Herné konzole

Najväčšou výhodou herných konzol je možnosť ich okamžitého použitia. Nemusíte sa báť žiadne zložité inštalácie. Výhodou je aj plynulý obraz a prepracované detaily. Hernú konzolu je možné prepojiť s televíziou, čo vám poskytne veľký hernú plochu.

Konzolu môžete samozrejme spárovať aj s počítačom alebo notebookom. Hernú konzolu budete ovládať pomocou herného ovládača, čo vám poskytne väčší zážitok ako pri hraní na počítači pomocou klávesnice a myši.

Pri výbere konzoly hrá najväčšiu rolu typ, ktorý vyberiete. Na výber máte 3 rôzne možnosti. Zaujímať by vás mohli aj dodatkové funkcie, ktoré vám umožnia napríklad prechádzať Netflix alebo YouTube a kúpiť môžete aj konzolu, vďaka ktorej môžete prehrávať filmy z Blu-Ray diskov.

Porovnať ceny konzol

Typy

Herné konzoly sú k dostaniu v dvoch podobách, ktoré sa na prvý pohľad líšia veľkosťou. Odlišností je však viac, veľké rozdiely sú v hardvérovom vybavení aj samotnej hernej úrovni.

Stolová konzola

Majú podobu DVD prehrávača a dajú sa jednoducho pripojiť prakticky ku každej televízii. Súčasťou stolnej konzoly je príslušenstvo určené na vkladanie diskov. Vyberať môžete medzi Blu-Ray alebo DVD mechanikou.

Stolová herná konzola je malých rozmerov, možno ju jednoducho prenášať, napriek tomu zostáva prakticky stále na svojom mieste a počítať tak musíte s priestorom, ktorý konzolu vymedzíte. Konzolu je možné pripojiť aj k internetu a niektoré vám umožňujú využívať ďalšie prehliadače.

Vrecková konzola

Vreckové konzoly majú malé rozmery a prirovnať ich môžeme k mobilnému telefónu. Na tieto konzoly je možné príslušné hry jednoducho stiahnuť. Ovládanie je v tomto prípade jednoduchšie, namiesto herného ovládača máte k dispozícii rôznu podobu tlačidiel.

Vreckové konzoly majú aj prijateľné rozlíšenie, ktoré môže byť až 1 280 × 720 pixelov a poskytnú vám tak kvalitný herný zážitok. V prípade lacných konzol je však rozlíšenie výrazne horšie, najčastejšie sa stretnete s 400 × 240 pixelmi. Vreckové konzoly sú zastúpené vo veľkom množstve aj v retro podobe.

Výrobcovia

Hernú konzolu môžete kúpiť od 3 veľkých spoločností a to Microsoft, Nintendo. V súčasnej dobe patrí k najobľúbenejším konzolám Playstation, druhé v poradí je Nintendo a trochu zaostávajú konzoly Microsoft. Za nižšou obľubou Xboxu stojí absencia nových herných titulov.

Xbox

Xbox je výrobok spoločnosti Microsoft a jedná sa o najväčšieho konkurenta značky Sony, ktorej výrobok si predstavíme neskôr. Microsoft je na trhu zastúpený niekoľkými výrobkami. Prvý sa na trhu v roku 2001 objavil Xbox, po štyroch rokoch prišla novinka Xbox 360 a ako posledná je tu Xbox One. Posledný model bol zmodernizovaný v roku 2017 av predaji je pod názvom Xbox One X.

Playstation

PlayStation je herná konzola spoločnosti Sony a kúpiť ste ju mohli už v roku 1994. Rovnako ako Microsoft prišlo aj Sony s ďalšími modernejšími verziami a to PlayStation 2, 3, 4 a ako tá vôbec najnovšia PlayStation 5.

Okrem klasických konzol môžete od Sony kúpiť aj malé vreckové konzoly PlayStation Portable, známe aj pod skratkou PSP a Vita. Vôbec najobľúbenejšou konzolou je rad Playstation 2, ktorý je tiež celosvetovo najpredávanejší. PlayStation potom ponúka najviac exkluzívnych hier.

Nintendo Switch

Nintendo je opäť japonská spoločnosť, ktorá je na trhu už od roku 1985. Do podvedomia hráčov spoločnosť prichádzala postupne s niekoľkými zariadeniami. Ako prvá predstavila Nintendo Entertaiment Systém, alebo aj NES, neskôr pribudla konzola SNES, Nintendo 64, GameCube, Wii, Wii U a nakoniec Nintendo Switch.

Konzoly Nintendo nie sú tak prepracované, na druhú stranu patria k originálnym a prichádzajú na trh s novými hernými titulmi. Nintendo sa viac zameriava na hry, ktoré môžete hrať s priateľmi a nie je v tomto prípade kladený taký veľký dôraz na grafiku či simulátory.

Rozlíšenie

Najviac sú zastúpené hry vo Full HD rozlíšení 1920 x 1080 px, ale nové konzoly už ponúkajú rozlíšenie 4 K (3840 x 2160 px). Pravdepodobne bude čoraz viac pribúdať hier s týmto lepším rozlíšením.

Aby vám hra fungovala tak ako má, venujte pozornosť aj rozlíšeniu televízie. Je zbytočné kupovať hru v 4K rozlíšení ak ich vaša televízia nepodporuje.

Okrem rozlíšenia by vás mala zaujímať aj plynulosť vyjadrená počtom snímok za sekundu. Označovaná býva skratkou FPS. Najlepšie konzoly majú až 60 FPS, štandardom je 30 FPS.

Hodnota FPS je dôležitá pri všetkých hrách, najviac však plynulý obraz oceníte aj závodných alebo akčných hier. Pokiaľ sa radíte medzi ich fanúšikov, voľte konzolu s čo najvyšším FPS.

Vnútorné úložisko

Kvalita dnešných hier je na veľmi vysokej úrovni, preto treba venovať pozornosť aj veľkosti vnútorného úložiska. Kapacita úložiska by sa mala ideálne pohybovať v rozmedzí 500 GB – 1 TB.

Priaznivci tých najmodernejších hier by mali siahnuť po konzole s kapacitou až 2 TB. Nedostatok miesta vyriešite aj použitím SD karty, alebo pomocou pevného disku.

Členstvo

Ak si vyberiete hernú konzolu spoločnosti PlayStation alebo Xbox, budete mať možnosť za určitý finančný poplatok získať aj členstvo, ktoré pre hráčov predstavuje množstvo výhod. Vďaka tomuto členstvu máte možnosť hrať aj online hry, o ktoré by ste boli v opačnom prípade ochudobnení a získať môžete aj nejakú hru zadarmo. Čo ktoré členstvo ponúka, si pred nákupom overte, pretože podmienky sa samozrejme rôzne upravujú.

Herný ovládač

Súčasťou hernej konzoly je ovládač alebo tzv. gamepad. Každá spoločnosť má svoju vlastnú podobu ovládača. Sony aj Microsoft majú prakticky totožné ovládače, podľa užívateľských recenzií je však viac užívateľov spokojných s ovládačmi pre konzoly Xbox.

Avšak nová verzia Playstation5 je v predaji s veľmi kvalitným ovládačom, ktorý je podľa hráčov tým, najlepším, čo sa na trhu doteraz objavilo. Medzi klady tohto ovládača patrí výborná hmatová odozva, k dispozícii sú aj hmatové spúšte, ktoré vám poskytnú aj fyzický zážitok z hry. Nintendo môžete ovládať pomocou Joy-Conov.

Herné príslušenstvo

Pre lepší zážitok z hry môžete ku konzolám dokúpiť ešte ďalšie príslušenstvo. Závodné hry si viac užijete vďaka hernému volantu, kúpiť môžete volant samostatný alebo s pedálmi.

Ďalšie príslušenstvo predstavujú rôzne joysticky alebo pohybové senzory. K PlayStationu môžete prikúpiť pohybový ovládač alebo EYE kameru, ktorá vám umožní natáčať aj ovládať zariadenie hlasom.

A PlayStation prišiel aj ako jediný s virtuálnou helmou, ktorá vám umožní stráviť nejaký čas vo virtuálnej realite. (Neprehliadnite samostatný článok o VR okuliaroch.)

Funkcia

Jednotlivý výrobcovia ponúkajú rôzne funkcie alebo online služby. Väčšinou sa jedná o spoplatnené služby. Okrem týchto funkcií vám konzola umožní prehrávať filmy alebo videá, využijete ich na prezeranie fotografií alebo už spomínanému surfovaniu po internete.

Ďalej môžeme spomenúť funkciu Plug and Play. V tomto prípade vám herná konzola umožňuje začať hrať prakticky okamžite po zapojení. Vyhnete sa tak nutnej inštalácii zariadenia. Využiť môžete aj funkciu GPS, ktorá vám umožní snímať aktuálnu polohu hráča.

Cena

Najlacnejšie kúpite tzv. retro konzolu. Jedná sa o malé vreckové konzoly určené skôr malým deťom alebo retro nadšencom. Vrecková konzola kúpite od 40 – 200 eur, prvé kvalitné stolné konzoly vás vyjdú na 200 – 400 eur. A tým najnáročnejším hráčom sú určené konzoly, ktorých cena prevyšuje 400 eur.

Porovnať ceny konzol

Otázky a odpovede

Čo je NVIDIA Shield?

Jedná sa o hernú konzolu a multimediálne centrum s veľkým množstvom funkcií. Konzola vám umožňuje stiahnuť veľké množstvo najmodernejších hier, ale vďaka Android TV môžete využívať všetky funkcie chytrých televízií. Toto zariadenie podporuje 4K rozlíšenie a na ovládanie využijete zabudovaného asistenta.

Aké herné konzoly patria v súčasnosti k najobľúbenejším?

Xbox One X vám poskytne najlepší zážitok z hry. Ak chcete konzolu so 4 K rozlíšením, zamerajte sa na PlayStation 4 Pro. Ide o najvýkonnejší model, ktorý okrem vysokého rozlíšenia podporuje HDR.

Čo sú exkluzívne hry?

Exkluzívne hry sú hry, ktoré si zahráte iba vďaka herným konzolám, na iných zariadeniach na ne nenarazíte. Týmito špeciálnymi hrami lákajú výrobcov nových potencionálnych záujemcov o herné konzoly.

Záver

Nintendo Switch je konzola, ktorú jednoducho pripojíte k televízii a potom si už môžete užívať stále nové hry, ktoré sú často určené pre viacerých hráčov. Hru si tak môžete vychutnať s ďalšími členmi rodiny alebo priateľmi. Najlepšou prenosnou konzolou je v súčasnej dobe PS Vita od SONY.

Zahrať sa na nej môžu deti aj dospelí. Okrem toho môžete využiť aj pripojenie k internetu. Cenovo najvýhodnejšia je PlayStation Portable. Ide síce o staršiu konzolu, ktorá je však stále veľmi obľúbená a podporuje veľký výber hier.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.axdata.sk, www.datart.sk, www.datacomp.sk www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo