramofónov. Nevýhodou je teda jej vyššia cena, k výhodám patrí dlhšia životnosť a predovšetkým veľmi kvalitný zvuk.

Náhon

Náhon alebo tiež pohon je mechanizmus, ktorý poháňa dosku. Aj tu máte na výber z dvoch možností.

Remienkový pohon

Je v súčasnej dobe viac zastúpený, nájdete ho u gramofónov s reproduktormi aj Hi-Fi gramofónov. Dá sa prirovnať ku klinovému remeňu automobilu. Pohon je umiestnený mimo taniera a do pohybu ho uvádza práve remienok.

U tohto typu dochádza k pozvoľnému opotrebovaniu a nevyhnete sa tak jeho výmene. Vďaka opotrebovaniu dochádza ku kolísaniu rýchlosti pri prehrávaní a teda aj k menej kvalitnému zvuku.

Priamy pohon

Je typický pre DJ gramofóny, pri ktorých treba korigovať otáčky podľa potreby. Vďaka priamemu pohonu je rýchlosť otáčania konštantná a zvuk je tak vždy perfektný.

Ramienka gramofónu

Ramienko je špecifickou súčasťou každého gramofónu. Na trhu sú k dostaniu gramofóny s rovným alebo zahnutým ramienkom.

Rovné ramienko býva častejšie pri lacnejších modeloch, poskytuje horšiu kvalitu zvuku. Je však veľmi stabilný a lepšie kopíruje drážku vinylu.

Zahnuté ramienko vám poskytne zvuk v lepšej kvalite, vďaka tomu, že môžete ihlu nastaviť do lepšieho uhla. Pokiaľ však narazí na poškriabanú dosku, môže dôjsť k jeho vyskakovaniu z drážky.

Ovládanie

Gramofón môžete ovládať za pomoci manuálneho, poloautomatického alebo automatického ovládania.

Manuálne ovládanie je známe z dôb starším gramofónov, ihlu v tomto prípade musíte na začiatok dosky umiestniť ručne. Po skončení prehrávania je nutné vrátiť ručne ramienko do východiskovej polohy.

Poloautomatické ovládanie od manuálneho líšia po skončení prehrávania. Keď dôjde ihla na koniec dosky, ramienko sa samo zdvihne, vráti sa do východiskovej polohy a gramofón sa vypne.

Automatické ovládanie funguje úplne samostatne. V tomto prípade vám postačí stlačiť gombík, ramienko s doskou sa samo nastaví a po skončení sa samo vráti do východiskovej polohy.

Funkcia

Dnešné gramofóny toho umožňujú skutočne veľa. Okrem klasických dosiek vám umožní prehrávanie LP kaziet alebo CD. Už sme tiež spomenuli funkciu rádia, ktorou sú niektoré gramofóny tiež vybavené.

Pomocou bluetooth môžete pripojiť bezdrôtové reproduktory alebo slúchadlá.

Automatické gramofóny môžete pohodlne ovládať pomocou diaľkového ovládania.

Okrem týchto funkcií umožňujú gramofóny vďaka rôznym výstupom pripojiť slúchadlá, počítač, telefón alebo tablet. Hudbu môžete prehrávať aj z flash disku alebo SD karty.

Značka

Výrobky sú na trhu zastúpené značkami ako Sony, Sencor, ION, Hyundai, Victrola, Crosley, Pro-Ject a mnohými ďalšími. Vyberať môžete z krásnych moderných aj retro designov.

Cena

Cena gramofónov je veľmi priaznivá. Tie najlacnejšie kúpite už za necelé 80 eur. Radosť urobia najmä menej náročných používateľom, ktorým nevadí manuálne ovládanie aj absencia doplnkových funkcií.

Náročnejší užívatelia potom môžu vyberať medzi gramofónmi v cenovom rozmedzí 120 – 280 eur, ktoré sú doplnené o doplnkové funkcie a ponúka poloautomatické aj automatické ovládanie.

Gramofón potom zaobstaráte aj za viac ako 400 eur. Aj táto cena ponúka mnoho typov, ktoré využijete pri domácom počúvaní, ale za cca 470 eur už môžete kúpiť aj prvé DJ gramofóny.

Porovnať ceny gramofónov

Otázky a odpovede

Na čo slúži predzosilňovač?

Úlohou predzosilňovača je úprava a zosilnenie signálu elektrických kmitov. K dostaniu je mnoho podôb gramofónov, ich súčasťou predzosilňovač je. Vďaka tomu, kúpite výrobok, do ktorého už nemusíte ďalej investovať.

Uspokojiť sa však musíte s kvalitou, ktorú vám predzosilňovač poskytne. Tá je však na veľmi dobrej úrovni. Ak však patríte k zapáleným milovníkom hudby a chcete ju počúvať v mimoriadnej kvalite, môžete si zakúpiť gramofón bez zosilňovača. K nemu potom môžete dokúpiť samostatný zosilňovač v kvalite, ktorá vám bude vyhovovať viac.

Je dôležitá rýchlosť otáčok?

Pri výbere gramofónu narazíte aj na tento parameter. Väčšina gramofónov umožňuje prehrávanie v niekoľkých rýchlostiach. Rýchlosť otáčok 33,3 ot/min je určená na prehrávanie dosiek s priemerom 25 aj 30 cm. Rýchlosť otáčok 45 ot/min umožní prehrávať dosky malých priemerov a to 17,5 a 30 cm. Posledná je potom rýchlosť 78 ot/min, tá je určená na prehrávanie starých dosiek.

Vyžaduje gramofón nejakú údržbu?

Okrem bežného odstraňovania prachu zo všetkých častí gramofónu, by ste mali vykonávať mazanie ložísk taniera a nevyhnete sa ani občasnej výmene remienka. Podrobné inštrukcie k údržbe nájdete v manuáli každého výrobku.

Záver

Gramofóny sú zariadenia, ktoré majú svojich odporcov i priaznivcov. Tých, ktorí chcú počúvať hudbu v najlepšej kvalite, neodradia ani o poznanie ťažšia obsluha. Dosku je potrebné do prístroja umiestniť av mnohých prípadoch aj prístroj manuálne sprevádzkovať.

V modernej dobe, kedy stačí na počúvanie hudby stlačiť tlačidlo na ovládači, alebo môžete rôzne zariadenia ovládať pomocou mobilných aplikácií, je tak pre mnohých takáto obsluha obťažujúca.

Avšak gramofóny majú svoje kúzla av prípade, že vám nevadí vyššie investície, môžete sa zaobstarať multifunkčné zariadenie, ktoré vám umožní počúvať nahrávky z dosiek, kaziet i cédečiek, čo má svoje kúzlo najmä pre staršie ročníky, ktorí si radi od pretechnizovaného sveta aspoň na chvíľu odpočinú.


Zdroje: www.mall.sk, www.kytary.sk, www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo