Písacie stoly

Písací stôl je miestom, kde trávia veľa času najmä deti a študenti. Tento nábytok býva súčasťou domácej pracovne, nájdete ho v kanceláriách aj na iných miestach. Vďaka tomu, že je písací stôl tak rozšírený, je možné ho kúpiť v mnohých rôznych podobách aj štýloch. Kúpiť ten správny písací stôl nie je aj vďaka veľkému výberu nijako jednoduché.

Písací stôl je nutné vyberať podľa toho, kto u neho bude tráviť čas a kde bude stôl umiestnený. Iné nároky majú na písací stôl a iné dospievajúce a dospelí. Pri výbere akéhokoľvek nábytku vás bude zaujímať vzhľad a nie je inak pri písacom stole. Zvoliť môžete nielen odtieň, ale aj tvar a dĺžku pracovnej dosky, alebo výšku stola. Dôležitý je nielen výrobný materiál, ale aj rôzne možnosti, obľúbené sú rastúce stoly alebo varianty s úložnými priestormi.

Porovnať ceny stolov

Typy

Písacie stoly majú mnoho podôb a rozdeliť ich možno podľa vzhľadu, určenia aj špecifických vlastností do niekoľkých rôznych kategórií.

Detský písací stôl

Detské písacie stoly bývajú označené ako stoly rastúce. Na rozdiel od bežných stolov umožňujú rastúce typy meniť výšku pracovnej plochy podľa potrieb dieťaťa. Vďaka tejto vlastnosti vydrží stôl dlhší čas a jeho používanie bude nielen pohodlné, ale aj bezpečné.

Študentský písací stôl

Študenti mávajú spravidla vyššie nároky na priestor a stoly im určené mávajú z tohto dôvodu väčšiu pracovnú plochu. Na stôl sa tak zmestí notebook alebo počítač a nechýbajú ani rôzne poličky alebo priehradky.

Rohový písací stôl

Obľúbeným variantom sú práve rohové stoly, ktoré vyplnia roh miestnosti a spravidla ponúkajú aj väčšiu pracovnú plochu či viac úložných priestorov. Rohové písacie stoly sú k dostaniu v mnohých podobách a nie je nijako zložité zladiť tento nábytok s ostatným vybavením miestnosti.

Písací stôl s nástavcom

Ďalším obľúbeným variantom je stôl s nástavcom. Taký stôl ponúkne viac priestoru na odkladanie rôznych pomôcok. Nadstavec obvykle tvorí niekoľko políc, ktoré sú nielen veľmi praktické, ale zaujímavým spôsobom oživia aj vzhľad miestnosti.

Rustikálny písací stôl

Samostatnou kapitolou sú masívne rustikálne stoly. Ide o výnimočné kúsky, ktoré sa však nehodia do každého interiéru. Rustikálne stoly sú veľmi elegantné, vyrábajú sa predovšetkým z masívu a vyžadujú viac priestoru. Pracovňa s rustikálnym stolom na vás dýchne starodávnou atmosférou, samotný stôl je veľmi kvalitný a vyznačuje sa skutočne dlhou životnosťou. Nevýhodou týchto stolov je však vysoká obstarávacia cena.

PC stôl

Špecifickou kategóriou tvoria PC pracovné stoly, ktoré majú presne vymedzený priestor na monitor aj klávesnicu a nechýba im ani rôzne veľká pracovná časť alebo úložné priestory. Na trhu nájdete aj výškovo nastaviteľné či polohovacie stoly.

Kancelársky stôl

Opäť sa jedná o väčšie pracovné stoly, ktoré by mali umožniť umiestnenie počítača, tlačiarne a ďalších zariadení. Súčasťou týchto stolov sú rôzne úložné priestory nielen v podobe priehradok či poličiek, ale často nechýba ani bočná kartotéka. Aj tieto stoly je možné veľmi často polohovať.

Umiestnenie

Umiestnenie písacieho stola sa odvíja od veľkosti domu alebo bytu. Niektorí majú to šťastie, že môžu pracovné záležitosti vybavovať v samostatnej miestnosti. Iní potom musia písací stôl umiestniť do spálne alebo obývacej izby.

Podľa toho, kde bude stáť, sa bude odvíjať nielen jeho veľkosť a vzhľad. Samostatnou kapitolou sú potom detské písacie stoly, ktoré sa nachádzajú v detskej izbe. Tie môžu byť samostatným nábytkom alebo napríklad súčasťou multifunkčnej postele.

Výška pracovnej plochy

Pracovný stôl by vám mal umožniť zdravé sedenie. Pracovná doska umiestnená v správnej výške by tak mala byť prioritou pre každého. Správnu výšku stola zistíte jednoducho, stačí sa k stolu posadiť tak, aby boli vaše chodidlá celou plochou na zemi. Paže umiestnené na stole potom musia zvierať v lakti pravý uhol, pričom lakeť bude cca 2 cm pod úrovňou pracovnej plochy.

Výška pracovnej dosky sa odvíja od výšky postavy, najčastejšie však narazíte na stoly, ktorých pracovná plocha je umiestnená vo výške od 70 – 80 cm. Za štandardnú sa považuje výška 75 cm.

Umiestnenie vo výške 70 cm je vhodné pre osoby s výškou od 170 – 185 cm.

Pracovnú dosku vo výške 80 cm by mali preferovať vyšší užívatelia. Deťom by ste mali zaobstarať rastúci stôl, ktorý umožňuje výšku v niekoľkých úrovniach nastavovať.

Materiál

Písacie stoly sa vyrábajú z mnohých rôznych materiálov. Výrobný materiál ovplyvňuje obstarávaciu cenu stola, ale má aj vplyv na jeho odolnosť, funkčnosť aj vzhľad.

  • Drevo – tradičný materiál, ktorý sa na výrobu nábytku stále používa. Drevené stoly sú krásne, robustné, odolné a drahé. Z dreva sa vyrábajú predovšetkým rustikálne stoly, ale vyberať pochopiteľne môžete aj medzi písacími stolmi moderného vzhľadu.
  • MDF – je ďalší veľmi kvalitný materiál, ktorý má porovnateľné vlastnosti ako drevo. Stoly vyrobené z MDF však budú predsa len lacnejšie. Pod skratkou MDF sa ukrývajú prírodné vlákna najčastejšie ihličnatých stromov. Aj v tomto prípade tak nábytok vyniká veľmi dobrou životnosťou a odolnosťou a zaujme aj vzhľadom.
  • Lamino – nábytok vyrobený z lamina je cenovo dostupný a preto aj veľmi obľúbený. Okrem nižšej obstarávacej ceny oceníte aj nižšiu hmotnosť stola a možnosť vyberať si z mnohých rôznych farebných dekorov. Nevýhodou tohto materiálu je však vyššia náchylnosť na poškodenie.
  • Dyha – ďalší lacnejší materiál, ktorý však nie je určený do vlhkých priestorov. Dyha sa bude vplyvom vlhkosti deformovať a pozor by ste tak mali dať aj pri údržbe stola. Tiež dyha je potom viac náchylná k rôznym mechanickým poškodeniam, najčastejšie sa jedná o odštiepenie, pretože dyha má podobu tenkého listu dreva, ktorý sa lepí na dosku z preglejky.
  • Kov – kov býva v kombinácii s ďalším materiálom. Z kovu je vyrobená iba kostra stola, pracovná doska potom môže byť vyrobená z akéhokoľvek iného materiálu. Kovové stoly sú pomerne často výškovo nastaviteľné, avšak nejde o samozrejmosť. Preto si túto možnosť vždy dopredu overte.
  • Sklo – tiež sklo býva najčastejšie v kombinácii s ďalším materiálom, ale kúpiť môžete aj celosklenený stôl, ktorý báva spravidla dymovo zafarbený. Výrobným materiálom je tvrdené, vysoko odolné sklo.

Funkcie a možnosti

Písacie stoly ponúkajú predovšetkým zdravú a pohodlnú možnosť práce a učenia. Medzi modernými stolmi však nájdete aj mnoho variantov, ktorý je špecifický svojimi doplnkovými vlastnosťami.

  • Náklopná doska – táto funkcia už bola spomenutá v súvislosti s PC stolmi, avšak možnosť naklopiť pracovnú plochu ponúka aj ďalšie typy detských, študentských či kancelárskych stolov.
  • Nastavenie výšky stola – taktiež túto možnosť ponúka veľké množstvo moderných písacích stolov. Nastavenie výšky je samozrejmosťou pri detských rastúcich stoloch, ale táto možnosť sa môže hodiť aj dospelým používateľom. Najväčší rozsah majú spravidla PC stoly, ktoré je možné často využívať aj v stoji.
  • Úložné priestory – nevyhnutnosťou sú aj úložné priestory v podobe poličiek, regálov či rôznych kontajnerov s kolieskami. Obľúbeným variantom sa stáva stôl s nadstavbou, ktorý využijete aj ako knižnicu alebo miesto, kam je možné naskladať učebnice a ďalšie školské potreby.
  • Otvory pre káble – na písacom stole nájde svoje miesto veľmi často aj počítač a ďalšia technika. V tomto prípade prichádza na rad praktický stôl, ktorý má špeciálne otvory na vedenie rôznych káblov. Tie tak nebudú nikde prekážať ani pôsobiť neesteticky.

Značka

Výrobcov písacích stolov je veľké množstvo, ale akýkoľvek nábytok si môžete nechať vyrobiť aj na zákazku. Vždy sa špecializujte na známejšie značky alebo stôl kupujte tam, kde máte istotu, že budete môcť bez problémov vybaviť akúkoľvek reklamáciu. Zo známejších výrobcov môžeme menovať Kondela, Falco, Interier Říčany, Hobis, Drewmax, Halmar.

Cena

Cenové rozpätie písacích stolov je pomerne veľké. Najlacnejšie jednoduché stoly nestoja ani 60 eur, mohutné stoly z masívu môžu naopak vyjsť na viac ako 400 eur. Cena rastúcich písacích stolov sa obvykle pohybuje v rozmedzí 80 – 200 eur.

Porovnať ceny stolov

Otázky a odpovede

Na čo sa ďalej zamerať?

Najdôležitejšia je pravdepodobne kostra stola. Stôl by mal byť ideálne rovní, nesmie sa nijako kývať. Skontrolujte aj kvalitu prevedenia spôsob zoskrutkovania alebo kvalitu hrán. Najmä v prípade lacných materiálov môžete naraziť na drobné mechanické poškodenie.

Aj keď je však vizuálna kontrola veľmi dôležitá, drvivá väčšina písacích stolov vám domov príde v demontovanom stave a na rôzne nedostatky tak narazíte až pri samotnej montáži. Potom často prichádza na rad reklamácie. Aby ste sa jej pokiaľ možno vyhli, preferujte pri výbere známejších výrobcov.

Aké príslušenstvo ďalej dokúpiť?

K písaciemu stolu pochopiteľne patria kvalitné stoličky. Najčastejšie sa jedná o rôznu podobu kancelárskych či zdravotných stoličiek. Ďalším dôležitým prvkom je potom osvetlenie. Pokiaľ nie je stôl umiestnený priamo pod zdrojom svetla, alebo je osvetlenie nedostačujúce, budete musieť zaobstarať aj nejakú lampičku.

Čo je kombinovaný písací stôl?

Pracovná plocha stola je rozdelená na dve časti, jedna časť je vyhradená na monitor počítača, druhú môžete používať na písanie, kreslenie či čokoľvek iné. Počítač je možné umiestniť do priestoru pod stolom. Tieto stoly sú tak veľmi praktické, ale počítať musíte s ich väčšou veľkosťou.

Záver

Písacie stoly majú mnoho podôb, umiestniť ich môžete do priestoru aj rohu miestnosti. Vyberať môžete medzi veľkými stolmi aj tými veľmi malými. Veľkosť pracovnej plochy budete voliť podľa vašich možností, za vhodnú veľkosť sa považuje pracovná plocha s rozmermi 150 x 70 cm.

Tiež výber materiálov je pomerne veľký, obľúbené sú klasické stoly vyrobené z prírodných materiálov a moderné prevedenie v kovovej a sklenenej verzii. Pri výbere stola zohráva podstatnú úlohu aj množstvo úložných priestorov alebo rôzne možnosti. Do detskej izby sú najlepšou voľbou rastúce stoly, ktoré je možné podľa potreby výškovo nastaviť.


Zdroje: www.nabytek-mikulik.cz, www.kondela.sk, www.drevona.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo