Hlasoví asistenti

Hlasového asistenta má každý, kto vlastní chytrý telefón alebo lepší model chytrých hodiniek. Okrem týchto asistentov však môžete kúpiť hlasového asistenta, ktorý sa podobá malému mikrofónu, ktorý je možné ovládať pomocou hlasu. Toto zariadenie je možné využívať v celej domácnosti, s vašou bežnej domácnosti sa vďaka tomu stane moderná múdra domácnosť.

Hlasových asistentov využijete na ovládanie rôznych zariadení ako je televízia, rádio, osvetlenie alebo rôzne inteligentné spotrebiče. Ovládať môžete každé zariadenie, ktoré hlasového asistenta podporuje. Hlasového asistenta však využijete aj na získavanie rôznych informácií, povedať vám môže napríklad, kde sa nachádza dobrá reštaurácia, a mnoho ďalšieho.

Nevýhodou niektorých hlasových asistentov je skutočnosť, že sú dostupní iba v anglickom jazyku. Súčasťou hlasových asistentov sú zabudované mikrofóny, ktoré sú schopné eliminovať šumy. Vďaka nim asistenti ľahko rozpoznajú váš hlas alebo hlas ďalších členov rodiny. Hlasové pokyny môžete vydávať aj počas hlasitej hudby či počúvania televízie. Hlasoví asistenti sú schopní držať kontext, môžete s nimi viesť aj viac rozvinuté diskusie, čo vám pomôže s výučbou anglického jazyka.

Porovnať ceny hlasových asistentov

Typy

V súčasnej dobe sú na trhu zastúpení iba 3 výrobcov týchto šikovných zariadení. Zvoliť tak môžete hlasového asistenta od Google, Apple alebo Amazon. Jediné, čo musíte pred výberom zohľadniť je kompatibilita so zariadením, ktoré už doma máte. Pokiaľ môžete aj tak vyberať z viacerých možností, bude pre vás určite zaujímavý spôsob ovládania a doplnkové funkcie.

Google

Google Assistant vedie v rebríčku obľúbenosti, predstavený bol v roku 2016. Výhodou je predovšetkým to, že je schopný bez problémov spolupracovať s prakticky akýmkoľvek ďalším šikovným zariadením. Ani Google Assistant nie je možné ovládať pomocou slovenského jazyka, ale tento asistent je schopný prečítať slovenský text, či už sa jedná o správu z internetu alebo napríklad email. Do budúcna táto značka sľubuje aj zariadenie, ktoré bude možné pomocou slovenského jazyka ovládať.

Google Assistant je bežný aj v chytrých televíziách, hodinkách alebo smartfónoch. Google Assistant je možné spárovať s telefónmi, ktoré využívajú Android, iPad alebo iPhon. Zariadenia, ktoré je možné ovládať pomocou tohto asistenta bývajú označené logom alebo na nich nájdete nápis Kompatibilný s Google Assistant.

Pomocou asistenta môžete prehrávať videá aj hudbu z Netflixu, Spotify a ďalších.

Využijete ho na vyhľadávanie rôznych informácii na internete. Možno ho použiť aj plánovanie rôznych aktivít, zistí vám informácie o odchodoch či doprave. Správy číta aj v slovenskom jazyku.

Používa sa na zabezpečenie chytrej domácnosti, využijete na odomykanie aj ovládanie kamerového systému. Je možné s ním ovládať termostat, osvetlenie a ďalšie.

K výhodám ďalej patria:

  • umelá inteligencia na vysokej úrovni
  • asistent je súčasťou ďalších šikovných zariadení
  • dobrý pomer cena/výkon

Nevýhodou je nedostačujúca kompatibilita s prístrojmi od Apple

Amazon

Hlasový asistent od Amazonu je pomenovaný ako Alexa a na trhu sa objavil v roku 2014. Hlasového asistenta je možné spárovať s mnohými ďalšími zariadeniami a táto značka navyše prichádza so stále ďalšími možnosťami rozširovania.

Výhodou tohto výrobcu je aj veľmi priaznivá obstarávacia cena, vďaka ktorej je zariadenie jedným z najdostupnejších. Z hľadiska spoľahlivosti je však Amazon Alexa najhoršie hodnotenou možnosťou, čo sa umelej inteligencie týka. Alexa je v súčasnej dobe dostupná v anglickom, nemeckom a francúzskom jazyku. Hlasový asistent s Alexou je obľúbený hlavne v Nemecku alebo USA.

Medzi výhody patrí:

  • nízka obstarávacia cena
  • zlepšujúca sa umelá inteligencia
  • je možné prepojiť s Amazonom a nakupovať prostredníctvom hlasu

Z nevýhod je to už spomínaná menej kvalitná umelá inteligencia.

Apple

Tento hlasový asistent je kompatibilný so všetkými Apple zariadeniami, ktoré sa nachádzajú v okolí. Hlasový asistent Siri bol svetu predstavený v roku 2011 a je schopný rozoznať hlasy niekoľkých členov domácnosti, možno ho ľahko prepojiť s telefónom a využiť väčší mikrofón na počúvanie hudby. Nevýhodou hlasových asistentov je vyššia obstarávacia cena.

Kompatibilita

Aby hlasový asistent fungoval, musí byť kompatibilný s mobilným telefónom, iPodom alebo tabletom. Práve pomocou týchto zariadení môžete asistenta nastaviť a so šikovnou domácnosťou ho aj prepojiť cez Wi-Fi.

Pokiaľ vlastníte mobilný telefón Apple, bude pre vás ideálne zvoliť hlasového asistenta rovnakej značky. V prípade Apple to bude hlasový asistent Siri. Android alebo iOS zariadenia je možné spárovať s hlasovým asistentom Amazon Alexa alebo Google Asistant.

Jazyk

Nevýhodou hlasových asistentov je skutočnosť, že stále nie je možné kúpiť zariadenie, ktoré by ste mohli ovládať pomocou slovenského jazyka. Hlasový asistenti rozumejú a hovoria iba v anglickom jazyku. Pre to, aby ste ich mohli ovládať, musíte vedieť aspoň základné frázy v angličtine. Hlasoví asistenti si však ľahko poradia aj s českým prízvukom.

Cena

Hlasový asistent je pomerne dostupná záležitosť. Najlacnejšie zariadenie kúpite už za menej ako 43 eur, zastúpené sú značky Google a Amazon. Nevýhodou týchto asistentov sú menej kvalitné reproduktory, ktoré vám neumožnia nijako veľký zážitok pri počúvaní hudby.

Ak chcete hlasového asistenta od Applu, budete musieť investovať viac ako 86 eur, ale kúpiť môžete aj zariadenie za cca 427 eur. Kvalitnejší asistenti Google a Amazon je možné spravidla kúpiť od 64 – 107 eur.

Porovnať ceny hlasových asistentov

Otázky a odpovede

Aké funkcie má hlasový asistent?

Hlasový asistent je schopný plniť jednotlivé úlohy, prehrá hudbu, zistí vám predpoveď počasia, vyhľadá rôzne informácie na internete atď. Okrem toho by mal byť schopný spolupracovať s ďalšími chyytrými zariadeniami, ktoré sa vo vašej domácnosti nachádzajú, a ktoré sú schopné s asistentom kominikovať. Pomocou asistenta môžete zapnúť aj podľa ľubovôle ovládať televíziu, rádio, šikovný termostiet, vysávač či napríklad svetlá alebo rolety.

Ako nastaviť Apple HomePod?

Na inštaláciu stačí zapojiť HomePod do zásuvky, čo prístroj naštartuje. Potom už budete potrebovať asistenciu svojho mobilného iphonu alebo iPodu. Tu sa zobrazí notifikácia, a na správne nastavenie vás navedú jednoduché inštrukcie. Samotné nastavenie je veľmi jednoduché.

Čo je AI?

Touto skratkou je označovaná umelá inteligencia. U hlasových asistentov platí, že čím je AI lepšia, tým lepšie a presnejšie dokáže hlasový asistent odpovedať na otázky.

Najlepšiu umelú inteligenciu má podľa rôznych štúdií Google Assistant, na druhom mieste sa umiestniť Apple a na poslednom Amazon. Značky Apple aj Amazon však svoje výrobky neustále zdokonaľujú a predpokladá sa, že v blízkej budúcnosti budú všetci výrobcovia na rovnakej úrovni.

Záver

Hlasový asistent sa môže stať vztyčným bodom vašej inteligentnej domácnosti. Okrem rôznych povelov môžete toto zariadenie využívať na streamovanie hudby, Apple Music, Spotify, využiť môžete aj predpoveď počasia, budete mať prehľad o dianí vo svete, alebo na ceste. Pokiaľ chcete naozaj kvalitného asistenta, ktorý je schopný oznamovať informácie v slovenskom jazyku, mali by ste sa zamerať na Google Assistant.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo