Herné stoly

Počítačové hry nie sú už dávno určené iba deťom. V dnešnej dobe sa po svete dokonca organizujú veľké herné turnaje, ktorých sa zúčastňujú hráči každého veku. Nadšení hráči počítačových hier veľmi dobre vedia, že pri hre je veľmi dôležité pohodlie a ergonómia herného stola a stoličky.

Počítač určený na hru môžete pochopiteľne postaviť na akýkoľvek stôl, ale predovšetkým menšie kancelárske stoly vám pravdepodobne nebudú schopné poskytnúť potrebné zázemie. A dostatočné zázemie je veľmi dôležité nielen pre profesionálneho hráča.

Gaming stôl má špecifické vlastnosti a je navyše určený a navrhnutý iba pre nadšencov do počítačových hier. Hlavným účelom tohto stola je ponúknuť vám pohodlnú organizáciu miesta pre všetko herné príslušenstvo. Stoly sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach a mnohých verziách. Veľa stolov môžete dokonca podľa svojich potrieb upraviť.

Porovnať ceny stolov

Typy

Herné stoly je možné rozdeliť do dvoch hlavných skupín. V prvej skupine nájdete jednoduchšie klasické stoly, v tej druhej potom tzv. RGB stoly.

  • Klasický – jednoduché stoly, ktoré však môžu ponúkať všetky funkcie okrem možnosti využívať posvietenie. Tieto stoly však môžete doplniť o praktické LED pásiky.
  • RGB – pri tomto type je k dispozícii dodatočné osvetlenie. Osvetlenie je praktické a veľmi zvýrazní vzhľad stola. Lacnejšie stoly ponúkajú spravidla iba jednofarebné podsvietenie. Drahšie stoly však disponujú väčším spektrom farieb. A v prípade tých najkvalitnejších môžete farbu alebo intenzitu svetla nastaviť.

Veľkosť

Herné stoly môžete kúpiť v niekoľkých rôznych veľkostiach. Veľkosť budete voliť výhradne podľa vašich potrieb a tiež podľa priestoru, ktorý môžete stolu vymedziť. Medzi veľmi obľúbené patria stoly s dĺžkou okolo 160 cm a šírkou 80 cm. Pri výbere veľkosti vezmite do úvahy predovšetkým to, čo chcete na stôl alebo do stola umiestniť. K niektorým stolom možno zaobstarať aj praktickú nadstavbu.

Veľkosť sa líši aj s tvarom stola. Okrem stolov s veľkou obdĺžnikovou plochou, možno zaobstarať aj priestranný rohový stôl s tvarom písmena L. Všeobecne sú rohové stoly oveľa obľúbenejšie, pretože v miestnosti zaberajú menej miesta, ale naopak poskytnú viac priestoru.

Materiál

PC stoly sa vyrábajú z niekoľkých rôznych materiálov, avšak v tomto prípade nenájdete stôl vyrobený z dreva. Drevo je pórovitý materiál, ktorý môže mať negatívny vplyv na plynulý pohyb myši. Preto sa používajú iba materiály, ktoré svojim vzhľadom drevo pripomínajú.

Pokiaľ chcete kvalitný herný stôl, preferujte taký, ktorého doska je vyrobená z veľmi kvalitnej drevotriesky. Tá by mala byť potiahnutá laminátom. Hrany stola je ďalej zaistí ABS materiálom, ktorého hrúbka by mala byť cca 1,5 mm. Menej kvalitné stoly majú dosku aj hrany potiahnuté iba papierovou fóliou. Kúpiť môžete aj stôl, ktorého doska je vyrobená z tvrdeného plastu.

Samotná konštrukcia stola musí byť dostatočne pevná a odolná a najčastejšie je preto vyrobená z kovu. Vďaka tomu sú herné stoly pomerne ťažké, ale dokonale stabilné.

Možnosti

Najväčšou výhodou herných stolov je ich nastaviteľnosť. Mnohými praktickými pohyblivými prvkami sú vybavené aj tie najlacnejšie stoly. S rastúcou obstarávacou cenou potom rastie aj počet týchto prvkov. Herné stoly štandardne umožňujú meniť náklon a veľkosť.

  • Výška – možnosť nastaviť výšku stola je absolútnou prioritou. Vďaka tomu výšku prispôsobíte veľkosti svojej postave a používanie stola bude veľmi pohodlné. Hoci by mal každý herný stôl umožniť výšku meniť, nie je tomu bohužiaľ tak av každej cenovej relácii tak môžete naraziť na stôl, ktorý túto možnosť neponúka. Preto sa na túto možnosť informujte dopredu. Dôležité je pochopiteľne aj rozmedzie, v ktorom môžete výšku meniť.
  • Podsvietenie – ďalšia obľúbená vlastnosť, ktorú herné stoly ponúkajú. Vďaka LED podsvieteniu môžete pohodlne hrať aj večer alebo v noci bez toho, aby ste museli svietiť veľkým svetlom.
  • Príslušenstvo – jednotlivé stoly ponúkajú aj niekoľko praktických prvkov, stojančekov či priehradok. Obľúbený je stojanček na fľašu s vodou a mobilný telefón. Súčasťou stola môže byť vešiak, na ktorý zavesíte herné slúchadlá. Do špeciálneho puzdra bude možné uschovať rôzne káble.
  • Ergonómia – prioritou herných stolov je ergonómia, pretože pri stole môžu niektorí hráči stráviť aj mnoho hodín denne. Samotný stôl vám však správne držanie tela nezaistí. Aby bolo používanie stola pohodlné a nemuseli ste riešiť problémy s bolesťami chrbta alebo krčnej chrbtice, bude nutné k stolu kúpiť aj správnu stoličku.
  • Nabíjačka – drahšie herné stoly môžu mať zabudovanú bezdrôtovú nabíjačku. Tú môžete používať na dobíjanie mnohých zariadení.
  • USB – k USB portu môžete pripojiť každý drôtový komponent, ktorý budete používať. Herné stoly bývajú vybavené USB rozbočovačom, ktorý vám umožní pripojiť väčší počet ďalšieho príslušenstva.
  • Pojazdové kolieska – v súčasnej dobe sú v predaji dva rôzne typy stolov. Jedny stoly majú pevné nohy, druhé sú doplnené o pojazdové kolieska.

Značka

Na trhu nájdete herné stoly viacerých značiek. Hoci herné stoly nie sú tak známe, ako bežný nábytok, je aj v tomto prípade z čoho vyberať. Menej aj viac nároční hráči môžu siahnuť po stole značky iTek. Tento taliansky výrobca ponúka kvalitné stoly vo všetkých cenových reláciách. Cenovo dostupné sú aj stoly značky Sandberg.

Pokiaľ uprednostňujete skôr stoly atraktívnejšieho vzhľadu a nerobí vám problém si za stôl trochu priplatiť, môžete sa zamerať na stoly DX Racer. Z ďalších výrobcov potom môžeme menovať stoly značky Arozzi, Trust, Ultradesk, Huzaro, Expedo alebo Rapture.

Cena

Veľmi dôležitým parametrom, ktorý môže mať mnohokrát pri výbere stola posledné slovo je obstarávacia cena. Cenové rozpätie stolov je pomerne vysoké, vďaka tomu sú herné stoly dostupné veľkému počtu počítačových nadšencov.

S obstarávacou cenou sa pochopiteľne mení aj počet rôznych prvkov a predovšetkým kvalita výrobného materiálu. Preto si overte predovšetkým kvalitu pri tých najlacnejších stoloch. Aj tu by ste sa mali spoľahnúť na ich stabilitu, výdrž a bezpečnosť. Najlacnejší herný stôl môžete kúpiť za menej ako 80 eur. Za tie najdrahšie potom zaplatíte okolo 400 eur.

Porovnať ceny stolov

Otázky a odpovede

V čom je herný stôl výnimočný?

Herné stoly sa od kancelárskych vzhľadovo značne líšia. Špecifická je ich konštrukcia, ktorá vám umožní používať herný stôl v rôznych úrovniach. Pre herné stoly je typický hranatý vzhľad, vďaka ktorému stôl pojme rôzne príslušenstvo a pomôcky.

Pohodlne naň vojde viac monitorov, klávesnice, reproduktory, herný volant, pedále a ďalšie. Herné stoly majú aj rôzne prvky, ktoré vám umožnia skryť všetky káble. Na rozdiel od kancelárskych stolov však pri hernom stole nehľadajte úložné priestory.

Ako by mala vyzerať kvalitná doska herného stola?

Kvalitný stôl poznáte podľa hrúbky dosky. Pevná doska by mala byť hrubá cca 22 mm. Dajú sa však kúpiť aj stoly so slabšou doskou. V tomto prípade má doska hrúbku len okolo 18 mm, čo nesľubuje nijakú veľkú odolnosť. Ak viete, že dosku herného stola zaťažíte viac, bude rozumnejšie zainvestovať do stola s doskou o hrúbke 28 a viac mm.

Majú gaming stoly nejaké úložné priestory?

PC stôl spravidla žiadne úložné priestory neponúka. V tomto ohľade sa herné stoly d tých kancelárskych odlišujú najviac. Jediné, čo vám môže herný stôl ponúknuť, môžu byť rôzne držiaky, do ktorých umiestnite hrnček alebo fľašu s vodou, mobilný telefón alebo herné slúchadlá.

Záver

Herný alebo tiež gaming stôl je určený predovšetkým pre náruživých hráčov počítačových hier. Herný stôl je špecifický najmä v organizácii miesta. Vďaka rôznym prvkom na neho môžete umiestniť všetko potrebné herné príslušenstvo.

Najdôležitejším parametrom by mala vždy byť výška stola. Kvalitný PC stôl by vám mal umožniť prispôsobiť výšku vašim potrebám. Praktická je aj možnosť využívať LED posvietenie, ktoré vzhľad stola zatraktívni, ale je praktické predovšetkým pri večernom hraní hier.


Zdroje: www.jysk.sk, www.expedo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo